felicitari aveti o fetita...ba nu....un baietel!!!

felicitari aveti o fetita...ba nu....un baietel!!! | Autor: bubu_bu

Link direct la acest mesaj


Am avut un inceput ca mai toti tineri zilelor noastre……adica destul de greu…..cu vise indepartate de a avea o casa,o masina,mobile,si viata in 2…ni se parea extraordinar de dificil de realizat cu unul student fara servici si unul cu servici dar salar de 2 lei….si Dumnezeu a lucrat si ne-a ajutat….avem bunurile astea…..am reusit sa ne facem si nunta singuri au fost 3 ani de heirup 2007,2008,2009….bun avem avem dar ce lipseste……
-zic eu”nu iti doresti un copil”
-el”nu avem bani”
Off muream cand imi zicea asa……….l-am mai lasat cateva luni si iar intrebarea….la care el tot cu raspunsul lui…ca avem rate si poate nu ne descurcam sa-I putem oferi necesarul bebelusului…….zic”mai……vreau sa stiu daca iti doresti copil….nu daca ai bani sa faci copil…..eu imi doresc din suflet copil si asta te intreb”…..si in urmatoarele zile l-am conceput pe Raul#61514;

Am avut o sarcina usoara pot zice cu ceva greturi la inceput …carcei in miez de noapte tipete plansete pe la sfarsit si bineinteles plans de fiecare data cand ma incaltam si imbracam sa plec undeva…tot pe lumea asta ma strangea…dar in rest am urcat muntii pe jos…abia in poze am realizat cat am umblat….dansat pana la epuizare…..mers la mare si innotat cat tinea ziua de lunga…drumuri lungi ………bai fierbinti in fiecare seara..atunci se relaxa si bebelusul……am facut tot ce mi-am dorit fara a ma teme ca fac ceva rau…sarcina in gandul meu era o stare de bine nu o boala nu sunt in glob de sticla……nu.Am mancat tot ce mi-am dorit si cat mi-am dorit mancam multa carne cu muraturi si branza cu rosii..si de la atata sare m-am umflat de nu mai puteam merge cu o zi inainte sa nasc….de la 57 kg la 85 ultimul cantar si am renuntat sa ma mai cantaresc…bineinteles ca toata lumea sarea in capul meu….. ce fac eu dupaia cum slabesc….si ziceam “atata timp cat copilul e bine……sa-l vad eu in patut acasa sanatos sI ma voi gandi si la mine”asa ca mucles toata lumea

Buuun…….mers la ginecolog copilul intors dar nici gand de iesit……m-a programat la inducere intr-o sambata dar sa mai vin la control vineri ca poate se modifica ceva……nimic…..mai stai o saptamana……..iar nimic…..mai stai o saptamana…..tatal meu a stat pana in ultima clipa ca poate nasc(lucreaza in spania)dar la un moment dat nu i-au mai acordat timp si sambata a plecat in 30 ian.2009…..eu duminica am sangerat si toata noaptea am avut contractii al 5 min……tata de mini maxi de la odisee….zicea” hai mai bubu du-te la spital nu sta ca si sotia mea a patit la fel”…….si toate fetele care erau online…ma sustineau…..oooo ce bine a fost ca uite le pasa de tine desi te cunosc doar virtual……am facut iar o baie fierbinte zic poate poate il starnesc……nici vorba
Dimineata am sunat dr ma cheama la spital sa vedem ce e cu sangerarea….mi-am luat si bagajul ca poate ma opreste imi doream s ail vad cat mai repede dar imi era si un soi de teama….ajuns acolo urcat pe masa zice”mai fata nu esti de nascut dar te tin aici ca poate la noapte sau maine dimineata…..m-a luat cu calduri pe sira spinari…..zic”nu nu am bagajul…ma duc acasa sa-l fac si vin eu”#61514;si mi-am luat sotul zic…”.hai mergem mancam bem o cafea ca eu nu nasc si ma plictisesc aici”…..m-am intors pe la 3 4 la spital…….un sistem de rahat acolo……cica “dezbraca-te de hainele de strada si ia-ti o camasa si slapi de casa acolo”…..era intr-un colt o banca de lemn micuta si o perdea alba de panza sa te acoperi…asa intr-un hol…..m-am executat cu un gust amar la imaginea respectiva…..lasat haine la sot pupat sot si la revedere…….am ajuns intr-un salon…..era o mamica isi spala pompa…….s-a uitat cam urat la mine…..si nu m-au lasat acolo ca al 2 pat era murdar…bun hai in alt salon…era o mamica dormea saraca si m-au lasat acolo…..vi-am zis ca Dumnezeu lucreaza..am sa ma rog pentru mamica asta si puii ei gemeni ca tare mult m-a ajutat nu stiam eu pe atunci ce ma asteapta si ce mult va conta ca m-au adus in salonul ala

