Nasterea lui Alexandru

Nasterea lui Alexandru | Autor: gongutza

Link direct la acest mesaj

Totul a inceput acum doi ani cand ne-am hotarat ca vrem bebe….au trecut cateva luni bune,teste negative,plansete,vizite la doctori…totul era in regula doar bebe se lasa asteptat…in sfarsit in noiembrie imi iau inima in dinti si mai fac un test ca poate poate ….astept,n-am rabdare,oare tot negativ o sa fie?Trec trei minute…wow se vede a doua liniuta…slab dar se vede!Chiar sa fie bebe?Plec la munca fara prea mari sperante,intru pe chat…Papadie fericita ca e graviduta,Laureta se plange de greturi….le spun si eu ca se vede liniuta dar nu foarte bine,Papadie draguta imi zice ca sunt gravida….eu inca nu sunt convinsa.Mai trece o saptamana,ma duc la ecograf…nu se vede nimic….ma suspecteaza de o extrauterina…vine dr mea ginecoloaga,ma intreaba daca am dureri de burtica,greturi,dureri de cap.NU!!!!OK,hai sa mai facem o ecografie peste o saptamana….trece si saptamana aia cu chin cu vai,cu vise urate,ganduri….si surpriza!Bebe e la locul lui,in burtica la mami!!!Plang de fericire….
Trec saptamanile,trec greturile,incep durerile de burta…la ecograf mi se spune ca placenta e foarte jos inserata si ca ar fi cazul sa stau cuminte…de parca pot…dar trebuie!Mai trec cateva saptamani,placenta se ridica dar se dilata colul….eu tot nu am stare…am trecut de sapte luni,stiu ca bebe e bine in casuta lui,ca e bine dezvoltat si ca ar supravietui.Fac ture prin casa noaptea,bebe ma loveste din ce in ce mai puternic si e foarte activ noaptea!Mergem la control din doua in doua saptamani…situatia la fel,col dilatat,contractii usoare,dar e bine inca…Eu tot bantui prin oras la volan ca n-am stare acasa…naste Papadie,naste Laureta…toate nasc…numai eu nu mai nasc odata!Se apropie termenul….merg miercuri la control…la fel…”mai stati pana in 29 iulie…veniti dimineata si va fac cezariana”…dau vestea acasa,sotul suparat ca vroia sa se nasca de ziua lui,24 iulie.Mama si soacra :”nu mai rezisti inca o saptamana,tu nasti in weekend”.Nuuuuu,ca in weekend mergem la munte cum sa nasc atunci?
Joi simt ceva contractii mai serioase si mai dese,dar iau un no-spa si trec,vineri la fel.Il rog pe sot sa ma ia cu el la munca ca vreau sa vorbesc cu fetele si sa vad ce mai e nou pe DC,si ca vreau sa ma duc la Metro sa cumpar mancare si cadou ca doar sambata e ziua lui.Vorbesc cu mama,care imi zice:”daca nasti la noapte sa ma suni”,soacra il anunta pe Dan ca a inflorit trandafirul meu alb din gradina si ca ea crede ca nasc maine.Le ignor si rad,dar parca parca ma doare cam tare burta!Plec la Metro,bineinteles cu masina….hmmmm dar ma cam doare prea des!Ajung inapoi la munca,vad ca nu e de gluma ca e serioasa treaba,imi informez sotul ca plecam mai repede ca trebuie sa mergem acasa sa-mi iau bagajul si sa fac dus ca eu nasc.Panica!Plecam….pe drum ma tot intreaba daca ma doare,mie imi vine sa-l strang de gat dar ma abtin…La Victoriei suna telefonul…trebuie sa ne intoarcem in Otopeni….un client de care uitasem amandoi astepta la birou….ne intoarcem.In sfarsit plecam acasa…pe drum sotul opreste sa faca plinul la masina,ca daca ramane fara benzina ce facem?Se face ora unu jumate…aveam contractii la 7 minute….eu inca nehotarata sa o sun pe dr sau sa mai astept….o sun.Imi spune sa ma opresc la farmacia 2NA sa-mi cumpar trusa de epidurala…dar cezariana mea?La 24 de ani se poate naste normal!Ce cezariana?Ma apuca frica…..dar totusi plecam spre spital…la camera de garda ma vede un dr,ma trimite sa ma internez….eu inca nu realizam ca chiar o sa nasc si eram foarte calma!Sus la etajul 5 o zgripturoaica suparata ca am trezit-o din somn imi spune sa ma pun in pat sa dorm ca nu nasc azi!Pai atunci plec acasa…nuuuuu cum sa plecati?Imi trimit sotul acasa sa se odihneasca ca eu nu nasc azi,dar ca raman internata!
Normal ca nu puteam sta in pat asa ca ma tot plimbam pe holuri in camasa de noapte minunata a spitalului…(am nascut la Municipal) pana ma trimite zgripturoaica in pat!!!Aaaaa,am uitat sa cotizez…se face draguta si amabila.Trec cateva ore bune,mie mi-e foame si nu-l mai simt pe bebe…oare ce face acolo?De ce nu misca?Contractii dese si dureroase…sa vezi ca se duce naibii epidurala mea….noroc ca se schimba tura si nimeresc o moasa tanara si draguta care ma duce in sala de travaliu….vine si anestezista,ma inteapa….ce bine e!Il monitorizeaza pe bebe,ma linistesc ca-I aud inimioara….lucrurile se precipita,apare si dr mea ca o floricica vesela si fresh….haideti sa nastem….acum se umple camera….nu nasc ca nu e tati aici….il suna asistenta de pe telefonul meu…o sa vina.Imi rupe membranele,nu doare deloc si hai sus pe masa….impinge impinge….dar eu nu mai simt contractiile….ma ciupeste una din moase de burta,cealalta respira cu mine….la a treia contractie a iesit bebe….liniste totala,de ce nu urla?Si atunci aud un chitait….il sterg,il aspira si mi-l da sa-l pup…atunci intra si tati….3200 si 48 centimetri,baiat!Eu mai raman pe masa la brodat,bebe pleaca cu asistenta….ma duc inapoi in salon,unde ma apuc de dat telefoane.Sunt fericita!Vine si tati la mine in salon,ma pupa…era verde albastru,dar fericit.Apuc sa-I spun “La Multi Ani!” si-l scoate afara din salon.Ne mutam in A4 in rezerva,mi-l aduce si pe bebe,il desfac sa-I vad piciorusele si corpuletul…e tot al meu….imi zambeste iar eu ma topesc de dragoste si iubire!
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea lui Alexandru,care acum are 4 luni si e un scump!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sa traiasca si sa creasca mare-mare, sa fie sanatos, frumos si istet ! Si sa aiba mult noroc in viata, sa va aduca numai bucurii !!!

