Maria- bucuria!

Maria- bucuria! | Autor: alynta27

Link direct la acest mesaj

Dupa un an si 4 luni m-am gandit sa scriu cum a aparut Maria in viata nostra!
Matei avea 7 luni cand am rams insarcinata cu fata. Avusesem prima menstruatie dupa nasterea lui pe 29 noembrie 2009. Dupa aceia nimic... Mi-am facut teste de sarcina vreo doua si au iesit negative. Am pus lipsa menstruatiei pe baza unei dereglari hormonale datorata alaptarii.
Dupa ce l-am nascut pe Matei sotul m-a intrebat daca am curajul sa-i mai fac o fata! I-am raspuns ca "da" dar sa mai astepte! Imi faceam planuri ca voi incepe serviciu.
Va intrebati probabil cand am aflat de sarcina?! Tarziu- aveam 22 de saptamani! Tot imi faceam griji ce o fi cu mine-ma durea spatele, aveam crampe abdominale- inca alaptam. Ne pregateam sa taiam motul celui de-al doilea baiat. Venim de la cumparaturi cu un test de sarcina in bagaje. Merg la baie si-l fac: pozitiv foarte vizibil! Ma gandeam cum sa-i spun sotului. Pun testul facut la vedere alaturi de o papusa, dar nu este observat! Ma intreaba de el si i-l arat: ne-au cuprins emotiile si temerile: oare e in regula cu copilul, cate saptamani o fi avand?! Nu va zic ca cu o saptamana inainte simtisem si ceva "fluturasi" in burtica!
Poate va intrebati cum e posibil sa nu fi stiut de sarcina- fiind la a 3-a! La baieti mi-a fost tare rau- am ametit, am varsat chiar, am stat in pat uneori. La fata nu prea mi-a fost rau. Oboseala , senzatia rara de greata, intoleranta unor mirosuri le-am pus pe baza oboselii cresterii singura a celor doi baieti.
Mi-am facut de indata programare la medic. Am aflat ca este fetita si ca sarcina e foarte avansata... Bucuria a fost imensa la aflarea vestii ca e fetita! Am fost retinuti in a da marea veste, dar s-a aflat destul de repede. Burtica nu a fost prea vizibila pana pe la 7 luni, dar atunci a luat amploare! In timpul sarcinii m-am "schimbat"! Mi-am cumparat haine noi, m-am aranjat mai mult decat o faceam, imi placea sa imi asortez tinutele ceia ce parca uitasem de o vreme! A urmat apoi intarcarea baiatului. L-as mai fi alaptat- ma documentasem, dar durerile abdominale m-au decis sa renunt.
Am nascut un copil perfect sanatos fara vitamine, ecografii sau controale regulate! A fost pentru noi un dar de la Dumnezeu!
Se apropia data nasterii. Aveam emotii mari. Fata era mare- a cantarit 3950 grame! Organismul meu nu era deloc pregatit sa nasca. Cu o zi inaintea venirii ei pe lume doctorita mea imi spunea ca imi face cezariana daca nu raspund la inducere.(si la baieti tot indus am nascut) Imi era frica! Pe masa ginecologica mi-a fost "deschis" colul cu mana. De o saptamana purtam plasturi pentru initierea travaliului. Noaptea au inceput contractiile- la inceput rare si nu foarte dureroase. Am mers des la baie. La 5 dimineata eram in travaliu. Ma durea tot mai rau! Sotul m-a dus la 7 la spital cu inima stransa! Acolo totul a luat amploare... La 8 si un pic m-a vazut d-na dr. I-am zis ca la mine "e cu cantec"- am contractii la 5-7 minute. La control aveam dilatatie 4cm. M-a trimis la sala de nasteri. ma plimbam de durere. Pe la 9 il sun pe sot intre 2 contractii si zic ca pe la 11 urmeaza sa nasc. Ma intreaba: "11 noaptea?!" Ii zic ca nu, ziua! Era mirat ca nasca asa rapid. Ii zic asistentei de la sala ca eu vreau sa imping. Anunta gineocologul. Ma sui pe masa- dilatatie maxima! Nu-mi venea a crede-cum asa curand?! Imi rupe membranele si ma puna sa imping! A iesit frumos si rapid- era rozalie si frumoasa! O priveam si parca nu credeam ca e a mea! O mica fisura am avut. Nu credeam ca e posibil sa nasti un copil de 4 kg atat de usor! Am nascut in data de 14 septembrie 2010 de ziua Sfintei Cruci la ora 9.50! A ajuns tati rapid la noi. Era foarte emotionat si uimit ca am nascut asa curand! Travaliu dureros a tinut cam doua ore!
Maria este foarte iubita de fratiori! Intalnirea lor a fost frumoasa: Matei ia oferit paine, David a luat-o in brate! Acum fac un trio formidabil! Casa e plina de veselie!


Alina-Mirela mami deMaria(14.09.2010),Matei (15.05.2009) si David (27.06.2007)

POZE

Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Foarte frumoasa poveste!
sa fiti sanatosi si impliniti

Mami cu Andrei Ionut
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sa iti traiasca printesa!
sunteti o familie implinita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Foarte frumoasa poveste, m-am emotionat, mi-au dat lacrimile aproape. Probabil pt ca si eu sunt in 22 de saptamani cu nr 3 :)

Sa va traiasca si sa fiti sanatosi cu totii! Ce familie frumoasa!
Si ce dulce primirea bebelusului cu paine.

Lavi 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Sa va traiasca bucuriile, mamica cu 3 minuni!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Esti o mamica demna de toata admiratia! Felicitari!!!
pentru cele trei minuni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Multumesc!
Deseori am gasit suport moral la voi. dragi mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Asteptam de ceva vreme si povestea nasterii Mariei, emotionanta poveste si de admirat puterea si curajul mamicii
Sa fiti sanatosi si felicitari mamico




Mamica fericita de doua buburuze


http://lb2f.lilypie.com/P2KQp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Alina am citit povestea nasterii Mariei si tare mult m-a emotionat. Sunteti o familie minunata. Multi pupici


Bella de Stefania si Anna
Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

multumesc! SI voi sunteti mamici minunate! Am invatat multe de la voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hribg spune:

Ce mica e lumea asta mare!Sa fiti sanatosi si fericiti si sa ne revedem cu bine in fiecare Duminica

Mergi la inceput