FIV la Clinica Promed System

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

engi referitor la foliculi nu stiu sa-ti raspund..eu o sa merg saptamana viitoarea pt eco de ziua 2 si atunci voi incepe si tratamentul de stimulare pt primul meu fiv. Nu, eu nu am luat anticonceptionale.
Da, la AMH mic clar se merge pe protocol lung, in niciun caz usor...doza de stimulare e maxima. Insa depinde...uite in cazul meu acum cateva luni dna dr imi spusese ca vom merge pe protocol lung, insa acum am primit ca schema de tratament direct cu stimulare in luna cu fiv-ul, dar cred ca asta din cauza ca dna dr prescrie acum pt stimulare Pergoveris, am inteles ca e de ultima generatie, e un mix de hormoni LH - FSH. Ma gandesc ca fiing mai eficient, nu mai e nevoie de inhibare anterior. Oricum eu am mare incredere in dna dr, clar stie ce face...
Pretul...ce sa zic, aici s-ar putea sa te coste mult, pe mine o sa ma coste cam 5000 - 6000 ron, sper ca nu mai mult, depinde cum voi raspunde la tratament...daca o sa raspunzi greu la stimulare o sa primesti doze mari de tratament, si astea costa mult... Insa nici doza mea n e mica, si eu am AMH 0,97 si mi-a prescris o doza mai maricica decat normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

Cris8 multumesc inca odata.Esti pe program national?Cat a durat de la depunerea dosarului pana la aprobare?Eu sper sa-l depun joi sau cel tarziu vineri.Bafta multa si tin pumnii pt toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

Engi da, prin programul national fac fiv. In mod normal, conform legii pv programul national de fiv, comisia ar trebui sa se intruneasca in primele 5 zile ale fiecarei luni, si la cateva zile dupa sa primesti raspunsul, insa comisia s-a intrunit cam o data la 2 luni.. (deh, asa se lucreaza la stat... ). Eu am depus dosarul pe 27 februarie , ar fi trebui sa primesc raspuns pana in 10 martie dar comisia la Minister nu s-a intrunit...asa ca am primit raspunsul pe 9 aprilie. In luna mai iar nu s-a intrunit comisia, si din cate stiu se va intruni la inceputul lunii iunie, deci tu daca depui acum dosarul vei avea raspunsul undeva pana in 10 iunie.
Bafta multa si tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

Multumesc Cris8.
De ce se pun coduri la dosare pt pastrarea confidentialitatii in conditiile in care noi avem numele si cnp-urile pe analize?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

Engi la intrebarea asta nu stiu sa-ti raspund, sincer nici nu m-a preocupat acest aspect...stiu doar ca dosarul original ramane la clinica, probabil se dau coduri pt ca atunci cand se comunica rezultatele sa nu fie trecute pe liste numele si prenumele, ci doar codurile... iar de datele personale in dosar clar era nevoie, ca sa verifice in primul rand cu adeverinta de asigurat de la Casa de Sanatate si cu toate analizele care atesta infertilitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca0108 spune:

buna fetelor... am vesti noi am fost la doamna doctor si am stabilit tratamentul, voi face fiv pe protocol scurt cu gonal f si cetrotide, dar pana atunci pe 29 voi merge sa fac o histeroscopie sa vedem daca totul este in ordine. fertilizarea o voi incepe pe 15 16 iunie, din ziua a 2 de ciclu. a mai stabilit cineva ceva?? multa bafta tuturor. va pupacesc pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

raluca bafta multa !!!!
da, si eu am stabilit...eu incep saptamana asta...maine sau poimaine trebuie sa vina menstra si in ziua 2 merg la eco si incep stimularea.
Momentan iau vitamine prenatale, in prima zi de CM o sa merg sa-mi cumpar tratamentul pt stimulare, ma costa cam 5000 ron, sper sa nu mai fie nevoie de suplimentare... Nu-mi vine sa cred ca incep, ma apuca niste emotiiiii.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca0108 spune:

de ce asa mult?
eu am intrebat la sensiblu si ma costa in jur de 2000 ron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

Probabil pt ca am AMH-ul mic, e la limita inferioara si mi-a dat stimulare cu Gonal F dar si Pergoveris care doar o fiola costa 390 ron, si trebuie sa cumpar 10 fiole...si am si Cetrotide.




>>>Continuare

Mergi la inceput