olandezul zburator

olandezul zburator | Autor: ema

Link direct la acest mesaj

Cind l-am cunoscut pe actualul meu sot,m-ai aveam un baietel din prima casatorie.La intrebarea daca are copii mi-a spus ca nu si nici nu vrea sa aiba;dar daca ar fi ar vrea sa adopte un copil ,sa ajute un suflet necajit.De aceea am avut o stringere de inima cind 5 ani mai tirziu ma uitam la liniutele roz de pe test pentru ca-mi era teama sa-i spun ca sunt gravida.Era in data de 4 decembrie si mi-a trecut prin mintesa-i strecor in cizme de Mos Nicolae alaturi de parfumul pregatit si testul de sarcina. Zis si facut.Nu am sa uit niciodata zimbetul acela in dimineata de 6 decembrie,cind a venit la bucatarie in pijamale cu parfumul intr-o mina si cu testul in cealalta .Nu a spus nimic citeva secunde; se uita la mine ca un copil surprins,insa zimbetul mi-a dat raspunsul pe care voiam sa-l aud.Primul lucru pe care mi l-a spus a fost" Trebuie sa sun la asigurari sa intreb cum sa inregistrez sarcina".
Au urmat 9 luni extraordinare.Am avut o sarcina foarte usoara; am mers la servici pina m-au apucat contractiile.Am fost foarte activa si micile indispozitii ma faceau sa rid si sa-mi doresc din ce in ce mai mult sa-mi vad puisorul.
Intr-o dimineata frumoasa de vara plec la servici linistita.Era in 4 august si DPN-ul meu era pe 15 august.Dupa o ora simt o durere surdasi imi spun ca mi se pare doar.Insa durerea incepe sa se repete si imi dau seama ca sunt contractii.Ma suna al meu, vorbim de-ale noastre si ma intreaba cum ma simt."Pai bine doar ca am contractii" Vine imediat sa ma ia,mergem acasa,vreau sa fac un dus si pe chilot sta tantos dopul gelatinos.Il chem,il arat si incepe sa se bilbiie:Hai mai repede la mama in Olanda.Ne planificasem sa nasc acasa la socrii mei,in cazul in care moasa considera ca totul e ok.Ajungem in Olanda sun masa, vine si dupa tuseu imi spune ca dilatatia e 2si daca apar contractii regulate sau se rup membranele sa o sun iar.Ne-am intors in Germania si a inceput asteptarea.La fiecare oftat ma intreba."Esti ok? Pot sa te ajut cu ceva?
Pe 7 august ma trezesc la 5 sa merg la toaleta.Nici urma de durere,nimic ,nimic.Ma intorc in pat ,pun un picior,cind sa-l pun si pe-al doilea simt o piscatura inauntru si senzatia aceea calda si lipicioasa.Sar din pat si strig la Mario"Adu-mi repede prosoape ,mi s-au rupt membranele.Vine buimac cu un teanc de prosoape,aprinde lumina si vad pe cearsaf lichidul cit se poate de verde. Cred ca in 5 minute eram in masina eu in camasa de noapte ,baiatul in pijamale si pentru ca brusc au inceput durerile acelea mari, sotul meu nu a mai tinut cont de semafoare.Ne-a oprit politia si cind au vazut despre ce e vorba au mers in fata noastra cu girofarul aprins si 100km/ora pina la socrii mei.Moasa a venit imediat,dilatatie 4 insa mi-a spus ca trebuie sa nasc la spital pentru ca bebele a eliminat meconiul in licid si e foarte periculos pentru el.
La ora 6 eram la spital cu contractii mari de tot si la 2 minute ,atit de puternice ca i-am invinetit bratul viitorului tatic de atita strins.La ora 8 eram deja terminata de durere.Mi se face un tuseu de proba si dilatatie 10.Uau!Imediat in sala de nasteri unde mi se spune ca pot sa imping.Am impins 1/2 de ora.Doamne ce durere!Barbata-meu facea galerie:Hai mouse inca putin si e gata.Impinge cit poti de tare.Cu o mina imi tinea un picior si cu cealalta imi apasa capul inainte.Eram asa de nauca cind mi-au spus:Stai ,nu mai impinge si am auzit nu fornait.Am ridicat capul si i-am vazut numai capusorul afara, iar moasa ii aspira cu o pompita lichidul din gurita.Am inceput sa tremur; am mai impins putin si sotul meu imi spune:Deschide ochii,uite cine a venit!Doamne Dumnezeule! Mi l-au pus in brate l-am strins repede sa nu-i fie frig si mi-au tisnit lacrimile din ochi.Al meu ma pupa incontinuu el care nu-si manifesta public sentimentele.Apoi m-au dus la dus si cind m-am intors Mario il tinea in brate imbracat frumos si-mi spune ca are ochii atit de albastri!. Am plecat cu totii in salon si Ricardo a servit primul lui mic dejun servit de mamica lui la nici o ora de la nastere.
A doua zi am plecat acasa in formatie completa si de atunci in fiecare zi nu trece nici o clipa fara sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru minunea mititica pe care mi-a dat-o si care alaturi de minunea mea mai mare,Serban,ma fac sa ma simt cea mai fericita femeie din lume.

Ema si Ricardo

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nerfani spune:

Draga Ema,
Povestea ta e foarte frumoasa. Ai si talent la povestit (in scris).
Si noi asteptam acum primul bebe care trebuie sa vina la inceputul lui Martie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Foarte frumos! Sa-ti traiasca scumpetea!

Luminita si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">DAVID - 11.03.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Frumos!Foarte frumos...

DORIS cu bb la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Felicitari EMA pentru bb-ul frumos !!!
Felicitari si lui tati care a fost cat se poate de curajos !!!
Iar RICARDO sa cresca mare, frumos, sanatos si istet !

Bine-nteles ca am tras o tura de plans de emotii ...

de la gagici !!!


P.S. Da` voi chiar ca ati fost stapani pe situatie si cu nervi de otel de v-ati plimbat cu masina !!!

Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

ce mi-a placut povestea voastra:) - ce minunat sa te simti mamica a doua oara cind probabil nici nu mai sperai . sa traiti fericiti si sanatosi toti 4!

mona si lia (24.04.2004)

www.seansimon.com/november2004.htm" target="_blank">poze SUPERproaspete
poze lia www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">nasterea liei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Supeeerba povestea voastra! mi-a placut mai ales faza cu polizia si cu girofarurile, ca in filme, nu alta
Sa va traiasca Ricardo si fratziorul si sa-i vedeti mari si sanatosi! Multa fericire va doresc

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput