Alaptatul - Help Line (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

incerca sa iti face niste"rezerve" cu lapte de al tau, pt situatii din astea, sa nu ii dai LP ci lapte matern (vezi mai sus cat sta "depozitat")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Porumbita am incercat sa depozitez, dar nu am avut congelat decat pentru o masa. Din pacate, nu ramane prea mult dupa ce suge bebe. Mananca la 2 ore, 2 ore jumatate si de multe ori am senzatia ca abia ajunge sa il sature, de multe ori pare ca ar mai manca si nu mai vine nimic...
Si eu as vrea sa pot stoca mai mult, dar chiar si cu ceail de stimulare lactatiei si galafor pe care le iau zilnic, tot nu e surplus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

laptele e la cerere si oferta
dc bebe suge mai mult/bagi pompa mai des in cateva zile (maxim o sapt) se regleaza productia (stiu , zilele alea sunt frustrante maxim ca ai impresia ca nu se satura, nu ii ajunge)

eu stocam ce scoteam noapte
el sugea la un san (uneori din ambii) dupa care mai bagam pompa inca 15-30 min (si in gol dc nu iesea nimic, pe principiu de mai sus, corpul sa perceapa cerere crescuta si sa produca mai multe)

dupa amiaza /seara pt ca se acumula oboseala/stresul de peste zi nu insistam cu pompa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

laptele e la cerere si oferta
dc bebe suge mai mult/bagi pompa mai des in cateva zile (maxim o sapt) se regleaza productia (stiu , zilele alea sunt frustrante maxim ca ai impresia ca nu se satura, nu ii ajunge)

eu stocam ce scoteam noapte
el sugea la un san (uneori din ambii) dupa care mai bagam pompa inca 15-30 min (si in gol dc nu iesea nimic, pe principiu de mai sus, corpul sa perceapa cerere crescuta si sa produca mai multe)

dupa amiaza /seara pt ca se acumula oboseala/stresul de peste zi nu insistam cu pompa


Multumesc mult pentru sfat. Voi incerca sa maresc productia asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Nu am neaparat o intrebare, ci o curiozitate. Stiu care e limita de jos la cresterea in greutate la bebei alaptati- am si experimentat-o la fetita mare. In schimb, care e limita superioara? Toma a luat 2 kg in luna a doua. Acum, in luna a treia, in 14 zile a luat deja 850 g. Are acum 6900 g.
Curiozitatea mea este: mai sunt bebelusi ca noi? Cum au evoluat in continuare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Carina, nu exista limita superioara la bebelusii alaptati. Si noi am fost ingrijorati, dar pediatrul ne-a linistit.

Laura s-a nascut cu percentila 25, intr-o luna jumate a crescut la percentila 95, dupa care a continuat cresterea in linie dreapta, nu pe curba pana pe undeva la percentila 99.99 (asta ca oricum nu exista mai mult decat 100%), pana pe la vreo 8-9 luni, cand a inceput sa mearga mai mult de-a busilea si sa se ridice. Dupa 8-9 luni aproape a stagnat in greutate, cam pana la 1 an si 5 luni cand a ajuns la percentila 50, aceeasi cu cea a inaltimii si circumferintei capului. Acum continua pe undeva la percentila 50-55.

In concluzie, nici un motiv de ingrijorare.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Pisi pis multumesc . Pentru mine e ciudat, pentru ca pana acum toata lumea era ingrijorata de cat de slaba e fetita . In plus, ma distrez ca toti sunt convinsi ca ii dau LP .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina

Pisi pis multumesc . Pentru mine e ciudat, pentru ca pana acum toata lumea era ingrijorata de cat de slaba e fetita . In plus, ma distrez ca toti sunt convinsi ca ii dau LP .



Daaa... de parca numai laptele praf e bun... Pe mine ma enerva lumea care imi zicea ca inseamna ca laptele meu e bun , cu sub-inteles ca al lor sau al cunostintelor n-a fost. La lactate Laura a fost si este o mancaciosa, a supt de pe coridor, pe targa, inainte de a ajunge in salon. Pana la 3 luni tatza a fost panaceu, leac universal pentru foame, sete, emotie, suparare, oboseala, plictiseala, durere de burta sau orice alta durere.

In plus m-a stressat rau asistenta de la centrul de sanatate, care zicea ca e prea grasa, si sa nu ii mai dau asa mult sa suga, sa o las sa mai si planga , ca o sa devina obeza. Desi toate studiile zic ca exact copii alaptati au mai putina predispozitie spre obezitate si obezitatea la copii se considera numai dupa varsta de 2 ani. Noroc ca pe la 1 an s-a schimbat asistenta si a venit alta care alaptase pana la 3 ani si ne-a linistit, se pare ca fata ei fusese un soi de mingiuca ca a noastra in timpul alaptarii, dar acum, adolescenta fiind, nu stie cu ce sa o indoape ca e prea slaba.




Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea_p spune:

Citat:
citat din mesajul lui adita

am si eu nevoie de un sfat, sau macar sa ma vait putin sa ma descarc. am un bebe de aproape 6 luni, alaptat exclusiv. probabil ca acum suntem intr-una din perioadele de crestere accelerata si dureaza cateva zile pana se obisnuiesc sanii sa produca mai mult lapte, pt ca acum e foarte putin. stiu ca solutia e ca bebe sa suga cat mai mult, sa stimuleze productia de laptic, la mine problema e ca nu vrea. se repede cu mare pofta spre san, trage de doua ori si daca vede ca iese prea putin se enerveaza si nu mai vrea si se pune pe plans. incerc la celalalt san, aceeasi poveste, se vede ca vrea sa suga, cauta sanul cu disperare, dar cand vede ca e gol incepe sa urle. il mut iar la primul, in speranta ca s-a mai strans putin lapte si tot asa. in ultima vreme doarme foarte putin, se trezeste de nenumarate ori, asta cand a reusit sa adoarma satul de plans(el era obisnuit sa adoarma la san). suntem obositi si eu si el, ma gandesc ca e si un cerc vicios, la mine scade cantitatea de lapte daca sunt obosita, agitata. am zis sa-mi calc pe inima si sa-i dau o data putin lapte praf, sa adoarma si sa ma odihnesc si eu o noapte, poate imi revin, dar e baiat destept, stie ce e cel mai bine pt el, nici n-a vrut sa auda de asa ceva.am zis sa ma mulg, sa incerc sa stimulez eu sanul daca el nu vrea sa suga in conditiile astea, dar daca mulg eu nu iese nimic, se preling cateva picaturi si gata. e vreo solutie? sau incerc in continuare sa-l fac sa suga pana se regleaza cantitatea de lapte? am mai patit asa si la ceilalti copii, in general se regla dupa 2-3 zile, dar la ultimul a durat la un moment dat vreo 7-8 zile si acum nu stiu ca mai sunt in stare sa trec iar prin asta. ma doare rau spatele, ca stau numai cu el in brate si trebuie sa ma ocup si de fratiorii lui.si as vrea sa gasesc o metoda minunata sa treaca repede perioada asta si sa revenim la alaptatul cu liniste si bucurie pt amandoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea_p spune:

Pt stimularea lactatiei folositi tinctura de marar.

Mergi la inceput