Gravidute cu trombofilie - capitolul 7

Gravidute cu trombofilie - capitolul 7 | Autor: danezza

Link direct la acest mesaj

Valori normale IR artere uterine:
Sapt 20: 0.36-0.71 (media 0.53)
Sapt 28: 0.35-0.63 (media 0.49)
Sapt 34: 0.31-0.59 (media 0.45)

Valori normale artera ombilicala:
Sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
Sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
Sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)"

Doamne Doamne ajuta-ne sa avem un capitol numai cu vesti bune!

in 31+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Multumim Danezza!

Fetele, de cand se masoara artera cerebrala? Pentru ea exista valori?



22+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magnerot, Folowise*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Buna tuturor! Stiu ca este o ora nepotrivita, dar eu nu mai dorm de la ora 2 si am plecat din pat sa il las macar pe sot sa doarma...
Ce sa va zic...am fost azi impreuna cu dr mea la dr cu care voi naste. Mi-a facut inclusiv control pe masa. A descoperit ca am colul sters (asta insemnand ca pot naste destul de usor normal) si dilatatie de 1-2 cm . Am coborat, apoi am mers la eco: bebelusa are 3000 grame aprox dupa femur si circumferinta abdominala pt ca nu i-a mai putut masura capsorul, acesta fiind deja coborat in vagin . Si inconstienta de mine mai fusesem o tura si pe la munca...inainte de control, dar gata! Stau la pat.
Au tras concluzia ca nu sta in burtica pana de Revelion. Mi-au dat de facut dexametazona 4 fiole in 2 prize pt maturarea plamanilor.
Ce m-a speriat f tare a fost ca dr cu care voi naste e ingrijorata de bataile inimii micutei (113-120), desi ma repet dr mea si cel de la morfo fetala zic ca e ok, ca asa a fost toata sarcina, nu e ceva de moment. Cea cu care nasc e ingrijorata si m-a speriat tare cand s-a intrebat singura "oare rezista la travaliu?" Am auzit-o si am intrebat consternata: poftim? Pai pana acum totul a fost ok, am citit si pe siteuri din afara ca bataile inimii pot fi si sub 110 sau chiar 100 si totul sa fie ok daca nu exista alte probleme...Si eu sunt la fel, asa am fost mereu, mai bradicardica...
Ma rog, apoi a zis ca a mai avut chiar de curand paciente ca mine si a fost ok, dar ca ea tre sa se ingrijoreze, ca e dr. Pe mine insa m-a terminat!! Dr mea incerca sa ma linisteasca. Mi-au dat reteta de dexametazona si m-au trimis acasa, zicand sa le sun oricand si sa intrerup Fraxi!!! ca nu se stie cand nasc...si pot naste normal...Aici fac o paranteza si te intreb Raluca, ca ti-a zis dr tau sa intrerupi din timp anticoag, ce inseamna din timp?
Revin...am ajuns acasa si am sunat pe dr Avram; i-am zis pe scurt pov mea si mi-a recomandat ca, sub nicio forma sa nu intrerup mai mult de 24 de ore Fraxi, avand in vedere ca l-am administrat 8-9 luni, pt ca risc o stare de hipercoagulabilitate de toata frumusetea!
F draguta dna dr Avram! Jos palaria!
Am sunat-o pe dr mea gineco apoi si i-am pov discutia tel cu dr Avram si atunci a hotarat sa nu intrerup Fraxi si sa fiu cu ochii in patru! Pai ce inseamna asta?! Trebuie sa ma documentez eu? Altfel ele iau decizii asa pe corpul si sanatatea mea?
Am facut prima doza de dexametazona, maine dimin o fac pe a doua, am pregatit cam ce imi tb pt spital, mai am cate ceva de pus maine...si sper ca micuta mea sa mai stea in burtica macar 1 sapt si sa fie sanatoasa. Doamne ajuta! Tare am mai plans ieri!
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Buna tuturor ... un capitol plin de vesti bune
Amary09 nu stiu ce se ascunde in burtica, doar sotul stie, eu nu vreau sa stiu pana la nastere
Mihaela nu iti fa griji bebelina e marisoara nu vor fi probleme chiardaca vine putin mai repede, oricum stai mai mult in pat si va fi bine.

Bebelusii vostri cate grame aveau la 21-23 de saptamani de sarcina?

O zi frumoasa tuturor si sarcina usoara
23



MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

mihaela , de ce nu iei in calcul cezariana? ok poate aparea oricand neprevazutul, dar macar daca ajungi (Doamne ajuta!) la ceza copila nu va fi supusa niciunui stres suplimentar
stiu ca e inutil sa-ti spun sa te linistesti , desi stim toate ca nu face bine la galmute agitatia , asa ca incearca sa gasesti o solutie care sa-ti dea un confort mental cat de cat



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Citat:
citat din mesajul lui p@ulici

Buna tuturor ... un capitol plin de vesti bune
Amary09 nu stiu ce se ascunde in burtica, doar sotul stie, eu nu vreau sa stiu pana la nastere
Mihaela nu iti fa griji bebelina e marisoara nu vor fi probleme chiardaca vine putin mai repede, oricum stai mai mult in pat si va fi bine.

Bebelusii vostri cate grame aveau la 21-23 de saptamani de sarcina?

O zi frumoasa tuturor si sarcina usoara
23



MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Paula, multumesc de incurajare! Imi sta gandul numai la ingrijorarea dr care se intreba daca rezista la travaliu (dar eu i-am zis ca vreau cezariana...) avand in vedere bataile inimii... Luni, daca nu nasc pana atunci, merg la eco morfologica de 36 de sapt la dr Radulescu Botica in care am mare incredere si am sa i vb despre temerile mele, desi el a spus ca e totul normal(si atunci tot asa ii batea inimioara bebelusei).
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Dana, multumim pentru capitolul cel nou.

