Anul scolar 2012 - 2013 - clasa I !!!!

Anul scolar 2012 - 2013 - clasa I !!!! | Autor: camelia_daniela

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor!

Am hotarat sa deschid acest subiect dupa ce am ramas stupefiata cand, saptamana trecuta am mers la scoala unde doresc sa inscriu copilul pentru anul colar 2012-2013 in clasa I la o anume invatatoare, si am aflat ca este prea tarziu... acea doamna are listele "neoficile" deja facute.

Aceasta doamna invatatoare este foarte bine cotata, insa mi se pare aberant "sistemul"!
Ma gandeam zilele astea - daca la anu' sau cand s-or face inscrierile, eu ma duc prima sau a 2-a si o inscriu pe fii-mea si o trec la acea doamna, care m-a refuzat - ce s-ar intampla???
Daca aceste inscrieri s-ar putea face oficial cu 2-3 ani inainte, cu cerere, dosar, tot ce trebuie mi s-ar parea normal. Dar asa, mi se pare aberant!

As fi curioasa sa aflu si alte impresii, se procedeaza peste tot asa, sau acestea sunt anomalii???






Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - Fimo-mania, margelute, cercelusi fel de fel...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Acum tu de ce te superi? Ce ai vrut tu sa faci au facut altii inaintea ta. Poti astepta pana la nul si in prima zi de inscrieri depui dosarul. Doar daca respectiva scoala nu iti primeste dosarul poti face "ceva". Te inscrii la o scoala, nu la o invatatoare....asta e sistemul oficial.
Ce pot sa spun e ca stiu parinti/copii cu invatatoare super recomandate, care si-au inscris copii cu 2 ani inainte, neoficial bineinteles, si acum nu sunt multumiti...invatatoarea nu se potiveste copilului sau invers, si sunt parinti care au mers si si-au depus dosarul...scoala le-a repartizat invatatoarea si totul e ok acum...dupa cum stiu un pusti de clasa a IV-a care e la a patra invatatoare...
Nu pot decat sa tin pumnii tuturor si sa speram ca va fi bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Anka, iti multumesc de raspuns!

Eu am aflat ca asta ar fi practica si de aceea m-am dus si eu sa intreb. Adica o amica mi-a zis "vezi ca daca ai vrea sa o dai pe Daria la invatatoarea X, e cam tarziu, ca dansa are deja 30 copii inscrisi!". Din cauza asta am procedat asa si tot din cauza asta sunt surprinsa de situatie.
Asa s-a intamplat si cand am vrut sa o inscriu la camin - caminul cel mai apropiat de noi si nu am reusit din cauza ca toata lumea "buna" isi aranjase "ploile" inainte de inscrierea oficiala, eu nu am reusit sa o duc pe fetita acolo si o duc intr-un alt cartier acum.

Nu stiu, om vedea in ce parte o luam!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - Fimo-mania, margelute, cercelusi fel de fel...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaBianca spune:

Ti-a zis invatatoarea personal ca nu mai are locuri sau secretara?
Probabil merge doar pe recomandari directe si chiar daca nu are lista completa pastreaza locuri pentru eventualele "obligatii" care apar pe ultima suta de metri.
Sigur nu e singura invatatoare buna din oras, poti sa cauti si alte variante.
O invatatoare buna conteaza, e bine daca ai unde sa ceri referinte. Eu am avut ore cu o invatatoare (suplinitoare) la un moment dat, nici macar nu se pregatea acasa, mi-o amintesc cum copia de pe carte pe tabla cand ne-a predat impartirea cu rest, nici macar nu avusese curiozitatea sa citeasca acasa :(.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

CameliaBianca, multumesc de raspuns! Da, mi-a zis dansa ca nu mai are locuri, insa tot ea mi-a zis ca e posibil sa nu i se accepte toata lista de "preferinte". Nu stiu ce sa zic, poate sunt sunt eu defecta, dar nu pot intelege mecanismul!

Stiu ca nu este singura invatatoare buna, ma mai interesez!



Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - Fimo-mania, margelute, cercelusi fel de fel...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Stiu si eu de invatatoare care deja au lista completata pt clasa 1 2012-2013, dar eu fug de ele. De ce? De obicei astfel de inatatoare castiga renume dand foarte multe teme, fiind dure cu copiii, trimitandu-i la zeci de concursuri. Marea majoritate a copiilor vor sta toata dupamiaza in casa facnd teme, sambata vor merge la concursuri si in vacante vor face pregatire suplimentara cu doamna (stiu caz - 1 luna din vacanta de vara s-au sus la scoala sa faca pregatire pt clasa a 2-a ). Eu nu-mi doresc un copil-robot. Baiatul meu cel mare e in clasa a 2-a si face lectiile intr-o ora. Are FB la scoala si are timp sa faca karate, dansuri si engleza in particular, ba chiar si sa se joace in conditiile in care sambata si duminica nu facem teme ci excursii.
Cand am fost in siyuatia de-al inscrie, am evaluat scolile de langa casa. Erau 3. 2 cotate bine, una nu (cea de care cica apartineam). I-am depus dosarul la cele 2 bine cotate. La una mi l-au respins de la inceput pe motiv ca stau la bloc si ei au in arondisment doar vile. Am refuzat sa dau spaga si pt ca la celalta l-au primit fara probleme - acolo a ramas. Invatatoarea a fost cea pe care i-a repartizat-o soarta si a avut noroc. Am plecat ca daca am motive sa nu-mi placa invatatoarea- incerc sa il mut, dar daca dau spaga sa-l inscriu la ea si nu imi place? Cum ma duc apoi si zic ca nu mai vreau? Are o invattoare tanara, noua in aceasta scoala dar cu 9 ani de experienta in scoli mai modeste. Nu s-a aruncat sa ceara milioane pt fondul clasei, ii iubeste pe copii si face carte cu ei.
Cel de-al doilea copil va intra la scoala in 2012. La scoala are prioritate (pt ca are fratele mai mare in aceeasi unitate) si voi intreba de o invatatoare care sa iubeasca copiii, nu sa incerce sa faca genii din ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu lucrez in invatamant, vad zilnic ceea ce se intampla in sistem, discut cu profesori si invatatori.

Si eu ca si anya, am ales pentru copilul meu o invatatoare tanara, fara "lista completa", fara renume de "pom laudat". Pentru ca nu vreau un copil robot care sa nu mai aiba copilarie, sa scrie ore intregi teme si sa lucreze 20 de culegeri/an cum spunea cineva. Vreau sa fie vesel, sanatos, sa aiba o cultura generala solida si cam atat.

Aceste invatatoare cautate, de care vorbiti voi (nu generalizez) sunt cele care dau enorm de multe teme, duc copiii la TOATE concursurile cu taxa, cumpara culegeri, din care ele, in clasa, nu lucreaza 1 rand...dar parintii acasa da...si apoi au mandria de a se lauda cu o serie de olimpici.

Este problema voastra ce va doriti pentru copil. Numai sa nu va para rau mai tarziu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Anya de la mine!
Asta vreau si eu, copilul sa mearga cu drag la scoala, sa nu stea toata dupa amiaza la teme...iar temele sa fie date pentru a fi facute de copii, nu de parinti. Sa poata face si sport in timpul liber, sa poata invata bine o limba straina...si nu in ultimul rand sa se si joace. Macar in weekend! Vreau un copil sanatos si fericit, rosu in obrajori de la sanius...daca asta inseamna sa nu aibe foarte bine pe linie, asta e. Poate nu va termina gimnaziul cu 9.96 ci cu 9.20...poate nu va intra la cel mai ce liceu ci la al 15-lea intr-o lista a liceelor....insa va mai respira si el. Sa fim seriosi, nu e nicio diferenta intre mine, copil aflat in primii 3 tot timpul, si colegul meu de banca - aflat intotdeauna pe la mijlocul clasei. ba daca ma gandesc mai bine...chiar ii merge putin mai bine!
Eu cred ca noi parintii punem mult prea mare presiune pe copii in ceea ce priveste scoala, sper sa nu cad in aceasta capcana. Am incredere in copilul meu si ajutat de noi, parintii lui, vom gasi calea lui, drumul lui in viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Eu recunosc ca am fost si la invatatoare "cautate" atunci cand ... cautam .
Am fost la 2 scoli si la mai multe invatatoare.
Am ales o doamna care mi s-a parut ca se potriveste cu ceea ce vreau eu (si nu m-am inselat, sunt foarte multumita de dansa).
Ca si anya am vrut teme putine in plus gandire logica, fara pretentii absurde de la copil, fara pretentii de bani, scoala rezonabil de curata (toaletele in special), cu siguranta elevilor cat mai bine asigurata, etc.
Nu vreau un copil olimpic, dar daca e sa vrea fi-mea si sa fie, atunci va fi si fara sa aiba invatatoarea "cea mai cautata" din oras


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri/ pareri!!!

Si eu mi-as dori cam acelasi lucruri pentru Daria, dar ma mai gandesc la un lucru - in clasa a 5-a profesorii se orienteaza la clasele unor anumite invatatoare. Cel putin eu asta am auzit, e posibil sa gresesc.
O sa ma mai interesez si vom alege pe cale de consecinta...

Va mai intreb ceve, daca tot suntem aici - fiica-mea are o inclinatie deosebita pentru desen, ii place foarte mult.
Ce parere aveti despre o eventuala inscriere la liceul de arta inca din clasa I?
Tot din auzite, am inteles ca in ciclul primar se pune accent pe invatat, nu pe latura "artistica" si mai tarziu, incepand din clasa a 5-a au mai multe ore de modelaj, desen s.a.m.d.



Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - Fimo-mania, margelute, cercelusi fel de fel...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In multe scoli, la sfarsitul clasei a 4-a se dau niste testari si functie de ele se fac clase de matematica sau de engleza. Daca copilul e bun la engleza (sa zicem) poate fi la orice clasa pana intr-a 4-a iar dintr-a 5-a sa fie la clasa speciala.
Nu stiu cum se invata la scolile de arta. Daca e aproape de tine o astfel de scoala - ok, Daca strabati orasul pentru ea...mai bine cauta o scoala buna langa casa si niste cursuri bune dupamiaza. Orele petrecute in trafic nu sunt o optiune.

Mergi la inceput