Manuale scolare ce parere aveti?

Manuale scolare ce parere aveti? | Autor: admin

Link direct la acest mesaj

A inceput scoala! Astazi probabil ca primiti listele cu manuale scolare. Daca nu stiti ce trebuie sau doriti sa le comandati online:

Lista de manuale scolare aici

Intrebarea este: Ce parere aveti despre calitatea manualelor? Care este prima impresie pe care o aveti? Ce ne mai puteti spune despre manuale?

Intrebare sondaj:

Manuale scolare ce parere aveti?



Intrebarea este: Ce parere aveti despre calitatea manualelor? Care este prima impresie pe care o aveti? Ce ne mai puteti spune despre manuale?

Alege respuns:

Inainte de 89 erau mult mai bine gandite
Tin pasul cu cerintele moderne
Sunt deja depasite
Frumos ilustrate, hartie de calitate, o placere sa inveti
Prea multa materie
Prea superficiale
Sunt peste varsta copilului
Sunt sub varsta copilului
Sunt bune dar scumpe!
Sunt prea grele in ghiozdan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Am inteles de la cineva ca deja in clasa a 5-a se invata despre sex si reproducere. Este adevarat? Parca pe vremea mea era in cartea de biologie de a 7-a.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Despre reproducerea umana, oragne sexuale, BTS se invata in clasa a VII-a. Sigur.

Azi am vazut manualele de clasa VIII-a ale fii-mii.
Sunt depasite si contin multe lucruri inutile.

Manualul ei de geografie mi-a amintit de geografia de clasa a XII-a pe care am invatat-o pentru admitere la facultate. Este aproape identic numai ca al meu era mai subtirel.

Ca opere literare va studia anul acesta numai:
Sadoveanu - Baltagul
Slavici - Popa Tanda
Caragiale - O scrisoare pierduta
Horia Arama - o opera SF
Ah, si bineinteles eterna Miorita.
Atat.

Manual de engleza si franceza nu au. Pe astea le vom cumpara noi. Niciodata de cand a intrat in clasa a V-a nu au avut aceste manuale.

Multi profesori le spun copiilor ca nu vor invata dupa manual pentru ca este prost si stufos. A fost cazul anul trecut cu istoria, fizica, biologia.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

- prea multe variante de manuale,
- unele foarte scumpe,
- cele de lb. engleza de la clasele mici nu mai pot fi refolosite dupa ce au trecut de prima folosire, pentru ca au foarte multe kestii care se fac pe manual, decupaje, colorat etc. si costa de la 25 de lei in sus un manual...
- cartile de religie nu sunt acceptate de toti profesorii si recomanda altele care trebuiesc cumparate de parinti ca (cica) nu mai corespund cu programa ,
- prea multe auxiliare sunt necesare la manuale, pana acum nu am folosit un manual fara sa aiba nevoie de auxiliar sau caiet special , evident platite tot de noi...


Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Ce am constatat eu e ca nu sunt corelate materiile.
Exemplu: Au pus pH-ul la chimie intr-a IX-a dar au lasat logaritmii la mate intr-a X-a (pH=log ....). Si au schimbat definita pH-ului in manual de n-am inteles-o nici eu. Cu alte cuvinte invata ceva aiurea sau profu' de chimie preda logaritmi.
Si n-am inteles genul asta de schimbare. De ce n-au lasat pH-ul intr-a XI-a cum l-am facut noi?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Toate sunt inadecvate. Foarte multe sunt varza.

Ba nu. Exista exceptii ... Manualele de engleza de la Oxford, Longman samd. Dar aia nu-s romani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Toate sunt inadecvate. Foarte multe sunt varza.

Ba nu. Exista exceptii ... Manualele de engleza de la Oxford, Longman samd. Dar aia nu-s romani.



Exact. De umplutura.

----------------------------------------------
mama de Alexa,minune vie, 23mai1997 si Sandra ingeras 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA!

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Da, Capcaunule!
Exact dupa manualele alea trebuie sa alerg eu.
Anul trecut m-au costat 2 manuale de engleza 80 lei.

Au fost copii ai caror parinti nu au avut bani pentru ele. Am stat o noapte intreaga si le-am scanat si diriga le-a listat la scoala pentru cei ce nu au avut bani.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorana

Ce am constatat eu e ca nu sunt corelate materiile.
Exemplu: Au pus pH-ul la chimie intr-a IX-a dar au lasat logaritmii la mate intr-a X-a (pH=log ....). Si au schimbat definita pH-ului in manual de n-am inteles-o nici eu. Cu alte cuvinte invata ceva aiurea sau profu' de chimie preda logaritmi.
Si n-am inteles genul asta de schimbare. De ce n-au lasat pH-ul intr-a XI-a cum l-am facut noi?




Sorana si Monica (28.09.2002)




Asta mi-a amintiti de fizica de clasa a VI-a. Aplicau intr-o veselie regula de trei simpla la probleme, in semestrul I, fara sa o fi studiat, inca, la mate.
La insistentele mele pe langa profu de mate de a aloca 20 minute pentru ea mi s-a raspuns ca o fac abia in sem II si sa i-o explic eu acasa...!!!
Bineinteles ca facusem chestia asta. Dar eu vroiam sa o faca scoala ca de aia o trimit acolo.

Ai spus foarte bine, Sorana. Nu sunt corelate materiile.
Fizica nu e corelata cu chimia. Istoria cu geografia. Literatura romana e intepenita, de 40 de ani incoace, in anumiti scriitori ca si cand "Baltagul" e singurul exponent al romanului romanesc si Popa Tanda al nuvelei.
Si apropo de Baltagul. Daca tot invata copilul ca Baltagul are la baza Miorita, de ce mama naibii in manual Miorita se studiaza in ultimul capitol si Baltagul in primul?




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ah, si ca tocmai m-am uitat prin manualul de romana de a VIII-a.
Ce nu mi-a mai placut:
La partea de gramatica: nu se reia morfologia. Se face doar despartirea frazei in propozitii.
La literatura: Nu se mai aminteste, aprofundeaza, studiaza opera lirica.

Copiii astia dau la examen morfologia, sintaxa, opera lirica. Si ei invata acea inutilitate numita despartirea frazei in propozitii!

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput