Rasfat dus la extrem...

Rasfat dus la extrem... | Autor: Zina

Link direct la acest mesaj

Tot eu...
Deschid acest subiect in urma a ce s-antamplat in aceasta seara.
Trebuia sa mergem la o nunta, dar eu nu am mai ajuns deoarece baietelul meu (3 ani si 10 luni), mi-a facut o criza de plans.
El a ajuns ca atunci cand nu-i convine ceva, sa planga, sa tipe, nu te mai intelegi cu el. A fost rasfatat, recunosc, dar acum am scapat fraiele din mana. I s-au facut toate poftele, imediat ce vroia ceva, si acum nu ma mai descurc cu el.
In aceasta seara, mama mea trebuia sa ramana cu baietelul, si inainte de-a incepe sa ne imbracam, i-a spus ca o sa vina la el verisorii lui, iar el s-a bucurat f.mult. Si-a pregatit ghitara, mi-a si spus ce melodie va canta. Dar mama mea a facut o greseala, deoarece ea nu stia daca verisorii vin sau nu (veneau pe la noi cumnata cu fratele si mama a presupus ca vin si copiii lor). Dar ei nu au venit, asa ca baietelul meu a inceput sa planga si sa spuna ca nu vrea pe matusa si unchiul, ci "baietii". De aici a iesit un circ de toata frumusetea. Cand m-a vazut ca ma imbrac, a inceput sa urle si mai tare. Si pe deasupra mi-a mai facut astazi inca o scena, la fel, in oras. Asa ca, m-am certat cu sotul, care s-a enervat pe copil, mi-a reprosat mie mii de lucruri, el a plecat, iar eu am ramas acasa. Si asta din cauza ca nu mai stiu cum sa reactioneaz la astfel de "scene' ale copilului. Am asteptat aproape 2 ore sa-i treaca, dar nu a fost asa, asa ca sotul a plecat singur.
Voi cum ati proceda?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

parerea mea sincera,este ca ar fi trebuit sa il lasi sa planga,si asa ar trebui sa faci de fiecare data,la un moment dat isi va da seama ca cu planusl nu va mai obtine nimic.Tu trebuie sa fii ferma in aceasta hotarare la fel si sotul tau si toti din casa,altfel nu veti reusi nimc,chiar daca ti se rupe sufletul lasal sa planga e destul de mare sa inteleaga ca nu este bine,odata si odata lucrurile astea vor inceta.Iti urez succes si tinema la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

sincer l-as trimite la mama naibii pe sot, cum adica sa plece , nu e si copilul lui?
copiii merita rasfatati cat se poate , asta e varsta cand au nevoie de rasfat si multa dragoste, avea el un bai ca mami si tati pleaca, ceva in modul vostru de comunicare fata de el nu a mers, dar ca si o concluzie mie cel mai ciudat in povestirea ta nu mi se pare copilul care a plans ci sotul care a plecat si v-a lasat ca'n gara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

sincer l-as trimite la mama naibii pe sot, cum adica sa plece , nu e si copilul lui?
copiii merita rasfatati cat se poate , asta e varsta cand au nevoie de rasfat si multa dragoste, avea el un bai ca mami si tati pleaca, ceva in modul vostru de comunicare fata de el nu a mers, dar ca si o concluzie mie cel mai ciudat in povestirea ta nu mi se pare copilul care a plans ci sotul care a plecat si v-a lasat ca'n gara.

Marina


corect...si as mai adauga ca promisiunea e promisiune,mai ales in fata unui copil/..din moment ce i-ati zis ca vine verisorul lui si nu a mai venit normal ca s-a enevat copilul,poate s0a simtit pacalit

de David si 35+



HAINUTE 0-4ANI SUPER PRETURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

de ce sa-l lase sa planga...se termina nunta daca-l tinea in brate 15 min, il linistea, ii citea o poveste ?

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

parerea mea sincera,este ca ar fi trebuit sa il lasi sa planga,si asa ar trebui sa faci de fiecare data,la un moment dat isi va da seama ca cu planusl nu va mai obtine nimic.Tu trebuie sa fii ferma in aceasta hotarare la fel si sotul tau si toti din casa,altfel nu veti reusi nimc,chiar daca ti se rupe sufletul lasal sa planga e destul de mare sa inteleaga ca nu este bine,odata si odata lucrurile astea vor inceta.Iti urez succes si tinema la curent.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

copilul a reactionat normal, s-a simtit mintit si umilit.
Nu e un semn de rasfat, ci o reactie sanatoasa , naturala.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

parerea mea sincera,este ca ar fi trebuit sa il lasi sa planga,si asa ar trebui sa faci de fiecare data,la un moment dat isi va da seama ca cu planusl nu va mai obtine nimic.Tu trebuie sa fii ferma in aceasta hotarare la fel si sotul tau si toti din casa,altfel nu veti reusi nimc,chiar daca ti se rupe sufletul lasal sa planga e destul de mare sa inteleaga ca nu este bine,odata si odata lucrurile astea vor inceta.Iti urez succes si tinema la curent.





nu pot sa cred ca in anul 2010 inca se mai scriu chestii d-astea pe DC.

am muncit degeaba 8 ani de zile?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Multi copii fac crize. Solutia e sa ii tii in brate si sa vorbesti cu ei, se linistesc asa. Asa am citit eu pe undeva, ai mei nu au facut niciodata.

Eu personal cred ca nu exista rasfat dus pina la extrem. Copiii au nevoie de atentie, daca nu le-o dai ei urla ca sa obtina atentia. Si o obtin, dar daca si voi va certati cind el urla inseamna ca incepeti sa urlati toti trei in acelasi timp, o nebunie. Eu zic sa tii copilul in brate si sa vorbesti cu el, te calmezi si tu si daca el vede ca i se intimpla asta data viitoare nu mai urla. Sau poate nu data viitoare, copiii testeaza, ci la un moment dat.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Copilul a reactionat exact asa cm trebuia si cum o face un copil normal si sanatos care se simte mintit si pacalit.Problema sunteti voi si nu rasfatul copilului, metoda voastra de comunicare cu el este defectuoasa, trebuia sa il pregatiti din timp, sa ii spuneti ca trebuie sa plecati, ca aveti "obligatii" de oameni mari care trebuie respectate, ca asa cum el se intalneste si se joaca cu verisorii lui la fel va intalniti si voi oamenii mari cu prietenii vostri si va distrati...nu stiu...erau n metode pentru al pregati si a evita sa il frustrati.
Despre reactia sotului ...no comment......pacat ca reactiile astea le vede si copilul si poate va intelege ca asa se rezolva o problema sau un conflict...te intorci cu spatele si pleci...Inca o dovada ca problema este la voi si nu la copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

daca macar un singur om a priceput nu-i digeaba. Bafta la explicat in urmatorii 8 ani!

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

parerea mea sincera,este ca ar fi trebuit sa il lasi sa planga,si asa ar trebui sa faci de fiecare data,la un moment dat isi va da seama ca cu planusl nu va mai obtine nimic.Tu trebuie sa fii ferma in aceasta hotarare la fel si sotul tau si toti din casa,altfel nu veti reusi nimc,chiar daca ti se rupe sufletul lasal sa planga e destul de mare sa inteleaga ca nu este bine,odata si odata lucrurile astea vor inceta.Iti urez succes si tinema la curent.





nu pot sa cred ca in anul 2010 inca se mai scriu chestii d-astea pe DC.

am muncit degeaba 8 ani de zile?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

E clar ca a fost dezamagit copilul ca nu au venit verisorii. Dar pe el il pregatiserati ca plecati la nunta? Sau a fost luat pe nepusa masa, si a interpretat ca-l duceti de nas cu verisorii ca sa puteti pleca? Oricum, eu cred ca o situatie din asta poate fi inteleasa de copil in mai putin de o ora ( la modul ca verisorii nu au putut veni din nustiu ce motiv), iar faptul ca se repeta denota ca undeva copilul si-a pierdut increderea sau mai degraba undeva este o "buba" pe care voi trebuie sa o descoperiti...tu si sotul tau!
Nu vreau sa-mi dau mai mult cu parerea, daca te linisteste cu ceva nici eu nu as mai fi plecat la nunta, insa nici sotul nu ar fi plecat fara mine... ( nu ca nu l-as fi lasat eu).

Neincrederea cred eu ca se poate pierde din lucruri marunte, carora multi parinti am vazut ca nu le dau importanta, ceva la genul " Hai sa plecam din parc, fiindca ne intoarcem maine"...si maine ala se face o saptamana, eu una in general si nemurile, cunostintele, am inteles ca daca apucam sa spunem ceva, copilului atunci ramane lege!

mamica de printesa Maria si 32+

Mergi la inceput