cat, la nunta?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Daca ai bani si ii iubesti pe miri dai mai mult( calculand cam cat i-a costat locul tau la petrecere) ca sa-i bucuri, daca esti sarac dai cat sa-si scoata aia cheltuielile, daca esti si mai sarac nu te duci la nunta! Ce atata discutie!
Singura justificare ar fi daca cineva pe aici ar posta tarifele(bineinteles neimpozabile!) manelistilor.


eu nu sunt de acord cu asta (partea bolduita). eu personal am niste rude mai sarace dar de care ma leaga multe amintiri din copilarie. mi-a facut placere sa le am la nunta, indiferent cat mi-au dat (habar nu am cat, ca nu stiu nimeni cat mi-a dat). nu mi-ar fi placut sa nu vina doar pentru ca nu au bani :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc pentru pareri si raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Emilia ,draga mea,eu cand plec de acasa pun o suma in plic asa ca nici tot ansamblul folcloric +Marioara Morarescu nu mai au de unde sa scoata bani in plus de la mine ca au facut mare spectacol.

100 euro/persoana este chiar f bine.


anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

b.nica, de ce sa fie penibil sa te gandesti cat dai la o nunta?
ba ma gandesc de doua ori ca e vorba de banii mei si nu vreau nici sa par chitroasa la bani, dar nici sa ma rup in figuri, adica sa dau dublu.

autoarea a intrebat clar, deoarece nu mai e in tara si nu stie si bine a facut.

Miha, vezi sa nu se astepte la mai mult, dat fiind faptul ca veniti din afara, cam asa se intampla in situatii de genul asta, dar depinde desigur si de rudele respective.

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mihaela, am intervenit asa de brutal pt. ca eu la nunta mea am spus clar si raspicat tuturor invitatilor ca nu vreau "sa-mi scot" cheltuielile, este o suma cheltuita ca sa fiu cu rudele si prietenii fara ca aceasta grija, care bantuie la fiecare nunta, sa ne strice momentul.
A fost sa fie ca sa-mi scot cheltuielile si sa mai ramana ceva, dar cert este ca toata lumea a fost destinsa si a fost o petrecere de pomina!

Edit. La nunta mea nu stiu cu cat au contribuit unii sau altii!
Daca la nunta se personalizeaza "cadoul" atunci trebuie sa analizezi contributia ca pe o simpla afacere. Dau atat pt. ca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Si eu cand merg la o nunta pun o suma in plic inca de acasa dar pentru ca am patit-o odata sa fie cazul sa dau mai mult decat aveam la mine m-am invatat sa imi mai iau ceva banuti cu mine de rezerva. Socoteala de acasa nu se potriveste mereu cu cea din targ.
Am fost la o nunta la fiica sefului fostului meu prieten acum vreo 5 ani. Localul era cu specific traditional dar s-au servit crabi, raci si creveti in loc de obisnuitul somon, pastrav sau pangasius, au avut si un spectacol de artificii de 10 minute si pentru ca nu ma asteptam la aceste lucruri desi stiam ca oamenii sunt destul de instariti si am tras o fuga pana acasa in mijlocul petrecerii ca sa mai adaug niste banuti in plic. Mi s-a parut necesar sa fac asta si pentru ca nu vroiam sa ne facem de ras tocmai la seful prietenului meu.
Mi s-a intamplat si sa merg la o nunta la care nu mi-a placut absolut deloc muzica si m-a deranjat faptul ca mireasa a fost cuifuta toata seara asa ca am dat mai putin decat planuisem (am mai scos 100 ron din cei 900 pe care ii pusesem in plic pentru mine si sotul meu).
La nunta mea verisorii sotului meu care locuiesc in strainatate au dat 300 euro. De aceea ziceam ca 300 - 350 sunt foarte ok in caz ca e vorba de rude si sunt 3 persoane (2 adulti si 1 copil).
E drept ca fiecare da cat isi permite, nici pe mine nu ma dau banii afara din casa si au fost nunti la care nu m-am dus ca nu aveam bani sa ma duc si am trimis doar plic cu o suma cuprinsa intre 100 si 150 euro.

8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Mi s-a intamplat si sa merg la o nunta la care nu mi-a placut absolut deloc muzica si m-a deranjat faptul ca mireasa a fost cuifuta toata seara asa ca am dat mai putin decat planuisem (am mai scos 100 ron din cei 900 pe care ii pusesem in plic pentru mine si sotul meu).


8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan




imi pare rau,dar nu m-am putut abtzine!

Ia sa vad cine a scos bani din plic ca nu i-a placut rochia miresei sau papionul mirelui?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Emilia si crezi ca daca sareai peste momentele artistice primeai mai putin?

Parerea mea e ca nunta ti-o faci pentru tine, deci o faci cum iti place tie. Daca ai bani si o faci la nu stiu ce restaurant de 5*, asta e placerea ta, treaba ta, nu trebuie sa "obligi" nuntasii sa dea camasa de pe ei.

CAnd m-am casatorit eu, acum 9 ani, am luat camere la pensiune la toate neamurile mele (faceam nunta la sot), a doua zi iarasi masa. Nici prin cap nu mi-a trecut ca in darul de nunta ele trebuie sa includa si tratatiile extra.



Vicky si Printzesone



Nu cred ca daca saream peste momentul artistic primeam mai putin. Sunt 100% sigura ca asa era. Dupa cum am mai zis in orasul in care am facut eu asa se face. In afara de asta 90% din persoanele care au fost la nunta mea erau cunostinte de-ale socrilor mei, unii aveau obligatia sa vina, altii nu, unii erau colegi de servici ai socrilor, altii prieteni, majoritatea erau personalitati importante din oras (primar, prefect, avocati, medici, profesori) si evident as fi facut o impresie foarte proasta daca as fi organizat o altfel de nunta decat cele cu care erau obisnuiti si darul ar fi fost cu siguranta mult mai mic si multa lume ar fi plecat imediat dupa felul doi.
Eu zic cum e unde am facut eu nunta, poate in alte parti e altfel, nu neg ca e posibil, am fost si la nunti cu 60 de invitati si la nunti cu 400 de invitati si fiecare a dat cat si-a permis dar tinand cont de ce cheltuieli au avut mirii cu nunta. Si eu si prietenii mei cu care am tot fost pe la nunti in perioada asta luam in calcul cand stabilim darul atat bugetul de care dispunem cat si locatia (o nunta la cort e mai ieftina decat una la restaurant), mancarea (daca e furnizata de restaurant e mai scumpa decat daca mirii au angajat un bucatar), vinul (am fost la o nunta unde vinul era scump dar fusese pus in butoaie nespalate, mirosea urat si evident impresia generala a fost foarte proasta si am vazut cu ochii mei multi nuntasi care au scos bani din plicul gata pregatit din cauza asta), formatia (un DJ costa mai putin de jumatate din pretul unei formatii) si alte astfel de detalii.

8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

eu nu am invitat la nunta pe cei la nuntile carora am fost si nici nu am cerut bani sau daruri. stam cu chirie, deci nu pot sa spun ca nu ne/ar fi prins bine niste bani in plus si aveam deja 1 copil cand am facut nunta. am strans bani 9 luni pt nunta si ne/am intins cat ne/a tinut plapuma. iar in plus am invitat numai pe cei care ne/au fost apropiati mereu ca sa fim siguri ca avem o atmosfera placuta si nu stramba unii din nas la muzica, la mancare sau la lipsa dansatoarelor din buric. si inca ceva - am facut nunta in mai.

mihaela su as da 100 euro de persoana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Emilia, pai si de unde aduna nuntasul toate detaliile astea? Intreaba mirii?
-aveti bucatar?
-ce vin dati?
-samd?

Nu stiu de ce nunta la cort este considerata mai ieftina decat nunta la restaurant. Ba de cele mai multe ori e chiar mai scumpa. Si ce inseamna un restaurant? Ca-s sute de feluri de restaurante, de la cele din hotelurile de 5 stele pana la cele de pe centurile oraselor!
Un bucatar anagajat te poate costa de doua ori mai mult decat mancarea furnizata de restaurant. Depinde de bucatar, depinde de restaurant. In concluzie eu zic ca nu-s tocmai juste judecatile astea si imparteala asta pe categorii.



Mergi la inceput