Manualul Pinguinilor ( nu mai e provizoriu)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

gata , am bagat rulada de curcan la cuptor si cu focacia...william maninca linistit pizza, la tv...deci am un pic de timp pt voi.

carmen,nici nu stiu cum sa-ti spun...cum sa ma explic...si sa ies si cu fatza curata. recunosc ca simt, ca nu e bine ce fac...va rog, dati cu mila, mai cu pietricele mici in mine...
deci, in general eu nu prea ii spun lui barbate-meu, daca face william ceva rau, daca se loveste...nu ii spun nici cand ii fac toate poftele culinare, sau il plimb te miri pe unde, sau ii cumpar nu stiu ce...
a devenit ceva tacit intre noi, ca nici william nu-i spune. de cateva ori i-am spus sa nu-i mai zica lui taica-su...de alte ori el m-a rugat sa nu-i spun lui taica-su...intelegeti voi!
asta pt ca barbate-miu face tragedie mare din tot ce se intimpla, plus vine stresat, obosit de la servici si nu vreau sa-i mai impui capul cu nimicuri...plus ca-mi reproseaza ca prea ii fac toate mutrele, ca ii tzin partea , ca ma stresez si eu degeaba in loc sa ma relaxez...

el de multe ori banuieste ca nu-i spunem, ca il punem in fatza faptului implinit...de multe ori chiar i-am spus...ca nu-i spunem...asa ca mergem mai departe. Doamne fereste de ceva rau!

carmen, stii atunci cu setul de golf...am bantuit orasul pt un moft...cand trebuia sa-i spun hotarit ca nu se poate si gata.nici nu i-am spus lui barbate-miu ca ar fi zis ca am luat-o razna daca ma pun la mintea lui...si culmea, ca ar avea dreptate.

asta e punctul meu slab...imi place sa fac poftele celor din jur. dar ma simt uneori ipocrita cand il invat pe william sa nu minta...dar noi ascundem adevarul de tati.
ok, ma mai tzineti pe ghetzar dupa asa destainuire?

deci carmen, nu am ce sfat sa-ti dau...eu sunt bagata la fund rau de tot...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu mai am putin si plec acasa ...va las cu limba de adio pe platforma asta testamentul meu :

- nu vreau sa ascundem ghetarul pe noua platforma ...ghetarul asta e ca un ponzi scheme, rezista atata timp cat este public si ochii care ne citesc devin pinguini contribuabili (ranjet, ranjet) ...ah, aia care ne citesc si ne barfesc inseamna ca ne invidiaza si mie imi place sa fiu invidiata ....acum am starnit o alta discutie pe forumurile capusa, in care toata lumea se intreaba la unison "oare cine ma cred si de ce am o parere atat de buna despre mine" - ranjet - de fapt au dreptate, chiar, oare cine ma cred ? .... ar trebui sa-mi multumeasca ca le dau subiecte de vorba - ranjet, blink, ranjet - mi-o iau pana la urma daca nu ma potolesc - ranjet. Eu pe Maru o regret, am eu niste chestii la care seman cu ea desi nu imi place sa alerg ...daca ne citeste, o pupez.

Va las acum si va caut maine, de la tribunal, de pe IPad ...sa stati uniti ca indiferent de platforma, sa nu o zdruncinam la aterizare, si sa ramanam impreuna ...

Impreuna dar separati, da ? Pingunii cu pinguinii, printzesele cu prinzesele si slabele cu pasarile ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu recunosc ca-s inocenta tare... ce capuse, frate ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu pana acum am trecut oceanul de 7 ori (zboruri de 20 de ore), drept sa spun, m-am obisnuit. william e chiar innebunit sa mearga cu avionul, sa isi faca el bagajul, in avion sa vada film...sa fie servit cu mancare...
cand zbor ma gindesc ca e super, sunt mai aproape de Doamne Doamne...si-mi aude mai bine rugaciunile.
ce nu-mi place in avion e zgomotul de motor si nu pot sa dorm...si mai ales la asa drum lung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

luminati-ma si pe mine...despre ce tot se vorbeste, noua platforma...forum...???



