Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Carinablanca, eu inainte sa ma bazez pe ce se merge in afara, as verifica totusi undeva. Adica si la noi sunt medici si medici.Unii recomanda la 4 luni si altii la 6.Deci parerile oricum sunt impartite.Si intre un piure de legume si un biberon de lapte praf, eu cred ca laptele praf are mai mult din ce ii trebuie unui sugar, pentru ca facut pentru ei cu ce le trebuie lor. Piureul de legume, mai ales din cele fierte, nu le aduce acum cine stie ce cantitate de vitamine ci mai mult sa se obisnuiasca stomacelul lor cu ideea de ce va urma - legume crude, proteine din carne/ou, lactate, etc.
Eu stiu ca sunt inclusiv medici care atentioneaza mamicile ca se poate ca bebeii sa stagneze in greutate la inceputul diversificarii tocmai pentru ca alimentele de inceput de diversificare nu sunt asa bogate in ce le trebuie lor.


Pentru David am luat si noi o gramada de bavetele, recipiente, canite, farfurioare si alte chestii de genul. Mie mi-au folosit recipientele de la Avent - am luat o cutie de aia cu 10 borcanele mai mici (100 ml cred) si 10 borcanele mai mari. Pe cele mari nu le-am folosit la el niciodata,ca el nu a depasit niciodata la o masa 100 ml ca bebelus (adica pana intr-un an). Mi-au folosit ca ii pregateam de ex fructe pasate si le luam in parc. Si oricum nu puneam in ele foarte fierbinte- puneam la temperatura la care manca el alimentele.
Mai am recipiente de astea de atunci, ca multe au ramas nedeschis (foloseam uzual cred vreo 4-5 din cele 20). Deci eu nu mai cumpar nimic acum.Lingurite de silicon.
Sunt mai pro recipiente de plastic la copii pentru ca nu le pot sparge/ciobi. Eu prefer sa isi bage el mainile in mancare daca asa mananca, decat sa ii dau eu cu lingurita si sa nu aiba acces la vas.

Legat de scaunul de masa - noi avem (tot de la David) un Peg Perego Prima Pappa diner.
Ca recomandari - sa va uitati sa fie foarte stabil, adica sa nu se rastoarne cu copilul.Eu vad ca varianta asta de picioare mai ''cracanate'' se preteaza mai bine pentru stabilitate decat sa fie ca la scaunul normal.
Personal mi se pare putin cam incomod scaunelul ala care se fixeaza la masa. Eu cand ii dau de mancare stau in fata lui/ei. Asta ma ajuta sa am o pozitie buna ca sa il/o hranesc. Daca ar fi un scaunel fixat de masa, ar trebui sa stau cumva langa copil si pozitia in care ii dau de mancare nu e una prea comoda pentru mama.DEcat daca mama sta de cealalata parte a mesei...la o masa mare si asta e incomod.
Din punctul meu de vedere ar merge mai bine pentru copii mai mari, care mananca singuri, decat pentru bebelusi. Dar e doar parerea mea

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Am uitat...
Si eu am tinut la frigider mancare pentru David de pe o zi pe alta. O incalzeam a doua zi in apa calduta (un fel de bain marie). El oricum, daca manca, cand manca, prefera mancarea mai la temperatura camerei decat calda, asa ca se facea fix la temperatura la care, daca era in pase bune, manca.

'Platose' de alea de la Ikea am avut si noi. Adica bavetele de alea de plastic care se baga pe manute. Pe el l-au enervat si pe mine cam la fel.Asa ca au fost un esec (ca multe altele pentru noi in perioada diversificarii ).Mai interesante si practice mi s-au parut niste bavetele (de care recunosc ca nu am avut) de plastic mai tare, care aveau jos un fel de 'buzunar'' in care sa se stranga toata mancarea pe care o scapa din gurita.La noi, la cat manca el, nu am mai luat. Dar se preta bine la copii care chiar mancau.

Kytana, scaunelul ala pe care l-ai pus tu arata cam ca cel de care ziceam - adica pozitia picioarelor nu in patrat ci in trapez cumva.

