Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Asteptand o minune in viata noastra !

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 76 -

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor  Subiect Subiectul urmator
Pag. din 11

Ramonika

8888 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ramonika un Mesaj Privat  Reply with Quote
mariell - imi pare nespus de rau of Doamne, oare de ce n-a mers? cu atatea pastile si tratamente...
dupa ce mai trece un timp, poate ajungi la dr. U sa vezi ce ar mai putea sa iti dea...

si eu cand am pierdut sarcina la 5 sapt. mi-am facut BCG si la doua zile dupa crescuse valoarea cam cu 50%, nu se dublase, dar totusi crescuse, insa sarcina era oprita din evolutie. deci nu te poti lua strict dupa BCG-ul asta, pt. ca el creste din inertie cateva zile, ulterior scade, insa te poti pacali.
Mergi la inceput

olimp

3475 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite olimp un Mesaj Privat  Reply with Quote
mariell mamaliga ei de viata
imi pare extrem de rau , nu am cuvinte sincer , te imbratisez..

XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

27 + Ilinca
Ilinca
Mergi la inceput
carin1974
carin1974

85 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui carin1974 Adauga semn de carte la raspuns Trimite carin1974 un Mesaj Privat  Reply with Quote
mariell suntem alaturi de tine. Din pacate viata nu e dreapta. Sa va dea DD putere sa mergeti mai departe.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani
Mergi la inceput

Ramonika

8888 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ramonika un Mesaj Privat  Reply with Quote
fetelor, la cate zile dupa presupusa conceptie incepe sa creasca BCG-ul? ma gandesc ca, cu cat se descopera sarcina si se incepe cu Clexane mai repede, poate cu atat va avea sanse mai multe... sa scurtam perioada de 2 sapt. de la conceptie si pana la pozitivare test.
Mergi la inceput

olimp

3475 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite olimp un Mesaj Privat  Reply with Quote
ramonutza Beta HCG incepe sa se secrete din momentul nidarii , nidarea in mod normal apare la 7-11 zile de la ovulatie , eu iti zic ce scrie si se spune binenteles ca fiecare organism este diferit , de la nidare beta HCG incepe sa creasca ...

2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

27 + Ilinca
Ilinca
Mergi la inceput

mariell

57 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mariell un Mesaj Privat  Reply with Quote
fetelor, eu asta nu inteleg: cu cat mai repede sa fi inceput tratamentul?
eram pe clexane de la 4 sapt!, cand multe dintre mamici habar nu au ca sunt insarcinate eu aveam deja testate 2 beta hcg-uri dublate la 48 ore!!!

inseamna ca nu a facut nicio diferenta faptul ca am fost pe clexane!
celelalte 2 sarcini le-am pierdut fix la fel, doar ca atunci nu stiam de trombofilie, trombofilia am descoperit-o la sf lunii ianuarie

amandoi avem cariotipul genetic normal...nu mai stiu ce sa fac si incotro sa o iau
degeaba raman f usor insarcinata daca le pierd in fix acelasi moment, cu niciuna nu am trecut la un beta mai mare de 250!
la asta a fost 237.5, ultima era 203...

PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 3 sarcini pierdute la 5 sapt. A treia cu Clexane.
Mergi la inceput

olimp

3475 Mesaje
mariell stiu ca este frustranat , dar nu iti pierde speranta , continua tratamentul preconceptional , pana la urma trebuie sa reusesti , posibil sa ai si un deficit de progesteron si de accea am zis sa pui utrogestan de la ovulatie ...nu stiu draga mea , sunt convinsa ca va fi bine ....

eu nu am reusit sa raman insarcinata decat dupa 2 ani de la prima pierdere asa de urat actionau mutatiile mele ..

27 + Ilinca
Ilinca
Mergi la inceput

mariell

57 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mariell un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui olimp

eu nu am reusit sa raman insarcinata decat dupa 2 ani de la prima pierdere asa de urat actionau mutatiile mele

olimp, tu erai pe tratament pentru trombofilie la pierderile tale de sarcina?

PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 3 sarcini pierdute la 5 sapt. A treia cu Clexane.

Editat de - mariell on 11/04/2013 18:14:08
Mergi la inceput

olimp

3475 Mesaje
mariell la prima sarcina nu , caci nu stiam de ele , apoi vazand ca nu rama insarcinata am inceput sa investighez , am operat si fibromul uterin si am descoperit si mutatiile , a doua sarcina am pierdut-o sub tratament , nici macar nu am apucat sa fac clexane asa de repede s-a dus.....tot asa s-a oprit din evolutie la beta 200 si ceva...

de accea zic nu pierde speranta , stiu ca suna hilar sa-ti zic bucura-te ca reusesti sa ramani insarcinata repede dar ai sanse mai mari, posibil ca organismul sa aiba nevoie de mai mult timp de tratament preconceptional.

27 + Ilinca
Ilinca
Mergi la inceput

MeAlex

3768 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiMeAlex Adauga semn de carte la raspuns Trimite MeAlex un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mariell, stiu ca acum nu te ajuta nimic...dar, gandeste-te ca daca se intampla mai tarziu sau se nastea cu probleme grave...era groaznic...poate da Dumnezeu a ales ca e mai bine asa...
Posibil sa Olimp sa aiba dreptate...pe cele 2 mutatii MTHFR, ar trebui Femibion, poate ar ajuta clexane 0.2 de la ovulatie, dar e greu de decis asta...poate te gandesti si concepi un mail catre doamna dr. Uscatescu sa vezi ce iti zice... Pierderile tale sunt f devreme, ori corpul e f afectat de trombofilie, ori poate fi altceva: ori ceva local in uter care nu permite fixarea ok si dezvoltarea, ori ceva genetic, ori autoimun (caz in care corpul respinge embrionul - greu de diagnosticat).
Ia-ti o mica pauza sa iti revii, nu te indeparta de sot si poate va ganditi sa mai cereti parerea altui dr...uneori ajuta.

Daca viata iti ofera lamai, cere si o tequila!
Mergi la inceput
Pag. din 11  Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate - 20 | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com