Pregatiri de Craciun ... si Anul Nou

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deh... ceva desert?
Clatite cu nuca, ciocolata, pasta de macese sau dulceata de afine.

Reteta este clasica dar eu in loc de lapte bag apa minerala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Trebuie sa fac si eu clatite, nu de alta dar vreau sa gust siropul de artar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sa-mi spui si mie cum e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Ok.

Dar am si un gem de macese foarte bun, asa ca mai mult ma tenteaza ala cu clatite.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

si-acum desertul pentru duminca - prajitura cu mere
se face un aluat ca de chec din 2 oua, 150g zahar, 9 linguri ulei, 9 linguri de lapte, 12 linguri de faina, prag de copt, coaja rasa de portocala si lamaie, un varf de sare si esenta de vanilie; merele se feliaza subtirel si se amesteca cu esenat de rom, zahar, zeama de lamaie si scortisoara - se pune jumatate de aluat in tava (eu am pus mai mult) merele si compozitia ramasa - apoi la cuptor - Pofta buna!
P.S. merge de minune sa inlocuiti merele cu branza - suuuper gustos

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Poate ar trebui facut un split la subiect : Robotul Philps vertical, ca sa nu mai fie lumea off topic.


Vicky, Printzesone and BB (24+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Vad ca deocamdata prajiturile sunt in pregatiri...
Am facut azi, pentru antrenament, o prajitura cu mere care-mi place mult si culmea! e si foarte usor de facut. E gustoasa, pufoasa si "usoara" la stomac.
Reteta este:
-4 oua
-o cana cu zahar
-1/2 cana ulei
-1 cana cu iaurt
-1,1/2 cana faina
-praf de copt
-zahar vanilat
-mere
Ouale se freaca cu zahar, se pune uleiul, iaurtul, zaharul vanilat, faina, praful de copt. Pe rand, cate putin, se amesteca. Iese un amestec moale, care curge, ca o smantana groasa. In tava cu hartie de copt se toarna cam un sfert din amestec, apoi se acopera cu merele (curatate de coaja, taiate in felii subtiri). Se toarna restul de compozitie. Se coace la foc mic, se incearca cu scobitoarea.
Eu fac o portie jumatate, la tava mea. In afara de mere, am mai pus si alte fructe, in amestec, cum ar fi piersici si struguri, dar lista e deschisa. Chiar si niste nuci sunt gustoase. Am pus si smantana in loc de iaurt (nu aveam iaurt, dar aveam multa smantana, nu prea grasa)
Dar chiar si numai cu mere, este delicioasa. Eu mai pun si putina scortisoara. Ca asa-i la mere...

Incercati-o...nu o sa fiti dezamagiti, mai ales copiii o adora.

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Rufus multumesc. Am facut-o aseara cu cei mici pe post de ajutoare. Iese super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Aseara a fost randul Torei sa ne surprinda; dupa ce am testat, pot sa spun ca e grozava: prajitura cu crema de zahar ars.
Mie imi plac prajiturile astea care se fac si usor si-s si bune. Bine, Ana a fost de un real ajutor...
Reteta:
Crema de zahar ars: 1 litru lapte, 8 oua, 8linguri zahar, coaja de lamaie rasa, zahar vanilat, 4-5 linguri zahar pentru ars. Se face crema, dupa cea mai banala reteta, asa cum o face toata lumea
Blat: 6 oua, 6linguri zahar, 6 linguri ulei, 6 linguri faina, coaja de lamaie rasa, esenta rom, praf de copt. Se bat galbenusurile cu zaharul si praful de copt, apoi se adauga faina, uleiul, lamaia si albusurile batute spuma.
Crema de zahar ars se baga la cuptor si, cand este inchegata (spre gata), se toarna deasupra compozitia pentru blat. Totul sta la foc mic, blatul se incearca cu scobitoarea. Cand e gata, se pune in pod la rece, pana a doua zi. Cine n-are pod, in frigider. A doua zi, se intoarce vasul invers, cu blatul in jos si crema deasupra. Evident, se stropeste cu sosul care ramane extra in vas. Daca mai apuca (aseara fetele ii dadeau tarcoale ca leii in jurul unui pom in care un leopard a urcat o gazela), se si orneaza fiecare cum se pricepe.
Tora a folosit o cratita, insa se face bine in tava de prajituri (nu alea de cuptor) cu pereti mai inalti.
Este o delicatesa.

Edit: ...si pozele cu dovada, nu?


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Azi va fi prajitura cu caise....

Rufus taica - e foarte buna chestia aia.... innebunitor de buna - atentie la kile' se pune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Noi am facut un kek cu cacao aseara si o pizza...Am facut exceptie si am mancat pe saturate.

De azi revin la normal. Sper sa nu mai dea poftele in mine ca aseara.

Mergi la inceput