Ce vei gati pentru masa de Craciun? (Concurs)

Ce vei gati pentru masa de Craciun? (Concurs) | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Ce vei gati in anul acesta pentru masa de Craciun?

aici urmeaza un concurs supeeeerrrr! fiti pe faza.

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

dragelor, am toate detaliile!

Mos Craciun intra in bucatarie si aduce cadouri de la Bosch

Pentru a intra in concursul nostru, trebuie sa ne povestesti la acest topic , ce vrei sa gatesti special anul acesta pentru masa de Craciun. (Te poti inspira din retele din Cartea Inteligenta de Bucate DC ). Te rugam sa nu pui linkuri doar ci chiar sa pui tu, pe forum retetele tale personale. Asadar, te asteptam sa dezvalui la acest topic ce vei gati special pentru masa de Craciun si poti avea surpriza de a castiga un cadou deosebit - unul dintre cele 4 aparate Bosch puse in concurs.

Vezi www.desprecopii.com/info.asp?id=2621" target="_blank">aici premiile si regulamentul de concurs.


Succes!



**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickip spune:

Pasta de ansoa
--250 gr de crema de branza philadelphia
--1 ceapa verde
--1/2 lamaie mica
--4-5 fileuri de ansoa in ulei (sau dupa gust)
Se zdrobesc fileurile de ansoa cu furculita, se adauga sucul de la 1/2 lamaie, se adauga crema de branza, si frunzele de ceapa tocate felii subtiri.
Se mai poate adauga marar sau alte verdeturi in functie de gust.
Se da la frigider pentru 1h.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu voi prezenta cozonacul traditional unguresc - baigli, cozonacul nedospit, dupa o reteta veche de mai bine de 150 de ani


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Eu voi sta la servicu si voi saliva la retetele voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

atentie, ca sa intrati in concurs - trebuie sa puneti retete aici ca sa inspiram in mod real si sa ne putem pune si noi pe treaba la bucatarie.

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Reteta o pot pune acum, dar pozele undeva prin 22 decembrie


edit:

Reteta BAIGLI - cozonaci unguresti nedospiti
pt 3 cozonacei cu mac, 2 cozonacei cu nuca

1 kg faina
4 galbenusuri
3 linguri untura
200 g Rama sau unt
smantana cat cuprinde (cat mai grasa)
1 praf de copt stins cu zeama lamaie
Se framanta foarte bine, un aluat fraged si se imparte in 5 parti egale.
umplutura:
300 g nuci macinate se fierb cu lapte (300 ml) si zahar - MULT zahar, sa fie foarte dulce fiertura !!!, sa fie ca o pasta, apoi se pune dupa gust rom, multe stafide, zahar vanilat (pt 2 rulade)
450 g mac macinat fin (3 rulade) se fierb cu lapte (400 ml) si zahar - la fel, MULT zahar, sa fie foarte, foarte dulce la gust!!!, apoi se adauga stafide, coaja rasa de la 2 lamai, zahar vanilat.
Din aluat, se intind foi foarte subtiri si se intinde pasta de nuca, respectiv mac si se ruleaza. Se pun in tava si se ung cu ou.
Ca sa fie uniform puse stafidele, mai bine le presari cand ai intins crema peste aluat.
Iese cu atat mai gustosa cu cat intinzi mai subtire aluatul.
Se pun in tava tapetata cu hartie de copt. Eu le pun separat pe fiecare in cate o fasie de hartie de copt sa nu se lipeasca.
Se lasa la 180 grade cca 1 ora si 15 minute.

Edit in 17.12.2010:
Si am cumparat macul, nuca; apoi le-am si macinat nuca macinata si macul macinat.
Pe care le pun in frigider pana pe 22 seara cand le voi fierbe.

Si tot din acelasi retetar vechi, o reteta de fursecuri cu miere
Ingrediente: 1 kg faina, 250 g miere, 500 g zahar, 6 oua, 1 praf de copt, 250 g Rama sau unt, scortisoara/cuisoare/vanilie.
Dupa preferinte - coloranti alimentari.
Se coc 15-20 minute, la 170 grade.
Aceste fursecuri se intaresc si sunt bune peste 3-4 zile

Si vin cu primele poze:

Giulik-mester cofetar, aluatul, primele fursecuri, incercari de decorat, bradutii

Poze din 21.12.2010. - am fiert macul / nuca
nuca fiarta, macul fiert, pe care le pun in frigider pt 2 zile.

E 23 seara si am pe foc sarmalutele cu costita afumata, supa pe pui (din care voi face salata de beuf).
Iar la cuptor, baigli-urile.
Pozele de azi:
ingredientele, aluatul, :5, cu nuca, cu mac, gata de pus in cuptor

Si finalul: baigli - editia 2010


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Noi anul acesta de Craciun vom avea "pui pe sticla"
(asta pentru ca Bogdi numai are masele iar Isabella e prea mica sa manince carne de porc)

Reteta:
-un pui
eu il dau cu condimente si putin ulei cu o seara inainte pentru a se marina(cimbru,piper,coriandru,fucs) si il ung pe exterior si interior bine bine si il rotesc in castonul in care-l pun o data de doua ori)

In sticla de 0.5 l eu o umplu cu apa ,pun puiul pe sticla si-l pun in tava la cuptor.In tava mai adaug cca 1/2l de apa.Din cand in cand iau cu lingura din lichidul din tava si stropesc puiul.Este gata cand e rumenit.

Totul dureaza cca 2 ore.

Si garnitura vor fi cartofi natur




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns topolino_18 spune:

Pe langa traditionala piftie, carnati, friptura de porc/pui,nelipsitele sarmale in frunza de varza, facem rulade de pui cu cascaval care sunt preferatele copiilor si rulouri de vita cu legume

Ingrediente:
1 kg pulp#259; de vit#259; ,200 g #351;unculi#355;#259;,1 ou, 50 g de unt, o ceap#259;, pesmet, 100 g maz#259;re, un gogo#351;ar si un morcov, o #355;elin#259; si ce legume mai doriti.

Mod de preparare:
Se taie vita în strat #351;i se bate bine ca s#259; se poat#259; rula. Se condimenteaz#259; bine cu sare #351;i piper #351;i se unge cu unt sau cu ulei #351;i se bag#259; la rece.Legumele se taie buc#259;#355;i potrivite #351;i se c#259;lesc în pu#355;in unt cu sare. La umplutur#259; se pune un ou #351;i o lingur#259; de pesmet. Se scoate carnea de la frigider. Ad#259;ug #351;i un strat foarte sub#355;ire de bacon sau #351;unculi#355;#259;.
Peste stratul de bacon se pune compozitia de legume, se presara pesmet si se ruleaza cu mare atentie apoi se leag#259; cu sfoar#259;. Se bag#259; la cuptorul incins, cu apa, sare si piper si se mai intoarce din cand in cand sa nu se arda. Se stropeste cu vin rosu.
Este o mancare sanatoasa si numai buna pentru copii !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_mdm spune:

Craciunul acesta vom manca diferite preparate traditionale din carne de porc, voi face sarmalute , parjolute, salata boeuf, salata din piept de pui, fripturica, parjolute cu ceapa si maioneza, racituri si diverse prajiturele, dar nu in ultimul rand minunatul cozonac, care nu trebuie sa lipseasca din casa nimanui. Cum majoritatea produselor culinare le stiti si nu necesita reteta, va voi da doar reteta parjolutelor cu ceapa si maioneza:

- din carne proaspata voi face bilute mici din umplutura de parjolute, apoi se taie o ceapa , doua mai mari rondele. Se pune la fiert intr-o craticioara apa cu o lingura , doua de otet, dupa gustul fiecaruia si o jum de linguita de sare, cand incepe sa fiarba se pun rondelele si se lasa pana se inmoaie usor. Se scot se lasa bine la scurs si apoi se incepe prepararea salatei. Intr-un bol se pun parjolutele si ceapa, iar pe deasupra maioneza. Se orneaza dupa preferinte. Este un deliciu!

...asteptand o minune in viata mea!

[url=http://www.pregnology.com/pregnancy/05/09/2011]www.pregnology.com/preggoticker2/990000/336600/My%20pregnancy/05/09/2011.png" border="0">[/url][url=http://www.pregnology.com]Make a pregnancy ticker[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Cozonac, mult cozonac pufos, din care voi imparti rudelor, prietenilor, vecinilor si colindatorilor

Reteta:
200 ml lapte
2 oua
2 galbenusuri
praf sare
100 gr unt moale
4 - 6 linguri zahar
1 sticluta vanilie
600 gr faina tip 550
1 pachet drojdie uscata 7 gr

Daca sunteti in cautare de o reteta buna de cozonac, incercati-o Mie imi iese intotdeauna perfect, am dat-o si altora si au fost multumiti!

Mergi la inceput