de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Daca e o ea...inseamna (ca sa citez din marius) ori sunt eu bou, ori nu inteleg.
(femininul de la bou nu suna bine....)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Bonsai, de ce numai in viata barbatilor sa apara acest episod de "saptamana oarba"?? Sa apara si la femei, doar suntem egali, nu?
In plus, din cate am inteles din mesajele Teodorei, la ei nu a fost vorba de o saptamana, deja relatia este serioasa si el clar nu se poate desparti de ea. Dar nici de Teodora, amandoua oferindu-i cate ceva.

Teodora, din ultimul tau mesaj am dedus ca tu VREI sa accepti situatia asta, si te multumesti cu foarte putin. In toate mesajele ai primit sfaturi bune, insa tu vrei in continuare sa faci pe buna sotie si psiholog si sa-ti ajuti sotul. Nu pot decat sa-ti doresc succes, si sincer, mi-ar parea tare rau sa fii din nou dezamagita.

Sotul cu siguranta NU-TI va ridica statuie sau te va iubi mai mult pentru sacrificiile tale. Te va lua drept...(cu scuzele de rigoare pentru expresie), credula si va continua sa faca si mai rau de atat.

Meriti mai mult, ai mult mai multa inteligenta decat domnisoara cu care este sotul tau acum!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Indiferent daca Teodora e o ea sau un el, situatia prezentata e grava si nu va duce la nimic bun. Am cunoscut si eu demult o femeie care era amanta oficiala a unui barbat insurat care nu putea sa-si lase nevasta de mila si copiii de drag dar nici pe ea, pe amanta, nu putea sa o lase sa-si traiasca tineretea ca deh... o iubea bine si cu inflacarare cam in fiecare seara.
Si omul statea asa, bine merci, impartindu-si timpul intre amanta (care avea ocazional chef de despartire dar revenea la senimente mai bune de fiecare data, lasandu-se fraierita dupa cum singura recunostea) si nevasta (care stia si accepta situatia - naiba stie de ce, ca eu una nu pricep ce motive poti sa ai sa accepti sa fii umilita astfel). Copiii o cunosteau pe amanta, stiau ce relatie exista intre ea si tatal lor si o desconsiderau fara a fi nepoliticosi cu ea. Mai precis o tratau ca pe o femeie de serviciu care face treburile "murdare" de care mama lor s-a dezis dupa ce a aflat de aventura - banuiesc ca asa le insuflase mama lor ca trebuie sa se comporte si poate nu-i tocmai gresit, poate astfel au suferit o secunda-doua mai putin.
Situatia dura de aproape 10 ani, neschimbata. Eu nu imi imaginez cum sa traiesti asa 10 ani....



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora77 spune:

nu imi vine sa cred ca ati spus ca eu as fi de fapt sotul meu; dar daca esti razbunatoare nu e bine, daca esti prea intelegatoare iar nu e bine. Acum daca as fi razbunatoare si i-as da papucii,cu cearta , cu scandal , sa plece la ea definitiv , sa isi vada copii legal in urma divortului , el ar pleca sunt sigura dar nu stiu cum ar fi dupa ce ar tranti usa. Daca ar fi fost un om rau, un sot violent, un tata iresponsabil , un om care nu ma ajuta cu nimic si imi vb si urat... clar l-as lasa imediat; DAR el a fost un om extraordinar pana cand a intalnit-o pe ea , si schimbarea lui a fost doar o raceala fata de mine , in rest era la fel. Si da, nu pot da cu piciorul la atatia ani, la momentele noastre bune asa brusc, trebuie sa mai analizez situatia , si fetelor credeti-ma ca il iubesc . Copii nu prea simt drama asta , cel putin noi doi incercam de fata cu ei sa ascundem disfunctiile astea dintre noi, el se ocupa la fel de ei...copii sunt bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

atitudinea actuala a teodorei este doar o etapa din multele prin care trebuie sa treaca pina la regasirea cu sine insasi; ea trebuie sa arda si sa renasca, alta solutie nu exista, dar pentru asta e nevoie de timp si de neliniste...acum este ea insasi indragostita de amanta sotului, mie mi se pare la fel ca si lui dov o dovada de mare deschidere sufleteasca; nu este benefic pentru ea in acest moment, dar cum spuneam este doar o etapa. Intr-un fel are si lucialu dreptate, dar eu cred ca teodora face inconstient ceea ce face si mi se pare barbar sa o acuzam pentru asta (fie si pentru a o trezi mai repede la realitate). Repet, trezirea asta nu poate avea loc doar asa, in urma citorva mesaje de pe forum, ar fi ceva mult prea de suprafata.

ilia, da, tu ai dreptate, asa sta situatia vazuta la rece, dar stii si tu de cit zbucium e nevoie pentru a ajunge aici, oricit am vrea n-avem cum sa-l scurtam noi, teodora trebuie sa treaca singura prin asta, asa cum am trecut si multe dintre noi, cele ce scriem aici pe forum

Teodora, iti doresc multa putere si nu renunta la a scrie pe forum, ajuta, chiar daca nu rezolva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Pentru copii e bine ca lucrurile sa fie clare: ori cu parinti fericiti impreuna, ori cu parinti despartiti, fiecare pe drumul lui, eventual cu alte familii.
Poate adultii accepta o "viata dubla", dar copiii merita mai mult de la parintii lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RODY77 spune:


teodora,cum poti sa-l mai iubesti dupa ce el se culca cu alta femeie, cand el i-ti spune ca o iubeste?
cum poti sa-l saruti dimineata cand el este cu gandul la ea?
ma rog pentru linistea ta sufleteasca





http://rody77.sunphoto.ro/alex
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=9-rod.jpg
multumesc pentru vot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui teodora77

nu imi vine sa cred ca ati spus ca eu as fi de fapt sotul meu; dar daca esti razbunatoare nu e bine, daca esti prea intelegatoare iar nu e bine. Acum daca as fi razbunatoare si i-as da papucii,cu cearta , cu scandal , sa plece la ea definitiv , sa isi vada copii legal in urma divortului , el ar pleca sunt sigura dar nu stiu cum ar fi dupa ce ar tranti usa. Daca ar fi fost un om rau, un sot violent, un tata iresponsabil , un om care nu ma ajuta cu nimic si imi vb si urat... clar l-as lasa imediat; DAR el a fost un om extraordinar pana cand a intalnit-o pe ea , si schimbarea lui a fost doar o raceala fata de mine , in rest era la fel. Si da, nu pot da cu piciorul la atatia ani, la momentele noastre bune asa brusc, trebuie sa mai analizez situatia , si fetelor credeti-ma ca il iubesc . Copii nu prea simt drama asta , cel putin noi doi incercam de fata cu ei sa ascundem disfunctiile astea dintre noi, el se ocupa la fel de ei...copii sunt bine.


cum ar fi situatia daca ar fi fost invers? tu sa-ti fi gasit pe altul? ar accepta sotul tau asta? vorba soacrei mele "casa ta sa fie casa barbatul si copii ingrijiti, dar tu trebuie sa te simti bine" cu altul, evident!

am impresia ca tu nu ai inteles ca de fapt nimeni n-a spus sa scoti mitraliera de sub pat si sa-l dai afara. tocmai ptr ca a fost un sot bun si s-a purtat bine, nu ar trebui sa tolerezi.

eu nu-mi imaginez ca sotul meu sa mearga la alta, sa zburde cu ea pe campii apoi sa vina acasa si "hallo iubire" si sa-i mai dau si mancare si sa fie totul la fel ca inainte!!! sub nici un aspect! oi fi fost tu baiat bun si sotul ideal, dar ai calact pe bec, suporta consecintele.
e de apreciat ca il ieriti si il vrei inapoi, dar nu te face pres in fata lui. ori cu tine si copii, ori cu ea!



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David


_M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Agnes, ai dreptate ca ea insasi va trebui sa arda niste etape, ca noi nu-i putem scurta suferinta.
Teodora, nimeni nu ti-a spus sa-l lasi. Ideea e sa nu accepti umilindu-te si de fapt nicicum situatia de acum. Intelegi? e chestie de atitudine. Amanta poti sa fi tu sigura ca il joaca de n-are liniste, vorba lu' Eminescu:mai se lasa, mai nu vrea...mai ii tranteste o usa-n nas, mai face pe morala si miloasa, ca da bine la costum- a se vedea faza cu atacul tau de panica, cand l-a trimis acasa. Si asta in timp ce sotul tau ala bunu si care respecta si iubeste pe mama copiilor lui ce-o facut? s-o dus la ea in timp ce tu aveai probleme de sanatate?
eu iti zic ca-l naravesti, ca vede ca SE POATE, amanta nu are nik de pierdut, doar de castigat. Si cand o femeie isi pune ceva in cap atunci sa te tii d.ace! El a uitat de gura lumii, de datoria morala, de respect de dragoste fata de tine si copii din secunda in care s-a infruptat prima data din placerile fizice cu o alta. Pe romaneste cum o zis Ismail cand a papat slana de porc"dau naibii de Coran decat sa crap de foame". In plus nici macar o urma de considerare nu are sa te fereasca cat de cat, sa stearga naibii mesajele catre amanta sa nu le mai vezi, ca tu meri ca hipnotizata sa le cauti.
Deci, eu am mai vazut, un mascul , tata si sot ce senin mintea de ziceai ca-i icoana , suferind de ziceai ca-i mucenic si cand colo, ce mizerii era capabil sa faca de-ti venea sa-l strangi de gat, ca urla nedreptatea de la o posta. Stii cate traiesc senine cu barbati insurati , se intretin din banii lor si pe ele si familiile lor, fara nici o tresarire? mai mult, fura tot ce pot de la copiii si nevasta amantului, inclusiv au pretentia sa faca familie paralela cu el, concedii, copii. Acum ti-a cazut cerul in cap, dar pt bineler vostru reactioneaza! Copii tai s-o crezi tu ca nu vor sesiza si vor invata o lectie gresita, vor creste strambi. Asta e o certitudine ca sunteti responsabili pt ei. in fine, eu una am obosit.
Si dc pleaca e de o mie de ori mai bine, mai corect pe viitor decat gunoiul sub pres si capul in nisip. macar nu murdariti ce a fost nainte de amanta, si copiii stiu ca ai demnitate, nu sufera rusinea si umilintele cot la cot cu tine.Pt ca exact cati bani dai tu pe tine de-atat esti pretuita si de restul.
Atitudine, Teodora, adica implacabila, aici nu este caz de compromis, de lasat de la tine, e teritoriul tau ca femeie, si asa deja e avansata chestia, esti dispusa sa traiesti ani asa si cu riscul ca sa fi totusi lasata intr-un final? esti dispusa sa arunci pe apa sambetei zile, luni, poate ani din VIATA TA!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Eu sunt constienta ca multe lucruri din ce spunem noi acum trec prin tine sau pe langa. Mai incolo cand te mai linistesti, mediteaza la ceea ce noi ti-am scris.
Prin atitudine versus umilinta inteleg sa arati sa-ti spui tie ca nu ai barbat de lasat, dc chiar vrei sa ramai cu el si crezi ca vei putea ierta cu adevarat. Sa inteleaga cei doi ca nu i-l faci cadou cu funda eventual, amantei. Ca e al tau. Si NU ACCEPTI sa-l imparti cu nimeni!
Hai sa iti dau un ex la faza cu cat te pretuiesti tu: am cunoscut tipe urate, cu adevarat urate. Mai, dar aveau un tupeu, o incredere in ele, ca iti jur ca pareau frumoase, cadeau barbatii ca mustele. E ca si chestia aia cu cine tipa mai tare ala are dreptate, iar cine nu lupta moare cu dreptatea in mana.
Cat despre cat e ea de frumoasa, draga mea nici nu conteaza, iti repet e predominant sexual la sotul tau amorul pt ea, mai ales ca ea ii da pe bucati extaz, nu i se da toata, chipurile vrea sa o rupa cu el. Stii cati barbati isi inseala iubitele, sotiile cu femei naspa rau de zici ca i-a lovit orbul gainilor? Ea are o atitudine, e ft constienta de ce vrea. Tu in schimb ai tot dreptul asupra lui, tu nu esti sub oprobiul public, asta e atuul tau. Ea fii sigura ca e ft constienta de asta si turba in sinea ei, e mama si imposibil sa vrea sa traiasca o relatie imorala pe viitor, deci va face totul sa-l aiba. Nu il intelege si nici nu te razbuna, lupta pt ce e al tau!

Mergi la inceput