Pufi de ian-febr 2010 (44) - LMA Lorex !

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Buna dimineata

de cafelutza Bea si Dece
Ana te duceai la scoala cand ai luat amenda? - tin minte ca eram in anul I de facultate si tot asa m-a luat la control si eram sigura ca e ok abonamentul, cand colo expirase cu o zi inainte, mi-au luat carnetul de student si nu am mai avut de atunci carnet;
Noi inca nu avem show la culcare , daca nu vrea sa doarma nu ma stresez prea tare, deocamdata, eu nu fac intuneric de tot in camera, si daca nu ii este somn se mai da jos din pat,apoi vine singura si se culca chiar daca se mai foieste un pic.
Ne apar insa figurile de copil alintat, de ex. ieri voia sa se urce pe masuta ei in picioare, si voia s-o tin de mana ca ii era frica; am lasat-o sa se urce, dar nu am vrut s-o tin, asa ca s-a dat jos de pe masa dar a inceput sa planga cu lacrimi, s-a linistit cu barney la laptop apoi, dar mie mi se rupe inima daca vad lacramioare, nu stiu cum am sa rezist
o zi buna va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Buna dimineata,


Servesc si eu cafeaua si ma pregatesc de o noua zi de munca.

Aseara a fost ok cu somnul, a mers la baie, l-am pacalit. Saptamna asta a mai sarit peste ele ca a vrut direct in pat sau sa colinde prin casa. De fapt intro singura seara n-a vrut sa se culce si nu-si gasea locul (poate o cauta pe bona, care nu era acasa). Am incercat sa-l pun in pat si s-a lasat cu plans. In rest se culca, dar dupa ce face baie se mai foieste prin casa si cauta prin toate cele, si dupa aceea merge in pat. Asa ca i-am luat o lapma - proiector pe tavan si pereti. E o bucuruza care proiecteaza stelele si luna in camera in mai multe culori si se opreste dupa 45 min. Adevarul e ca aseara a stat Tuodr in pat, baut bibe si cred ca numara la stele..., ca i se mai inchideau ochii si se chinuia sa-i mai deschida tot sa le mai vada . N-a mai avut chef de plimbare dupa baie.

Probleme cu somnul noi aveam la pranz si asta dupa concediu. Nu mai voia deloc sa mearga in camera lui, dar daca il puneam in carut pe terasa, adormea imediat.
Se reglase cam cand a fost mucios, dar cand am fost noi plecati s-a dereglat in ziua cand ne-am intors ca n-a mai dormit deloc. A inceput iar sa se culce tarziu la pranz, pe la 4 fara. Asa ca bona nu-l mai lasa sa doarma cat ar vrea el. Il trezeste pe la 5 si jumatate. Asa ca incepe sa se resimta repede si il pacalim la somn. Acum 2 zile abia l-am schimbat in pijamale.
Totul e sa nu mai umble zombi prin casa la pranz si sa se culce mai repede.

In cartea aceea despre cei mai frumosi ani, descrie autoarea cam care ar fi trairile copilului atunci cand trebuie sa mearga la culcare. Pai cum, dupa ce i-am aratat toate frumusetile lumii, sta in picioare si se poate misca singur printrun mod magic, acum inamicii vor sa-l puna iar la orizontala? Si se lupta pentru drepturile lui si plange, pana cand, in cele din urma cedeaza, in fata inamicului lui numarul unu: somnul.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Ana - imi pare rau de patania cu controlorii. Am patit-o si eu prin anul 3 de facultate. M-am suit dimineata in troleu (gol ca era capatul si sambata) sa ma duc spre gara, am compostat (era pe vremuri) si s-a suit si gasca de controlori care au schimbat cheia si apoi au facut misto de mine (si cu amenda bineinteles). Cu cardurile astea mi se pare si mai complicat.

Danasor - cum adica ti-au luat carnetul? Pai cine erau ei si cu ce autoritate? Cred ca A incepea o expeditie de explorator si voia sa o sustii, de aceea s-a suparat. N-o lasa sa planga. Si Tudor a inceput faza de catarat.

Am citit in cartea de la Sorina de Dolto ca pana copilul nu a explorat tot ce era de explorat, pana nu e capabil sa-si controleze muschii astfel sa urce singur pe scara ce duce spre pod, nu poti sa-i ceri sa-si controleze muschii sfincterieni. Abia dupa ce poate face singuri toate acestea, poti incepe sa ai pretentii.
Prin urmare trag aer in piept si il las sa se catere spunandu-mi ca e drumul catre olita

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Am facut capitol nou la o noua terasa

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput