Portocale de la Mos Nicolae

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Inca o data va rog fetelor donatoare, incercati FIECARE sa mai convingeti 2 persoane de pe forum.
Eu am rugat un grup de burtici (de la o anume odisee) - si nu a reactionat nimeni de la acel grup. Am ramas fara cuvinte.

Dar poate ca voi aveti mai mult noroc.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mai este putin timp, poate totusi vine lumea dupa potocale


_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Si tu poti fi Mos Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Am primit 8 EUR de la M.S. Multumim
Astept un pm cu numele de pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

haideti cu portocaleleeeeeee

nu mai e mult si vine Moshul!!!

Gusta fetelor poate mergeti la Centrul unde sunt copilashii si faceti ceva poze, vorbiti cu ei, le povestiti despre DC..

ne spuneti si noua ce fac ei, cum e o zi obisnuita din viata lor


deschideti un nou subiect gen "Copiii in asteptarea portocalelor"

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">despre Zana Maselutza



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana_B

Nushu, am anuntat imediat ce am vazut ca au intrat.
Imi cer scuze, din graba mi-a scapat sa anunt si aici.
Acolo adresa de email am scris-o un pic desfasurat:)

Gusta


eu imi cer scuze oana ca nu stiam ca mai este si alt subiect

succes la adunat portocale cat mai multe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Alinuk am sa scriu si aici ce am scris la mos nicolae ca sa poata useri vedea pe cine ajuta

Ei sunt super amarati sunt copii care vin la scoala ca au caldura si mancare ,vin ca nu au unde se duce iar cei 10 de la lumina care vin la acest centru vin numai ca aici mai sunt primiti nu mai exista alt loc pentru ei.Sunt copii simpli care poate unii dintre ei nu au ambi parinti sau poate care au dar nu primesc mai nimic.Acesti copii sunt luati de centru de acasa cu masina si adusi la scoala ca parinti nu pot face asta.Pentru ei centru este o bucurie.Toti oameni care lucreaza acolo o fac cu inima si nu se gandesc la recompense.Sunt unii care daca se emotioneaza fac pe ei ,crize, plang de plangi si tu cu el.Copii pe care statul i-a uitat .Asta e .

Pentru ei bucuria e de moment ,uneori uita ,alteori se bucura cu o singura eugenie .Copii care le place dansul, muzica si sa lucreze .Am mai spus sunt care la 22 de ani numai sa picteze ca atata stie dar oameni care lucreaza acolo ii ajuta .

Mie imi vine greu sa vorbesc de ei pentru ca handicapul unora ma depaseste si ii multumesc lui dumnezeu ca am reusit sa ii ajut cat de putin.Exact cum a spus Cris(sora mea) daca le ducem alimente la cei de la lumina ii scoatem din foame.Sunt alti 10 copii care au terminat scoala dar care vin aici ca li se da de mancare,pana o sa mai poata centru cand nu se va inchide usa.Asa ca eu multumesc la cei care au donat ca vor sa ajute si sa stie ca ei au reusit pentru acesti 10 copii sa le ofere mancare poate pentru urmatoare 3-6 luni .Si acest lucru este un super.

Si ma opresc aici din scris ca nu imi e usor si am ochi in lacrimi.



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167469&whichpage=1

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

multumim Gusta ca ne povestesti despre ei

in felul asta constientizam o data in plus cat de putine probleme avem noi, cei de aici care putem citi ce ne-ai scris tu, care putem sa traim un Craciun alaturi de copiii nostri sanatosi

o sa intregesc tabloul inceput de tine si cu ce a mai adaugat Alexa_06 la subiectul vostru de ajutorare a copilashilor


"Eu am fost acolo la centru,dar in weekend ( caci in cursul saptamanii nu avem cum ),copilasii vin acolo doar de luni pana vineri.Mi-ar fi placut si mie sa-i vad, cu toate ca oarecum aveam retineri,ei sunt bolnaviori,unii fac crize destul de des, nu stiu cum reactioneaza cu strainii.Cristina sora Gustei si Carla o colega a ei,ne-au asteptat,ne-au aratat totul,clasele unde invata copilasii,unde se joaca,fac sport,exercitii( caci unii au nevoie,abia se deplaseaza,sunt si in carucior cu rotile) , unde mananca etc. Clasele sunt foarte mici,caci nu se poate lucra cu mai mult de 4-6 copilasi odata,si nu din cauza spatiului ci din cauza ca ei sunt foarte dificili.Este foarte greu sa lucrezi cu copii care au sindrom down,autism sau cei cu boli psihice. Sunt acolo si baieti de 21,22 de ani care abia recunosc cifrele si nu pt ca sunt analfabeti ci pt ca ...atat pot.Chiar il laudau pe unul dintre baieti de aproape 21 de ani cu care lucrasera si a inceput sa faca si adunari cu cifre pana la 10 ,deci asta era un progres. De personalul de acolo, ce sa mai spun,sunt niste oameni minunati,care fac tot ce pot pt acesti copilasi,incearca sa-i invete multe, de exemplu Carla,pe care am si cunoscut-o ,este o scumpa,in tinerete a facut balet si ea acum incearca sa faca cu fetitele aerobic,va dati seama ce munca este acolo, dar ea incearca sa-i faca sa se simta si ei copii normali.Mi-au spus ca lucreaza cu ei sa faca si o serbare .Cristina ,sora Gustei, din cate am inteles incearca sa le predea limba engleza,tot personalul de acolo sunt niste oameni minunati, cu o inima mare si daca nu ar iubi copilasii astia nu ar putea face fata situatiei de acolo,acolo totul se face doar din dragoste,acolo nu poti veni ca la un serviciu obisnuit...tot respectul pt tot personalul de acolo " Alexa_06


sa ne 'auzim' /vedem cu bine!!


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">despre Zana Maselutza



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Am primit de la C.A. 10.00 CAD, multumim si astept un pm cu numele de pe forum.
Marinela79, am primit multumim.
Si anonim 20.00 multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

copiii de la As R Cole de la Comanesti au donat 10 felicitari pentru licitatia ce va avea loc la evenimentul din Bucuresti pt actiunea Spiritul Craciunului

o sa scriem in fisa de prezentare ceva de genul:
dar din dar...se face raiul:
donatii ale copiilor de la Asociatia Robert Cole Comanesti, copii sprijiniti de comunitatea desprecopii.com prin actiunea "Portocalele lui Mosh Nicolae"


felicitari in care manutele lor mici au pus vise, dorinte de copii in prag de Sarbatori


multumim echipei DC de la actiunea "portocalele lui Mosh Nicolae"

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">despre Zana Maselutza



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Aniast72, am primit multumim

Mergi la inceput