Ingerasul nostru - Luca Alexandru

Ingerasul nostru - Luca Alexandru | Autor: BLUE ANGEL

Link direct la acest mesaj

Sa fiu mama .. Cat mi-am dorit !!!!
M-am tot gandit cum sa povestesc , ce cuvinte sa aleg sa pot exprima fericirea mea .. Am citit povesti superbe , spuse simplu si m-am surprins emotionandu-ma la fiecare cuvintel!!! Cate o minune in fiecare poveste .. Iata si povestea noastra !!!
Cat de mult visam la momentul in care voi strange la pieptul meu un copilas !!! 2 ani am visat si am sperat . Printre investigatii si analize , masuratori si calcule , CSD -uri(pentru cei care nu stiu , nici nu le doresc sa stie vreodata- Contact Sexual Dirijat ) ... Obosisem si am luat hotararea sa adoptam .Mi-am zis ca undeva acolo in viata mea am facut o mare greseala si acum Dumnezeu ma pedepseste !!!! Si m-am gandit ca numai adoptand un copil imi voi gasi iertarea si linistea !
Ne-am hotarat sa lasam sa treaca Sarbatorile de iarna si sa asteptam Noul An pentru a aface toate demersurile .. Insa eu mai constiincioasa (de fapt , ma simteam foarte bine facand asta !!!!) am pregatit tot dosarul , mi-am facut cunostinte prin spitale , am cunoscut medici care ne-ar fi putut ajuta ... Am cerut ajutorul chiar si prietenilor de pe DC - carora le multumesc !!!!!
Pe 27 Decembrie am botezat baietelul unor prieteni ...atunci in biserica , il tineam in brate si ma rugam sa ajung sa tin la piept copilul meu !!!
Dumnezeu mi-a ascultat rugaciunea si pe 29 Decembrie , mai mult in virtutea obisnuintei am facut un test de sarcina !!!
Stateam acolo in baie cu testul in mana si cred ca pentru cateva minute m-am desprins de mine .. Nu ma puteam misca , nu puteam vorbi .. Simteam numai cum mi se dilatasera pupilele si vedeam in fata numai 2 LINIUTE !!! Au inceput sa-mi cada lacrimi pe obraz si ma gandeam sa mai stau un pic sa vad daca nu este unul din acele vise din care ma trezeam mereu plangand !!! Am reusit sa deschid usa si sa-I arat sotului meu fasia aceea de hartie ... Ce a urmat ? Binenteles un al doilea test .... Apoi muuuulte planuri , apoi teama , apoi bucurie , apoi incertitudini ...
A fost cel mai frumos cadou de Sarbatori !!!!
Sarcina ? Cu muuuulte greturi si situatii disperate , un Triplu Test Pozitiv care m-a imbatranit cu 20 de ani , apoi o amniocenteza ...
In tot acest timp m-am tot gandit ca nu voi abandona ideea adoptiei unui copil ... Nu aveam cum sa o fac acum , dar sigur o voi face !!!

Nasterea nu m-a prins pe nepregatite - a fost alegerea mea - am facut cezariana - dar a fost o experienta minunata!Am avut o echipa de doctorite tinere de la Spitalul CFR 2- Dr. Mihalache , Dr. Ancar - care a facut tot posibilul sa ma simt cel mai important om de pe pamant ...
Inainte de operatie eram atat de inspaimantata ca mi-a scazut tensiunea foarte mult .. Si atunci ele au inceput sa "faca atmosfera" .. O asistenta avenit la capul meu si a inceput sa-mi impleteasca cozile iar doctoritele au inceput sa cante melodia lui Stefan Banica jr.---" Veta ...Mi-ai stricat chiuveta!" Si deodata am auzit OAAAAAA! OAAAA! Apoi am vazut o mogaldeata mica cu o guritza mica si rosie ... E sanatos ? Afost prima intrebare !!!
M-am refacut repede si asta datorita personalului de la acest Spital si conditiilor de acolo !!!!Totul a fost perfect !!!
Acum avem Ingerasul nostru -Luca -Alexandru- dar eu nu mi-am uitat promisiunea facuta !!! Sa -I gasesc o surioara !!!!

Cu mult drag
o mamica fericita


Simona si bb Luca
http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Blue Angel, in timpul cezarienei mele, eu radeam si stateam de glume cu dl. dr.Nayel(CF2) , iar o asistenta mi-a spus "vedeti, doamna, la noi se naste razand ?!".Se pare ca vine confirmarea si de la tine!

Adema&Codrut
http://community.webshots.com/user/eoncioiuro
Povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41021

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

Of, iarasi plang....e minunat ce vi s-a intamplat...Dumnezeu are grija de cei cu sufletele bune.
Simona sa-ti traiasca bb Luca,sa-ti aduca numai fericire in suflet si multe clipe frumoase de acum incolo.
pupici

Felicia si Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

M-ai facut sa plang. Superba povestea. Si sa stii ca acolo, undeva, este si surioara lui Luca.

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)

http://community.webshots.com/user/a_mironeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Felicitari pentru poveste! Va doresc numai bine tie si baietelului tau minunat!

Serban

cazut la datorie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Felicitari !!! Si multa sanatate si numai bucurii si foarte multa fericire !!! Si LUCA sa creasca mare , sanatos si istet !

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Sa-ti doresti un bebelus atat de mult incat sa ajungi sa faci dosarul de adoptie, e ceva! Dumnezeu a vazut gestul si v-a facut cadou o minune! Sa va traiasca si sa va bucurati de ea.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Simona, eu tin minte cand ai ramas insarcinata, cat de fericita erai.

De asemenea tin minte cand ai trecut prin triplu test pozitiv, amniocenteza,cum ai postat subiectul pe forum.
Cand mi s-a intamplat si mie acelasi lucru, triplu test prost, m-ai incurajat, m-ai trimis ls dr Iosup si pentru asta iti multumesc, deoarece am dat de un ecografist de exceptie, care m-a asigurat ca totul e ok.
Pot spune ca exemplul tau mi-a dat mult curaj, iar in ziua cand mi-a trimis sms sa imi spui ca ai nascut am plans. Mi-am inchipuit ce trebuie sa simti. Este intr-adevar sublim.

Si eu am ras in timpul cezarienei mele, m-a facut dr Nayel sa rad impreuna cu echipa, deci se confirma cele spuse de asistenta.



Crinuta si Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

va multumesc !
nu o sa fie chiar o poveste a nasterii (fizic, ma refer) dar promit sa scriu aici si povestea adoptiei unei fetite!!!...

pup mamici si bebici


Simona si bb Luca
http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

m-a facut sa aceasta frumoasa poveste. sa fie Luca sanatos. te asteptam si cu povestea surioarei.

mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004)
www.geocities.com/flakeherald/Moments_of_our_life.html" target="_blank">Paginuta personala www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Povestea nasterii "proaspete"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

m-a facut sa aceasta frumoasa poveste. sa fie Luca sanatos. te asteptam si cu povestea surioarei.

mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004)
www.geocities.com/flakeherald/Moments_of_our_life.html" target="_blank">Paginuta personala www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Povestea nasterii "proaspete"

Mergi la inceput