M-am hotarat......adoptie(partea a 11-a)

M-am hotarat......adoptie(partea a 11-a) | Autor: liliana csaki

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Sa nu-ndrazniti sa radeti... vreau si eu la judecataaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

Buna fetele, ne-am hotarit si noi sa mergem dupa pasti la DPC sa incepem sa stringem actele pt dosar.Sint plina de sperante si sper ca Doamne Doamne sa-si indrepte mai mult ochii spre noi de data asta, sper sa am mai mult noroc decit pina acum ,cu toate tratamentele facute si nereusite...va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Intrebare, intrebare...
Am la notar sa dau declaratie pe proprie raspundere ca nu am fost decazuti din drepturile parintesti (desi nu am fost niciodata parinti) si notarul a spus ca nu poate da o semenea declaratie din moment ce nu am mai fost niciodata parinti. E aberant sa ceri asa ceva
Voi cum ati procedat?
Mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rozi, daca esti disponibila, vino sa te judeci cu noi miercuri
Ina, mult succes, iti trebuie ceva rabdare, dar timpul va curge altfel dupa ce vei avea un copil, ai sa vezi!


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Valiburu, noi din start ne-am orientat spre un copil din alta localitate si am adus la cunostinta asistentei acest lucru. Initial nu prea i-a convenit, ne tot suna si ne spunea ca are o fetita de 2 ani (noi vrioam un copil de 6-8 luni) sau ca are un baietel de 11 zile. Noi ne-am vazut de drumul nostru si am venit cu dosarul de incredintare si toate documentele Otiliei si i le-am predat pe baza de semnatura si de restul s-a ocupat ea. Deci se poate sau se putea, pentru ca acum nu prea stiu cum se merge dupa noua lege.

Aissa si Briantis fericitelor !!! Eu inca astept.



carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Ina mult succes si fie ca pasul pe care intentionezi sa-l faci sa va aduca liniste in casa si fericire.Succes si fetelor care acum asteapta in diferite etape definitivarea adoptiei si ma bucur sa vad ca sunteti bine si puii vostrii la fel.
Noi astazi sarbatorim frumoasa varsta de 3 anisori dar cred ca mai mult noi parintii deoarece Alexandru nu pare deloc incantat de acest lucru.El spune la toti ca face 4 ani ca sa sara peste cei trei ani cand dupa cum i-am spus eu va veni mosu sa-i ia suzi cu care inca adoarme seara.Am gresit cred si acum trag tot eu ponoasele.Dimineata am fost cu el si am cumparat o cutie mare de bomboane ca sa-i serveasca pe copii si el vroia neaparat sa manance una atunci si nu intelegea de ce nu ii dau.A trebuit sa ii cumpar altceva ca sa ma lase sa duc cutia nedesfacuta dar tare sunt curioasa daca va servi el sau nu copii la cresa.Dimineata cand s-a trezit i-am cantat si eu si tati " La multi ani! " si i-am dat cadourile dar efectiv nu a fost deloc impresionat.Mai mult a fost incantat de bataia cu perne de dupa decat toate aceste lucruri noi dar sper ca dumineca cand vom face o mica petrecere sa fie mai incantat si poate tortuletul sa-l bucure cumva .
Cam astea sunt noutatile si pe la noi.Va salut pa toate si va doresc numai bine in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Irina_Ina sa iti traiasca si sa creasca mare si sanatos puiutul!
Irina_g mie nu mi-au cerut asa ceva. Singura declaratie notariala data de noi a fost cea cu starea de sanatate a bb-ului

Cat despre ziua de miercuri, e super ca ne intalnim, Briantis. Acolo vom fi si noi, am intrebat-o acum la telefon, la tribunalul mare suntem, exact cum a spus Liliana.
Eu am sunat-o sa o intreb ce sa scrie Tony pe cazier (adica pentru ce ne trebuie). Si cand am intrebat-o cui le predau a zis ca numai daca mi le cer, deci noi le avem cumva preventiv, pentru ca de regul cer. Asa ca, Carmens, probabil la voi Instanta nu obisnuieste sa-l ceara de aceea nu te pune asistenta sa scoti altele. Deci traim in aceeasi tara, pana la urma.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by inapopescu

