rasfat sau nu?

rasfat sau nu? | Autor: buburuza

Link direct la acest mesaj

va purtati bebeii prin casa in brate sau ii lasati sa planga in carucior sau patut? fetita mea are 5 luni si s-a obisnuit in brate pentru ca doar leganand-o puteam sa-i calmam colicii. acum nu prea mai vrea sa stea in patut, iar din carucior incearca tot timpul sa se ridice. nu-i mai place deloc sa stea pe spate. mai toata lumea imi spune ca asta e rasfat si ca o sa-mi fie din ce in ce mai greu. ce as putea sa fac pentru ca nu imi place sa o las sa planga? In plus, e foarte agitata, foarte curioasa, nu sta locului o clipa.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Hmmm,ce ai putea face ? Am citit titlul si m-am invartit pentru cateva secunde pe langa el,pentru ca deja intuiam ce scrie in mesaj !
Eu am purtat copiii in brate mult,pe amandoi, si culmea, nu vor in brate! Copilul cand vrea in brate,nu face asta doar pentru ca e rasfatat. Acolo se simte in siguranta,acolo are tot confortul,de acolo poate vedea totul in jur. Eu una nu i-am lasat sa planga in patut/carucior. Daca sunt in bucatarie ,sunt cu mine. Cand aveau varsta fetitei tale, ii puneam pe canapea in bucatarie,daca aveam ceva de gatit, pe pat sa ma vada ,sau in patut ,daca aveam treaba in camera , sau pe jos, pe o pilota . Eu iti garantez ca si daca nu ai fi luat-o in brate sa ii calmezi colicii,tot ar fi vrut in brate,pentru ca probabil e "mamoasa". Acum este si perioada cand ii mananca gingiile, simt discomfort pentru ca urmeaza sa iasa dintisorii,si se calmeaza cand o iei in brate. Da,bratele de mama chiar fac minuni,calmeaza si durerea aia de o descriu unii parinti ca fiind falsa. "Cum mai sa ii treaca durerea asa! Am luat-o in brate si a inceput sa rada,smechera! Am pus-o inapoi,si a inceput sa planga cu lacrimi siroaie,de razgaiata!" .Am auzit textul asta cuvant cu cuvant zilele trecute si m-a durut la propriu. Eu sunt si genul mai AP ,asa. Tu poate esti genul mai "spartan" . Daca da,atunci nu stiu, o lasi sa planga pana se consoleaza cu gandul ca oricum plange degeaba si tu nu o sa o iei in brate. Intr-un final nu mai plange. Dar oare se merita? Tu ce zici? Daca tu ai simti nevoia sa fii alintata,sa te tina putin sotul in brate ,doar asa ,sa simti ca mai trec din griji,iar el ar spune " nu am timp de tine,esti prea rasfatata, azi stai numai in bucatarie,nici sa nu te aud ca vrei alint!" ,si ti-ar si inchide usa,nici sa nu te auda ca suspini,ti-ar cadea bine?
Fa cum simti, nu dupa carti,nu dupa "rude". Nu rudele iti cresc copilul,nu miturile, nu "ce o spune lumea". Eu am simtit ca pentru linistea mea si a copiilor mei,e bine sa ii tin in brate,sa ii pup cand fac trasnai si sa le explic ce se putea intampla rau ,nu sa ii pocnesc sau sa urlu toata ziua "NUUU" la ei , sa le dau lor atentie chiar daca sotul urma sa vina de la serviciu si mancarea nu era gata ( poate manca linistit o salata cu ceva facut rapid, nu-i musai sa aiba retete elaborate zilnic). Daca incerci sa iei asta ca fiind ceva normal, locul copilului e in brate pana merge singur, si nu te plangi ca "toata ziua vrea in brate" ,nici ceilalti nu vor mai spune nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza spune:

