Gravidute cu trombofilie - capitolul 8

Gravidute cu trombofilie - capitolul 8 | Autor: danezza

Link direct la acest mesaj

Valori normale IR artere uterine:
Sapt 20: 0.36-0.71 (media 0.53)
Sapt 28: 0.35-0.63 (media 0.49)
Sapt 34: 0.31-0.59 (media 0.45)

Valori normale artera ombilicala:
Sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
Sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
Sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)"

Doamne Doamne ajuta-ne sa avem un capitol numai cu vesti bune!

in 34+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

danezza, multumim pt capitol
dara, eu cred ça niste progesteron ar anula sau macar ameliora presiunea pe care o simti. Daca ar fi sa faci injectabil, cred ca ai doua variante:
- ori faci o fiola depot de 250 mg la 4-5 zile
- ori faci zilnic o fiola de 60 mg
Mie, avand sarcina gemelara, mi s-a spus ca uterul fiind solicitat mai mult ca la o sarcina unica, va trebui sa iau/fac progesteron pana in saptamana 34. E clar ca progesteronul ajuta la relaxarea zonei respective.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Balanta, merci, se poate lua fara reteta? Parca as prefera depot in conditiile astea. Si cer sa mi se faca intramuscular adanc parca ai zis? Voi de unde procurati progesteronul, stiti de undeva de unde se poate lua depot?



25+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

dana, dara
dara - eu am facut prontogest (progesteron injectabil), numai ca se procura din italia, pe baza de reteta
musette - mie mi-a masurat prima data omblicala si cerebrala la 31 sapt... iar despre IP-uri deabia acum am auzit, la 34 sapt
balanta - mie o graviduta mi-a spus sa nu fac abuz de rosii... ceva legat de acidul uric si retentia apei in organism... nu stiu exact

34+

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

dara, progesteron depot se poate comanda online din Franta. Daca esti interesata, iti trimit adresa lor de email si vorbesti cu ei. Cred ca iti trebuie reteta scanata, cu parafa oricarui medic (adica merge si de la medicul de familie si de la oricare dr). Eu de la astia din Franta am comandat acum mai bine de jumate de an un medicament pt procedura FIV si au fost f seriosi. Poti sa le scrii in Engleza sau in Franceza.

Eu am comandat online progesteron care se face zilnic, din Cehia. Si cei din Cehia aunt f seriosi, dar tu zici ca preferi depot si cehii au doar progesteron care se face zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Balanta, da, multumesc, ma intereseaza ambele. Acu' sa vad cum ma descurc de reteta, ca medicul meu de familie nu face nimic fara scrisoare medicala.



25+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

dara, ti-am scris MP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

Buna dimineata fetelor. A venit urocultura si e totul ok. Conform Synevo, nu am niciun balaur. Totusi, dupa ce fac pipi si ma sterg pe mine ma ustura ceva... Incercam si cultura de col saptamana viitoare. Ciudat...
balanta, asta cu reteta e o veste proasta. Eu doar ce am rugat pe un francez sa imi trimita Progesteron fiole (ca sa fentam taxele vamale) dar inseamna ca nu va putea cumpara... Bine, e medic domnul, dar de laborator. :( Doctorita mea de familie e fix ca si a Darei, iar Catalin habar n-are ca am inceput sa le fac (doar 3 fiole cumparasem de la fata de pe forumul celalalt). Uff, m-am saturat de toate parerile medicilor de aici si toate fricile lor.


MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000 (seara) + doua prize de Fragmin 2500 (dimineata - luni si joi), 4 NoSpa, 2 Magne B6, Femibion 2, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, Aspenter (miercuri si sambata)
in 19+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

musette, hai sa vedem intai daca darei ii cer reteta in Franta. cine stie, poate nu cer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sgeorgiana spune:

buna mamici,

eu am 28 de saptamani si mi a masurat asa IR 0.76 IP 1.30 si IS 4.09

sunt normale? ce inseamna IS? IP?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

salutare gravidute.
am trecut si eu de la fraxi0.3 la fraxi 0.4.
deja imi fac injectiile in picior-ca in burta fac de fiecare data o galma-simpatica.
mi-au scos ASPENTERUL de tot;am tot incercat sa-l reintroducem,dar dupa 3 zile de administrare-au aparut mici maroneli.
m-am tot conversat cu dr U pe mail-si mi-a spus ca probabil n-o sa-l mai bagam n schema,doar sa beau muuuulta apa-sa nu fac infectii urinare, si pe langa CETEBE2/ZI sa mananc fffff citrice.
ANTIFXA-se face lunar?
mealex-am vazut ca ai omega 3 in schema. mie mi s-a terminat acum 2 zile si n-am mai luat. tu cat timp iei??? n-o mai deranjez pe dr U s-o intreb si de omega.sa-mi iau in continuare?
pe net am citit ca e f important in ultimele 3 luni de sarcina....
e cineva care face anticoagulant fara aspenter???stiu ca e importanta combinatia-dar dacca in cazul meu nu merge,nu stiu ce sa zic....
hai ca v-am ametit.pupici.

_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.3,acum 0.4.utrogestan200mg 4/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+8 sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput