Copii amenintati ca vor dormi pe jos in spital

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Desigur ca ne putem gandi la asta asa cum ne putem gandi ca nu au fost loviti copiii.
Sansele sunt de 50-50%, doar ca fara dovezi nu poti acuza pe cineva.

Probabil si mama cealalta sau fata internata au fost amenintate cu moartea sau cu bataia de catre cadrele medicale.
Nu cred ca e istet sa pedepsesti pe cineva doar pt ca altii care au aceeasi meserie au facut asa ceva.
Din moment ce nu sunt martori si nici dovezi nu se face nimic.



Giulia, daca medicul era unicul din spital, cine sa se ocupe de urgente? asistenta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Toate astea nu ar fi fost discutate daca parintii aveau voie sa se interneze cu copii in acel spital.
Este peste puterea mea de intelegere,de ce un copil chinuit deja de boala trebuie sa i se adauge chinul dorului de mama.
Este peste puterea mea de intelegere...





Cris ,mami de pui nazdavan,Sebi ,www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010


Jucarii pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Am experimentat si spitalul de copii de stat si cel privat. Diferenta ca de la cer la pamant (dotarile existente), chit ca personal amabil am intalnit peste tot (insa nu am intrat chiar incognito si banuiesc ca experienta noastra nu se pune). O zi spitalizare la cel privat este intre 300-700 ron/zi (fara tratament, caci acesta se plateste extra). Insa exista macar alternativa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

XIO - nu crezi de multe ori in dramele care se petrec in spitale.
Pacat.

La Sibiu, doua nepoate ale mele au fost internate impreuna: cea mica cu scarlatina, cea mare sanatoasa pentru a avea grija de cea mica.
Nu-s basme - real world.
S-a intamplat in septemrbie 2012, nu in secolul 18.

Apoi... oricat de drag mie spitalul judetean unde am nascut, nu pot sa uit ca, la cea mica, a nascut inaintea mea o femeie foarte tanara si foarte saraca. A nascut pe la 3-4 dimineata, in sala de travaliu, singurica (al doilea copil) si personalul medical n-a dat nici o ceapa degerata pe ea. La 9 dimineata (dupa ce am nascut eu) era tot in halatul de spital in care nascuse, plin de sange, tot pe bancheta care era patul ei improvizat.
Stralucea de fericire si-mi tot spunea "nu-i asa doamna ca e tare frumos" - si zau ca era si frumos, si zdravanel, iar ea aveam lapte siroare si-l strangea si-l alapta cu atata dragoste...

Mai tarziu, a mutat-o in salon cu mine, a venit apoi o asistenta si mi-a spus tare "eu n-as suporta sa puna in salon cu mine asa specimen". Fata s-a facut mica de tot.... mie mi-a crapat obrazul de rusine.... Dupa ce a plecat asistenta, i-am spus fetei ca-mi pare rau ca a vorbit asa urat, ca n-a meritat... Fata asta nu stia sa scrie si sa citeasca dar facea dus in fiecare zi (era fericita ca are apa calda!) si isi spala zilnic camasuta de noapte (statea in halat pana i se usca cat sa o ia pe ea).

Dupa ea, mi-a adus o cuconita care zbiera toata ziua in telefon ca o obliga sa alapteze copila, ca ea nu-i nebuna sa-si strice sanii, ala mare a crescut foarte bine cu lapte praf si asa va creste si asta mica - abia astepta sa iasa sa-i dea la maica-sa pe cea mica in grija.....

Pare telenovela si nu e.
Prea des in spital uita personalul sa se poarte civilizat.
Daca n-ai empatie pt toti, ok (doar nu esti super om) dar tb sa te porti civilizat - pentru ca pretindem sa fim educati.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Am experimentat si spitalul de copii de stat si cel privat. Diferenta ca de la cer la pamant (dotarile existente), chit ca personal amabil am intalnit peste tot (insa nu am intrat chiar incognito si banuiesc ca experienta noastra nu se pune). O zi spitalizare la cel privat este intre 300-700 ron/zi (fara tratament, caci acesta se plateste extra). Insa exista macar alternativa.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Diferenta ... diferenta este suma aia enorma de bani. Pe care o au tot mai putini oameni. Asa ca atunci cand nu ai bani, nu exista aceasta alternativa.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

XIO - nu crezi de multe ori in dramele care se petrec in spitale.
Pacat.

La Sibiu, doua nepoate ale mele au fost internate impreuna: cea mica cu scarlatina, cea mare sanatoasa pentru a avea grija de cea mica.
Nu-s basme - real world.
S-a intamplat in septemrbie 2012, nu in secolul 18.

Apoi... oricat de drag mie spitalul judetean unde am nascut, nu pot sa uit ca, la cea mica, a nascut inaintea mea o femeie foarte tanara si foarte saraca. A nascut pe la 3-4 dimineata, in sala de travaliu, singurica (al doilea copil) si personalul medical n-a dat nici o ceapa degerata pe ea. La 9 dimineata (dupa ce am nascut eu) era tot in halatul de spital in care nascuse, plin de sange, tot pe bancheta care era patul ei improvizat.
Stralucea de fericire si-mi tot spunea "nu-i asa doamna ca e tare frumos" - si zau ca era si frumos, si zdravanel, iar ea aveam lapte siroare si-l strangea si-l alapta cu atata dragoste...

Mai tarziu, a mutat-o in salon cu mine, a venit apoi o asistenta si mi-a spus tare "eu n-as suporta sa puna in salon cu mine asa specimen". Fata s-a facut mica de tot.... mie mi-a crapat obrazul de rusine.... Dupa ce a plecat asistenta, i-am spus fetei ca-mi pare rau ca a vorbit asa urat, ca n-a meritat... Fata asta nu stia sa scrie si sa citeasca dar facea dus in fiecare zi (era fericita ca are apa calda!) si isi spala zilnic camasuta de noapte (statea in halat pana i se usca cat sa o ia pe ea).

Dupa ea, mi-a adus o cuconita care zbiera toata ziua in telefon ca o obliga sa alapteze copila, ca ea nu-i nebuna sa-si strice sanii, ala mare a crescut foarte bine cu lapte praf si asa va creste si asta mica - abia astepta sa iasa sa-i dea la maica-sa pe cea mica in grija.....

Pare telenovela si nu e.
Prea des in spital uita personalul sa se poarte civilizat.
Daca n-ai empatie pt toti, ok (doar nu esti super om) dar tb sa te porti civilizat - pentru ca pretindem sa fim educati.


mami de (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si (ziua cea mai lunga: 21 iunie)
Priveste partea buna a lucrurilor


Urata si inacceptabila atitudinea asustentei si a intregului personal medical despre care ai povestit tu.

Pe de alta parte, se pune intrebarea tu de ce nu ai reactionat in acel moment? De ce nu i-ai atras atentia acelei asistente ca e o mare nesimtita sa spuna ceea ce a spus? De ce nu ai facut o reclamatie impotriva ei? De ce te-ai rezumat doar sa-ti crape obrazul de rusine?

Mie nu mi se pare ca Xio nu crede povestile urate din spitale ci doar incearca sa spuna ca trebuie actionat atunci, pe loc, trebuie luata atitudine nu doar o simpla revolta pe forumuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Depinde nu numai de om in sine ci si de "politica" spitalului. Va povestesc trei cazuri:
1. Acum ani de zile, un medic chirurg se muta dintr-un spital in altul. Unde lucrase nu a conditionat nimanui o suma pt operatie. Se mergea pe principiul da/nu da la fel ma port. Ajuns in noul spital, la cateva zile dupa ce incepuse sa opereze s-a trezit cu o delegatie de colegi suparati ca...le srica piata. Ca operatiile au "tarif" si sa nu vina el sa le faca lor greutati.
2. La distanta scurta de timp am servit internare in Elias si apoi in Giulesti. In Elias infirmiera, branardierul au cerut direct, fara jena. Am ramas "tablou". In Giulesti nu mi-a cerut nimeni nimic. Daca am vrut sa dau am dat, dar niciodata nu s-a conditionat ceva de "datul" banilor. Ba mi s-a intamplat sa fiu refuzata si nu numai de medic ci si de asistente. Nu eram pila nimanui.
3 Sotia unei cunostinte naste un copil cu grave probleme. Copilul e transferat imediat la Grigore Alexandrescu. Tatal, disperat, incearca sa dea in stanga si in dreapta. Nimeni nu a vrut sa ia nimic. Probabil ca si-au dat seama ca nu vor putea salva copilul. Asta nu inseamna ca nu au incercat tot ce a fost posibil.
Asa ca eu zic ca tine si de "politica" spitalului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Alternativa asta( desi eu nu am incredere in ea, in prezent) , este un pas inainte. La fel ca in cazul maternitatilor private. Daca poti sa iti cumperi conditii mai bune de spitalizare, de ce sa nu o faci? Inainte nici asta nu se putea. In plus, eliberezi dincolo, la stat, locuri vitale pt aceia care nu au alternative. Singurul motiv ar fi ca nu cerem toti conditii de 5 stele ci doar decenta, curatenie, lucruri care ar trebui sa fie acoperite de asigurarile uriase pe care le platim...Dar ce zic eu acum este echivalentul delirului la noi...caci la noi totul e sucit, ce este inacceptabil si de negandit la unii, pt noi face parte din cotidian.
E groasa rau cu sanatatea si tare mi- e ca acesta e varful icebergului si peste cativa ani va fi mai tragic ...Pe mine ce ma cutremura sunt traumele copiilor, de a fi despartiti de mama sau de cineva iubit si cunoscut de ei si, legarea asta de maini, lipsirea oricarui control din partea parintilor, sa n- ai habar ce ii face copilului, sa nu cunosti adevarul dc li se intampla ceva, sa nu stii daca foloseste personalul medical macar o seringa sterila sau ii nenoroceste pt toata viata... Numa cand imi aduc aminte de wcurile spitalelor....adica frate, cat naiba costa un var si un clor? Nu trebuie cheltuiala lui peste ca sa fie curatenie! Si drept dovada ca la unii se poate, insa lenea si nepasarea sunt mai accesibile la multi altii.
Cat despre spaga... Ciocolata nu e spaga, e un gest de recunostiinta, de consideratie, de apreciere pt cei care au fost oameni....dai si bani, caci stii ce salarii de mizerie au. Strigator la cer este insa sa conditionezi tu ca medic sau tu ca asistent, sa iti faci treaba de aceasta spaga, pe care altii mai putini norocosi nu o au, nu au! nu ca nu vor sa dea, ori cand iau de la pacienti care nu mai asteapta nimic, decat sa moara, si totusi ii jupoi constient de iminenta sfarsitului...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Problema este ca in WC uri se face curat, zilnic, dar pacientii sunt cei care fac pe jos, se urca cu picioarele..etc. Am fost si eu internata si de multe ori vedeam ca la 5 minute dupa ce spala femeia de servici trona un rahat pe jos, sau apa netrasa, si altele asemenea.Peretii nu sunt murdariti de medici, nici gunoaiele de pe jos nu sunt ale lor.. N-ai ce sa faci, asta e educatia oamenilor...intr-o tara in care educatia sexuala si contraceptia sunt subiect tabu si sanctionate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Daria, eu zic ca este bine ca exista o alternativa, chit ca nu toti parintii si pot sa aleaga. Insa sunt mai linistiti, caci stiu ca daca sunt prost tratati la stat isi iau catrafusele si merg la privat (asta ca sa nu mearga acasa cu copil bolnav, cum era cazul mamei din Sibiu).

Nu ma apuc sa comentez tarifele, este politica spitalului ce tarife pune si ce servicii presteaza. Eu am spus ca din punct de vedere al confortului copilului si al parintelui la privat ai toate facilitatile. Noi am avut internare de-o zi: am stat cu el, ni s-a vb frumos, rezerva cu toaleta separata, TV cu desene, jucarii (inclusiv masinuta mare ) la discretie. Iar Dragos a avut grija doar sa se smiorcaie ca mama vreau aia, vreau cealalta, caci am stat permanent langa el. La stat povestea pe care o stiti cu totii: personal permanent grabit si imbufnat, chit ca erau amabili cu noi, cozi peste tot (numai la radiologie am sprijinit peretii aproape 2 ore cu copil nemancat si plictisit), atmosfera trista (chit ca peretii sunt pictati in culori vesele, doar in policlinica ce-am vazut lasa de dorit). Parintii sunt lasati cu copiii contra unei taxe, iar cei sub 3 ani sunt obligatoriu insotiti.

In alta ordine de idei: eu am refuzat sa nasc in maternitate (unde a nascut sora mea 2 copii, cu mine de mana, deci nu era a nimanui) doar de sila de-a da in stanga si in dreapta (ceea am facut la ea si unde nu am fost refuzata de catre nimeni). La privat (norocul meu ca se deschisese) a fost altceva, confortul psihic a contat enorm pt mine, iar la bani am iesit fix la fel. Eu sunt de-acord sa cotizez si mai mult decat acum la sanatate, inclusiv la asigurarea privata, daca asta ar insemna conditii mai bune si mai prietenoase pt toti.

Daca imi voi permite mereu sa merg la privat? Probabil ca nu (ma astept la cele mai proaste zile din viata mea ca mama) dar pt copil sper sa pot sa fac mereu alegerea corecta.

Mergi la inceput