Nu, nu sunt genul spartan, dar de multe ori nu mai am putere sa o tin toata ziua in brate, am un maldar de jucarii cu care o "distrez" toata ziua, adoarme foarte greu, nu mai stiu cum sa o adorm. Mi-e foarte greu pentru ca am o depresie urata, de-abia ma mentin pe linia de plutire, mai am o fata de 11 ani si nu prea mai am timp de ea si mi se rupe sufletul. ea a fost mai cuminte, sau poate am uitat eu, dupa 11 ani. problema e ca cea de-a doua e tare plangacioasa si smiorcaita, iar eu nu prea mai am rabdarea de la 20 si ceva de ani. E foarte greu, dar stiu ca merita, si ca de fapt locul copilului e in bratele mamei.
Lali mete, mersi de mesaj, m-ai incurajat!
astept si alte mesaje, voi cum va descurcati cu bebei de 5 luni? Eu cand vad cum stau altii cuminti in carucior si nu zic nimic simt ca o iau razna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Implic-o si pe cea mai maricica in jocul vostru, nu trebuie neglijata nici una dintre ele. Intre ai mei nu sunt decat doi ani,dar tot au nevoi diferite. Hai ca mai e putin si sta in fundulet,apoi o sa mearga prin toata casa dupa voi,si nu o sa mai vrea in brate tot timpul. Poti(daca nu o faci deja) sa intri in odiseea copilasilor de aceeasi varsta cu fetita ta, sigur va fi si cineva cu un copilas mai mare, careia sa ii ceri sfaturi, care sa iti spuna cum se descurca. Hai,curaj, si vorbeste cat mai mult si despre depresia despre care spui ca nu iti da pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Daca vrei o solutie practica care sa-ti usureze purtatul pe brate si linistitul copilului, ia in calcul si folosirea unui accesoriu gen "baby sling", "baby wrap" si altele asemenea ("baby wearing"). Daca nu stii despre ele, cauta pe google si gasesti imagini edificatoare.
In rest, Lali_mete a spus foarte frumos cum sa privesti "rasfatul".

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Da, subscriu si eu nu mai sunt foarte multe de adaugat, am mai simtit si eu invidie cand auzeam ca un copil sta singur in scoica sau in leagan cu mama lui prin preajma, fetita mea sta doar cateva minute fara sa planga, insa m-am linistit, nici un copil nu este ca o papusa si fiecare este unic. O iubesc pe fetita mea asa cum este si chiar este un copil cuminte si vreau sa ma bucur de fiecare clipa cu ea, iubesc la ea fiecare strambatura, cum se incrunta cum zambeste chiar si cum plange, cateodata zici ca miauna
Insa te inteleg ca nu este usor, nu ca nu ai vrea sa o tii in brate insa efectiv este dificil pt ca nu mai poti sa faci nimic. Si eu mai am zile din astea cand nu doarmea prea mult si atunci stam ore in sir in brate ba pt papa ba pt motaiala, deocamdata nu ma stresez DELOC pt ca este inca micuta, si nu as putea in ruptul capului sa o las sa planga ore in sir doar pe ideea ca se obisnuieste. Am citit ca, copiii care sunt lasati sa planga mult, vor fi chiar mai plangaciosi si sensibili decat cei care nu sunt lasati sa planga.
Sunt sigura ca o sa treaca si perioada asta, iti doresc multa putere, si ai grija cu depresia, se poate agrava si sa nu mai treaca de la sine, decat cu ajutor specializat. Mama mea a suferit si ea de depresii in tinerete mai ales dupa ce ne am nascut si noi si acum este doar pe tratament, fara nu mai poate sta.


Karina 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pe ale mele nu le-am tinut in brate mai mult decat necesar decat doar cand aveau o problema de sanatate si erau maraite. Imediat ce nu mai era cazul le puneam in pat.
Cei din jurul tau cred ca au dreptate cu "obisnuinta". Este ca un bumerang. Tot tu nu vei rezista.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Plansul pana spre 9-12 luni chiar inseamna ca bebele vrea atentia ta, nu rasfat. Oricat de precoce ar fi copiii , nu folosesc santajul cu plansul decat dupa 1 an sau mai tarziu. Pana atunci, plans = foame/ somn/ cald/ frig/ frica/ insingurare... Copiii se pot speria din cele mai neasteptate cauze, pentru ei e o lume maaaare si nesigura si singurul loc unde se simt bine e in bratele mamei.

Faptul ca nu vrea sa stea pe spate se poate datora varstei. Daca a inceput sa stea in fundulet vrea si ea sa cunoasca lumea, sa vada mai bine ce se intampla.

Multa rabdare iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

copila ta simte faptul ca tu esti cu nervii la pamant. crezi sau nu, asta e realitatea. chiar daca tu nu arati ca esti nervoasa sau ca nu mai suporti, copilul simte si reactioneaza ca atare.
in plus, e perioada aparitiei primului dintisor. o doare gingia cu siguranta, de aceea e plangacioasa, agitata, nu doarme, samd.
daca nu mai vrea sa stea pe spate in carucior, ridica-i spatarul sau ia alt carucior, in care sa poata sta in fundulet, iar spatarul sa se regleze in mai multe pozitii, de la culcat la verticala.
ai putea sa apelezi la cineva, sa vina din cand in cand sa aiba grija de cea mica, iar tu sa dormi pe saturate ? pentru ca si lipsa de somn + oboseala acumulata + schimbarile hormonale dupa nastere isi spun cuvantul.
alaptezi ? daca da, iei suplimente ? pentru depresie, ai mers la medic, ti s-a recomandat ceva ? daca nu ai fost inca la medic, trebuie sa mergi neaparat, depresia de care zici ca suferi poate lua o turnura nedorita si neasteptata.

Mergi la inceput