Portocale de la Mos Nicolae

Portocale de la Mos Nicolae | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Suntem o Comunitate! Poate cea mai puternica de pe internerul romanesc iar stirea este ca ... vine Mos Nicolae.

Mos Nicolae e undeva pe drum, spre noi. In noaptea de 5/6 decembrie Mos Nicolae vine pe la geamuri si vede copiii care dorm si sunt cuminti, lasindu-le in ghete dulciuri si alte daruri. In dimineata de Sf. Nicolae, copiii cuminti gasesc daruri in ghetute. E un obicei vechi, nu numai la romani, de a face cadouri in aceasta zi. Spre deosebire de Mos Craciun, Mos Nicolae nu se arata niciodata. De altfel, povestea darurilor impartite pe furis in aceasta noapte incepe din vechime.

Insa in acest an Mos Nicolae are nevoie de ajutorul nostru. Ne-a trimis chiar o scrisoare, prin intermediul unei membre DC (gusta) in care ne-a dat sa intelegem (el nu cere niciodata ajutorul in mod deschis)... ca ar fi nevoie de un pic de ajutor pentru niste copii si tineri speciali pe care el ar vrea sa ii faca fericiti. Este vorba despre nsite copii/tineri cu dizabilitati din Comanesti care si-ar dori sa il cunoasca pe Mos Nicolae.

Comunitatea Desprecopii a intrat in alerta. Cum putem sa nu il ajutam pe Mos Nicolae?
Daca va pasa, si doriti sa faceti o fapta buna, participati la actiunea noastra. Faceti o donatie, oricat de mica intr-un cont din cele de mai jos:
Orice donatie le poate fi de folos.

BCR-Sucursala Comanesti, judetul Bacau
Barzu Delia / Chirila Tatiana Cristina
COD IBAN RON: RO31RNCB0028014252450001
GBP: RO04RNCB0028014252450002
Noi, comunitatea Desprecopii, strangem bani pentru aceasta actiune si intr-un cont de paypal:
Paypal - Oana_B: ovidiu_m_b@yahoo.com (cu underscore_)

Banii din contul Paypal vor fi donati, fireste, asociatiei care se ocupa de organizarea de la fatza locului.

Toti cei care participa la aceasta actiune, vor primi o iconita speciala la profil: o portocala care sa ne aminteasca de serile copilariei in care il asteptam pe Mos Nicolae si in casa mirosea a portocale proaspete.

Cate portocale vom strange? Cat de mult va pasa? Acum e momentul sa ne organizam






Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Ne propunem sa stangem banutii pana pe 27 noiembrie - sper ca organizatia care ajunge la beneficiari, sa fie de acord cu aceasta data.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=34903#SHIPPING

am pus la bazar spre vanzare iar banutii vor fi donati pentru actiunea initiata de Gusta!


Prezenti in concurs , un vot va rugam:www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=19" target="_blank">AICI pentru fotografiile my1 si my2.

Va multumim tuturor!




27+
AMR:13 saptamani

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Multumim frumos pentru actiunea oficiala,

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=8" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Neatza la pranz.

Am lacrimi in ochi cand vad ca exista oameni cu suflet mare care virtual vor sa ajute si inteleg ca sunt semeni de ai lor care au nevoie de ajutor.

Mirela multumesc mult data e perfecta poate fi si 1 decembrie si dupa se va ocupa sora mea de tot, iar eu la sfarsitul actiuni o sa am o surpriza pentru DC.

M-ati lasat fara cuvinte si mie rar mi se intampla asa ceva.



Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

citind ce a scris Mirela mi-a venit, asa, un miros de coaja de portocala ....
Eu sunt sigura ca vom strange multe portocale, e singurul loc unde mereu s-a strigat "prezent" la astfel de actiuni.



............................................................

Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Mirela multumim am donat si noi putin, sa speram ca se aduna cat mai multe portocale...

Mi-au venit in cap amintirile diminetilor de Mos Nicolae , cata emotie, cata nerabdare sa vedem ce ne-a adus mosul... Anul asta va fi un Mos Nicolae special pentru mine, sotul si fetita poarta numele sfantului si e si primul mos al piscoatei mele

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:



Intotdeauna cand ne gandim la familia noastra, la cei pe care ii iubim, la visele si sperantele noastre ... e un loc si pentru un pic de solidaritate. Uneori, uitam sa fim solidari pentru ca nefericirea unora nu ne atinge in acel moment. Dar acel moment e doar o parte din cercul vietii.
Aici pe DC sunt mii de membri inregistrati. Unii ne citesc doar. Multi scriu sau citesc si nu au iconite de ajutor umanitar. Oare de ce? Am avut de multe ori surpriza sa constat ca multi dintre cei tacuti sunt si cei care pot face o diferanta...
Mi-am propus sa strangem 250 de portocale (adica 250 de portocale la profil) ... nu stiu, de mult? e putin?
Am nevoie de o speranta. De speranta ca ne putem mobiliza si aduna 250 de portocale. Acesta e micul meu vis actual. Va rog sa ma ajutati



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Mirela deja putem incepe numaratoarea inversa ca avem 12 donatii.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Foarte frumoasa initiativa Zilele astea sper sa ajung si eu la banca sa donez cateva portocale

Ani de Stefana (23.01.2008)

Daca va plac pozele mele, un vot va rog www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=22" target="_blank">pui1 si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=22" target="_blank">pui2

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Tin sa precizez faptul ca exista membrii ce nu au iconite pentru ca au dorit sa ramana anonimi.
Eu ii stiu pe multi dar le-am respectat dorinta.
In realitate sunt multi si tacuti.
Astfel incat profit de ocazie pentru a-mi scoate palaria si in fata lor.
Respectele mele!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput