Opinia publica dezavueaza alaptarea

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Si eu alaptez in public si nu imi pasa cat de putin de parerea celor din jur, pt copilul meu imi pun si poalele in cap daca trebuie.

E trist insa cat de repede se descurajeaza mamicile, daca copilul nu ia 1kg/luna ci "numai" 700g, nu e bun laptele, daca mananca din ora in ora, nu e bun laptele si multe altele si al naibii, mereu e cineva binevoitor langa ele ca sa le descurajeze sa alpteze...ce naiba o fi avand formula in ea de o fi asa ravnita??Io nu am nici sticle/biberoane in casa...



Adriana mami de Isabelle Marie - 1 luna si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Adriana/Blackpanterro,
probabil ca ai remarcat si tu ca nu numai in Romania ci si in Germania se alapteaza f putin, ceeaa ce inseamna ca problema e altundeva ascunsa ....
Ce are sticla asa interesant? Nu stiu, pentru ca si eu alaptez inca, si o voi face pana imi sta imi putinta. Voi indrazni insa sa o compar partial cu aparitia pilulei antiBB (evident exceptand in care alaptatul este fizic imposibil: libertatate, modernitate, posibilitatea sa dormi cand si cum vrei pentru ca poate altcineva sa preia, nu ai probleme fizice, ai libertatea de a alege daca alaptezi sau dai sticla, poti sa ti cura de slabire ca sa-ti revi la forma initiala, mitologii de genul ca doarme noaptea "durch" sau ca nu ti se strica sanii si lista nu se termina aici...Si sa nu ignoram nici Media si PR care are grija sa-i ofere o imagine f frumoasa acestei sticle, incat diferenta dintre cele 16% care alapteaza si cele ca. 5% ca care cu adevarat nu pot pot dormi cu constiinta absolut impacata de a nu fi facut nimica rau copilului lor....
Cat despre BB meu, din pacate de pe la varsta de 3luni nu mai pot sa-l alaptez "public" din cauza ca este un curios si jumatate si face orice numai preocupat de mancare nu mai este. Deci imi ramane doar acasa sau locurile special amenajate, si voi face asta cat mai pot.
Sa va povestesc ce mi s-a intamplat mie intr-una din camerele special amenajate aici pentru alaptat si schimbat copii. Eram cu BB meu de 7 luni singura in camera (la varsta respectiva inca alaptat exclusiv, fara apa sau ceai!)si intra o mamica cu un copilas de ca. 2-3 ani sa-i schimbe scutecul. Copilul ii spune mamei: uite mami BB manca referindu-se la al meu, la care maica-sa uitandu-se ciudat imi arunca peste umar pe un ton ce nu se poate descrie "asta nu mai este bebelus..."
Deci cam asta este mentalitatea "publica" a unei mamici de copil mic, aflata ea intr-un loc special amenajat pentru alaptat intr-o tara "civilizata" vestica. Imediat dupa ce nasti esti criticat ca de ce nu alaptezi, daca treci de jumate de an esti criticat iarasi pentru acest lucru. Nu este evident o regula, dar dupa cum vedeti, nu ne putem lega ca se intampla doar in Romania.

M-au oripilat si pe mine comentariile la articol, nu-si au deloc locul. Din pacate nu sunt cazuri razlete, acest limbaj vulgar si glume de prost gust definesc presa si televiziune romaneasca si respectiv persoanele asa zise publice in proportie ingrozitor de mare. Si cum efectul de turma este destul de raspandit se ajunge la asa ceva.

Parerea mea este ca aceasta mentalitate se poate schimba numai in cativa zeci de ani, cand copii alaptati azi, vor gasi normal sa faca si ei acelasi lucru la ei in familie iar mentalitatea sub limita de jos a bunul simt sper sa fie demult acoperita cu pamant si sa ramana acolo...


harnici la de 10 luni
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Asa este si eu vad putine "alaptarese" :) dar vad totusi.Una din mamicile de la kindie si-a alaptat copilul de 18 luni afara si este singura pe care am vazut-o vreodata alaptand la varsta asta, afara.
In cercul meu de prieteni toate mamicile(americance si vest-europene) au alaptat cel putin 1 an si 2 dintre ele sunt consultanti LLL. Probabil ca cine se aseamana se aduna :))

Asa e cand zici de libertate, e fain sa o ai dar e trist ca se face pe cheltuiala bebelusului care e prea mic sa isi ceara drepturile. Eu ii reprosez mamei mele ca nu m-a alaptat, ca nu a vrut sa incerce macar si apoi vine la mine cu sfaturi binevoitoare, cum ca ce rau e sa alaptez din ora in ora...

Eu alaptez in primul rand ca e cel mai bine pt bb si cum am lapte mult, ar fi pacat sa nu o fac, da-o naibii de libertate ca nu mor daca stau 1 an pe tusa :)
Apoi e aspectul material...salvez aprox $2000/an care nu e o suma neglijabila.
In ultimul rand alaptez pt ca in caz de calamitate naturala nu sunt legata de nimeni sa imi trimita lapte praf la copil. Cand a fost uraganul Katrina, oamenii aia nu au primit mancare si apa 5 ZILE, copiii aia erau lipiti de foame ca mamele lor au decis sa nu alapteze...si am mai vazut emisiuni unde parintii cu bebe s-au pierdut pe drum inzapezit in munti si cand au fost gasiti ei erau rupti de foame dar bebe era complet ok ca fusese alaptat.

Stiu, astea sunt cazuri extreme dar se pot intampla oriunde si oricui...



Adriana mami de Isabelle Marie - 1 luna si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Da, si eu am senzatia ca aici inca alapteaza lumea, dar mai "timid". Sa dau un exemplu. Centrul de sanatate la ultima vaccinare. Eu cu bebelina si inca o fata cu bebelina ei de 3 luni. Copii au fost vaccinati in paralel, de 2 asistente diferite in camere alaturate, dupa care ne-am mutat amandoua intr-o camera comuna, pentru cele 30 min de supraveghere a bebelusului post-vacinare. Eu inainte de vaccin scot o tzatza din camasa, astfel incat imediat dupa vaccin pac, ii astup gura . Cand ajungem in sala comuna, matza mea papase cateva minute, facuse si o repriza de 2 min de somn si se pregatea sa pape din nou. Cealalta mamica a intrat in camera comuna cu bebelina plangand, a imbracat-o complet, dres, rochita, pantofiori (fetita plangea in continuare) si abia dupa aceea, cand m-a vazut pe mine alaptand a pus-o si pe ea la san. Eu eram convinsa ca nu alapteaza, dar uite ca nu a fost asa. Ma gandesc ca daca nu m-ar fi vazut pe mine, nici nu ar fi alaptat. Stand de vorba amandoua, se mira ca pe a mea nu a auzit-o plangand. A plans, exact cele 30 de secunde cat a intrat serul.
In plus, aici marea majoritate completeaza cu biberon, nu cunosc pe nimeni care sa nu fi dat completare.

Cat despre costurile LP, nici nu vreau sa ma gandesc cat economisesc, matza mea e suspecta de alergie la proteine laptelui de vaca, daca ar trebui sa-i dau LP, cel hidrolizat e o aveeeereee. Ca nu pot sa mananc nici eu lactate, asta este, riscurile meseriei.

Ma scoate din sarite mentalitatea asta, ca un bebe de 7 luni e prea mare sa suga, dar poate sta cu suzeta in gura pana la 4 ani...

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Eu alaptez in primul rand ca e cel mai bine pt bb si cum am lapte mult, ar fi pacat sa nu o fac, da-o naibii de libertate ca nu mor daca stau 1 an pe tusa :)
Apoi e aspectul material...salvez aprox $2000/an care nu e o suma neglijabila.
In ultimul rand alaptez pt ca in caz de calamitate naturala nu sunt legata de nimeni sa imi trimita lapte praf la copil. Cand a fost uraganul Katrina, oamenii aia nu au primit mancare si apa 5 ZILE, copiii aia erau lipiti de foame ca mamele lor au decis sa nu alapteze...si am mai vazut emisiuni unde parintii cu bebe s-au pierdut pe drum inzapezit in munti si cand au fost gasiti ei erau rupti de foame dar bebe era complet ok ca fusese alaptat.

Stiu, astea sunt cazuri extreme dar se pot intampla oriunde si oricui...

Eu uneori ma gandesc daca ramanem blocate in lift, bine ca alaptez

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Exact :)

Adriana mami de Isabelle Marie - 1 luna si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Ce pacat fetele ca nu va pot da la mesaje "Like"!
Ma bucura sa vad ca atat de multe totusi alapteaza, si ca incercati sa schimbati ceva!
Pisi-pis, ne tot "intalnim" la HelpLine, tare multe sfaturi bune ai si tu! Ca sa nu mai zic de mesajul f fain de pe una din paginile precedente!


harnici la de 10 luni
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

[b] sunshine[b/], ma bucur mult ca ne incrucisam drumurile pe aici pe la alaptare. Din fericire am avut mare noroc mare cu alaptatul, niciodata nu mi-am imaginat ca la sanii mei minusculi, o sa mearga totul ca pe roate. A fost de fapt singurul lucru lucru care a decurs bine dupa nastere, n-am stat pe scaun o luna jumate si am avut incontinenta aproape 3 luni. La nastere au intrat cu forcepsul de 4 ori, la a treia intrare s-a stricat surubul, nu mai puteu nisci sa insurubeze pana la capat sa scoata bebelina, nici sa-l desurubeze ca sa-l inlocuiasca, pareau scene din Criminal Minds, apoi am respins firele de la epizotomie, antibiotic, plus m-au recusut cu anestezie generala, am stat in sala de operatii 2 ore, in a treia saptamana de la nastere am facut hemoragie din cauza unui fibrom si am refuzat tratamentul ca sa nu trebuiasca sa intrerup alaptarea, in a patra saptamana am ramas singura acasa ca barbatu' s-a dus la urgente ca se simtea rau si a ramas internat, descoperindu-i o boala autoimuna rara, eu inca cu hemoragie, in fine, numai peripetii. Si cu toate astea, bebelina a papat de la 20 de minute dupa nastere, fara nici un dubiu, 90% este meritul ei. Speram sa mearga bine si in continuare, din pacate saptamana asta ma intorc la munca, dar vom continua alaptatul exclusiv.

Mesajul nu este meritul meu, eu doar l-am tradus de pe blogul pediatrului meu, cu care am avut mare noroc, este extrem de competent.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

daca pe cutia de formula ar scrie Hrana Artificiala, probabil ca ar creste numarul alaptareselor.
eu la ambele nasteri am primit cate o cutie de Similac si acolo au ramas neatinse. am zis ca e bine totusi sa fie o cutie de LP in casa in caz ca patesc ceva sau ma prinde un trafic si nu mai ajung in timp la bebelusa, sa o hraneasca sotul.
oricum de regula o car cu mine peste tot si alaptez oriunde pot. la cabina de proba in mall am alaptat ultima data. incepe sa devina tot mai greu sa o alaptez in alte locuri deacat acasa, pt ca e forte curioasa isi tot ridica capul ca o nevastuica si vrea sa vada unde este. si e la faza cand trage cate un chiot de bucurie in timp ce o alaptez. daca o acopar cu nursing coverul o apuca claustrofobia. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

O chestie proaspata foarte on-topic va invit sa cititi aici:

http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/2010/11/sprijin-pentru-ana-maita-sprijin-pentru.html

Pe scurt este vorba despre faptul ca la targul pentru gravide, mame si copii organizat zilele acestea de revista Mami, organizatorii au interzis unei mame sa isi alapteze in mod decent copilul, au chemat securitatea sa o intimideze si au dat-o afara pentru ca a alaptat decent copilul propriu in standul alocat asociatiei Mame pentru Mame.
Ea cheama maine 21 noiembrie la ora 12 alte mame care considera acest fapt ca fiind abuziv, sa viziteze targul cu pricina pentru un protest pasnic de nurse-in.

Iata ca desi se incerca relativizarea ideii ca opinia publica dezavueaza alaptarea in Romania iar comentariile userilor EVZ erau considerat exceptii, insasi revista Mami in mod oficial la propriul targ dezavueaza alaptarea fireasca a copiilor.


Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput