Psihologia copilului

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

CristinaT,
Daca te deranjeaza acest lucru stai de vorba cu educatoarea. Fetita ta ce parere are despre asta? O deranjeaza cumva? Daca n-o afecteaza in vreun fel (sa-i limiteze timpul de joaca, sau sa depuna prea mult efort, etc) nu cred ca e ceva alarmant. Face un lucru bun de care este mandra, ofera celorlalti copii un exemplu, se invata ordonata.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Multumesc mult de tot pt raspuns.
Daca o intreb daca o deranjeaza mi-a zis odata ca si ea era obosita, daca nu o intreb nu-mi spune nimic si este normal, nu? Eu cum sa-mi dau seama daca o deranjeaza sau nu?

Va rog mult sa ma ajutati cu inca un lucru: cand este paraste si cand nu.
Daca o bate un copil si-i spune doamnei este para? Eu cred ca nu.
Daca spune ce face alt copil este para? Eu cred ca da.
Dar daca in acceasi zi a batut-o X de 3 ori (sau s-au batut ?) si doamna era obosita si i-a zis nu mai para atat si eu am intrat in acel moment, chiar daca nu stiam despre ce este vorba, normal ca am fost de acord cu doamna, nu?
Asa ca pe drum nu am stiut ce sa-i mai spun daca sa-i spun sa-l parasca sau nu cand o bate ... si am lasat subiectul asa. Ce sa-i spun?

4 ani - februarie 2004
http://community.webshots.com/user/cristinat7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Draga Karmen,
La inceput(acum un an!!!) daca aveau jucarii identice se plictiseau repede si la abandonau,asa ca am trecut la aceeasi jucarie,dar fiecare de alta culoare.A mers citeva zile,apoi fiecare o vroia pe cea de cealalta culoare asa ca ne-am intors in urma cu ceva timp la acelas fel si aceeasi culoare. Si fac exact cum ai spus,dar nu prinde intotdeauna.Ex au triciclete identice,sint amandoi pe ele in salon si la un moment dat unul o vrea pe a celuilalt...ei bine schimbul trebuie sa aiba loc cu orice pret!!!
Nu ti-am spus ca ei au acest obicei,fac schimb de orice,e ca un joc pentru ei! Schimba suzetele intre ei,jucariile,scaunele,locul in care stau(daca unul e la stanga,trece in dreapta),furculitele sau farfuriile de mancare,imbratisarile(daca unul e la mine,trece la tati si invers),am schimbat pina si paturile,intr-o seara,pur si simplu nu mai au vrut sa doarma fiecare in patul in care dormea DE O VIATA(suna nostim!!!) si cind m-am dus sa-i acopar...i-am gasit INVERS! Nici in carut nu mai au acelas loc si acolo am avut schimbari!

Uneori cred ca sint prea severa! Aseara Alexandros avea o chitara jucarie si a inceput sa dea cu ea de masa.S-a spart intr-un loc si i-am spus sa nu o mai loveasca de masa pt ca se strica si la urma nu mai are cu ce sa cinte!!! El a inceput sa o loceasca si mai tare,desi a inteles perfect ce i-am spus.I-am luat-o din manuta si am pus-o undeva unde nu ajungea spunindu-i ca a obosit si vrea sa doarma(chitara!!!).Nu a fost de acord cu somnul jucariei si nici nu-ti inchipui ce a urmat! Desi din doi,el e cel mai linistit! S-a tavalit pe jos si a inceput sa urle ca din gura de sarpe sa dea din maini si din picioare.Eu nu i-am dat nici o atentie si cu cit il lasam mai mult sa planga cu atit urla mai tare.Yannis,dragul,a inceput sa-l mangaie si sa-l roage sa nu mai planga,il pupa...el nimic,ma vroia pe mine! A inceput sa ia lucruri si sa le arunce in aer,apoi a luat papucul meu si mi la aruncat in cap! Acolo m-am ridicat si l-am luat de manuta si l-am dus fara sa spun un cuvint la el in camera si am inchis usa! Urletele s-au intetit! Yannis i-mi striga,PLINGE,LASA-L!
Aproappe imediat,Alexandros a inceput sa ma strige si sa spuna SCAUN! Lucru care in traducere inseamna ca se va linisti si va sta in scunelul lui!
I-am deschis usa si a alergat in bratele meu cerind sa-l duc in scaunel!
A incetat imediat sa urle,a suspinat doar putin si s-a asternut linistea!
Dar eu nu am putut dormi toata noaptea gindindu-ma ca am fost prea dura si intrebindu-ma ce altceva asa fi putut face sa sa inteleaga ca nu poate face orice vrea!
Eu nu cedez niciodata imediat la santajele lor si daca o fac,o fac in asa fel incit sa nu-si dea seama ca au castigat!
M-am intins cam mult si i-mi cer scuze!

PENTRU PATRICIA
Patricia stiu ce vrei sa spui,am fost acolo,dar te asigur ca micutele sint o.k. si doar prezenta sorei(frateleui) e mai mult decit suficienta,gandeste-te la copiii singuri ce plictiseala.Ele se aud una pe alta,"vorbesc" una cu alta,pune-le fata in fata ca sa se vada,eu asa facea,si patuturile la fel.
Sa vezi cind vor incepe sa alerge,nu-ti vor ajunge doua picioare si doua maini!
Eu mai ii luam si cu mine acolo unde eram,aveam in bucatarie scaunele care se ataseaza la masa si ei stateau acolo in scaunele,se jucau cu diferite chestii si ma vedeau si pe mine!
Cu iesitul afara inteleg cit e de dificil acolo unde locuiesti,dar poate puteti sa va puneti cite un marsupiu tu si soptu,sau altcineva si sa mergeti la plimbare fara carut! Au nevoie de soare si sa vada alta lume,zic eu! Cu cit mai mul;t ies cu atit pot deveni mai sociabili,iar parerea mea,daca cineva stie mai mult pe aceasta tema,e binevenit!
Te pupic si pe tine si pe micute!

Karmen,multumesc in avans si sorry pt mesajul urias!
Din fericire pt voi,s-a trezit Yannis si nu mai pot scrie!!!!




Theodora, Alexandros, Yannis POZELE NOASTRE: web3

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

CristinaT,
vorbeste cu fetita ta despre ce inseamna dreptate si nedreptate. Da exemple din viata de zi cu zi. Sfatuieste-o ca atunci cand i se face o nedreptate la gradinita (este batuta, i se iau lucrurile, etc) sa anunte educatoarea. Vorbeste si de intimitatea fiecaruia si de independenta. Adica fiecare are locul lui, face cum crede, are parerea lui, etc. Daca nu o afecteaza in mod direct nu trebuie sa intervina in viata altora prin a da informatii despre aceste aspecte.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

wow... va multumesc din suflet. Cand trebuie sa ii explic ei trebuie sa ma gandesc tare mult, am senzatia ca nu mai stiu nimic, incerc sa vorbesc cat mai putin sa nu fiu cicalitoare si sa n-o stresez asa ca acest sfat am sa-l sparg in bucatele si o sa avem teme pt mai multe saptamani.

Am listat ieri prima pagina si cum am ajuns acasa am inceput sa o testez, i-a placut tare mult, a adormit spunand hai mami ce mai scrie? Mi-a placut tare mult explicatia ei la ce foloseste cartea? ca sa citim si sa invete mamele :))

O zi buna si un week-end nemaipomenit!

