Alaptatul in public ...

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina82
1) Ai perfecta dreptate. Copilul e bina sa ajunga in parc si sa stea la aer, la fel cum calul e bine sa ajunga pe pajiste.
Daca eu nu detin o remorca cu care sa-l transport pe pajiste, nu plec cu calul pe bulevard sa incurc traficul pentru ca eu am vrut cal. Nici nu strig la soferi ,, ce aveti cu calul meu? ''. Eu sunt responsabila pentru ca bietul animal nu are discernamant si eu l-am cumparat si l-am manat in trafic.
Daca nu pot ajunge cu copilul in parc decat mergand 2 ore cu autobuzul si n-am nici bani de masina, nici sot care sa ma ajute, nici rude amabile, nu concep copilul. La fel si daca am de facut saptamanal deplasari in China cu avionul.


Copilul si mama sunt persoane in primul rand. Si au voie sa mearga in orice spatiu public care le e permis prin lege. Copii nu trebuie si nici nu le e bine numai in parc, ci si in autobuz, avion, tren, ciainarii, cofetarii, cafenele unde nu se fumeaza, restaurante, biblioteci specifice varstei, expozitii, librarii, centre comerciale, magazine, sa viziteze rude si prieteni. Copilul si mama sunt persoane sociale si au dreptul sa aibe o viata sociala, atata timp cat in spatiul in care intra nu exista restrictii de varsta. Si nu sunt obligate sa se intoarca acasa de cate ori le e foame si sete. Tu esti?

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisi-pis
Copilul si mama sunt persoane in primul rand. Si au voie sa mearga in orice spatiu public care le e permis prin lege. Copii nu trebuie si nici nu le e bine numai in parc, ci si in autobuz, avion, tren, ciainarii, cofetarii, cafenele unde nu se fumeaza, restaurante, biblioteci specifice varstei, expozitii, librarii, centre comerciale, magazine, sa viziteze rude si prieteni. Copilul si mama sunt persoane sociale si au dreptul sa aibe o viata sociala, atata timp cat in spatiul in care intra nu exista restrictii de varsta. Si nu sunt obligate sa se intoarca acasa de cate ori le e foame si sete. Tu esti?

Eu n-am alaptat si am incercat pe cat posibil s-o hranesc fiind acasa. Cat despre activitati, daca e un copil cuminte: restaurant daca nu e prea inghesuit, librarii, magazine , sa viziteze rude/prieteni, parc, terase. In locuri aglomerate mi se pare chinuitor si pentru copil. Valabil si pentru calatorii lungi ( masina/avion). Clar nu as pleca cu ea cu avionul in scop turistic la 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Marina eu am incercat sa te sustin, in ideea ca fiecare re dreptul la o opinie, la o parere diferita de cea a majoritatii. Am inteles! Nu iti plac mamele care alapteaza in public. Dar acum nu iti plac nici mamele care au o viata sociala? Sau de ce nu ai duce un copil de 2 ani cu avionul in scop turistic? Sau care ar fi scopul pt care ai calatori cu un copil de 2 ani. Fetita mea are 7 saptamani, va avea in jur de 4 luni cand vom zbura spre Romania. Scopul e de a-mi vedea familia, insa in august am programat o vacanta pe una din insulele grecesti unde vom calatori tot cu avionul. Eu consider ca viata mea s-a imbogatit de cand a aparut ea si nu am facut nici un sacrificiu. Am iesit la cafea cu prietenii, am mers in vizite, am iesit la shopping, etc. Alaptatul m-a ajutat sa desfasor anumite activitati nestingherita, nu am fost conditionata de timp, spatiu, iar parerile celorlalti nu prea ma deranjeaza.

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Scuze pt ebentuale greseli de ortografie/gramaticale dar scriu de pe tel si e tare greu cu touch screen-ul asta

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Legea care permite alaptarea in public in Marea Britanie:

http://www.maternityaction.org.uk/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/breastfeedingpublicplace.pdf

Legea protejeaza femeia care alapteaza, indiferent de varsta copilului. Mama are dreptul sa alapteze in spatii publice: parcuri, facilitati de sport/de petrecere a timpului liber, cladiri publice, transport in comun - autobuze, trenuri, avioane - , magazine, restaurante, localuri, hoteluri, spitale, teatru, cinematografe, benzinarii etc. Un proprietar de cafenea/pravalie nu are voie sa refuze sa te serveasca daca iti alaptezi copilul in localul/pravalia lui.

Daca o femeie considera ca dreptul de a alapta i s-a incalcat sau ca a fost discriminata din aceasta cauza poate depune plangere, cazul poate ajunge la tribunal si persoana/institutia, daca e gasita vinovata, poate fi silita sa plateasca compensatii. Iar in Scotia, spre deosebire de Anglia, a impiedica o femeie sa alapteze constituie o infractiune de natura penala (care poate duce la condamnare care ramane in cazier, conform Equality Act/Legii referitoare la Egalitate 2010)

Eu am nascut in 2008...deci inainte ca aceasta lege sa fie promulgata, si am alaptat in public daca a fost nevoie, si in localuri, cafenele, si la muzeu, si in avion (asa de bine a fost pentru bebe si la decolare, si la aterizare, nu am avut probleme cu urechile infundate), si nu am avut absolut nici o problema din partea nimanui. O faceam relativ discret, nu va imaginati ca stateam cu sanii pe afara, dar nici nu ma ascundeam de nimeni, si daca reactiona cineva la prezenta bebelui care isi bea lapticul, era cu un zambet

Dark Bendis
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu

Marina eu am incercat sa te sustin, in ideea ca fiecare re dreptul la o opinie, la o parere diferita de cea a majoritatii. Am inteles! Nu iti plac mamele care alapteaza in public. Dar acum nu iti plac nici mamele care au o viata sociala? Sau de ce nu ai duce un copil de 2 ani cu avionul in scop turistic? Sau care ar fi scopul pt care ai calatori cu un copil de 2 ani. Fetita mea are 7 saptamani, va avea in jur de 4 luni cand vom zbura spre Romania. Scopul e de a-mi vedea familia, insa in august am programat o vacanta pe una din insulele grecesti unde vom calatori tot cu avionul.

1) Multumesc. Sa-ti traiasca fetita!
2) N-as merge cu ea cu avionul in scop turistic pentru ca in cazul unui zbor lung e stresant si pentru copil si pentru pasageri.Depinde acum si de copil...ideea e ca as evita pe cat posibil, n-am zis ca e crima daca trebuie sa ajungi undeva neaparat. Dar daca e vorba strict de turism, cred ca pana mai creste gasesc destinatii de concediu si in Romania. Din motive de aglomeratie as evita autobuze, expozitii,manifestatii si alte chestii de genul asta. Si astea fac parte din viata sociala
Ca paranteza: Am mers o singura data in viata cu Blue Air, pana sa nasc ,si pot spune ca a fost un stress imens si pentru mine sa stau la acele cozi pe aeroportul Baneasa, la care s-a adaugat si atmosfera ,,capsunara '' pe parcursul zborului. Pentru un copil mic este sigur infernal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui DarkBendis

Legea care permite alaptarea in public in Marea Britanie:

http://www.maternityaction.org.uk/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/breastfeedingpublicplace.pdf

Legea protejeaza femeia care alapteaza, indiferent de varsta copilului. Mama are dreptul sa alapteze in spatii publice: parcuri, facilitati de sport/de petrecere a timpului liber, cladiri publice, transport in comun - autobuze, trenuri, avioane - , magazine, restaurante, localuri, hoteluri, spitale, teatru, cinematografe, benzinarii etc. Un proprietar de cafenea/pravalie nu are voie sa refuze sa te serveasca daca iti alaptezi copilul in localul/pravalia lui.

Daca o femeie considera ca dreptul de a alapta i s-a incalcat sau ca a fost discriminata din aceasta cauza poate depune plangere, cazul poate ajunge la tribunal si persoana/institutia, daca e gasita vinovata, poate fi silita sa plateasca compensatii. Iar in Scotia, spre deosebire de Anglia, a impiedica o femeie sa alapteze constituie o infractiune de natura penala (care poate duce la condamnare care ramane in cazier, conform Equality Act/Legii referitoare la Egalitate 2010)

Eu nascut in 2008...deci inainte ca aceasta lege sa fie promulgata, si am alaptat in public daca a fost nevoie, si in localuri, cafenele, si la muzeu, si in avion (asa de bine a fost pentru bebe si la decolare, si la aterizare, nu am avut probleme cu urechile infundate), si nu am avut absolut nici o problema din partea nimanui. O faceam relativ discret, nu va imaginati ca stateam cu sanii pe afara, dar nici nu ma ascundeam de nimeni, si daca reactiona cineva la prezenta bebelui care isi bea lapticul, era cu un zambet

In Romania nu exista asemenea prevederi legale.Deocamdata fapta s-ar incadra la ultraj contra bunelor moravuri. Despre UK nu stiu ce sa spun. E suficient sa circuli o singura data cu metroul londonez ca sa poti spune ca le-ai vazut pe toate. Nu am trait in Anglia ca sa ma pot pronunta, pot doar sa presupun ca un londonez conservator n-ar privi cu ochi buni actiunea in cauza. Fiind o fosta capitala de imperiu emigrantii au cam scapat de sub control si odata cu forta de munca ieftina si-au adus si obiceiurile de pe alte continente. Cel putin in UK spre deosebire de America politica anti-discriminare nu mi se pare asa falsa. Mi s-au parut mai autentici la prima vedere.
Inca de la primele postari am pretins ca dupa sabloanele contemporane romane gestul e deplasat. N-am spus ca ar fi bine sau ar fi rau. Deocamdata ,, nu se cade''. M-a deranjat doar maniera prin care cineva incearca sa-mi bage pe gat niste chestii dupa principiul ,, am copil si pot sa fac orice fara sa-mi pese de cei din jur'' .
La modul cel mai serios va intreb: cu ce va deranjeaza cineva care face sex la 2m de voi, pe strada ? ( nu incerc sa supar pe nimeni cu intrebarea, chiar vreau sa stiu daca v-ati pus intrebarea si care e raspunsul. Va intreb pt ca si eu m-am intrebat si adevarul e ca m-ar deranja..probabil pentru ca nu sunt obisnuita si mi-ar invada spatiul personal). Daca actiunea s-ar petrece pe un bloc la 50m de mine mi s-ar parea poate amuzant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Marina, anul trecut in iarna am fost in Tenerife, ultima vacanta in 2. Ai fi surprinsa sa vezi cati oameni zboara cu copii mici, chiar foarte mici - avionul Madrid-Tenerife era plin de bebei. Si eu gandeam oarecum la fel ca tine, lumea insa s-a schimbat si avionul e acum un mijloc de transport la fel de obisnuit ca masina sa zicem.

Nu stiu ce intelegi prin "drum lung". Noi o sa mergem in Turcia cu avionul cu fetita de 1 an ; zborul dureaza 1 1/2 h, daca ar fi sa mergem cu masina ar dura 2 zile. Mai degraba evit drumurile lungi cu masina (mi se pare mai obositor pentru copil sa doarma in scaunel) decat un zbor mult mai scurt cu avionul.

La partea cu Baneasa iti dau perfecta dreptate, zborurile low-cost s-au mutat insa pe Otopeni si acolo e mai civilizat. Chiar inainte sa aflam ca se muta, am insistat pentru un zbor de pe Otopeni, nu m-as fi bagat in inghesuiala de pe Baneasa cu copilul.

Revenind la subiect, cu alaptatul in public: pentru avion, o sa-mi iau o bluza speciala pt alaptat si asta e. Stiu ca atunci cand e speriata sau stresata, sanul e cel mai bun calmant pentru fetita mea si nimic de pe lumea asta nu ma va impiedica sa i-l ofer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hope_blue spune:

Alaptarea (oriunde s-ar petrece) este un gest la fel de natural cu momentul in care bei apa.
Marina eu zic ca nu ar trebui sa te apleci sa bei apa de la o tasnitoare din parc, fiindca ti se vede ... ceafa.
Si daca tu bei doar apa de la sticla, ca altfel nu ai mai iesii pe strada, ce te faci ca trebuie sa ridici capul si atunci se vede gatul / gusa si capusa.
Sincer, este pierdere de vreme sa-ti aratam tie ca apa tine de sete, mancarea de foame, hainele de frig, umbrela de ploaie ...
"Daca mai multi iti spun ca esti beat atunci ar trebui sa mergi sa te culci"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina82
In Romania nu exista asemenea prevederi legale.Deocamdata fapta s-ar incadra la ultraj contra bunelor moravuri.


Am zis ca nu-i mai raspund veci pururi ecestei distinse doamne, dar acum face afirmatii doar in scopul de a le speria pe femei sa alapteze in public si trebuie sa se intervina, poate citeste vreo gravida sau vreo proaspata mamica si-i ia de bune elucubratiile, cica "alaptatul in public s-ar incadra la ultraj conta bunele moravuri"- asta din fericire doar din perspectiva unor minti bolnave si inchistate, dar din perspectiva legii- NO WAY.
Eu de exemplu am vazut o emisiune pe aceasta tema, din pacate nu mai am link, dar stiu ca voi fi crezuta pe cuvant:)) (parerea Mariei_1...aaaa...Marinei nu ma intereseaza s-o schimb, la drept vorbind) datand de cand cu scandalul de la un targ cu produse pentru copii (ceva "expo-baby") cand o mama a fost scoasa afara fiindca si-a alaptat copilul.
Ulterior a fost o emisiune pe tema asta si a fost luat un interviu sefului politiei capitalei (sau asa ceva, cat ma pricep eu la titluri politienesti:))) care spunea ca e dreptul copilului in primul rand de a fi hranit oriunde asa ca o mama are DREPTUL de a alapta oriunde este nevoie, deci si in public iar cine IMPIEDICA o asemenea actiune se face vinovat de incalcare a drepturilor omului si e pasibil de pedeapsa.
Asa ca nu mai speria degeaba mamele incadrand cu fortza si mare chinuiala "alaptatul in public" la categoria "ultraj/ expunere indecenta/ acte sexuale in public" etc, este un demers total deplasat, de cand lumea si pamantul alaptatul a fost un act natural acceptat si incurajat ORIUNDE, ar fi fost si culmea sa nu fie asa, cum dracu' am fi ajuns altfel sa supravietuim ca specie (specie din care unele exemplare au "evoluat" in asa hal incat au inceput sa considere alaptarea ceva rusinos, indecent, de parca supravietuirea speciei s-a facut prin milupasimilumil:))))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput