Alaptatul - Help Line (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madyi spune:

Va rog, ajutati-ma si pe mine cu niste raspunsuri
Cat timp poate sta laptele muls in frigider si cat poate sta la temperatura camerei/temperatura optima pentru hranit bebelul (asta in cazul in care vreau sa iau laptic in biberon si biberonul in termos cand iesim afara)?
Si o a doua intrebare: peste laptele muls cu... sa zic 6,10 ore in urma pot sa mulg lapte proaspat? Sau trebuie depozitat separat fiecare laptic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Lapte proaspat In frigider eu il pastrez maxim 5 zile iar afara maxim 4-5 ore la temp camerei.

La congelator poate rezista si 6 luni dar eu am observat ca laptele meu dupa o luna capata un miros si un gust metalic, nu este stricat dara capata gustul asta urat din cauza unor grasimi din el care se modifica mai repede ca la alte femei.

Laptele decongelat poate fi pastrat in frigider 24 de ore dar odata scos afara trebuie consumat in max 1 ora.



www.youtube.com/watch?v=qJXut4el9pQ" target="_blank">Nadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Poti pune lapte proaspat peste laptele de la frigider.



www.youtube.com/watch?v=qJXut4el9pQ" target="_blank">Nadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyi spune:

Multumesc, Miere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui madyi
(asta in cazul in care vreau sa iau laptic in biberon si biberonul in termos cand iesim afara)?


sper ca nu te gandesti la varianta asta doar pt. ca ti-e jena sa alaptezi in public. ar fi pacat daca ar fi asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui madyi
(asta in cazul in care vreau sa iau laptic in biberon si biberonul in termos cand iesim afara)?


sper ca nu te gandesti la varianta asta doar pt. ca ti-e jena sa alaptezi in public. ar fi pacat daca ar fi asa.


Ramonika, nu mi-e jena deloc sa alaptez in public, de fel nu sunt o persoana pudica, insa am obisnuit-o prost pe fii-mea sa manance doar culcata in pat (adica culcate amandoua in pat) si nu suporta deloc pozitia clasica de alaptat, nici macar cand o tin doar asa, sa o legan sa spunem. Am incercat o data sa o alaptez in parc insa nu a vrut neam, cu toate ca era lihnita de foame si mi-a facut un spectacol de se uita toata lumea la mine.
Plus ca vroiam sa stiu pentru eventualitatea in care vor bunicii sa iasa cu ea in parc si vor sa stea mai mult, sau sa aiba pentru orice eventualitate laptic la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Buna fetelor,

Sunt o mamica de la bulgarasi de ian-feb si am un baietel de 5 saptamani pe care il alaptez exclusiv...sau cel putin pana acum ...cand bea primul biberon de LP. Din pacate nu am putut evita o interventie chirurgicala azi, deoarece imi era glanda salivara infundata. Dr a zis ca dupa 4 ore pot alapta din nou, insa am auzit si alte pareri, de ex dupa 24h ar fi sigur doar... Momentan am muls si am aruncat laptele si bebe primeste primul biberon LP . Voi ce stiti, e suficient sa astept 4 ore? N-as vrea sa ii dau mai mult de o masa de LP decat daca e neaparat nevoie.

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_cc spune:

Am o cutie de Galactogil din care am consumat doar 1/3... pentru cineva din Bucuresti, zona Piata Delfinului... daca o vrea; pacat de ea, ca a fost si destul de scumpa; email: irina00@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui dari_nanau

Buna fetelor,

Sunt o mamica de la bulgarasi de ian-feb si am un baietel de 5 saptamani pe care il alaptez exclusiv...sau cel putin pana acum ...cand bea primul biberon de LP. Din pacate nu am putut evita o interventie chirurgicala azi, deoarece imi era glanda salivara infundata. Dr a zis ca dupa 4 ore pot alapta din nou, insa am auzit si alte pareri, de ex dupa 24h ar fi sigur doar... Momentan am muls si am aruncat laptele si bebe primeste primul biberon LP . Voi ce stiti, e suficient sa astept 4 ore? N-as vrea sa ii dau mai mult de o masa de LP decat daca e neaparat nevoie.

Va multumesc

Dariana mamica fericita si implinita de Emma (11.10.2007) si Vlad (29.02.2012)


Imi pare rau sa aud ca ai avut probleme. Glanda salivara nu a cedat la antibiotic? Sotul a fost internat in spital pt aceeasi problema, a primit antibiotic intravenos, si s-a retras.

Acum dupa interventii nu iei si antibiotic? Este compatibil cu alaptarea? Sotul a primit si acasa, augmentin care e compatibil cu alaptarea (bine, nu ca ar fi avut el nevoie )

Depinde ce fel de anestezie ai avut. Pana la urma anestezistul stie cel mai bine, daca el a zis 4 ore, inseamna ca asa e. Cand am respins firele la nastere, am fost re-cusuta cu anestezie generala la amternitate, si am putut alapta imediat ce am ajuns in salon. Pe langa anestezia speciala, am avut si doza f mica, m-am trezit inca in sala de operatii. Daca ai dubii, mai asteapta, nu se intampla nimic daca bebe nu suge cateva ore. Multa sanatate!

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Multumesc mult pentru raspuns pisi-pis.

Din pacate singura solutie pentru chistul ala urat a fost operatia. Medicul a zis sa nu alaptez 4 ore dar am lasat sa treaca mai mult, i-am dat la bb sa suga dupa 8 ore. A fost bine ca era noaptea si a dormit si el mai mult, si asa nu a mai fost nevoie de alta masa de LP. Oricum nu stiu ce as fi facut dc mai trebuia sa-i dau fiindca a varsta in jet dupa ce l-a papat. Stie bebe ca cel mai bun e laptele de la mami.
Antibiotic nu a fost nevoie sa iau dupa interventie. Medicul mi-a prescris algocalmin, doar o jumatate de fiola, daca doare, dar nu a fost nevoie.
Asa ca am trecut si de asta .:. Acum astept sa se desumfle si sa scoata firele saptamana viitoare.

O zi buna sa aveti!
Si Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi!

Mergi la inceput