Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

in urma cu 15 ani cand in Rom. eram intr-o parcare asteptand pe cineva in masina.

a venit unul cu un Mercedes si nu a mai putut lua curba si a intrat direct parcarea respectiv si s-a oprit in masina mea.

Doar Dumnezeu m-a ferit sa nu patesc ceva si fost un miracol ca am scapat nevatamata si doar masina era lovita rau in fatza.

L-am vazut de la distanta ca nu putea sa mai controleze masina desi nu era ploaie, zapada ...nimic...

Am presimtit ca o sa ma loveasca si nu am avut timp decat o fractiune de secunda sa ma pregatesc sa imi pun picioarele in bord sa nu ma lovesc de parbriz la impact.

Era beat critza, cand l-a dat lumea jos sa-l ia la discutii...nu se tinea pe picioare.

Culmea ca a dat ceva la politie si a scapat nevinovat desi putea sa ma omoare. Nici costurile sa-mi repare masina nu le-a platit in totalitate.
Deci ghinionul meu ca parcasem in parcare si ca stateam in masina...



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Cautind si alte detalii despre siguranta la volan si ca pasager al masinii, am gasit acest site care pare, cel putin la prima vedere, util si complex ( ca informatie).

http://www.roadar.ro/





To live a creative life, we must lose our fear of being wrong - Joseph Clinton Pearce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim
Nu inteleg deloc mirarea, cand zilnic mergi pe un drum unde limita este de 90 de km la ora, poate din rutina nu vezi ca este 70 si ai luat-o in bot cum se spune.
Si da langa Paris am prins doua radare mobile tot din acelasi motiv.Tot nu ma consider un sofer prost si nici pericol public.


tot e bine ca au schimbat doar limita de viteza, si n-au facut vreo strada cu sens unic sau accesul interzis, ca te-ar fi dus rutina direct in bratele unuia care traia, saracu', cu ideea ca are prioritate, daca pentru soferii astia "meseriasi" privitul indicatoarelor e optional si se conduce din memorie dar nuuuu, nu esti deloooc pericol public

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui olim
Nu inteleg deloc mirarea, cand zilnic mergi pe un drum unde limita este de 90 de km la ora, poate din rutina nu vezi ca este 70 si ai luat-o in bot cum se spune.
Si da langa Paris am prins doua radare mobile tot din acelasi motiv.Tot nu ma consider un sofer prost si nici pericol public.


tot e bine ca au schimbat doar limita de viteza, si n-au facut vreo strada cu sens unic sau accesul interzis, ca te-ar fi dus rutina direct in bratele unuia care traia, saracu', cu ideea ca are prioritate, daca pentru soferii astia "meseriasi" privitul indicatoarelor e optional si se conduce din memorie dar nuuuu, nu esti deloooc pericol public


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





Asta vroiam si eu sa (mai) zic: un sofer bun se uita la indicatoare, nu preusupune ca stie el deja ce e acolo. Uite, duminica seara ne intorceam toti trei in masina de la restaurant. Si unde de obicei intoarcem la stanga la un semafor, acum, mai nou, au pus un indicator ca nu ai voie sa intorci la stanga. Sotul meu, sofer bun, cu simtul responsabilitatii, a vazut indicatorul. Si-a exprimat nemultumirea, desigur, dar a vazut si respectat noul indicator.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

nu vreau sa supar pe nimeni, dar eu am o vorba si cred ca toti soferii care iubesc sofatul cu adevarat, masina automata este pentru cei care au permis de conducere din nevoie, nu din placere.Plus ca mi se par de-a dreptul idioate extraoptiunile noi aparute, gen senzori de parcare, stationare in panta.Atunci tu ca sofer ce mai faci, doar tii mana pe volan si masina dreapta pe drum?
Am condus masina automata, un golf 3 in 97, faceam stagiu de vara la ferma unui ministru german al agriculturii pe un land si era singura masina disponibila pentru a ne deplasa, si de obicei faceam pe soferul pentru copii lor cand aveau nevoie si aveam timp.A fost interesanta experienta, dar sincer un sofer bun asculta motorul si stie ce vrea masina.
O masina automata te duce ea pe tine, nu tu pe ea.Ca sa simti intr-adevar placerea de a conduce, trebuie sa ai o masina manuala, sa o poti stapani tu pe ea.
Spunea cineva acum seara in emisiunea lui Robert Turcescu, ca masina e o jucarie frumoasa daca stii sa o stapanesti si sa o folosesti, si asta nu oricine poate, chiar daca sunt multi posesori de permise de conducere, nu toti sunt si soferi.Insa poate deveni o arma mortala cand pune ea stapanire pe tine!Sunt foarte multe persoane care conduc din obisnuinta, necesitate sau ca da bine, sofatul este o arta, pe care trebuie sa o ai de mic, sau de cand pui mana prima data pe volan.Se poate invata, dar trebuie sa te nasti cu acest talent.

