APTAMIL si copilul meu

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns david_andrei spune:

Bine v-am gasit! este pt prima data cand ma inregistrez, dar intru pe site de cand am aflat ca sunt insarcinata, insa niciodata nu am considerat ca este cazul sa intervin, ei bine acum consider ca este momentul. Mi-am dorit din tot sufletul sa nasc normal, nu am putut deoarece nu s-a intors. Si mai mult mi-am dorit sa-l alaptez, cat de mul, spuneam eu ca si pana la 2 ani daca se poate, nu s-a putut nici macar o zi deoarece nu am avut lapte, a fost extrem de dureros pt mine care abia asteptam momentul alaptarii, a fost o adevarata tragedie. In spital a primit lapticul ce ni l-au dat, l-a baut, insa nu m-a multumit. Cand am iesit din spital a trbuit sa ma mobilizez sa-i aleg copilului un laptic pt o scurta durata spuneam eu, nu stiam ca in urma tuturor tratamentelor pe care le-am facut laptele nu va veni. Nu a fost o alegere aleatorie, primul lucru pentru care l-am ales a fost Immunofortis-ul ce-l contine doar Aptamil. Toata lumea (in spital, medicul de famile, pediatrul, alte mamici etc) mi-au recomandat un alt laptic, insa eu m-am incapatanat cu Aptamil. Acum sunt mandra pt asta, copilul s-a dezvoltat foarte bine, la 2luni isi tinea caputul, acum la 5luni sta in sezut, ba mai mult ar vrea sa mearga, tot timpul este zambaret si voios, vorbeste tot timpul, iar ceea ce este cel mai important noi nu am avut probleme cu colicii. Daca l-as intreba pe el ce parere are despre Aptamil, probabil mi-ar raspunde: " Inca unul!"(un biberon cu laptic Aptamil)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rekaalina spune:

Relatia dintre Reka mea si Aptamil a inceput la cateva zile de la nastere ,mai exact cand am adus-o acasa din spital.S-a indragostit pe loc.De atunci folosim numai Aptamil si nu numai noi ci l-am molipsit si pe verisorul ei.:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarasory spune:

Fetita mea mananca lapte Aptamil de la 4 luni , dupa ce am incercat vreo 4 sau 5 feluri de lapte recomandate de medicul pediatru , dar pe care le manca o saptamana si apoi refuza biberonul .Pe langa refuzul ei de a manca mai era si problema constipatiei. La sfatul unei prietene am incercat Aptamil. De atunci mananca foarte bine lapticul Acum are 17 luni , inca mai bea lapticul si este foarte sanatoasa si dezvoltata armonios. Pana acum nu a fost niciodata bolnava, si sunt convinsa ca se datoreaza si formulei speciale de lapte. Un laptic foarte bun !!! sa cresteti mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brandu_06 spune:

Buna,
Noi folosim Aptamil HA1 de cand bebelusul nostru Stefan-Lucian a fost operat in Germania, avand stenoza aortica severa cu bicuspidie aortica.
S-a adaptat la inceput mai greu, dar apoi l-a acceptat.
Se dezvolta foarte bine cu accest laptic si se pare ca acum ii place, inseamna ca ii priesti si nu i-l vom schmba cu altul .
Aptamil este un laptic bun pt baiatul nostru, el fiind mai sensibil si la stomacel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazar_oana2 spune:

buna ziua mamici si pitici.bebica al meu a incepu sa bea laptic APTAMIL dupa ce mami nu a mai avut resurse.la varsta de 4 luni.pot sa zic ca aveam o strangere de inima nu stiam daca o sa ii placa,daca o sa fie bun pt el si am rasuflat usurata cand am vazut cum tragea din biberon lacom.sunt foarte incantata il recomand la toate mamicile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Tudor bea Aptamil Junior de la 1 an si jumatate. Si ii place atat de tare incat nici acum, la 3 ani si 3 luni nu e dispus sa renunte la el. Am incercat sa trecem la lapte de vaca dar nu ii place, imi spune ca nu e bun. Asa ca, seara de seara, primeste portia de "naptic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cyucy spune:

fetita mea nu a fost alaptata la san,chiar daca eu m-am straduit un timp sa fac posibil acest lucru.asa ca a trebuit sa iau o decizie in ce-o priveste alimentatia.dupa multe discutii cu alte mamici,am hotarat sa-i dau si eu Aptamil si nu regret pentru ca fetita a fost mai mult decat multumita cu el,a luat bine in greutate inca din primele luni.recomand tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anthea spune:

Ma bucur nespus ca am ocazia sa va impartasesc o impresionanta experienta traita alaturi de Aptamil. Sunt mama a doi copii minunati, Geo Calin, nascut in octombrie 1998, si Florian, venit pe lume in august 2010. O nemarginita bucurie, indelung asteptata a fost Calin, caruia i-am oferit protectie, dragoste si armonie alimentandu-l in paralel, atat la san pana la 10 luni, cat si cu Milumil, formula de incredere de la Milupa din acea perioada. Florian, al doilea miracol al vietii mele, este un adevarat luptator, a venit pe lume la 34 saptamani, cu o greutate de 2150g. L-am hranit exclusiv la san timp de 3 saptamani, dar din pacate nu a luat in greutate decat 250 g, de aceea era necesar sa ne hotaram, sa facem "alegerea ideala" pentru micutul nostru. Am inceput investigatiile, insa n-a fost nevoie sa insist prea mult, am descoperit Aptamil, formula care m-a cucerit si care avea sa ne dezvaluie curand "secretele" sale. La nicio luna, micutul meu a suferit o interventie chirurgicala si doar Aptamil a facut posibila depasirea acestui moment dificil. In cateva zile puiul meu a reusit sa ajunga la o greutate care sa-i permita trecerea cu succes peste un astfel de obstacol. Intotdeauna ma minunam cand vedeam la televizor la emisiunile despre natura, imaginile derulate cu viteza ale unei plante care infloreste. Acum miracolul este in fata mea; de data aceasta pot urmari in timp real cum creste, cum imboboceste, cum isi desface petalele propria mea floare: Florian. Dupa operatie, in doar douazeci de zile, miracolul vietii mele s-a dezvoltat si a evoluat sanatos, armonios, in deplina Siguranta si protectie, prin inovatorul sistem cu Immunofortis. Cu formula de lapte de incredere Aptamil, minunatia mea a crescut in greutate uluitor de repede , cca.1200g, iar in acest moment, la 3 luni a ajuns deja la greutatea unui bebelus nascut la termen, are 5400g. Eu am reusit sa-mi mentin lactatia, insa in continuare e insuficienta, merg asadar, in paralel cu Aptamil, care fiind inspirat din laptele matern si conceput sa fie cat mai apropiat de gustul acestuia, micutul meu nu face nicio diferenta, savureaza lapticul cu aceeasi placere, de parca ar fi unul singur. La final, tin sa va marturisesc ca nici nu ma gandesc sa incerc o alta formula de lapte, nimeni si nimic nu ma va determina sa schimb Aptamil cu o alta formula. Iti multumim din suflet Aptamil! Esti intradevar alegerea ideala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenita78 spune:

Salutari tuturor!
eu inca imi alaptez puiut insa am ajuns si noi la formula APTAMIL PEPTI in urma unui nefericit evenimit prin care am trecut... bebe este alergic la proteina din lapte rau de tot si a facut urat tare la branzica... acum ii dau la masa si formula aptamil special pentru situatia lui si vad ca merge ...
toate cele bune tuturor si copii sanatosi!!!
elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serban_lili spune:

Buna,
Eu mi-am alaptat copilul primele 9 luni. Apoi nu am mai putut sa alaptez si am incercat 2 formule diferite de lapte, recomandate pe rand de pediatrul bebelui, dar nu am avut succes, pentru ca Sebi pur si simplu respingea biberonul. Dupa, pediatrul ne-a recomandat sa incercam si cu Aptamil. A supt din prima laptic Aptamil si noi, parintii eram bucurosi ca am reusit sa-l facem sa manance. De atunci, papam Aptamil in fiecare dimineata si seara.

Mergi la inceput