4 ani - februarie 2004
http://community.webshots.com/user/cristinat7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Carmen,
ti-am mai scris, acum sunt iar nelinistita: puiul meu, o fetitza de 3 luni, e vioaie, atenta la noi, jucausa, blinda, rezonabila. Nu plinge si acum de cind a invatat sa-si suga degetul, nu se mai trezeste noaptea. Are insa o ciudatenie: atunci cind trece de la lumina zilei la intuneric sau pur si simplu cind ii pun mina streasina la ochi, atunci cind ride sau atunci cind ne miscam brusc sau e galagie, coboara mult privirea si ridica f mult pleoapa de sus, astfel incit se vede rau albul ochilor, e un fel de holbare daca vrei, dar doar cu pleoapa de sus. Uneori e mai accentuata (cel mai rau atunci cind trecem de la lumina la intuneric), alteori nu. Pediatra zice ca motor, cognitiv, verbal,etc e f bine, ca nu stie de ce face asa, s-o las in pace. Si vede bine. Ce sa fie? Ai mai auzit vreodata de asa ceva? Parca face din ce in ce mai des.Pe mine ma sperie rau...Si e f vizibil. Credeam ca-i e frica...dar nu e asa. Uneori ride si se joaca si sta continuu asa cu ochii. Dar aproape niciodata intimplator. Adica acum eu stiu cind o sa se holbeze, ca sa zic asa. De multe ori si un bec mai slab o provoaca, trebuie sa aprindem luminile bine. Noaptea daca se trezeste in intuneric (cu o lampa de veghe)se uita normal. Daca aprind lumina si apoi o sting, holbeaza ochii. Si daca o iau unii straini in brate face asa. Uite, de exemplu, cind o pumeam in carut facea asa, pt ca avea coviltirul negru. Acum l-am acoperit cu un scutec alb si totul e ok. Daca nu mai vede coviltirul negru, ci alb e bine. Ce sa fie? Are intr-adevar fatza f expresiva, sa se exprime asa de puternic prin ochi? Imi recomanzi vreun doctor? O fi vina mea? (pe toata durata sarcinii m-am temut sa nu aiba bebe vreo problema, n-am luat nici macar un medicament, m-am ferit de boli, de radiatii, etc,eram exagerata de teama sa n-o nasc cu probleme. Noi toti suntem sanatosi si intelectuali). Ma ajuti? Multumesc mult de pe acum, gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Theodora,
ai rabdare ca va trece aceasta perioada dificila. Asa sunt copiii acum, foarte nervosi si instabili. Am explicat cu alta ocazie de ce se poarta astfel. Eu cred ca ai procedat foarte bine cand ai fost ferma in aplicarea corectiei, copilul trebuie sa stie de niste limite pe care le impui tu fata de realizarea unor lucruri cu adevarat interzise. Poate ca trantitul jucariei nu e asa un lucru foarte grav, dar pastreaza aceeasi atitudine atunci cand alearga spre strada, cand butoneaza aragazul, cand umbla la priza, etc.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Gabivalceanu,
nu cred ca e vina ta. Asa reactioneaza ea la adaptarea de la intuneric la lumina si invers. Se stie ca aceasta adaptare vizuala cere un timp nu se realizeaza brusc (asa e si la adult). Poate e un sistem de aparare al ochiului la scimbarile de luminozitate. Cred ca face parte din rectiile obisnuite de adaptare care apar in primul an de viata. Continua sa mai intrebi medicul (eventual un oftalmolog)si asteapta sa vezi daca trece de la sine. Nu toti copiii reactioneaza la fel la schimbarile de mediu, fiecare copil are propriul mod de a reactiona.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Of, Carmen, multumesc mult de incurajari. Cred ca o sa mai intreb alt medic (desi mi-e tare teama). Sper sa fie bine.

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Draga Karmen,
Revin dar cu alte probleme.
Am reusit sa il conving pe Alex (aproape 10 luni - fara 3 zile)sa faca baita, nu in cadita lui in care nu vrea in nici un caz, ci in cada mare, pe covorasul de baie, la dus. Se vede ca ii place iar apa pt ca a redevenit vesel cand intelege ca urmeaza baia... si bate din manute cand vede apa, incearca as prinda jetul de la dus...
Totusi problema cu zgomotele devine din ce in ce mai acuta. Se sperie si plange de cate ori aude un zgomot mai ascutit, un fasait, a plans cand a auzit tunetul... Se sperie si se repede in bratele noastre.
In plus de cateva zile nici nu mai mananca mare lucru, daca ar putea doar lapte - aprox 1000 ml/zi!!! Stiu ca e cald insa inafara de lactate si fructe nu accepta nimic de mancare.
Am fost plecati cu tot cu el marti pana la Bucuresti (de la Iasi) cu masina si de atunci parca nu mai e acelasi copil. Sa-l fi traumatizat atat de mult drumul?

Multumesc,
Carmen

Mergi la inceput