Agitatie si zapaceala

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Hai sa nu le amestecam, totusi. Vara ieseam si inainte de masa, si dupa-masa.

flaviutza, am avut subiect deschis despre cum s-a petrecut faza cu gradinita anul trecut, in toamna (2 ani si 9 luni avea). Nu s-a adaptat si punct, am consultat un psiholog de copii, ca manifestarile depasisera sfera normalului. Sfatul a fost sa o retrag, ca voi avea mult de tras pe urma. Am avut. 2 luni pana sa isi recapete increderea in mine, ca n-o parasesc. Mi-a spus psihologul ca va dura, pentru ca, eu fiind cea care o ducea dimineata, in mintea ei aparuse ideea ca mami o paraseste.

Gradinita era cu program lung, insa o luam la 1, dupa masa de pranz. Am vrut sa manance cu copiii, la masa, frumos, m-am gandit eu ca ii va prinde bine, ea fiind inca mofturici.

La gradinita unde am fost joi, la serbare, nu primesc copii acum, doar din toamna 2012.

OK, am inteles, a mai crescut, sa zicem ca se va adapta altfel (INCA nu este de acord cu gradinita, in ciuda turului facut, in ciuda educatoarelor amabile, in ciuda faptului ca au vorbit cu ea - "mami, sa nu-mi dai drumul la mana").

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Si anul trecut, am urmat patternul urmat de alte mamici: povestit din timp despre gradinita, zugravit o imagine frumoasa, cu jocuri, jucarii, cantecele, poezii, copii...

Si totusi...

(De mai aud invocat argumentul plansului - "toti copiii plang", chiar ca o iau razna... O sa-mi pun la semnatura, "nu plansul a fost problema!")

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Selene si ce ai fi facut daca aveai un job si trebuia sa te intorci la el la 2 ani?E ok ca ai retras-o,nu zice nimeni nimic de asta,ci ca tu trebuie sa lucrezi cu Daria,sa o duci constant la copii sa se desprinda de tine ca nu mai e un bebelus.In locul tau as fi mers cu ea la un psiholog sa vad de ce are starile alea ,mai ales ca stiu cum a perceput ea gradinita...si as fi incercat din momentul ala,nu de acum, sa-i insuflu incredere,dar in acelasi timp sa tai cordonul ombilical..Atata timp cat tu o tii cu tine 24 din 24 si e un copil dependent de tine nu o sa priveasca cu ochi buni despartirea de tine,deci mersul la gradi.
Uite eu l-am dus la gradi pe fii-miu,pt ca stiam ca David e mai innebunit dupa ta-su si a fost f bine.Nu a plans,nu nimic..a plans cand deja se intamplau lucruri nasoale la gradi si l-am retras pt ca mi-am dat seama!Dar am ales sa-l duc eu,tocmai ca lui sa-i fie mai usor,stiind ca dupa taica-su va plange..sau am mers impreuna,dar eu il duceam la clasa.Stateam cu el acolo un pic,il chemam la mine sa ma pupe,ii spuneam ca vin imediat dupa el si plecam..
Si totusi..din 30 de pagini ai inteles ceva?nu o zic cu rautate ci pur si simplu vad ca subiectul curge si curge,paginile se fac tot mai multe si tu ai aceeasi atitudine ca acum nush cand.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Hai sa nu le amestecam, totusi. Vara ieseam si inainte de masa, si dupa-masa.

flaviutza, am avut subiect deschis despre cum s-a petrecut faza cu gradinita anul trecut, in toamna (2 ani si 9 luni avea). Nu s-a adaptat si punct, am consultat un psiholog de copii, ca manifestarile depasisera sfera normalului. Sfatul a fost sa o retrag, ca voi avea mult de tras pe urma. Am avut. 2 luni pana sa isi recapete increderea in mine, ca n-o parasesc. Mi-a spus psihologul ca va dura, pentru ca, eu fiind cea care o ducea dimineata, in mintea ei aparuse ideea ca mami o paraseste.

Gradinita era cu program lung, insa o luam la 1, dupa masa de pranz. Am vrut sa manance cu copiii, la masa, frumos, m-am gandit eu ca ii va prinde bine, ea fiind inca mofturici.

La gradinita unde am fost joi, la serbare, nu primesc copii acum, doar din toamna 2012.

OK, am inteles, a mai crescut, sa zicem ca se va adapta altfel (INCA nu este de acord cu gradinita, in ciuda turului facut, in ciuda educatoarelor amabile, in ciuda faptului ca au vorbit cu ea - "mami, sa nu-mi dai drumul la mana").

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...








Nici fi-mea nu s-a adaptat, 3 ani jumate, in prima grupa.dupa cateva saptamani avea comportamente aiurea, inclusiv trezit urland in mijlocul noptii.Am dus-o in alta grupa, alta gradi.Nici acolo nu i-a placut.Atat de mult, ca-n ziua numarul 2 s-a tinut de portiera masinii atat de strans, ca a indoit ceva pe acolo de nu se mai inchidea.Am dus-o la a treia, mi-a picat fisa ca ei ii trebuie o educatoare tanara ,jucausa si foarte relaxata in conceptii ,sa semene cu maica-sa,nu genul in varsta si rigid si ghici...a zis "aici raman."direct,program de opt ore.Asta in timp record, ca incepusem munca si se termina concediul adultilor din jur.

Cauta si gradi numarul doi,trei,patru. gradinita pentru inceput nu camin.Imposibil ca in tot orasul ala sa nu gasesti un loc sa-i placa si sa ti-o primeasca acum.La camin nu prea sunt locuri, la gradinite da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

As fi renuntat la job, Ledi. Daca nu s-ar fi integrat deloc si daca nu ar fi fost nimeni care sa stea cu ea, as fi renuntat la job.

La noi nu are cine s-o duca in afara de mine. D. tre' sa fie la serviciu la 7:30, cel tarziu la 7 si 5 tre' sa iasa pe usa. Iar buni mi-a spus inca de anul trecut ca ea nu se poate deplasa la o gradinita mai departe de casa, pentru ca:

1. oboseste f. rau.
2. nu se poate urca in maxi-taxi.

Plus ca se teme f. rau sa treaca strada cu Daria de mana, pentru ca nu merg stopurile si ea nu vede bine cu un ochi, nu apreciaza distanta. Si, de asemenea, a si cazut in piata, i s-a facut rau, a lesinat si a dat cu capul de asfalt, singurul gand a fost "daca eram cu fata de mana?"

In afara de gradinita asta cu program prelungit de langa bloc, celelalte gradinite pe care le stiu sunt la minimum o statie de maxi-taxi distanta, in orice directie. Mie mi-e usor, ei, nu.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

flaviutza, exact asa stil de educatoare i-ar trebui si Dariei. Anul trecut, pe vremea asta, am vizitat inca 2 gradinite si un camin. Camin, exclus, nu tinem de zona lor si era si prea mica. Gradinitele, OK, insa educatoarele pentru grupa mica nu sunt tinere. De gradinita asta unde am fost joi nici nu stiam.

O sa le iau in ordine, bine?

Intai analizele si apoi gradinitele. Sau in paralel, daca imi iese.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

ce bine ca poti sa ti duci copilul la orice gradi vrei aici depinde de zona unde stai in alta parte nu poti sa l duci decat cu derogari si hartii si comisii ca de ce nu vrei gradi la care esti arondat particularele sar de 600 de eu pe luna si la doi copii dai faliment cel putin noi

selene cu un copil e floare la ureche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Tot ce tine de exemplu personal NU este off topic.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.



>>>Continuare

Mergi la inceput