Buna fetele, ne-am hotarit si noi sa mergem dupa pasti la DPC sa incepem sa stringem actele pt dosar.Sint plina de sperante si sper ca Doamne Doamne sa-si indrepte mai mult ochii spre noi de data asta, sper sa am mai mult noroc decit pina acum ,cu toate tratamentele facute si nereusite...va pup


Iti va ajuta si tie Doamne-Doamne, toate / toti am reusit, mai usor, mai greu, mai repede, mai incurcat... dar am reusit. Trebuie sa te inarmezi cu muuuuuuuulta rabdare si cu dorinta de a depasi, pas cu pas, obstacolele, si vei avea si tu un puiut mic si scump acasa. Poate nu asa repede pe cat ti-ai dori, dar va fi. Cand va fi timpul!!
Iti urez multa bafta si drum lin!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by irina_g

Intrebare, intrebare...
Am la notar sa dau declaratie pe proprie raspundere ca nu am fost decazuti din drepturile parintesti (desi nu am fost niciodata parinti) si notarul a spus ca nu poate da o semenea declaratie din moment ce nu am mai fost niciodata parinti. E aberant sa ceri asa ceva
Voi cum ati procedat?
Mersi


Asta o fi din categoria "noile aberatii ale legii care ajuta copiii"?

"Pe vremea mea"... nu s-a cerut asa ceva!! Nimanui care a inceput anul trecut nu cred ca i s-a cerut asa ceva. Mai intreaba o data asistenta sociala, poate n-ai inteles tu bine sau poate ea! Spune-i ce ti-a zis notarul (care am impresia ca are ceva logica!). Verifica in lege daca scrie de asa ceva. Hai ca se rezolva cumva!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Irina Ina, LA MULTI ANI puiului tau! Ce mare e! Sa fie el sanatos ca surprize veti mai avea Bucurati-va si voi de cum ii merge mintea si minunati-va

Uite, eu imi dau seama cat de "deformat" vedem noi lucrurile fata de un copil. Ca, de multe ori, nici nu ne dam seama ca pt el treburile stau cu totul altfel decat ni se pare noua logic si firesc. Ex: il plimbam pe Victor pe la biblioteca, deschideam vitrina si-i aratam ce-i pe-acolo. Interesant! Biblioteca cires cu manere negre. Ajungem in fata usilor de la "bar", el apuca de un maner de-ala negru, trage de el (in jos, spre el) si-i scapa din maini. Mai incearca o data, si inca o data si inca o data. Apoi se oftica. Initial nu am inteles de ce, dar CRED ca e din cauza ca el crede ca chestia aia neagra ar trebui sa se desprinda si s-o poata lua spre el s-o duca la gura. Probabil! Ca el nu stie ce-i ala maner si la ce foloseste si de ce trebe sa stea lipit pe usa

Cat depre baietelul tau, Irina Ina, poate el e obisnuit sa primeasca mereu cate ceva, astfel incat un cadou de ziua lui nu inseamna ceva deosebit. Eu imi amintesc cat de surprinsa am fost, in clasa a 9-a, sa-mi spuna o colega ca ai ei i-au luat o rochie noua nu's de care. "A, e ziua ta?" am intrebat-o, in marea mea naivitate de copil care primea cadouri doar de ziua ei, de Mos Gerila si de Pasti . Pentru ea era ceva normal, nimic spectaculos, pt mine era o maaaaare bucurie sa vina o asemenea ocazie si sa am o pijama noua sau pantofi ca ceilalti imi ramasesera mici Poate de-asta n-a fost entuziasmat copilul, nu te necaji, va mai creste si va intelege ca vreti sa-i faceti o bucurie.

Va pup si eu pe toate, numai bine s-auzim!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput