Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Asa, Saskia, da-i inainte cu aruncatul cu noroi. Asa e, de disperata ce am fost sa plec din Romania incat am capatat brusc ochelari roz. Continua. Cum e cu limbajul agresiv?
Asta am incercat sa explic de atatea pagini, ca lucrurile nu sunt atat de negre precum le zugravesc unele.
Eu nu urasc Romania, urasc jegurile care au adus Romania unde este, jegurile care din comoditate si lipsa de moralitate nu-si fac datoria.
Si da, nu pot vorbi NUMAI de rau o tara in care nu am avut probleme doar pentru a multumi pe cele care nu cred.
Si da, am motive sa cred ca se exagereaza cand cineva nu are absolut mimic pozitiv despre tara in care traieste. Nimic. In toate, absolut toate mesajele critica orice tine de UK. Totul.
Eu despre Romania tot am cate ceva pozitiv de zis/scris, despre tinuturi nemaipomenit de frumoase, despre mustul de struguri, marea pe care o iubesc, cozonacii cu nuca si cacao, prietenele cu care ma intalneam la o barfa, pofta cu care se rade uneori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

saskia,inainte de a te exprima...,mai bine documenteaza-te !

Nu fac parte dintre cei care au uitata d eunde au plecat,nu sunt decit cetazean roman si asa voi ramine,insa nu sunt genul sa ascund mizeria sub pres,ca asa e politicaly correctnes!

Asta ca sa lamurim odata pentru totdeauna pozitzia,mea,deci pe mine nu ma incadra la cei carora le pute in permanentza,nici de Romania nici d ealta tzara!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Asa, Saskia, da-i inainte cu aruncatul cu noroi. Asa e, de disperata ce am fost sa plec din Romania incat am capatat brusc ochelari roz. Continua. Cum e cu limbajul agresiv?
Asta am incercat sa explic de atatea pagini, ca lucrurile nu sunt atat de negre precum le zugravesc unele.
Eu nu urasc Romania, urasc jegurile care au adus Romania unde este, jegurile care din comoditate si lipsa de moralitate nu-si fac datoria.
Si da, nu pot vorbi NUMAI de rau o tara in care nu am avut probleme doar pentru a multumi pe cele care nu cred.
Si da, am motive sa cred ca se exagereaza cand cineva nu are absolut mimic pozitiv despre tara in care traieste. Nimic. In toate, absolut toate mesajele critica orice tine de UK. Totul.
Eu despre Romania tot am cate ceva pozitiv de zis/scris, despre tinuturi nemaipomenit de frumoase, despre mustul de struguri, marea pe care o iubesc, cozonacii cu nuca si cacao, prietenele cu care ma intalneam la o barfa, pofta cu care se rade uneori.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11



Bravo uite vezi ca se poate sa ai si o atitudine echilibrata.

Hai ca ai facut un progres pe ziua de azi, ti-ai scos ochelarii de cal de pe nas (pentru 2 minute) si ai putut privi si obiectiv problema( nu mereu si mereu subiectiv).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

saskia,inainte de a te exprima...,mai bine documenteaza-te !

Nu fac parte dintre cei care au uitata d eunde au plecat,nu sunt decit cetazean roman si asa voi ramine,insa nu sunt genul sa ascund mizeria sub pres,ca asa e politicaly correctnes!

Asta ca sa lamurim odata pentru totdeauna pozitzia,mea,deci pe mine nu ma incadra la cei carora le pute in permanentza,nici de Romania nici d ealta tzara!

Dana


Deci sa inteleg ca de acum nu te mai arunci sa ataci pe oricine are ceva de spus negativ asupra vreunui tari vestice??

Nu astept raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai nici nu meritzi vreun raspuns cu felul asta de a aborda problema.

Am vreun dosar la tine si nu stiu eu?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Asa, Saskia, da-i inainte cu aruncatul cu noroi. Asa e, de disperata ce am fost sa plec din Romania incat am capatat brusc ochelari roz. Continua. Cum e cu limbajul agresiv?
Asta am incercat sa explic de atatea pagini, ca lucrurile nu sunt atat de negre precum le zugravesc unele.
Eu nu urasc Romania, urasc jegurile care au adus Romania unde este, jegurile care din comoditate si lipsa de moralitate nu-si fac datoria.
Si da, nu pot vorbi NUMAI de rau o tara in care nu am avut probleme doar pentru a multumi pe cele care nu cred.
Si da, am motive sa cred ca se exagereaza cand cineva nu are absolut mimic pozitiv despre tara in care traieste. Nimic. In toate, absolut toate mesajele critica orice tine de UK. Totul.
Eu despre Romania tot am cate ceva pozitiv de zis/scris, despre tinuturi nemaipomenit de frumoase, despre mustul de struguri, marea pe care o iubesc, cozonacii cu nuca si cacao, prietenele cu care ma intalneam la o barfa, pofta cu care se rade uneori.





Bravo uite vezi ca se poate sa ai si o atitudine echilibrata.

Hai ca ai facut un progres pe ziua de azi, ti-ai scos ochelarii de cal de pe nas (pentru 2 minute) si ai putut privi si obiectiv problema( nu mereu si mereu subiectiv).



Ce ar fi sa-ti regasesti bunul simt de pe unde l-ai pierdut? Ironia asta ieftina nu demonstreaza decat ceea ce ai aratat deja. Poate ar trebui s-o sfatuiesti mai intai pe Nadaflorilor sa isi mai schimbe ochelarii negri.
A avea un dialog fie el si contradictoriu cu cineva e absolut normal. A arunca cu venin si noroi impotriva oricui nu e de parere cu tine e chestie de bun simt si inteligenta. Sau de lipsa lor de fapt.
Si ca o ultima intrebare, in Olanda poti obtine cetatenie olandeza desi esti acolo de 2 ani? Pentru ca mie mi s-a scris pe PM ca o sa vad eu ce probleme voi avea pentru ca si ea a avut desi tot ea a scris peste tot cate a patimit in 2 ani.


Nota:
In UK poti aplica pentru cetatenie dupa 5 ani de locuit si trait aici, 3 ani daca esti casatorit cu cetatean britanic. Iti trebuie acte precum bank statements, payslips, facturi pe numele tau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Daca te-ai exprima coerent poate as putea intelege ce vrei de fapt sa ma intrebi? Cine e acea ea, oricum nu ma intereseaza.

Eu sunt de peste 15 ani in Olanda, sincer nu mai stiu legile, dar oricum tot cam asa ca la voi, 3 ani daca esti casatorita cu cetatean olandez si 5 daca ai lucrat aici sau stat, ma rog.
Dar ce relevanta are in discutia de fata?!

Cat despre discutat contradictoriu in limite normale, exact asta fac eu, tu vad ca esti aia inveninata la culme pe toti cei care nu fac sluj in fata GB-ului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Si, din nou, intelegi numai ce vrei tu si o iei personal. Patrioatele de care am scris locuiesc in Olanda, USA, oriunde numai in Romania nu.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


Credeam ca ideea discutiei nu este sa proslavim si sa pictam in roz realitatea din tarile in care ne-am stabilit ci sa facem o analiza realista. Ok, daca toate pentru tine sunt ok, felicitari sper sa ramana asa. Nu iti inteleg atacul la adresa "patrioatelor". As fi la fel de indignata de atitudinea adoptata de englezi daca ar fi al adresa altui popor, este vorba de respectarea drepturilor unor indivizi si de dreptul la imagine a unei natii. Poate pe tine chestiile astea nu te deranjaza, dar mie mi se par atacuri de cea mai joasa speta.
Este de fapt bullying, vorbim de o natie care se zbate sa iasa din criza, care are problemele ei dar clar face progrese mici inspre telul dorit si exact cand zbaterea e mai mare vine o alta care este "superioara" (desi a inceput si ea sa ia apa) si o calca pe cap. Ajuta? Schimba cu ceva situatia? Nici macar pe ei nu ii ajuta dar arunca pisica in alta directie doar doar nu s-or prinde cetatenii lor.
Bullying-ul este un abuz, si ca orice abuz trebuie condamnat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Si daca gresesc, poate ma corecteaza Nada, dar ea nu a zis ca nu sunt si parti bune in UK. A aratat si partile mai putin bune pentru ca restul de residente in UK s-au ocupat doar cu descrierea partilor bune. Eu nu o vad neaparat ca un slander ci cu corectarea realitatii. Orice tara are partile ei bune si partile ei rele. Am si eu nemultumiri despre US asa cum am fost foarte fericita legat de unele aspecte ale vietii de aici.
Si nici una dintre noi nu a zis ca Romania e Raiul pe pamant dar e un rai "secret", dar nici nu putem nega ca sunt si parti bune la ea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mi se pare ca iar se deviaza discutia catre avantajele si dezavantajele tarii de adoptie. Sau a celei natale. Pana la urma topicul este corect intitulat and vorbeste despre ipocrizie. Daca te-ai angajat in proiectul european, nu poti sa faci numai ce-ti convine si ce te avantajeaza, trebuie sa adopti legi si masuri care te pot impacta negativ. In momentul in care englezii au decis pentru aderare, banuiesc ca au facut-o in cunostinta de cauza si nu s-au grabit ca fata la maritat. Au stiut bine ce presupune asta. E tarziu acum sa te bati prin tabloide. Este grav cand se generalizeaza si cand generalizarile ii afecteaza pe toti. Ce veti face voi, cei din UK ca cetateni romani, cand veti fi pusi in aceeasi oala si vi se vor refuza pozitii sau CV-uri? Nu pe fata evident...probabil ca o sa mai cugetati la ce s-a intamplat si n-o sa le mai dati atata dreptate englezilor. Eu am senzatia ca si clasa lor politica e cam ca peste tot: da norodului paine si circ, sa fie cuminti si sa voteze cum vrem noi. Banuiesc ca acum se aduna capital. Am citit ca David Cameron si-a prezentat programul antiimigratie intr-un tabloid. Ceea ce mi se pare grav si populist si ipocrit. Si ma tot bantuie o intrebare: pe indieni i-o fi intrebat careva daca le convine ca englezii le iau cu asalt tara? Mi se pare culmea ipocriziei sa bati moneda impotriva strainilor, cand tu secole de-a randul n-ai putut sta acasa, ai invadat alte teritorii, ai comis atrocitati ( am link-uri cu ce au facut prin India) si te-ai imbogatit pe seama lor. Si se pun cu o tara amarata si vai de ea, care a stat pe acasa si in bezna comunismului. La fel au facut si cu instalatorul polonez. Si uite ca n-au murit de foame si nici n-au ramas fara job. Circ nene, circ. Ca pe la noi.
Campania asta defaimatoare are un efect devastator asupra tuturor: asupra oamenilor capabili caci originea va deveni o piedica; asura turismului atat cat era; asupra produselor romanesti, asupra firmele mici care poate se zbat pe niste clienti si ii pot pierde. Si mai este si demnitatea ta de om pur si simplu. Sa fii insultat. De unul care nu este cu nimic mai bun decat tine.

Mergi la inceput