Cetatean american si durata de sedere in Romania

Cetatean american si durata de sedere in Romania | Autor: giulia71

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

N-am stiut unde sa-l postez si pentru ca am nevoie de niste raspunsuri o sa rog moderatorii sa-l lase nitel pe aceasta arie.

Asadar, am nevoie de o informatie/un sfat, iubitul sora-mii doreste sa vina in Romania si ar vrea sa stea o perioada mai lunga de timp, cam un an.
Din cate a citit sora-mea, nu poate sta mai mult de 90 de zile. Cum poate sa faca, ce motive sa invoce sa stea mai mult?
Daca aveti cunostinte, directionati-ma pas cu pas, sa-i spun sora-mii ce sa faca, eu sunt pe dinafara.
Va multumesc in numele sora-mii!

uneori gandesc prea mult....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu stiu ca la sectziile de politzie,in general cam unde se elubereaza pasapoarte ,exista un birou pentru straini!

Sa mearga acolo sa se intereseze,eu din cite stiu trebuie doar inregistrat daca depaseste perioada de 3 luni legale!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Cetatenii americani pot sa stea in Romania o perioada de pana la 90 zile intr-un interval de 6 luni.Exclusiv legal,daca persoana respectiva iese din tara dupa 3 luni, nu va putea sa reintre decat dupa 6 luni de la data primei intrari,desi multi apeleaza la varianta asta,iesind pana in Ungaria sau Bulgaria si reintrand dupa cateva ore(viza de pe pasaport conteaza).
Singura varianta ar fi de a se adresa Oficiului Roman pentru Imigrari din zona cu cel putin o luna inainte de expirarea celor 90 zile, pentru inregistrarea rezidentei si prelungirea dreptului de sedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Giulia,
Este vorba de OUG nr. 194/2002 actualizata in 2008.
Mai citeste si pe la articolul 11.

Articolul 51 - Solicitarea prelungirii dreptului de sedere temporara
(1) Cererile de prelungire a dreptului de sedere temporara se depun personal de catre solicitanti, cu cel putin 30 de zile inainte de expirarea termenului pentru care li s-a aprobat sederea, la formatiunile teritoriale ale Oficiului Roman pentru Imigrari de la locul de resedinta.
(2) Cererea va fi insotita de documentul de trecere a frontierei de stat, in original si in copie, de un certificat medical eliberat de o institutie sanitara publica sau privata, din care sa rezulte ca nu sufera de boli care pot pune in pericol sanatatea publica, de dovada detinerii legale a spatiului de locuit la adresa la care declara ca are resedinta pe teritoriul Romaniei, de dovada asigurarii sociale de sanatate, a mijloacelor de intretinere si a taxelor aferente prelungirii dreptului de sedere si costului documentului ce se emite in acest scop, precum si de celelalte acte prevazute in prezentul capitol, in functie de scopul pentru care solicita aprobarea sederii in Romania.
(3) Dovada mijloacelor de intretinere poate fi facuta cu adeverinta de salariu, talon de pensie, declaratie privind impozitul pe venitul global, extras de cont bancar ori alte documente echivalente.
(4) Cererea va fi solutionata in termen de 30 de zile de la data depunerii acesteia. In cazurile in care, pentru constatarea indeplinirii conditiilor de prelungire a dreptului de sedere, sunt necesare verificari suplimentare, termenul de solutionare a cererii poate fi prelungit cu cel mult 15 zile.
(5) Cand prelungirea dreptului de sedere este solicitata in baza casatoriei si sunt necesare verificari suplimentare conform art. 63, termenul de solutionare a cererii poate fi prelungit pana la maximum 90 de zile, caz in care dreptul de sedere se prelungeste de drept pana la solutionarea cererii.
(6) Daca este necesar, solicitantul poate fi chemat la interviu.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Se poate inscrie la facultate si primeste viza de studii... trebuie insa "aprofundat", conditii de inscriere, taxe, ce se intampla daca nu frecventeaza, daca nu trece examene etc.

http://ori.mai.gov.ro/detalii/pagina/ro/Studii/74

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Va multumesc frumnos pentru raspunsuri. Din cate am inteles de la sora-mea, el ar dori sa fie totul legal. I-am dat linkul si acu sa se apuce amandoi sa studieze problema.

El vrea sa stea cat mai mult timp in Romania pentru a se cunoaste, dragoste mare! Doamne ajuta!!!

Mergi la inceput