recomandari pentru carucioare

recomandari pentru carucioare | Autor: clau_miha

Link direct la acest mesaj

voi ce carucior v-ati cumparat? care sunt criteriile cele mai importante in alegerea lui?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Buna, EU AM ALES CARUTUL DUPA urmatoarele criterii: sa aiba maner reversibil,sa fie dacut din material gros si cat de cat impermeabil, sa aiba husa, pt a acoperi bebe in caz de vant,rotile cat mai mari pt a atenua socul gropilor din asfalt...cam asta..daca are si o geanta atasata e ok..ai nevoie sa mai pui o hainuta, un biberon, portofel,telefon, etc.Bafta la aleferea carutului...Al meu e de la Primii pasi si a costat in jur de 500 lei, nu e ff scump dar sunt ff multumita..singurul inconvenient ca este greu:( are 14 kg gol...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

primii pasi, se face de la landou la carucior sport, maner reversibil, 11 kg. foarte bun

a costat cam 400 de lei

mai mult de 500 nu as da pe un carucior, sincer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Aceleasi criterii ca si cele ale Oanei.As mai adauga si greutatea , asta in caz ca trebuie ridicat si dus in casa.Manerul reversibil e f important te ajuta sa feresti copilul de vant,soare si mai ales poti sa-l vezi cand il plimbi.

ali
Mama fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamideIngeras spune:

Eu recomand un caruior care sa se poata strange usor, sa aiba husa de ploaie si vreme rece ( care poate inlocui cu succes partea reversibila a manerului).

Nu recomand carucioarele marca GoodBaby.Sunt rigide, prost echipate si scumpe.Eu am luat tzeapa cu el.

Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Eu am primit un carucior ales de un tatic f pragmatic.
Criteriile de cumparare au fost:
- Solid
- Pliabil
- Demontabil - cam toata partea textila sa se poata scoate si spala
- Suspensii bune, roti generoase, cauciuc de calitate
- are landou + scaun sport
- Frana!
- Spatiu pt cumparaturi sau alte obiecte, sa nu le cari agatate de gat sau balanganindu-se pe maner.
- Husa landou
- schelet din (probabil) aliaj aluminiu ceva, ca desi masiv e usor de ridicat, etc

21 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Ina, si care este caruciorul?

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 22+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Bertoni, Urban ..ceva.

Mi-e si jena, ca nu m-am uitat atent la firma in sine. Vezi, daca-l cumparam noi probabil tineam minte mai bine Am sa editez cand ajung acasa si ma mai uit o data atent.

21 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Eu am avut mai multe carucioare. Criteriul principal in alegerea caruciorului este ce vrei tu sa faci cu el. Stiu ca suna ciudat - vrei sa plimbi bebe - dar depinde de situatie. O extrema ar fi situatia in care locuiesti aproape de un parc si ai acasa un ajutor pentru cumparaturi, platit facturi, alte probleme. Atunci iti poti lua aproape orice carucior, cel care iti place, poate sa fie mare, greu si....ieftin.

Extrema cealalta: locuiesti departe de parc, sa zicem la o jumatate de ora si nici nu ai pe cineva care sa te ajute deci trebuie sa te duci cu bebe in carucior la piata, la banca, sa intri in magazine. Este important si unde locuiesti, daca stai intr-un bloc la un etaj superior ar fi bine sa-ti incapa caruciorul in lift. Daca te plimbi mult cu caruciorul, unul ieftin nu va rezista. Daca locuiesti aproape de parc vei folosi carutul pana la un an si jumatate dar daca stai departe pana la 3 ani (asta fiindca nu am vrut sa scriu mai mult - noi l-am folosit ocazional si la 5). In aceasta situatie s-ar putea sa ai nevoie de mai multe carucioare. Ai putea sa te gandesti ca e bine (economic) si sa cumperi 2-3 carucioare ieftine decat unul scump...Asa e....pana cand ti se rupe carutul pe strada sau se blocheaza rotile in timp ce traversezi.

Tot pentru situatia in care stai departe de parc: vara, cand bebe e mai marisor, s-ar putea sa vrei sa stati mult afara dar sa-ti fie greu sa mergi de doua ori pana in parc. Asa ca ati putea sa dormiti si sa mancati in parc. In acest caz carutul se va murdari serios. Asa ca e bine daca husa se scoate. Ca se spala in masina de spalat nu scrie pe nicio husa (eu nu am intalnit, poate exista) dar pot garanta personal pentru Inglesina si Maclaren. Poti spala husa repetat in masina.

Rotile mari sunt scumpe (din nou, e doar experienta mea, cam toate carucioarele cu roti mari pe care le-am vazut erau scumpe) si grele. Daca stai aproape de parc si nu trebuie sa ridici caruciorul nu e o problema.

Eu una sunt mare fan Maclaren. Stiu ca acum cineva va pune un link cu povestea cu accidentele intamplate cu Maclaren. Eu una nu stiu cum s-au putut intampla, oricum cred ca se pot intampla la multe carucioare daca mana copilului este prin carucior cand il strangi. Si cred ca s-a intamplat de mai multe ori la Maclaren pentru simplul motiv ca Maclaren sunt mult mai frecvent folosite decat alte carucioare....

Inca o parere personala: carucioarele cu trei roti sunt frumoase, nu stiu de ce mie mi se par mai frumoase decat cele cu patru roti, dar sunt un pic instabile. Am avut si un carucior cu 3 roti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Parerea mea este sa fie usor si sa aiba maner rabatabil. Rabatabil pentru ca un copil mai maricel nu ii mai poti pune la orizontala sa il aperi de plaoie, vant. Daca nasti toamna, iarna, s ar putea sa nu ai nevoie de asta, dar atunci tb sa fie carucior cu landou. Usor pt ca daca ai copil neiubitor de carucior sa poti cara si copil si carucior cand nu mai poti sa il convingi sa stea acolo (asa a fost la noi). Al meu oricum nu a vrut sa mai stea in el dupa ce a inceput sa mearga; era bun de impins. Cum s-a facut un pic mai cals am luat tricicleta si am dat caruciorul.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raton spune:

Citat:
citat din mesajul lui clau_miha

voi ce carucior v-ati cumparat? care sunt criteriile cele mai importante in alegerea lui?

Depinde cand il cumperi si, cum zicea Fomalhauti, la ce o sa-l folosesti. Cand il cumperi - inainte de nastere sau cand e bebe nou-nascut, sau cand e mai marisor? In primul caz va trebui probabil sa aiba landou si apoi sa se transforme. Eu n-am folosit carucior pana la 5 luni ale copilului, am purtat-o doar in sling. Iar dupa aia am cautat un carucior foarte usor si usor de transportat, chiar si cu o mana, care sa nu ocupe loc mult in portbagaj, totusi rezistent la hartoape si care sa se poata da pe spate suficient cat sa doarma copilul in el daca-l ia somnul la plimbare.

Mergi la inceput