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

apropo, de zburat cu avionul...se propune ca pretzul biletelor sa fie in functie de greutatea pasagerului...asa ca atentie,pinguinilor!
am inteles ca o companie de avioane din Samoa (unde 80% sunt obezi)deja a trecut la asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Michelle, eu raspund acum din perspectiva mamei stricte, singure inca 2 saptamani. Eu nu i-as ascunde nimic, sau daca as vrea sa evit discutii inutile cu sotul, macar nu i-as fi spus lui William sa ascunda. Nu comentam nimic, nu-i spuneam nimic lui William, sa spuna, sa nu spuna sotului, imi luam riscul ca William sa ii spuna, dar nu il faceam si pe william partas la asta. Eu asa spun acum, dar mai stii ce oi deveni peste 1 luna. Ma gandesc totusi, tu cand cheltui bani pentru William pt diverse, sotul nu intreaba ce ai facut cu banii aia? daca luai setul de golf, ce ii spuneai sotului? ca stii ca pe statementul bancar online apare si numele magazinului de unde ai luat si nu puteai sa spui ca ai luat lapte de la magazin de produse sportive. Sau daca va suna cand sunteti in restaurant sau undeva, unde ii spui ca esti?
Stii ce mi se pare ciudat? Sa nu ma certi, ok?! Tu iti cam minti sotul. Cum se impaca asta cu credinta ta?
Please, nu ma certa. Si eu cred in Dumnezeu, ma repet, dar tu esti mult mai practicanta ca mine si crezi mult mai puternic decat mine si stiu ca nu e admis asa ceva. Please, nu te supara ca am intrebat. Am zis-o acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Ce vreau eu Michelle acum e sa ma inveti si pe mine cum sa ma ascund de sot cand am chef sa fac ceva fara sa-i dau lui socoteala. Ca pana acum faceam ce vroia muschiul meu, acum va trebui sa incep sa mai dau si raportul, lol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

sefa, eu te-am mai intrebat odata de unde ai informatiile astea ( eu daca as fi sefa ta m-as gandi ca petreci prea mult timp pe romania.com capusa ) si nu mi-ai raspuns. nu de alta dar pana la afirmatia ta eu nu m-am gandit ca cineva poate face misto de noi.
din punctul meu de vedere ghetarul poate fi scos si pe ebay, sunt curioasa daca pe noul ghetar eu am posibilitatea sa fiu vazuta doar de cineva vreau eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

scaparea mea e ca sotul STIE ca nu-i spun, de ce face william...uneori ii spun dar mai tirziu, cand nu mai are asa valoare...sau cand el e mai linistit...aleg momentul...sau cu sigurantza ii spun daca ma intreaba.

carmen nu am ce sa te invat.
sotul are incredere in mine cu banii, i-am dovedit de multe ori...banii sunt pe mana mea, nu sar niciodata calul...si lui william ii cumpar in general nimicuri...
la noi, sotul e cu cec-ul si eu cu cheltuitul. el nu prea are habar cati bani sunt in banca sau ce cheltuieli avem. in general ne facem bugetul pe 3 luni, ne punem de acord intotdeauna pe ce cumparam lucruri de valoare...si suntem pe aceeasi lungime de unda....la nimicuri in general avem mana libera.
chiar imi spuen ca sunt f. strinsa cu banii, de parca mai vreau sa-mi iau o vila economisesc cat pot la cumparaturi, fol cupoane, cumpar mereu in sale...la restaurant nu ma duc decat la cafea cu cite o prietena sau rar cu william la fast food.
daca m-ar intreba unde am fost i-as spune adevarul (nu-l mint niciodata)...dar, daca nu intreaba, nici eu nu-i spun...sau ii spun dupa.

problema mea este, asa cum ai spus si tu, ca l-am bagat pe william in oala.
dar de ex. m-a rugat intr-o vineri cu cerul si pamantul, sa nu-i spun lui tati, ca iar a semnat pacostea aia de Carte la scoala...stii tu cu vorbitul.
mi-a parut rau de el si stiam ca iar il cearta ca a semnat-o si deja il certasem eu...de citeva ori l-am si pedepsit.
nah...ce sa fac??? i-am spus ca daca tati intreaba nu are de cat sa-i spuna adevarul...daca nu , nu...







Mergi la inceput