P.S. Si io`s tot pe 24 iulie nascuta !

Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Ote bre cine-a zis ca a migrat goanga in tzarile caldeeee eeeeeeeeeee. Are grija de puiuk!!!:-)
Sa-ti traiasca gogoselul! Ai avut grija sa nasti in 10 minute, huh?
Alexandru pupici balosi de la Mielu'
Sa va traiasca flacaul si sa aveti parte numai de bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Buna fromoaso.Ai aparut in sfarsit.Sa iti traiasca puiu mic si dulce si sa fie sanatos si voinic.
Esti o mamica curajoasa.
Pupici multe si dulci la familia fericita.


laureta si inisa mica(10 iunie 2004)

http://community.webshots.com/user/laureta1975

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Ce plictiseala?Super poveste...sa va bucurati de urmas!
p.s. asa-i ca e teribila senzatia aia...ca-ti vine sa-i tragi una lu' tati?!!!

DORIS cu bb la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Sa-tzi traiasca baiatul si sa-l vezi mare si voinic.
Adicatelea s-a nascut sau nu in zi cu tati ?! Eu am intzeles ca da.
Felicitari pentru flacau.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_nr1 spune:

bravo!sa-ti traiasca ingerasul!imi place cum ai scris.eu mai am 2 luni pana nasc,as vrea tare sa nasc de ziua mea pe 21 febr,dar asta ar insemna sa mai stea la caldurica bebe inca vreo 2 saptamani.dar totul e posibil,cum a fost la tine.asta e cel mai frumos cadou care poate exista si sper sa-l primesc,cu toate ca mi-e greu cu burtica si as prefera sa scap mai repede.cum o sa vrea Doamne-Doamne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

draga mea, sa fiti toti sanatosi, ca de curaj, toti aveti:) - si, zi, cum e sa ai doi barbati-lei in casa?:) alex s-a nascut si el in 24, nu? ce frumoasa coincidenta! si mi-a placut cum ti-a inflorit trandafirul alb sa-ti dea de veste:).

mona si lia (24.04.2004)

www.seansimon.com/november2004.htm" target="_blank">poze SUPERproaspete
poze lia www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">nasterea liei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Multumim pentru frumoasa poveste ! Sa va traiasca flacaul si sa va aduca numai bucuri isi in continuare !
Va fi mare petrecere in fiecare an pe 24 iulie, la voi acasa !

Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii !

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Sarbatori fericite !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns christeen spune:

Felicitari pentru bebe si pentru poveste. Daca am inteles bine, ai nascut normal fara dureri prin epidurala? Trusa se cumpara de la orice farmacie?

Mergi la inceput