Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (10)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Are probleme imunitare?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Nu are probleme cu imunitatea.Asa m-a sfatuit dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atunci revin la una din postari. Hai sa o luam mai usor.
Ce avem?
1. O microscopie unde s-au vazut bacterii. Nimeni nu poate sa spuna insa de care. Pot sa fie de mai multe feluri. Chiar si banale.
2. WB nu ai... daca retin bine.
3. Probleme nu aveti deloc.
4. Ti se recomanda (dar cand nu este valabila aceasta recomandare?) sa cresti imunitatea.

Ok
atata vrem cat nu aveti nici un semn, nici o problema concreta, nimic semnificativ clinic sau ca si rezultat de laborator eu zic ca in acest moment tot ce aveti de facut este sa ganditi pozitiv sa aveti o viata echilibrata, fara stress gratuit si.... cam atat.
Ma intelegi ce vreau sa spun?



www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

La microscopie au iesit spirochete borrelia gariini asociate cu hemobartonella.
Wb nu am facut inca.
A fost o perioada in care avea dureri de cap mai puternice,de maini si picioare.Cand i-am facut analizele uzuale nu au iesit prea bine,dr a zis ca este o infectie in corp,dar atunci july era racita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De ce nu faci un WB pt cele doua?
La microscopie se vad daca exista bacterii insa este o interpretare (semana cu... cel mai bine) nu exista decat imaginea vizuala si cam atat. Un WB deja poate sa devina mai edificator.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Poate ma lamuriti si pe mine cu acest rezultat, pentru ca sunt in mare ceata:
,,prezenta anticorpilor antiborelia Igg senso lato la intensitate mare demonstreaza existenta infectiei in antecedente, fara insa a reprezenta un martor al vindecarii; Wb Rn-at Igg in ansamblu testul este negativ, dar se evidentiaza prezenta unei proteine cu specificitate inalta pentru B garinii (p41) celelalte proteine avand activitate redusa; rezultatele se coroboreaza cu examenul direct (DFM) care evidentiaza prezenta spirochetelor cu morfologie clasica pt borelia garinii, afzelii asociate cu haemobartonella; se recomanda interpretarea rezulatelor in context clinic''
Flagelin Borelia garinii (p41) intensitate 57 +
antihuman- Igg 104+
control(CO) 122+
rezultat :euroline borelia igg negativ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

julia23 nu am o experienta personala in acest sens, dar din ce am auzit de la alte persoane cu copii afectati de Lyme, recomandarea ar fi Tg Mures, sectia infectiase 2. Am inteles ca sunt competenti, personalul uman. Poti sa mergi eventual la dr Sumandea si vezi ce-ti recomanda pe baza investigatiilor pe care le aveti si al istoricului. Poate iti recomanda analize si tratament, poate iti spune sa lasi copilul in pace momentan...oricum, vorbesti cu un doctor care cunoaste boala asta.
adialex , borrelia poate insela sistemul imunitar sau deprima sistemul imunitar (are ea niste mecanisme foarte destepte - nu mai intru in detalii). Asa ca e posibil sa nu ai anticorpi si logic ca analizele de anticorpi iti ies negative. Poti avea surpriza ca dupa un tratament de stimulare a imunitatii sau dupa cateva ture de antibiotic sa te pozitivezi de toata frumusetea. Mergi la unul dintre doctorii care stiu sa trateze Lyme .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

adialex (daca gresesc sa ma corecteze cei care stiu mai bine):
testul euroimun e facut sa iasa pozitiv la un numar de benzi pozitive..nu stiu cate 4, 5.
In manualul de utilizare se recomanda , daca nu au iesit acestea toate pozitive dar exista suspiciune (de ex benzi pozitive dar mai putine) repetarea testului peste ceva timp, eventual cu stimulare a imunitatii inainte.
La tine misca ceva pe cateva benzi acolo dar asa cum am scris in mesajul precedent, nu cred ca organismul tau produce suficienti anticorpi incat sa fie detectati de aparat.
Ai microscopia pozitiva, ai ceva benzi "ciupite", daca mai ai si simptome - e clar.
Scria cineva ca a inceput tratamentul cu antibiotice pe baza microscopiei si a situatiei clinice, anticorpii 100% negativi. Dupa 2-3 luni de antibiotic au aparut si anticorpii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Ok Riana, multumesc! incep sa mai inteleg cate ceva; la mine infectia e mai veche, asta e clar, dar de atata timp sa nu dezvolte anticorpi? antibiotice am mai luat in cursul anilor trecuti, dar de stimulat imunitatea nu am facut-o pentru ca am o imunitate destul de buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Am zis ca borrelia e foarte priceputa in a pacali organismul. Acesta ajunge sa nu o mai recunoasca si nu mai dezvolta anticorpi, pt ca nu o "vede"
Un ex: cam la 3-4 zile ea isi schimba proteinele specifice de pe exteriorul ei. Ca sa vorbim plastic:azi e verde, maine e rosie, poimaine e dulce si apoi sarata. Impotriva cui sa produca corpul anticorpi ??

Mergi la inceput