Noi am luat scaunelul de pe un site italian (bimbomarket) si ne-a costat mai putin cu tot cu transport decat daca il luam de la noi. De la ei am luat si carutul (cu landou/sport/scoica) si scaunul de masa si mai multe alte chestii si am iesit foarte bine la pret.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia asa este, daca nu plange sau doarme ok, nu e agitata, n-ai motive sa crezi ca nu se satura, chiar daca ia mai putin in greutate. La noi ultimele 2 luni au fost cu 800 resp. 600 gr. dupa cantarul dr, mie imi iese mai mult pe cel de acasa. Pe mine ma dispera ca-si mananca toata ziua mainile, maraie si e agitat. Dar nu vrea sa pape, lapte este, de aceea ma gandesc la dinti, plus ca se si vede gingia de jos umflata.

Multumim Norma si Oana pt info despre diversificare, selectam si noi ce anume credem ca e mai bine pt bb nostru.

Corina supa de legume se da fiind lichida pt a fi usor de digerat ca prim aliment introdus. Cica ar avea vitamine si minerale din legume. Acuma cu legumele astea din marketuri cred eu ca in zeama se aduna tot ce-i mai rau... asa ca e la alegerea ta sa-i dai sau nu. Daca incepi mai tarziu, dupa 6 luni, se poate sa-i dai direct piure moale si e ok, se da putin si cresti cantitatea treptat. Lui D i-am dat, la inceput eu am pus morcov si pastarnac. Apoi incepi sa mai adaugi cate ceva. Ideea e sa o faci cat mai simpla la inceput ca sa-ti dai seama daca face vreo alergie la ceva.

Eu am ani de zile de cand las carnea si legumele vreo ora in apa rece sa iasa prostiile din ele, la carne o dau la fierbere cat clocoteste cateva secunde si arunc apa, apoi o gatesc.

Oana spuneam ca acum refuza celalalt san, adica stangul, mai inainte refuza dreptul. Deci cred eu ca de la el e problema. Am fost cu el la dr, nu are nimic. Chiar nu stiu ce are.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia si al meu mai da cu mana intr-o parte dar cred ca-l mamanca ca are o zona cu pielicica mai uscata acolo, e o dermatita probabil, il mai dau cu galbenele.

Eu nu ma mai intorc, am zis ca-l diversific de la 6 luni si gata, cred ca laptele e mai bun pt el, sper sa am de ajuns pana atunci. Ar fi interesant sa aflam motivele pt care se intorc aceste tari. Daca aflati ceva sa ne spuneti si noua. Eu nu cred ca ar trebui sa fie o regula, cred ca depinde de copil, unul e mai gras, unul mai slab, unul are probleme cu constipatia, unul are reflux, etc. Motive sunt mai multe... am vazut in cartea de la Norma ca la cei grasuti se recomanda mai repede... pediatru l-a vazut si a zis de 6 luni.

Kytana o sa-i dau doar gatit proaspat in ziua respectiva, poate mai tarziu sa gatesc la 2 zile. Ma gandesc la congelare doar la alimentele bio care va trebui sa incerc sa le pastrez cumva, nu stiu cat e de ok. La D mai congelam fructe care nu le gaseam iarna si i le dadeam. Acuma ma gandesc cum de nu mi-a trecut prin cap sa congelez asta vara fructe din piata pt acum, tare bine mi-ar fi prins.

Anaomaria drum bun si sa va simtiti bine la munte!

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

M-am dus ieri sa ridic faimosul plic de la Posta si mi l-au trimis inapoi, era de pe 28 dec si pe 7 ian deja era returnat. Acu astept sa-l trimita iar, ma gandeam ca aflu si eu ce indemnizatie mi-au facut.

E o vreme nasoala si iar suntem consemnati in casa, de ar trece astea 2 luni mai repede ca nu mai suport.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neataza, dragi mamici

Ce interesant, au inceput discutiile despre diversificare. Eu tac malc, ca n-am pic de experienta, dar stiu de la doi medici pediatri, al nostru si o ruda de-a noastra, ca mai bine incepem cu legume, ca daca incepem cu fructe bebicii se obisnuiesc cu gustul dulce si risca sa refuze legumele mai apoi. Mi-au zis amandoua sa incep dupa 6 luni (asta pt ca alaptez exclusiv si bebe ia bine in greutate) cu supe. Cate o leguma adaugata in supa in fiecare sapt, pana facem un cumul si stiu ca nu e alergic la nimic. Mai apoi pot incepe cu piureuri. Pt ca bebe e grasun, e peste medie, mi-au zis ca nu e cazul sa-i dau cereale. Momentan cam atata stiu, ca mai am 2 luni de alaptat timp in care tre s ama mai documentez. Dar din ce observ toata diversificarea asta depinde de bebe, de cum a fost alimentat, cum ia in greutate...

Oricum, fetelor cu bebici mai mari multumim ca ne impartasiti informatii, ca-s tare folositoare. Eu nici nu ma gandisem ce vase sa iau, de sticla sau plastic si nici la scaunul de papat nu ma gandisem. E cazul sa strangem banutii de pe acum.

Va las, ca brotacul se fandoseste. Revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Mirabela, la noi tot e ceva ca a iesit soarele, dar e un friiig.

Am iesit si eu acu doua zile cu el cand a fost frumos, am stat juma de ora. L-am plimbat in marsupiu de mai aveam putin si cadeam in nas :)) Dar la cateva ore a inceput sa fac mucisori mai rau ca de obicei i-a si curs nasul pt prima oara, plus tuse. I-am dat siropel pt tuse si apa de mare in nas plus aspirat si de acum stam in casa. Pediatrul nostru mi-a zis ca e mai bine sa-l scoatem cand sunt peste 10 grade afara. Cand l-am scos eu erau vreo 5, mie mi s-a parut caldut.

Corinuk, nu stiam de babybonus la dm, o sa-i zic sotului ca noi chiar numai de la ei cumparam pt bebe. Si din ce ziceti cred ca ne vom profila si pe borcanasele de la ei. Sunt utile mai ales cand vrei sa pleci undeva cu bebe ca sa nu mai pregatesti. Eu si asa cand plec pe undeva cu asta mic, fac la bagaje de zici c-avem rezervate 2 sapt de concediu pe undeva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Mie mi-a zis pediatra sa ies afara zilnic, mai putin cand e ceata si cand e asa frig ca nu pot eu sta afara, deci undeva la -10 grade. Asa am si facut, nu s-a racit pana acum niciodata si stau cate o ora, ora jumate.
Fetelor, boboceii vostri toti, la 3 luni si o saptamana, isi studiaza mainile? Al meu de doua ori l-am vazut dar f scurt, a mea in schimb o prinde cu ambele maini, se uita la ea....ale lui nu prezinta interes decat daca il las cu ele in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Voiam sa ma spun ca al meu sta cam toata ziua treaz si tre sa-l ocup cu ceva. Ii tot dau jucarii in mana si trag de ele, ca sa constientizeze ca-s ale lui, mainile. E asa de incantat, deja se joaca tare frumos cu jucariile. Le zornaie nervos si ascute buzele si pedaleaza, ii place cum suna... apoi le arunca cat colo, tare simpatic mai e.

A fost o faza faina intr-o seara, il alaptam si sotul cu D s-au apucat sa asculte muzica tare, C a lasat sanul si a inceput sa cante pe limba lui, am ras cu lacrimi cum se chinuia el sa cante.

Eu am mai slabit vreo 2-3 kile si chiar am mancat bine la sarbatori. A inceput sa ma cam supere bila cu greata si dureri de cap, o sa merg la un control. Sunt pe regim, legume si carne fierte, o las mai moale cu dulciurile.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Nu prea l-au interesat mnainile, adica sa se uite la ele, mai degraba in gura si apuca cu ele mai tot, si pe perna cauta tot felul de desene sa le prinda.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput