Cel mai frumos cadou de Craciun...

Cel mai frumos cadou de Craciun... | Autor: DianaP

Link direct la acest mesaj

Nu sunt o buna naratoare si nici nu stiu daca voi reusi vreodata sa exprim in cuvinte imensa bucurie pe care am simtit-o la nasterile fetitelor mele. Da... pentru ca suntem niste parinti bogati , avem doua fetite reusite- Alexa de un an si cinci luni si Carla de numai 16 zile.
Pe Alexa am nascut-o mai greu. Am fost si foarte speriata caci s-a nascut mai devreme cu aproape cinci saptamani si a stat cateva zile la terapie intensiva. Nu au fost probleme mari, dar pentru mine care eram la primul copil era un adevarat cosmar cand intram in sectia de terapie si vedeam toti acei ingerasi(inclusiv pe al meu) legati la diferite aparate.
Dupa zece zile insa am plecat toti(tati, mami, buni si minunea noastra) acasa, fericiti ca totul s-a terminat cu bine.
Cand Alexa avea aproape 9 luni am aflat ca sunt insarcinata din nou. Am fost forte speriata. Ne mai doream un copil, dar totusi parca era prea repede. Parintii nostri sunt in provincie(Rm. Valcea), sotul meu lucreaza pana tarziu si eu ma gandeam cu groaza cum o sa ma descurc cu doi copii asa mici. Apoi am zis ca asa a fost sa fie, asa a vrut Dumnezeu si ca totul o sa se rezolve. Pana aproape de luna a opta am tinut- o pe Alexa langa noi, dar apoi pentru ca burtica crescuse destul de mult imi era greu sa mai pot tine pasul cu "argintul viu" si am hotarat ca este mai bine pentru ea sa o ducem la mama mea in Rm. Valcea, care o iubeste enorm si stiam ca se poate ocupa asa cum trebuie de ea. Si nu imi pare rau ca am luat aceasta decizie, chiar daca mie imi este forte greu fara ea. Acum Alexa are 80 cm si peste 11kg, stie foarte multe cuvinte si face numai nebunii. Am vazut-o chiar inainte cu o saptamana de-a naste. Arata super...
Cu toate ca micuta mea Carla trebuia sa se nasca in jurul datei de 5 ian , eu mi-am dorit enorm sa facem sarbatorile impreuna si asta s-a si intamplat.
Pe data de 18 decembrie la ora 02.20 s-a nascut a doua minune a nostra. Am avut o nastere super usoara la care a asistat si tati .Eram foarte fericita si abia asteptam sa treaca cele cateva ore de stat in sala de lauzie pentru a-mi tine copilul in brate. Dupa ce am ajuns in salon(era sistem de rooming-in -mama si copilul impreuna) si asteptam sa mi se aduca copilul, am simtit ca ma prabusesc cand o asistenta a intrat si m-a anuntat ca, copilul meu este in sectia de terapie intensiva.
Nu imi venea sa cred ca istoria de acum un an se repeta. D-na doctor mi-a explicat despre ce este vorba: Carla prezenta pe corp niste vanatai(eruptie petesiala) si dupa ce i s-au luat probe de sange, analizele au aratat ca nr. tombocitelor este de 30 000 cand un copil nou nascut ar fi trebuit sa aiba peste 150 000. Dupa cateva ore deja numarul trombocitelor ajunsesera la 25 000. Atunci mi s-a spus caci copilul are nevoie urgenta de masa tombocitara pentru un transfer. Eram ingrozita... ascultam si nu intelegeam nimic. Ma rugam sa primeasca transferul cu bine si sa nu fie complicatii.
I s-a facut transfer de 200 000 tromb. si dupa analize ulterioare s-a constatat ca nivelul s-a stabilizat la 170 000.
Nu puteam sa inteleg ce se intamplase. Am avut o sarcina fara probleme, nasterea a fost la fel si totusi... ceva nu a fost in regula. Cu toate ca mi s-au pus o groaza de intrebari si mi s-au facut nu stiu cate seturi de analize, am plecat din spital tot fara raspuns la atatea intrebari pentru ca nici doctorii nu au gasit raspuns la ele.
Acum Carla este bine, dar mi s-a spus sa o tinem sub observatie si la jumatatea lunii ianuarie o sa mergem la spital pentru analize(trebuie urmarit numarul trombocitelor).
Pe 24 dec am ajuns acasa si astfel dorinta mea mi-a fost implinita. Chiar daca nu am mai reusit sa mai gasim bradut, mosul totusi nu ne-a ocolit si ne-a adus cel mai frumos cadou de Craciun -Carla.
Sunt o femeie implinita: am doi ingerasi pe care-i DIVINIZEZ, un sot care ma iubeste si pe care-l IUBESC si o mama la care tin enorm si care mi-a fost mereu alaturi la bine si la rau, o mama care este intr-adevar -MAMA. Ma rog la bunul Dumnezeu ca totul sa fie bine, sa le dea speranta si incredere tuturor mamicilor care trec prin asa ceva, iar copilasilor multa, multa sanatate.
Va multumesc daca ati avut rabdare sa-mi cititi povestea si va doresc tuturor multa sanatate si un an nou cu multa bucurie si fericire. Nastere usoara viitoarelor mamici.
LA MULTI ANI!
Diana & Alexa & Carla


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Diana, te felicit pt cele 2 minuni ale tale. Sa-ti traiasca, sa fie sanatoase si sa te bucuri de ele.
Sa stii ca si eu ma aflu cam in aceeasi situatie ca si tine. Stefan al meu are 8 luni si in ziua de Craciun am aflat ca sunt insarcinata din nou (tot cadou de mos'). Si la noi a fost surpriza. Ne-am bucurat enorm, dar nu putem sa nu ne gandim ca o sa ne fie greu cu doi bebe mici. Si sotul meu lucreaza de dim. pana seara, iar mama (care m-ar putea ajuta f mult) sta in Maramures. Dar cu toate astea ne bucuram si ne gandim ca daca asa a vrut D-zeu, El o sa ne ajute si sa ne crestem copiii.
Deci, vezi ca ne asemanam f mult in situatie. Si m-am bucurat sa citesc povestea ta; asa m-am mai linistit si mi-am capatat mai mult optimism, vazand ca se poate si cu 2 bebe mici. Cred ca si eu voi fi nevoita sa-l mai duc pe Stefan in MM.
multi pt tine si familia ta. sa fiti sanatosi!

mariana tache, mamica lui Stefan (20.04.04).
http://community.webshots.com/user/tachemas - pozici.
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377 - O poveste de suflet.

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Sa va traiasca sanatoase fetitele si sa va dea D-zeu sanatate si voua, sa le puteti creste! Sa ne mai scrii din cand in cand, sa ne dai vestile bune despre voi (in special despre cea mica)!
Si noi ne mai dorim inca un copil si-l vom primi bucurosi cand va vrea el sa vina, ca nici primul n-a fost programat (are acum 11 luni) si ne-a adus numai bucurii si impliniri (datorita lui ne-am straduit si am reusit sa avem casa noastra si multe, multe alte lucruri, cum nici nu visasem!).

mav si Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Felicitari Diana! Meriti sa ai copiii sanatosi si sa fie doar o spaima ce ti s-a intamplat in spital cu cea mica! Sper sa primim vesti bune despre ingerash!
Elena

Mami Elena www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC/ " target="_blank">”&
George”

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36561" target="_blank">Povestea
nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

SA-ti traiasca puii si tu alaturi de ei!!!Multa sanatate si fericire.

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaP spune:

VA MULTUMESC TUTUROR PENTRU INCURAJARI SI URARI SI VREAU SA VA SPUN CA SUNT MANDRA SA FIU MEMBRA ACESTUI SITE UNDE GASESTI MEREU UN GAND BUN, UN RASPUNS LA O INTREBARE SI O URARE SAU MAI PINE ZIS UN...PRIETEN
MULTI
DIANA & ALEXA & CARLA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Felicitari DianaP si sanatate la micutelor. Este greu cu doi copii asa mici, dar si bucuriile sunt duble. Fetitele mele au 1 an si 9 luni (Alexandra) si 3 luni (Ioana) si desi mi-e tare greu cand sunt amandoua acasa (jumatate din timp cea mare sta totusi la bunica), fericirea e maxima cand vad cum Alexandra o pupa si o imbratiseaza pe Ioana iar aceasta ii raspunde cu niste zambete ingeresti. Iti urez crestere usoara si muuuulta rabdare si ele te vor rasplati pentru tot efortul tau.
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Sa va traiasca fetitele si multa multa...sanatate!


Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Felicitari si sa va traisca!

Fetita mea este Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Diana, sa va traiasca fetitele, sa creasca mari si sanatoase, destepte si sa aiba mult noroc. Problemele Carlei sa se rezolve urgent si sa va fie bine la toti 4!


Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Draga Diana,
felicitari, in primul rand, pentru nasterea fetitei tale si numai bine amindurora.
in legatura cu numarul de trombocite, vreau sa iti spun o poveste care poate ca te-ar ajuta putin. merita, oricum, sa verifici daca nu e si cazul carlei.
in anul iv de facultate, adica acum doi ani, in urma unor analize de rutina, mi s-a depistat un nivel de 28.000 de trombocite, adica mult, mult mai mic decat valorile normale, de 150.000-300.000.
cand am repetat anlizele, la acelasi laborator, nr scazuse la 23.000
din ce am citit pe internet, m-am speriat ff tare si pentru ca aveam de ceva timp si niste pete rosii suspecte pe abdomen, care chiar in ziua de pasti s-au colorat brusc, am mers la sectia de urgenta de la coltea.
citisem pe internet ca petele rosii pot fi o manifestare a trombocitopeniei (valoarea mica a tr), fiind cauzate de spargerea unor vase de sange sub piele
acolo mi-au luat sange si nu au mai vrut sa ma lase sa plec din spital, pt ca a iesit un nivel de 8.000 (!!!)de trombocite, ceea ce ar insemna ca la orice taietura singerez enorm, pt ca sangele nu se poate coagula.
in fine. mi-au zis ca ar fi doua cauze: fie maduva nu produce suficiente tromb., (un fel de cancer), fie produce dar le papa splina,care are rolul de a curata sangele (deci scoaterea splinei)
mi-au facut punctie lombara, au descoperit ca splina produce destule, si au inceput sa imi administreze fara sa ma infoirmeze ca lumea imunosupresoare, ca sa convinga splina sa lase trombocitele in pace (macar dac-ar face doar atat)
cred ca iti imaniezi prin ce am trecut.
dupa o zi, cand ma hotarasem sa refuz tratamentul 8care imi parea, oricum, experimental, bun pt lucrarea de diploma a cuiva), vin si imi spun,surpriza...ca am fost victima unei erori
adica....tehnica moderna de numarare a trombocitelor prevede folosirea unui aparat numit clutter (de la coagulare, in engl), care numara trombocitele de pe lama si afiseaza valaorea.
daca insa proba este bagata prea tarziu in aparat, sau ap este putin defect, sau, dimpotriva,sangele se coaguleaza nu prea incet, ci prea repede, trombocitele s-au sudat deja in fasii si, surpriza !!!! aparatul va citi 1, in loc de 9-10, adica in loc de 10 trombocite separate va percepe intreaga fasie si va da o valoare eronata
de chestia asta s-a prins o doctorita tanara care a avut bunavointa de a numara, cu ochiul liber, la microscop, plachetele (tr) d eple lama.
iti sugerez sa soliciti acelasi lucru
inuti l sa iti spun ca anul trecut am avut un accident de bicicleta destul de grav cu multe julituri si cu o rana la cap si nu mi-au curs matele pe acolo :))) vorba bunicii:))
adica sangele s-a coagulat imediat.
daca inmultesti numerele initiale din analizele mele cu 9-10 iti va rezulta o valoare normala.
am uitat sa spun ca petele suspecte erau provocate de o banala ciperca, prezenta pe pielea tuturor, dar care se dezvoltase in perioada aia pt ca mergem des la bazin si ma spalam cu prea mult sapun, prea des (mediu acid a favorizat dezvoltarea lor)
a trecut dupa doua aplicari de crema antimicotica
sper ca te-a ajutat povestea mea si va doresc multa sanatate
mihaela

Mergi la inceput