Paulici, noi la 23 de sapt aveam 564g.


Incepand din sapt 32 si eu o sa opresc aspenterul si cred ca nu mai adaug nimic in plus, la clexane nu prea am de ce mari doza.




MTHFR C677T Homozigot
+31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Mihaela dar ma gandesc ca iti face cezariana, sau cel putin asa cred ca ar fi mai bine ... discuta cu medicul.
suzieq


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Neatza,
Mihaela, intaresc si eu ce au spus fetele, dca dr tai au rezerve, de ce nu apelezi la cezariana? e mai putin traumatizanta pt bebe.
Cunosc o fata de pe al forum, tot mutanta, care a nascut prin ceza dupa ce i s-a rupt apa .. pe la 35+ de saptamani. Bebe a fost bine si ea la fel .. in 3 zile erau acasa. Eu numai stiu cum faci tu anticoagulantul dar poate ar fi bine sa-l imparti in 2 (jum dimineata, jumate seara). In felul asta, daca te apuca nasterea, timpul de eliminare din corp este mult mai mic si te pot tine sub monitorizare cateva ore pana la ceza.
Incearca sa te calmezi, bebe e bin e .. daca avea pb sau ceva nu era in regula, s-ar fi depistat pana acum.
Paula - la 21 de sapt - 422 gr iar la 24 sapt -parca undeva la 700 gr. Tu cum stai?
Dara - nu mai stiu de cand se masoara cerebrala dar parca valorile de referinta sunt ca cele de la ombilicala.
Va pe toate.
Fetele cu burtici m ai mari? la voi bebe e mereu activ? la mine sunt momente cand face o gimnastica de ma mut din loc dar si re intregi cand ... doarme .

in 31+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

mihaela , de ce nu iei in calcul cezariana? ok poate aparea oricand neprevazutul, dar macar daca ajungi (Doamne ajuta!) la ceza copila nu va fi supusa niciunui stres suplimentar
stiu ca e inutil sa-ti spun sa te linistesti , desi stim toate ca nu face bine la galmute agitatia , asa ca incearca sa gasesti o solutie care sa-ti dea un confort mental cat de cat



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca




Georgia, eu cezariana am ales si dr stie asta, chiar ieri m-a intrebat si i-am confirmat. Ideea e ca nu vrea sa ma programeze acum la ceza, zice sa mai asteptam si cred ca ii e teama de declansarea nasterii naturale, dar nu inteleg de ce nu ma tine sub supraveghere. Plus ca am citit undeva ca se poate administra un amestec nu stiu de care pt amanarea nasterii macar cu 1 zi. Zice sa mai stam sa mai creasca ea. Am facut si cele 2 doze de dexametazona pt maturarea plamanilor, acum astept cuminte. Imi e si mie teama de ce va fi, m-a mai si speriat...Pe 19, luni, daca nu nasc pana atunci, merg la eco de 36 de sapt la dr Radulescu Botica in care am mare incredere si am sa ii expun temerile mele, desi el a zis ca e totul ok, copilul se dezv normal, inima e ok, fluxuri ok, nu stiu de ce ingrijorarea asta la dr cu care voi naste... M-a terminat psihic, dar cum va mai ziceam eu cu ceva luni in urma, am acelasi sentiment interior, ceva sau cineva imi zice ca va fi bine...sper sa fie asa! Doamne ajuta!
Paula, la 22 de sapt aveam 464 grame, iar la 25 de sapt 837 grame.
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Citat:
citat din mesajul lui danezza

Neatza,
Mihaela, intaresc si eu ce au spus fetele, dca dr tai au rezerve, de ce nu apelezi la cezariana? e mai putin traumatizanta pt bebe.
Cunosc o fata de pe al forum, tot mutanta, care a nascut prin ceza dupa ce i s-a rupt apa .. pe la 35+ de saptamani. Bebe a fost bine si ea la fel .. in 3 zile erau acasa. Eu numai stiu cum faci tu anticoagulantul dar poate ar fi bine sa-l imparti in 2 (jum dimineata, jumate seara). In felul asta, daca te apuca nasterea, timpul de eliminare din corp este mult mai mic si te pot tine sub monitorizare cateva ore pana la ceza.
Incearca sa te calmezi, bebe e bin e .. daca avea pb sau ceva nu era in regula, s-ar fi depistat pana acum.
Paula - la 21 de sapt - 422 gr iar la 24 sapt -parca undeva la 700 gr. Tu cum stai?
Dara - nu mai stiu de cand se masoara cerebrala dar parca valorile de referinta sunt ca cele de la ombilicala.
Va pe toate.
Fetele cu burtici m ai mari? la voi bebe e mereu activ? la mine sunt momente cand face o gimnastica de ma mut din loc dar si re intregi cand ... doarme .

in 31+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Dana, eu fac de 0.3 o singura data. esti de parere sa injumatatesc? Nici nu stiu cum sa injectez doar o parte, ca nu am ajuns la fundeni, plus ca Fraxi nu e gradata si nu stiu nici cum sa fac cu bula aia de aer...
0.3 totusi e o doza mica, cred ca e cea mai mica la Fraxi...
Dar voi faceti antic seara?
Eu il faceam dimineata si aseara dna dr Avram zicea ca e mai bine seara, cand e corpul in repaos, dar acum cum naiba sa fac....? sa il mut seara treptat?
Va cer doar parerea ca si asa mai mult eu am luat hotararile in aceasta sarcina si nu doctorii, cum ar fi fost normal. imi pare rau ca zic asta, dar.... tare greu mai e...
Bebelusa mea e tare activa, impinge cu forta! Asta ma face sa fiu mai linistita. Va pup pe toate.
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput