Gravidute cu tromobofilie - cap 4 -

Gravidute cu tromobofilie - cap 4 - | Autor: trombofilia

Link direct la acest mesaj

Multumim pt voturi
Ruxandrada felix76 tamaryllis lavinia78 balanta_tm paulapor




Sub vechi:
Trombofilia- o problema ignorata de multe mamici Cap1, Cap2

Gravidute cu trombofilie: cap1 cap2 cap3



_________________________________________
Gravidutele noastre
_________________________________________






Anna_Chris DPN.... 35ani, MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot. Nu a pierdut nici o sarcina, a facut anal din proprie initiativa. Operata de endometrioza la 26 ani, sotul are anticorpi antispermatici, 5IA Tratament in sarcina: clexane, acid folic, omega 3, elevit, 2magneB6, duphaston



Ana_PerianuDPN.... ...ani 1 sarcina oprita in evolutie, proteina C - 52% (v. n: 70-130%)/MTHFR : mutatia C 677T – heterozigot/ factor XIII - V 34 L homozigotSarcina 18+, tratament Clexane 0,6 + 0.8 (2 ori/sapt), aspenter, omega 3 + complex B, vit.C, Magneziu


Claudia79 30ani Pai-1 si MTHFR(genotipul nu-l stie), o sg trompa. FIV 2 reusit!


DalvDPN.... ...anipovestea ei APCR, LA pozitiv, o sarcina pierduta la 23 sapt sub tratam cu clexan (doza gresita)


Danny1DPN.... 34ani MTHFR C677T heterozigot, A1298C homozigot si Tiroida Hashimoto Are o fetita, pe per sarcinii nu a facut nici un tratament, mutatiile s-au activat mai tarziu; 2 sarcini oprite din ev la 5 si 6 s. Acum e graviduta, sarcina obtinuta natural.


GoggyDPN.... 32ani MTHFR A1298C hetero si mutatia protrombinica hetero, 2 Fiv-uri nereusite la Giulesti,1FIV Byogenesis reusit


Letzy81DPN.... ... ani, FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap. Tratament....


Rosca DPN.... 38ani BHCG 72 in zi 12 de la ET.(FIV nr 2 la Szeged), Clexane de 0,4 din zi 1 de stimulare povestea ei, MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot, o sarcina oprila din ev la .... saptamani.


Tamaryllis DPN 10 ian. 2011, 30 ani - MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI I 4G/5G genotip heterozigot, FIV 1 fara clexane - sarcina biochimica, FIV 2 reusit- tratament clexane din prima zi de stimulare






_________________________________________
Mamici fericite
_________________________________________


Avalon 39ani de , sarcina obtinuta prin FIV, povestea ei: episodul 1 episodul2 episodul3 Antecedente
Mutatia Factor V Leiden genotip heterozigot, MTHFR mutatia A1298C genotip heterozigot
- avort spontan la 6 saptamani in 2004 - sarcina obtinuta natural;
- avort menstrual in 2004 (tot natural) - dovedit cu 3 analize succesive hcg;
- sarcina oprita in evolutie la dimensiunea ce corespundea la 8 sapt dupa ce s-a vizualizat ecografic activitatea cardiaca e embrionului in 2008 - sarcina obtinuta la cel de-al 2-lea FIV.
Tratam pe per sarcinii:.............


Idaira 37ani de Carla povestea Carlei Mutatiei protrombinica G20210A genotip heterozigot, 3 sarcini pierdute: 8s, 5s si un avort menstrual, 2 IA, prima nereusita, a II-a cu succes(stimulare cu Puregon si Ovitrell).
Tratament in sarcina: clexan40 (de la 5s), Adiro100mg (aspirina micronizata doar pana la 35s), multivitamine(... +omega3+iod+vitC)


Alexuta1181 28ani de Eliza Teodora(2700 g,46 cm, cezariana la 36s) povestea ei Sticky Platelets Sindrom(SPS)=hiperagregabilitate plachetara4 sarcini oprite din ev la 13,9,5,7s .
Tratament: clexane40 .


Mcrissa 30anide Vladut MTHFR- mutatia A1298C genotip homozigot (2 sarcini oprite la 13s si 15s) Sarcina supravegheata de dr Uscatescu si dr Rotaru Octavian.


Andrutzac 33ani de Mutatia factorului XIII(G102T)mutatia V34L genotip heterozigot si Gena MTHFR Mutatia A1298C -genotip heterozigot, 1 sarcina obtinuta natural in 2007 si oprita din ev la 8s, in 2009 fiv 1 reusit cu dr Zadori-Szeged


Didiloo, 27 ani. fericita de , nascut prin cezariana in 11 august 2010, cu 3920g si 56 cm la 39 de saptamani. Sarcina obtinuta prin FIV+ICSI la Debrecen. Mutatia MTHFR C677T genotip heterozigot si mutatia MTHFR A1298C genotip heterozigot. Tratament in timpul sarcinii: Clexane, ThromboAss, Elevit, Acid folic, Utrogestan.


Creatza11 fericita de Matei Gabriel nascut pe data de 09 august, cu 3380 g, la 39 sap si 4 zile, prin cezariana programata. Mutatia MTHFR A1298C genotip homozigot, 2 sarc oprite din ev(7s,9s).


_________________________________________
Prietene dragi
_________________________________________

Rocris75 34 ani diagnostic higroma chistica la ... saptamani. MTHFR 1298-heterozigot, PAI-1-4G/5G-homozigot 2 sarcini oprite din evolutie la 6, resp. 8 s; graviduta a treia oara . Tratament Clexane 0.4, Aspenter 75, Acid folic 5 mg 2/zi, Medyn forte 1/zi, Cetebe 1/zi, Utrogestan


PaulaPor 26 ani de ingeras Gabriela Catalina, DN 27.04.2010 Fetita s-a nascut la 28 de saptamani cu greutatea de 900 de grame dar a plecat dintre noi dupa 13 zile - MTHFR mutatia A1298C genotip homozigot, prima sarcina, tratament in sarcina TromboAss, Clexane, Acid folic, Cetebe, Zn, Elevit







Instructiuni pt semnatura:
Copiati (ctrl C) urmatoarea formula, stergeti spatiul pus de mine in paranteze si in loc de puncte scrieti mutatiile si varsta sarcinilor oprite din evolutie.
[ hr][ font=Tahoma][ size=1][ teal]................[ /size=1][ /teal][ /font=Tahoma]

Apoi, te duci pe: Profil personal-> Editeaza profil-> Optiuni profil-> Semnatura; acolo Paste (ctrl P). Tot acolo ai si un butonas 'Vizualizeaza semnatura', ca sa vezi cum arata dupa ce scrii.






Pt modificari pe prima pagina va rog sa scrieti cu rosu in cadrul subiectului.


Cine doreste sa se ocupe de prima pag o rog sa trimita PM trombofiliei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Bine ati venit la capitol nou! M-am gandit ca ar fi bine sa mai facem niste corecturi la prima pagina, asa ca va invit pe toate sa scrieti eventualele modificari pe care le doriti cu rosu.

Balanta_tm, daca ai vreo preferinta, spune-mi te rog si fac modificarea asa cum vrei tu.

Danny1, Ana Perianu, Anna_Chris, Claudia79, Creatza11, Dalv, Didiloo, Goggy, Rosca, Rocris75 - ce mai este cu voi?
Asteptam feed-back -ul vostru!



12+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Floaredemac multumim!
Gabriela am fost la Fundeni si dr U mi-a adaugat la doza mea inca 0,2 dar numai pt luni si joi.Deci fac clexanne de 0,4 in afara de lunisi joi.Si m-a chemat sapt. viitoare din nou.
Mai m-am linistit un pic,oricum duminica fac 36 sapt.Deci n-ar mai fii mult.
Si la ginecolog voi merge saptamanal de acum.



FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

floaredemac, multumesc ca mi-ai zis ca mai sunt pe prima pagina. Uitasem .
As vrea sa ma stergi de acolo si sa nu scrii nimic despre mine. Multumesc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Letzy ma bucur ca te-ai mai linistit, va fi bine, o sa vezi! Parca vad ca o sa nasti frumos, fara probleme, si in doua trei zile maxim o sa uiti de stresul asta. Sau poate vei uita abia dupa ce termini si injectiile de dupa nastere, dar sigur vei fi cea mai fericita mamica chiar de cand il vei tine pe bebe in brate! Ca va fi nastere naturala sau cezariana, chiar nu mai conteaza, conteaza sa fiti voi doi sanatosi.
Balanta_tm, am rezolvat. Mi-ar fi placut sa te trecem macar pe lista prietenelor, fara nicio alta descriere, dar oricum noi stim ca esti in continuare langa noi...



12+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Floaredemac multumesc,sa te auda Dumnezeu!
Esti o draguta!
Observ ca au aparut insomniile de gravidutza.
Gabriela uitasem intrebarea despre Aspenter.Eu l-am intrerupt la 28 de sapt ca asa mi-a zis dr U dar stiu ca mai era o gravidutza care a luat pana prin 35de sapt parca.Eu stiu ca nu e recomnadat in trim 3 de sarcina.


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

[red]Letzy[/red ms pt raspuns, sper sa ai o sarcina linistita in continuare si o nastere usoara !!
Chiar, cum vei naste? si la ce spital daca vrei sa ne spui!!
Legat de Aspenter si eu cred ca voi renunta in saptaman 28, iar pana atunci voi lua doar o zi da una nu.

Pt prima pagina: eu nu cred ca figurez pe acolo, asa ca : am 32 ani, mutatia laiden heterozigot, UM: 24.04.2010, 24 saptamani de sarcina.

FVL heterozigot, 23 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Danny, tu ce faci? Banuiesc ca ai nascut si snteti bine!
Fetelor, care ati facut cezariana, ce fel de anestezie ati facut? Vedeti....deja ma gandesc la cezariana!

26+
incepand cu anul 2010 voi fi fericita de copilas sanatos!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Gabriela multumesc!
Sarcina usoara,fara emotii si tie!
Cred ca va fi cezariana,asa ma sfatuieste si ginecoloaga.Voi naste la Filantropia cu dr Turculet.
Tu ce dr ai?


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Letzy, eu am mai auzit cazuri carora li s-a provocat nasterea si au putut intrerupe clexane-ul din timp, stiind ca a doua zi la ora x urmeaza sa intre in travaliu. Tu stii mai multe despre varianta asta? Mie mi se pare interesanta, o alternativa la cezariana dpdv al incetarii clexane-ului, iar daca se prelungeste travaliul si nu se intampla nimic se poate face oricand cezariana.



13+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Fetelor,voi cum primiti clexanul de la medicul de familie???Mie mi-a zis ca-mi poate da numai in limita a 300 lei pe luna,adica 20 de injectii si restul trebuie sa platesc.Asa e si la voi???

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 4+


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput