sa ne numaram binecuvantarile (cap.7)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:


Ce ma bucur pt voi, Gabi
In sfarsit o veste buna pe aici

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Gabi, ma bucur pentru voi. Imi inchipui ca ii este greu, s-a obisnuit cu o cu totul alta viata deja. Dar impreuna sigur reusiti voi :). Si ce fain ca se bucura si copiii!

Lala, multa sanatate! Aveti grija de voi!

Daria, si eu cu cadourile de Craciun. Tot numai la noi raspunderea cu cadourile... Si mai are juniorul si pe 23.12. ziua lui, dar macar la varsta asta mica sunt mult mai multe posibilitati de cadouri, mi se pare mie. Pentru Jasmina sunt in mare pana de idei :(


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

eu inca n-am ajuns la cadouri de craciun, sunt prea preocupata de altele... mai avem pana atunci onomastica mamei, mos nicolae si hanuca, si abia dupa astea urmeaza craciunul. Ca intr-o zi ii pun pe toti la perete, p'astia barbosi si p'aia cu urechi mari si p'aia cu aripi, ca ma costa mult si ii rezolv pe toti

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

Gabi mai ca imi faci pofta...dar pe de alta parte...imi ajunge Bia,nu imi mai doresc pe nimeni altcineva in viata noastra...in afara de un catelush...
Cadouri?Nu am putut sa ma abtin am cumparat azi o parte din ele...in afara de mos Nicolae si mos Craciun...mai e ziua Biancai pe 15.12 si ziua mamei chiar in ziua de craciun.
A sa "ne laudam" ca de marti Bia poarta ochelari,macar ea e incantata...vrea sa ii poarte si la somn...

Laura,mamica de minune Bianca...sau doua suflete roz

Adevaratul camin nu este cladit cu mainile, ci cu inima.
Speranta este ea insasi un soi de fericire si ,poate, principala fericire pe care aceasta lume o ofera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Lala felicitari pentru ochelari! Cum stati cu sanatatea?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

N-am mai trecut pe aici de-o gramada de timp... Si uite ca am ceva timp liber (fetele inca nu s-au trezit, mi-am facut o cafea turceasca) si am venit la o vorba cu voi.

Binecuvintarea mea cea mai mare in prezent (in afara de faptul ca sint sanatoasa, fetele sint sanatoase si cresc frumos, treaba merge super bine) de care ma bucur cel mai mult este faptul ca sint echilibrata, ca am reusit sa imi mentin starea asta de spirit pe o perioada indelungata, ca sint in stare sa ma autoanalizez si sa iau deciziile bune pentru mine si fetele mele.

Luna asta am facut 40 de ani! La 12:05 noaptea am primit un sms de la un tip de 30 de ani "Happy birthday, beautiful woman!" care m-a facut sa ma simt ok cu trecerea in virsta. Uite dom'le ca se poate sa fiu admirata si la 40 de ani de "pustani"... Si sint "beautiful woman"... not "pretty woman", ci o femeie implinita care emana frumusete nu neaparat si numai fizica.

Tipul (hai sa-i zicem "S", initiala lui) a venit in viata mea neasteptat, cu un mesaj pe FB, pe la mijlocul lui Octombrie. Imi vazuse postarea pe comunitatea turceasca din Toronto si mi-a trimis mesaj cum ca vine in Toronto in citeva zile si isi cauta prieteni. Am lasat mesajul neraspuns vreo doua zile, de teama, de autoprotectie... habar n-am.
Apoi mi-am zis ca nu are de ce sa imi fie teama si i-am raspuns la mesaj incurajindu-l. Nu stia pe nimeni aici si la capitolul asta mi s-a facut mila de el. L-am incurajat spunindu-i ca, desi este greu la inceput, merita sa incerce cu toata puterea si sa dea o sansa tarii si orasului sa ii transforme viata in bine.
Ne-am intilnit abia dupa vreo saptamina. I-am spus ca nu am timp decit pentru o cafea, de la 7pm la 8:30pm pentru ca este o zi in cursul saptaminii si fetele au scoala a doua zi.
M-am dus sa il iau de unde statea (inchiriase o camera mobilata intr-o casa) si am oprit la un Starbucks care era plin-plin. Am luat doua cafele si i-am spus ca am amo idee mai buna... si am mers cu masina pe autobanda (QEW), sa ii arat panorama orasului noaptea. Am vorbit mult si m-am simtit ok si eu si el de intilnire.
Ne-am intilnit apoi de citeva ori pe saptamina, l-am ajutat cu CV-ul, cu idei unde sa isi caute de munca, l-am incurajat cind se simtea pierdut. Am iesit impreuna si cu fetele impreuna cu el la diferite festivaluri afara. Si s-a incadrat ok in peisaj.
Discutiile dintre noi s-au legat de la inceput, mi-a spus lucruri intime si probleme din familia lui. A venit din Germania, dintr-un orasel mic numit Fulda, unde a stat de la 10 ani pina a plecat. S-a mutat cu parintii lui si doi frati, din Turcia. Dupa cite am inteles parintii lui nu s-au incadrat niciodata in societatea nemteasca iar el, chiar daca a terminat o facultate acolo, s-a simtit mereu strain.

Concluzia: am inteles de ce am fost atrasa de el de la inceput si de unde nevoia mea de a-l ajuta si a-l proteja. Am vazut in el pe Alin, la 30 de ani cind toate mergeau bine intre noi. Are multe asemanari cu el: o relatie aiurea cu taica-su, crescut mai mult de mama, inalt si frumos, social, fost jucator de fotbal, caracter mai nebunesc in sens de zburdalnic, glumet... Dar mai mult decit atit mi-am dat seama ca "ce se-aseamana se aduna" adica noi doi de fapt vorim aceeasi limba emotionala si e aici familiaritatea si usurinta comunicatiei dintre noi. Analiza asta a venit dupa o furtuna emotionala la mine care ma facea sa cred ca am cazut in cap dupa el :)
Deci si prin urmare... furtuna emotionala a trecut, am ramas prieteni (asata nu inseamna ca a fost intre noi ceva mai mult, nici macar nu ne-am imbratisat) si sint intr-o pozitie solida din punct de vedere emotional vis a vis de el. O sa il ajut in continuare si o sa ii fiu suport moral, o sa il includ in activitati cu fetele, o sa fiu multumita de prietenia asta.
Ce ma bucura: ca am maturitatea necesara sa pot fi prietena cu un barbat. Eu, care timp de 7 ani nu am avut in jurul meu decit femei: doctora, psiholaga, dentista, prietenele, matusa mea, fetele mele...
Deci intr-un fel este un breakthrough pentru mine in dezvoltarea emotionala si sufleteasca.

Revin, ca s-a trezit Maya...

Va pup pe toate in parte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Happy, ce dor mi-i de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Happy ! Si mie mi-era dor de tine

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Dragelor fiti binecuvantate, cu binecuvantarile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Maru, si mie mi-i dor de tine! Am vorit acum vreo doua seri cu Laura (ForemanElf) la telefon si mi s-a parut o fata super de super. Mi-a spus ca voi doua v-ati intilnit la lunch si ne-am spus ca ar fi bine daca ne-am aranja un lunch date toate trei, la un restaurant in downtown. Ar fi super! Ce zici?

Mamagiuliei, multumesc de urare! Tuuu... am facut 40! Vino si tu pe FB, ca ne-am stins acolo. Mai vedem poze, mai comentam, asa in format restrins ca intre prietene...

Yasmine tu esti o deosebita, o femeie adevarata, cu trei copii minunati! ah... si esti o binecuvintare ca prietena.

Chiar, mi-am adus aminte de ceva... Cred ca cel mai frumos compliment care l-am primit in perioada aia grea din viata mea a fost: "fata, tu esti o adevaraciune!"

Aseara am iesit cu fetele si "S" la festivalul de iluminare a pomului de Craciun si de deschidere a patinoarului. Ne-am intilnit acolo, in fata concertului (au cintat Shawn Desman si Divine Brown) apoi eu si fetele ne-am pus patinele si am facut citeva ture pe gheata.
M-am simtit super. Am patinat pe muzica live, atmosfera era de veselie, vremea era frumoasa, fetele s-au intilnit cu niste prietene si patinau in grup, pe margine ma astepta un tinerel :))
Am vazut focurile de artificii care au fost spectaculare anul acesta. Apoi, ca m-au batut fetele la cap, le-am luat cite un hotdog (eu nu mi-am luat ca nu vroiam sa miros a cirnat!) si le-am spus ca am o surpriza. Am luat strada Queens Quey, in zona industriala, pe Cherry Street si apoi la Polson Piers si am ajuns pe o limba de pamint care face parte din portul Torontoului. De acolo se vede panorama orasului cu toata splendoarea ei, ca o carte postala imensa...

Alta binecuvintare ar fi ca anul acest am avut cel mai bun review de cind ma stiu! Nici un cuvint de critica, numai de lauda. Tipa careia i-am tinut locul (este VP) s-a reintors din concediul de maternitate dar part time. Ea a spus ceva care mi-a mers la suflet: ca am luat aceleasi decizii care le-ar fi luat si ea. Apoi mi-a spus ca ma vor in team'ul lor (Frumosu' si ea, doi VP), ca imi vor creea o pozitie, nu stiu nici ei inca ce o sa fie, se poate sa fie in Aquisitions. Habar n-am de Aquisitions si ei stiu asta, dar imi voi da silinta sa invat si sa fac fata...

Pina una-alta... ma pregatesc de party-ul companiei de Craciun, la Marriott. Am gasit o rochie de cocktail care imi place mult, un colier care se potriveste de minune. Anul asta ma prezint cu "S" de brat si mi-am propus sa ma simt minunat. Merit, nu?



Mergi la inceput