Buuun nu am nascut in noaptea aia…m-am plictisit de numa nu am putut dormi m-am imprietenit cu mamica colega de salon…am fost cu ea la gemeni sa le dam sa pape…nu aveau greutatea saracii si mamica lor scoatea lapte cu pompa si le dadea cu biberon…….am luat parte la masa lor imbelsugata si am fost luata la rost de o asistenta ca ce caut acolo nesimtita de mine ia sa ies repede afara de la bebelusi ca sunt gravida si nu am ce cauta acolo
Am taiat-o repede si am fost chemata sa ma vada domnul dr si sa nu intarzii ca el nu are rabdare sa ma astepte…of ce speriate femeie asistentele astea……dr era un tip asa relaxat cu mine…glumeam zambeam povesteam de fiecare data cand ne vedeam…da ce stiau ele……asa ca bubule hai iute ca nu vrem sa cream probleme doamnelor asistente…..asa control…..mai fata tu nu nasti ce facem….hai la eco….acolo dr facut ochii mari placenta imbatranita…lichid vai mama lui bebe 4160 gr…o manuta la ochi una la putulica…..cica ne trateaza fara respect copilul tau……zice “mai tu nu nasti natural dar trebuie scos azi”am plans ca eu am vrut natural nu vroiam cezariana…dar m-am conformat…”hai la 10 te bagam in sala “sunat sot si atat …..”zic adu-mi ser ca ma opereaza”……si amin…zis tatal nostru si gata….a venit asistenta dr meu ,nu au lasat pe alta sa-mi bage sonda…..si pe masa vine dr ca hai sa facem injectia in coloana sa te amortim…buuun m-a luat o doamna tare voinicuta in brate adica m-a tinut de maini si mi-=a pus capul pe pieptu dansei tare generos…hm niciodata nu am stat de ceva mai moale#61514;si gata am si amortit pus masca cu oxigen ca poate ma sufocam vezi doamne si da-I bataie…….ma tot ciupea o doamna draguta de piept sa vada ca e totul ok…..si imi dadea ba prea mult aer ba prea putin…….dar conversam ca o echipa si ma rezolva tanti…mai si atat m-au putut scutura de ma temea sa nu pic pe jos de pe masa aia mult prea ingusta dupa mine la tonajul acumulat in 9 luni de sarcina….no si la 10 25 il aud cum plange doamne mi s-a inclestat gatul de emotie si lacrimile nu le-am mai putut stapani…….pana nu zice dr “ohooo da ce baiat frumos, mare si sanatos ai crescut mamico aici” am ras si am fost mandra de copilul meu din prima clipa….mi l-a aratat una asa de departe….era uscat curat curat…alb si roz in acelasi timp…..avea manutele si picioarele adunate ca-l tinea de burtica…….ochii mici ca dupa un somn lung si odihnitor…parul numai ineluse lipite de capsor cum a stat in burtica off imi era ciuda ca plangeam si nu il pot vedea mai bine……l-a luat si l-a masurat cantarit si ce mai stiu eu acolo……si cica gata plecam….pai cum si eu……eu vreau ca in filme sa il tin in brate…..eiii si Doamne doamne lucreaza si l-a adus asistenta dr inapoi si l-a intins pe mine pe fata si pe piept…….. zicea cineva de la noi din grup era umed si in acelasi timp uscat……..cea mai perfecta textura a pielii…..neatins de nimic din lumea noastra doar de lichidul din burta mea….toate temerile toata nesiguranta din sufletul meu s-au stins in momentul in care el era pe pielea mea…l-as fi atins si cu mainile dar eau legate de masa si cu perfuzie……doamne ce norocoasa sunt ca sunt femeie si pot trai asemenea momente….iti multumesc doamne ca este sanatos…..
La usa lucrurile erau tare nesigure…….sotul a ajuns la 10 30 si intreaba de mine sa imi dea serul…iese o asistenta si zice:
“anunta tu familia ca nu a reusit”sotul verde albastru la fata…..”ce nu a reusit…cine”?
“asistenta si-a dat seama ca a facut o gafa……”pai nu a reusit sa anunte ca naste”
Apoi zice”felicitari aveti o fetita”…sotul a multumit frumos lui dumnezeu ca avem fetita….e bun si asa…desi toti ziceau ca e baiat…….dupa 2 min iar iese asistenta”aveti un baietel”si a iesit cu el sa-l vada si tata-so….s-au iubit ei putin….pana am aparut si eu ..m-a lua in brate…”iti multumesc ca mi-ai oferit un copil perfect si te iubesc nespus….de acum am sa duc si eu greul”eu am plans l-am sarutat si dusa am fost.
De aici incolo a urmat o perioada urata…..cu lapte ce nu vroia nici de-al naibii sa vina…copil flamand…dureri de burta…….si chinuri…….am avut noroc cu colega de salon…m-a ajutat in tot ce aveam nevoie….si mama daca era acolo tot asa proceda….m-a ridicat din pat….mi-a dat ceai cu paiul…..mi-a dus copilul in brate cand nu puteam……..mi-l punea la san….ma schimba ea de haine…….offf sa fie sanatoasa si ea si puiutii gemeni..ca de nu era ea…..depresia ma manca pe acolo prin spital…ca am stat 8 zile internata…si tare lung a fost
Viata s-a schimbat din toate punctele de vedere…….e greu dar si frumos…..suntem familia ce ne-o doream……am reusit.
Acum Raul are azi un an…….e sanatos ,baiat mare,invatam sa-l crestem…….sa-l iubim……..sa fim acolo cand are nevoie de noi…..incercam sa-I oferim o viata frumoasa cu zambete imbratisari si vorbe blande….nu ne iese perfect dar in invatam .

E o poveste obisnuita cu oameni obisnuiti in lumea asta mare dar suntem 3 inimi ce bat una pentru alta.





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Sa fiti sanatosi!

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_ spune:

Ce poveste emotionanta,sa va traiasca baietelul si voi pe langa el sa-l cresteti mare si voinic!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

e foarte frumoasa povestea voastra,bubu
sa dea DD sa ramaneti mereu o familie la fel de fericita ca si acum! multa sanatate sa aveti,sa va bucurati de blondinul cret 100 de ani fara reparatii!

mami de Alex si Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

MP are dreptate. e o poveste tare frumoasa, si e povestea voastra. sa fiti sanatosi si o familie fericita ca si pana acum. uite ca trecu un an. de acum trebuie sa va fanditi si la o surioara.

_
Mihaela mami mandra de baieti cucuieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu_bu spune:

fetelor pentru cuvintele frumoase....doamne ajuta.....sa reusim sa ne adunam si sa chemam si fetita...acu e ingeras o trimite doamne doamne cand e timpul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Sa fiti sanatosi! Raul este un dulce, ai de ce sa fii mandra ca ai crescut baiat asa mare (si in burta si dupa).

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Ajut-o pe Eva
http://www.mariaeva.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Ce frumos
sa va bucurati de minunelul vostru si multumesc ca mi-ai impartasit povestea ta frumoasa


http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

O poveste foarte frumoasa si emotzionanta... Sa fiti fericiti impreuna mereu!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

LA MULTI ANI, RAUL!!!

o poveste foooooooooarte frumoasa ...si foarte frumos povestita...sa ramaneti tot timpul o familie unita si la fel de frumoasa !!!

Mamica mandra de odorul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

La multi ani, Raul!

Felicitari, Bubu, pentru familia frumoasa pe care o ai! Sa fiti fericiti!

Mergi la inceput