Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 76 -

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

In Timisoara nu este nici un medic hematolog care sa fie ok pentru trombofilie in sarcina. Eu cel putin la concluzia asta am ajuns. Mai degraba se pricep ginecologii, ca au mai multa experienta.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Sunt fete din Tm care au tinut legatura pe mail cu dr. Uscatescu si au venit de 2-3 ori in sarcina la Bucuresti. In rest, au facut analize la Synevo si ii trimiteau pe mail.
Cu o parere de la un hematolog din Tm + parerea ginecologului si a dr. Uscatescu + tratamentele facute de alte fete in sarcina, se obtine o concluzie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Citat:
citat din mesajul lui olimp

cam asta e povestea mea ...deci se poate , nu pierde speranta..



olimp, ce frumos! aici e clar ca a fost mana lui Dumnezeu, nici nu te asteptai, nu ai inceput clexane nici la ovulatie, nici la 4 sapt, ci abia ca s-au vazut 2 liniute, e o minune!
ce frumos, ma bucur mult; sper sa iasa soarele cat de curand si pe strada mea si sa pot si eu povesti despre o minune



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Ramonika, am momente cand ma intreb unde nu am facut bine, dar stiu ca mai mult de atat nu puteam sa fac. Poate doar sa nu opresc femibionul. Si tu erai tot cu tratament preconceptional la pierderea asta la 5 sapt?

MeAlex, da, nu stiu de ce nu mi-au dat femibion, poate ca pentru ca considera ca ingrasa si eu am deja aprox 66kg? nu stiu. Oricum cred ca voi lua din nou.

pe amandoua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

mariell tu de Kg iti faci probleme , lasa-le in pace sa se adune crezi ca mai conteaza cand ai minunea in pantece..este timp sa dai jos dupa ...intradevar femibionul iti face pofta de mancare dar asta este , si eu am pus pe mine vertiginos , am luat 7 kg preconceptional si acum inca 16 in sarcina deci 23 si mai am 2 luni si jumatete..dar crede-ma e ultimul lucru la care ma gandesc , am timp apoi sa fac miscare , sa-mi iau de la gura etc.

ai vazut povestea mea , se poate crede-ma doar D-zeu stie de ce trebuie sa trecem prin acest purgatoriu .




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

mariell - nu eram cu nici un tratament la pierderea de 5 sapt. pt ca nu stiam ca am trombofilie. pt. ca am un copil nu credeam ca vor fi probl. la a doua sarcina si doar dupa a doua pierdere am inceput sa-mi pun semne de intrebare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

mariell ia o mica pauza sa te linistesti si apoi mai consulta un medic. Poate nu a fost doar trombofilia. Si insuficienta de corp luteal poate duce la pierderea sarcinii (mai ales ca nu s-a vazut corpul galben). Nu strica sa mai ceri o parere.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss30 spune:

Fete azi am fost la dra U si mi-am facut analizele, acelea functionale ptr trombofilie care se fac la fundeni,a iesit doar una modificata dar nu stiu sa va spun care o sa va scriu mai tz sa va spun acum sunt f obosita ca pe la 7 am ajuns acasa.
Analiza anti Factor Xa a iesit 0.18 si acum din cate stiu de la voi tb s afie mai mare dar dr U a considerat sa ma lase tot pe 0.6 clexane.Eu am facut clexanul aseara la 9 si pana la recoltarea de azi dimineata au trecut aproape 12h ma gandesc ca o fi bine asa.
Voi ce spuneti?
Mariell imi pare rau de pierderea ta dar iti spun un lucru Dumnezeu face minuni ai incredere si roaga-te ca stie El timpul cand trebuie sa se intample anumite lucruri in viata noastra.
Copilul meu a fost o minune ca dr ginecolog imi spunea ca pe uterul meu nu o sa obtinem nicicand o sarcina si am fost daramata dar cand imi spunea asta eu eram deja insarcinata.Asa ca nimeni nu stie planul lui Dumnezeu cu noi.
Va multumesc fetelor ca am multe de invatat de aici.
Cum introduc semnatura ca nu stiu?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

cryss pentru semnatura te duci la Profil pesonal se afla chear sub poza ta din dreapta cand esti logata, dai pe profil personal , si apare o ferestra cu dunga albastra sus , selectezi editeaza profil , te loghezi , si jos de tot ai obtiuni profil prima e semnatura scrii ce doresti , dai semnatura auto de dedesupt ca sa apara de fiecardata cand postezi ceva , si apoi timite datele si gata.
daca vrei ca ceea ce scri sa fie delimitat prin linia orizontala , dupa ce scrii mesajul apesi HR.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

da, stiu, olimp, acumularea kg sa fie cea mai mare problema a mea...
Ramonika, acum imi aduc aminte ca tu mai ai un copil, si apoi ai avut pierderile (acum cand ai zis mi-am adus aminte ca ai spus pe forum, dar am uitat)
carin1974, da, se poate sa fi fost si asta, pentru ca deficienta de progesteron aveam (l-am dozat in ziua 21 si 25 a CM luna trecuta si eram tot mai jos de cat trebuia), poate ca daca as fi pus utrogestan de la ovulatie ar fi ajutat...
cryss30, da, cred ca m-am increzut mult prea mult ca am gasit probl - trombofilia - si eram convinsa ca daca fac clexane de la inceput o sa fie bine, si l-am cam scos pe Dumnezeu din ecuatie...mare greseala.

va pup pe toate

Mergi la inceput