Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Clinica Virtuala Desprecopii.com

Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (10)

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 9

membru veteran marius

18949 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marius Adauga semn de carte la raspuns Trimite marius un Mesaj Privat  Reply with Quote
Are probleme imunitare?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

www.romleas.ro/eu" target="_blank">Eu pur si simplu / www.romleas.ro/legi/index.html" target="_blank">Pagina legislativa
Mergi la inceput

julia23

643 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui julia23  Trimite mesaj yahoo luijulia23 Adauga semn de carte la raspuns Trimite julia23 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu are probleme cu imunitatea.Asa m-a sfatuit dr.

Adriana si Julia(06.11.2003)
http://community.webshots.com/user/julia062003
Mergi la inceput

membru veteran marius

18949 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marius Adauga semn de carte la raspuns Trimite marius un Mesaj Privat  Reply with Quote
Atunci revin la una din postari. Hai sa o luam mai usor.
Ce avem?
1. O microscopie unde s-au vazut bacterii. Nimeni nu poate sa spuna insa de care. Pot sa fie de mai multe feluri. Chiar si banale.
2. WB nu ai... daca retin bine.
3. Probleme nu aveti deloc.
4. Ti se recomanda (dar cand nu este valabila aceasta recomandare?) sa cresti imunitatea.

Ok
atata vrem cat nu aveti nici un semn, nici o problema concreta, nimic semnificativ clinic sau ca si rezultat de laborator eu zic ca in acest moment tot ce aveti de facut este sa ganditi pozitiv sa aveti o viata echilibrata, fara stress gratuit si.... cam atat.
Ma intelegi ce vreau sa spun?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

www.romleas.ro/eu" target="_blank">Eu pur si simplu / www.romleas.ro/legi/index.html" target="_blank">Pagina legislativa
Mergi la inceput

julia23

643 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui julia23  Trimite mesaj yahoo luijulia23 Adauga semn de carte la raspuns Trimite julia23 un Mesaj Privat  Reply with Quote
La microscopie au iesit spirochete borrelia gariini asociate cu hemobartonella.
Wb nu am facut inca.
A fost o perioada in care avea dureri de cap mai puternice,de maini si picioare.Cand i-am facut analizele uzuale nu au iesit prea bine,dr a zis ca este o infectie in corp,dar atunci july era racita.

Adriana si Julia(06.11.2003)
http://community.webshots.com/user/julia062003
Mergi la inceput

membru veteran marius

18949 Mesaje
De ce nu faci un WB pt cele doua?
La microscopie se vad daca exista bacterii insa este o interpretare (semana cu... cel mai bine) nu exista decat imaginea vizuala si cam atat. Un WB deja poate sa devina mai edificator.

Mergi la inceput
adialex
adialex

404 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite adialex un Mesaj Privat  Reply with Quote
Poate ma lamuriti si pe mine cu acest rezultat, pentru ca sunt in mare ceata:
,,prezenta anticorpilor antiborelia Igg senso lato la intensitate mare demonstreaza existenta infectiei in antecedente, fara insa a reprezenta un martor al vindecarii; Wb Rn-at Igg in ansamblu testul este negativ, dar se evidentiaza prezenta unei proteine cu specificitate inalta pentru B garinii (p41) celelalte proteine avand activitate redusa; rezultatele se coroboreaza cu examenul direct (DFM) care evidentiaza prezenta spirochetelor cu morfologie clasica pt borelia garinii, afzelii asociate cu haemobartonella; se recomanda interpretarea rezulatelor in context clinic''
Flagelin Borelia garinii (p41) intensitate 57 +
antihuman- Igg 104+
control(CO) 122+
rezultat :euroline borelia igg negativ

Editat de - adialex on 12/06/2012 09:43:05
Mergi la inceput
riana
riana

232 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite riana un Mesaj Privat  Reply with Quote
julia23 nu am o experienta personala in acest sens, dar din ce am auzit de la alte persoane cu copii afectati de Lyme, recomandarea ar fi Tg Mures, sectia infectiase 2. Am inteles ca sunt competenti, personalul uman. Poti sa mergi eventual la dr Sumandea si vezi ce-ti recomanda pe baza investigatiilor pe care le aveti si al istoricului. Poate iti recomanda analize si tratament, poate iti spune sa lasi copilul in pace momentan...oricum, vorbesti cu un doctor care cunoaste boala asta.
adialex , borrelia poate insela sistemul imunitar sau deprima sistemul imunitar (are ea niste mecanisme foarte destepte - nu mai intru in detalii). Asa ca e posibil sa nu ai anticorpi si logic ca analizele de anticorpi iti ies negative. Poti avea surpriza ca dupa un tratament de stimulare a imunitatii sau dupa cateva ture de antibiotic sa te pozitivezi de toata frumusetea. Mergi la unul dintre doctorii care stiu sa trateze Lyme .

E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata
lumea vrea sa stea la umbra.
Mergi la inceput
riana
riana

232 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite riana un Mesaj Privat  Reply with Quote
adialex (daca gresesc sa ma corecteze cei care stiu mai bine):
testul euroimun e facut sa iasa pozitiv la un numar de benzi pozitive..nu stiu cate 4, 5.
In manualul de utilizare se recomanda , daca nu au iesit acestea toate pozitive dar exista suspiciune (de ex benzi pozitive dar mai putine) repetarea testului peste ceva timp, eventual cu stimulare a imunitatii inainte.
La tine misca ceva pe cateva benzi acolo dar asa cum am scris in mesajul precedent, nu cred ca organismul tau produce suficienti anticorpi incat sa fie detectati de aparat.
Ai microscopia pozitiva, ai ceva benzi "ciupite", daca mai ai si simptome - e clar.
Scria cineva ca a inceput tratamentul cu antibiotice pe baza microscopiei si a situatiei clinice, anticorpii 100% negativi. Dupa 2-3 luni de antibiotic au aparut si anticorpii.

Mergi la inceput
adialex
adialex

404 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite adialex un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ok Riana, multumesc! incep sa mai inteleg cate ceva; la mine infectia e mai veche, asta e clar, dar de atata timp sa nu dezvolte anticorpi? antibiotice am mai luat in cursul anilor trecuti, dar de stimulat imunitatea nu am facut-o pentru ca am o imunitate destul de buna.
Mergi la inceput
riana
riana

232 Mesaje
Am zis ca borrelia e foarte priceputa in a pacali organismul. Acesta ajunge sa nu o mai recunoasca si nu mai dezvolta anticorpi, pt ca nu o "vede"
Un ex: cam la 3-4 zile ea isi schimba proteinele specifice de pe exteriorul ei. Ca sa vorbim plastic:azi e verde, maine e rosie, poimaine e dulce si apoi sarata. Impotriva cui sa produca corpul anticorpi ??

Mergi la inceput
Pag. din 9 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate - 20 | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com