Te contrazic vehement ... Sofatul nu este o arta, este o necesitate.
Soferii care iubesc "arta" sofatului sa-si faca din asta un hobby si sa si-l experimenteze in locuri speciale de sofat.
Masinile automate, cu sezori de parcare si alte chestii care tie ti se par inutile, nu fac decat sa usureze sofatul care in ziua de azi nu mai este un moft. Cu cat e mai usor - cu atat e mai sigur, cu cat e mai sigur - e mai accesibil tuturor ...si este foarte bine ca este asa. Scopul sofatului nu este sa iti ofere orgasme succesive de adrenalina, putere de stapinire ca cailor putere si satisfactia exercitarii talentelor native ... scopul sofatului este sa te ajute sa ajungi din punctul A in punctul B in siguranta si cat de repede posibil. Cu cat acest lucru se face mai usor. cu mai putin efort de atentie si concentrare, cu mai multa precizie robotizata - cu atat mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu nu intzeleg ...daca era blocaj,se circula bara la bara,cum de-a putut el avea viteza mai mare decit restul participantzilor la trafic?

Pe autobenzile noastre,cind este ambuteiaj sau se merge "stop and go"pai mergi cu 5-10 km la ora pina se "aerisste"!!!1

Cum de a putut el avea viteza mai mare decit ceilaltzi,cum de a intrat pe celalat sens,restul mergind ...in sir????

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bettercy spune:

Soferii din Ro sunt precum adolescentii din tarile dezvoltate. Au deacoperit si ei masinile si acum trebuie sa-si arate muschii.

Cei care ii gasesc scuze lui Huidu si aproba musamalizarea, traiesc in tara care trebuie. Felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bettercy spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Eu nu intzeleg ...daca era blocaj,se circula bara la bara,cum de-a putut el avea viteza mai mare decit restul participantzilor la trafic?


Masina a derapat si apoi, Mercedes fiind, s-a condus singura pe contrasens. Nu pentru mult timp, pt ca o Dacie inconstienta a venit cu viteza de 120km/h si l-a lovit. Ghinion!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bettercy

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Eu nu intzeleg ...daca era blocaj,se circula bara la bara,cum de-a putut el avea viteza mai mare decit restul participantzilor la trafic?


Masina a derapat si apoi, Mercedes fiind, s-a condus singura pe contrasens. Nu pentru mult timp, pt ca o Dacie inconstienta a venit cu viteza de 120km/h si l-a lovit. Ghinion!


Ihi!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui olim
Nu inteleg deloc mirarea, cand zilnic mergi pe un drum unde limita este de 90 de km la ora, poate din rutina nu vezi ca este 70 si ai luat-o in bot cum se spune.
Si da langa Paris am prins doua radare mobile tot din acelasi motiv.Tot nu ma consider un sofer prost si nici pericol public.


tot e bine ca au schimbat doar limita de viteza, si n-au facut vreo strada cu sens unic sau accesul interzis, ca te-ar fi dus rutina direct in bratele unuia care traia, saracu', cu ideea ca are prioritate, daca pentru soferii astia "meseriasi" privitul indicatoarelor e optional si se conduce din memorie dar nuuuu, nu esti deloooc pericol public


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





un sofer bun e preocupat sa asculte cum toarce motorul nu isi pierde vremea cu aiureli d'ale atentiei distributive...nimic nu stiti, of of

Nina, 31s+,

Mergi la inceput