Burtici de iulie-august 2011

Burtici de iulie-august 2011 | Autor: lisssa_ana

Link direct la acest mesaj

Suntem un de burtici implinite:


ciumpilika,UM:26/09/2010,DNP:03/07/2011 + David Alexandru(28 ianuarie 2008)
roxybarbu,UM:27/09/2010,DNP:04/07/2011
pufi79/b],UM:30/09/2010,DNP:07/07/2011
anaemi,UM:30/09/2010,DNP:07/07/2011+Filip(06 martie2007) + Anastasia(03 august 2008)
dya27,UM:01/10/2010,DNP:08/07/2011
cristty1977,UM:02/10/2010,DNP:10/07/2011
lisssa_ana,UM: 04/10/2010,DNP:10/07/2011 + Ana Teodora(29 ianuarie 2009)
Laura13,UM:02/10/2010,DNP:12/07/2011 +Daniel (14 noiembrie 2006)
denii mic,UM:06/10/2010,DNP:16/07/2011
raluca.gabriela,UM: 08/10/2010,DNP:20/07/2011 + Maria Alexandra(7decembrie 2004)
mihahegarty,UM:10/10/2010,DNP:20/07/2011
sdcristian,UM: 11/10/2010,DNP:23/07/2011 + Stefan Carol(29decembrie 2009)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Prietene dragi: menics
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[b]LINKURI UTILE:

www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Valori bhcg
www.desprecopii.com/info.asp?id=848 " target="_blank">Calculator data nastere
www.betabase.info/" target="_blank">Evidenta valorilor beta hcg pt sarcini cu 1,2,3 bb
www.americanpregnancy.org/pregnancyhealth/fishmercury.htm " target="_blank">Mercurul in peste
www.in-gender.com/cs/forums/t/94345.aspx" target="_blank">Comparatie bebe si fructe
www.fetalsure.com/fetal-heart.html " target="_blank">Bataile inimii pe saptamani
www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina pe saptamani - odiseea sarcinii adica
www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pt verificat masuratori de la eco
Drepturile gravidutelor si proaspetelor mamici
Informatii necesare pt concediu pre, postnatal, inclusiv CIC
www.drepturile-gravidelor.ro/Articole/7/Alocatia%20nounascut.html " target="_blank">Acte alocatie nou nascut
www.drepturile-gravidelor.ro/Articole/8/Trusoul%20nou%20nascuti.html " target="_blank">Acte necesare pt trusou bb
www.drepturile-gravidelor.ro/Articole/2/Concediu%20ingrijire%20a%20copilului%20si%20indemnizatie%20ingrijire%20a%20copilului.html" target="_blank">Acte CIC
Ghid virtual pt viitorii tatici
www.baby2see.com/gender/external_genitals.html" target="_blank">Evolutia sexului la bb in burtica
www.desprecopii.com/info.asp?id=1383" target="_blank">Cum se pastreaza laptele muls de mama?
www.calculator.net/pregnancy-weight-gain-calculator.html?ctype=metric&pstage=19&twins=0&cheightfeet=5&cheightinch=6&cpoundbefore=120&cheightmeter=164&ckgbefore=51&x=44&y=9" target="_blank">tabel kg bb_yasmi




Filmulete interesante:
www.youtube.com/watch?v=kNIkpXPhmlc" target="_blank">In pantec 1; www.youtube.com/watch?v=eH7zjTft2FU" target="_blank">In pantec 2; www.youtube.com/watch?v=cY1vsuf2RJI" target="_blank">In pantec 3; www.youtube.com/watch?v=_4vl7D0ZcZQ" target="_blank">In pantec 4; www.youtube.com/watch?v=Y5M9opdkmkw" target="_blank">In pantec 5;
www.youtube.com/watch?v=qZT0bATQjxw" target="_blank">In pantec 6; www.youtube.com/watch?v=iRDssooo_4A" target="_blank">In pantec 7; www.youtube.com/watch?v=rwywzWNHNe0" target="_blank">In pantec 8; www.youtube.com/watch?v=C_XpwKhObTU" target="_blank">In pantec 9; www.youtube.com/watch?v=fNTxvzZ-YWA" target="_blank">In pantec 10;



Cum se citeste o ecografie:
LMP - ultima menstruatie
LMP-GA - varsta gestationala conform ultimei menstruatii
LMP-EDC - data probabila a nasterii conform ultimei menstruatii
BPD - diametru biparietal (de la o tampla la cealalta)
CRL - lungimea fatului de la crestetul capului la coccis (fundulet)
FL - lungimea femurului
AC - circumferinta abdomenului
HC - circumferinta capului
HC/AC - raportul dintre circumferinta capului si circumferinta abdominala


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Felicitari!
In ce luna ai exact DPN?cred ca trebuie sa deschizi odiseea de iulie- august,cea de mai-iunie exista deja.daca ai DPN in iunie te asteptam acolo.

de Luca si 10+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Asa e,gresala mea
maine aflu DNPul,dupa calculele mele,iulie 11

Mamica de Ana si 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Lissa felicitari!!!Sa ai o sarcina usoare si un bebe sanatos!!!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 8+


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Lissa, ma bag si eu si sper din suflet dupa noi sa mai vina multe altele

Traieste, Iubeste, Daruieste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

va dorim sa aveti o sarcina usoara si sa treaca timpul frumos pana va veti tine comorile in brate... din partea unei delfinase de iulie-august 2010

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

buna ziua fetelor,
si eu am aflat sambata ca voi fi mamica, dupa 10 ani de incercari prima sarcina din viata noastra, eu am urmatoarele date UM 02.10.2010 si DPN 10.07.2011
va pup fetelor si sa avem sarcini cat mai usoare si bebei sanatosi
cat ma bucur ca s-a deschis odiseea de iulie-august, visez de atat de mult timp sa ma inscriu si eu

and the miracle happened... 4 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

uauuuuuuuuu fetelor, ce emotionant...deja incepe o noua odisee de iulie-august... va doresc tuturor sarcini de vis si bebei frumosi si sanatosi...va pupa un delfinas grabit de iulie 2010, teoretic, practic nascut in iunie...

LA MULTE LUNITE PUIUTI IUBITI, SARBATORITI ASTAZI!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

camy?? mai mai tii minte??

ei haideti ca ma bag si eu in seama...da sunt insarcinata , nu mai este banuiala e certitudine DPN 4 iulie

Manu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

Citat:
citat din mesajul lui menics

camy?? mai mai tii minte??

ei haideti ca ma bag si eu in seama...da sunt insarcinata , nu mai este banuiala e certitudine DPN 4 iulie

Manu




am uitat UM 27sept

Manu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Citat:
citat din mesajul lui menics

camy?? mai mai tii minte??

ei haideti ca ma bag si eu in seama...da sunt insarcinata , nu mai este banuiala e certitudine DPN 4 iulie

Manu







felicitari din inima, ma tu vorbesti serios ??
normal ca vorbesti serios
WOOOOOW !!!


p.s. ah...ce ma superi tu pe mine, banui tu de ce

o sarcina usoara si la termen, m-ai lasat MAS-CAAAAA



http://clipedinviatamea.blogspot.com/ - DESPRE INFERTILITATE SI NU NUMAI...

http://poftiti-la-masa.blogspot.com/

http://www.fertilityfriend.com/ticker/28667f/ttc.png

Mergi la inceput