Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Bird, nu stiu cum e la spitalul acela, dar in astea pe care le stiu exista telefon, nu interfon .

Cred ca nu m-am facut inteleasa, interfon adica o scula din aia care apesi un buton si zici: 'urgenta la terapie intensiva' si se aude in tot spitalul. Nu te apuci sa cauti in caiet numerele de telefon ale doctorilor sa-i anunti ca ai o urgenta. Evident ca daca implementezi un astfel de interfon trebuie sa stabilesti exact si cine va raspunde la urgentele astea ca nu poti avea tot personalul sa alerge acolo dar nici sa nu se miste nimeni.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70
interfon adica o scula din aia care apesi un buton si zici: 'urgenta la terapie intensiva' si se aude in tot spitalul.


Numai in filmele americane am vazut asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Citat:
citat din mesajul lui bird70
interfon adica o scula din aia care apesi un buton si zici: 'urgenta la terapie intensiva' si se aude in tot spitalul.


Numai in filmele americane am vazut asa ceva...


Pentru ca in spitalele americane, chiar exista asa ceva.
Cand am fost la spitalul de copii din Boston, acum 2 ani, am asistat la o astfel de scena, adica, o mamica ravasita ca trebuia sa-i fie operat copilasul pe creier, in loc sa apese butonul sa vina asistenta, a apasat acest buton de panica. Se auzea zgomot pe culoar de parca venea o armata de oameni si in cateva sec salonul era plin de asistente si medici, rosii la fatza si gafaind.
Da, m-am simtit exact ca in filmul Spitalul de urgenta!

Plus ca si interfonul pentru asistente era pe speaker, asa incat, in orice salon s-ar fi aflat asistenta respectiva, auzea ca e solicitata la salonul cutare, si aparea imediat.




Mamica fluturasului Andrei si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

totul pleaca de la proasta finantare - care include si banii cheltuiti aiuristic de tot - si lipsa de organizare

in primul rand ca ar fi cazul ca si la noi sanatatea sa devina o prioritate nationala. sa se dea bani mai multi, si sa fie cheltuit fiecare leu cu foarte foarte mult discernamant. noi platim CAS, casa de asigurari are sedii mari si cu tot ce le trebuie, luxoase as zice - unde stau niste functionari la birouri. si spitalele - cad imediat pe noi. dar daca esti bolnav mergi la spital nu la casa de asigurari.

si protocoale protocoale protocoale. nu inteleg de ce nu e lasat arafat sa le implementeze, ca le are pregatite. un spital ar trebui sa fie ca armata, fiecare la locul lui, cu jobul lui foarte bine definit. in caz de a) atunci trebuie sa faci punctele 1, 2, 3. ar fi mult mai bine pt noi ca pacienti, si mai usor si pt doctori si asistente. plus un sistem bine pus la punct si APLICAT de sanctiuni - ai gresit, platesti. nu daca si cu parca. ca atunci o sa le piara cheful la toti sa taie frunza la caini. dar si pt pacienti. mergi la urgenta ca ai ragait platesti.

plus un sistem de plata in functie de rezultate. toti un salariu d baza, nu mare, apoi, in functie de nrul de cazuri rezolvate, de complexitatea lor, bonusuri. ca nu e tot una sa pui un ghips sau sa fii la smurd pe descarcerare. si asa folosesti exact banul ca mijloc de motivare si de distingere intre performante. parca in unele tari se si aplica - zic din ce am vazut in filme. chirurgii, in functie de statisticile personale, sunt platiti diferit. faci niste tabele cu ce face fiecare specializare - si bonusul acordat pe cazurile rezolvate cu succes. la cele cu insucces comisie de investigatie - ca unii pacienti chiar nu pot fi salvati oriunde s-ar duce, altii pot fi. si sa eviti sa existe ultima categorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

totul pleaca de la proasta finantare - care include si banii cheltuiti aiuristic de tot - si lipsa de organizare

in primul rand ca ar fi cazul ca si la noi sanatatea sa devina o prioritate nationala. sa se dea bani mai multi, si sa fie cheltuit fiecare leu cu foarte foarte mult discernamant. noi platim CAS, casa de asigurari are sedii mari si cu tot ce le trebuie, luxoase as zice - unde stau niste functionari la birouri. si spitalele - cad imediat pe noi. dar daca esti bolnav mergi la spital nu la casa de asigurari.

si protocoale protocoale protocoale. nu inteleg de ce nu e lasat arafat sa le implementeze, ca le are pregatite. un spital ar trebui sa fie ca armata, fiecare la locul lui, cu jobul lui foarte bine definit. in caz de a) atunci trebuie sa faci punctele 1, 2, 3. ar fi mult mai bine pt noi ca pacienti, si mai usor si pt doctori si asistente. plus un sistem bine pus la punct si APLICAT de sanctiuni - ai gresit, platesti. nu daca si cu parca. ca atunci o sa le piara cheful la toti sa taie frunza la caini. dar si pt pacienti. mergi la urgenta ca ai ragait platesti.

plus un sistem de plata in functie de rezultate. toti un salariu d baza, nu mare, apoi, in functie de nrul de cazuri rezolvate, de complexitatea lor, bonusuri. ca nu e tot una sa pui un ghips sau sa fii la smurd pe descarcerare. si asa folosesti exact banul ca mijloc de motivare si de distingere intre performante. parca in unele tari se si aplica - zic din ce am vazut in filme. chirurgii, in functie de statisticile personale, sunt platiti diferit. faci niste tabele cu ce face fiecare specializare - si bonusul acordat pe cazurile rezolvate cu succes. la cele cu insucces comisie de investigatie - ca unii pacienti chiar nu pot fi salvati oriunde s-ar duce, altii pot fi. si sa eviti sa existe ultima categorie.


Ai perfecta dreptate dar....din pacate cred ca nici copiii copiilor nostri nu vor apuca asa ceva
Si, da eu as fi de acord ca dupa ce merg la urgenta pentru nu stiu ce tampenii sa-mi tranteasca o factura si sa-mi piara cheful de a mai pierde timpul altora.
Si ma intreb totusi: ce fac cu banii pe care noi ii platim drept CAS-uri????
Isi fac sedii si stau o gramada de functionari care efectiv taie frunza la caini?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Bird, nu stiu cum e la spitalul acela, dar in astea pe care le stiu exista telefon, nu interfon .

Cred ca nu m-am facut inteleasa, interfon adica o scula din aia care apesi un buton si zici: 'urgenta la terapie intensiva' si se aude in tot spitalul. Nu te apuci sa cauti in caiet numerele de telefon ale doctorilor sa-i anunti ca ai o urgenta. Evident ca daca implementezi un astfel de interfon trebuie sa stabilesti exact si cine va raspunde la urgentele astea ca nu poti avea tot personalul sa alerge acolo dar nici sa nu se miste nimeni.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation


exista teleon fix, cu interior pt. camera medicilor, urgente, asistente, portar si asa mai departe.
Interfon nu exista.


Inbox, si acum la cabinetel de planning se dau anticonceptionale, prezervative, doar ca nu se prea inghesuie lumea sa le ia.
Am mai povestit aici de femeia care era la a 11-a sarcina si toti copiii erau in orfelinate, ca nu avea cu ce sa ii creasca. A intrebat-o colega mea daca stie cum se pune un prezervativ si a spu ca nu.

Avortul e de la 80-100 lei in sus.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Bird, nu stiu cum e la spitalul acela, dar in astea pe care le stiu exista telefon, nu interfon .

Cred ca nu m-am facut inteleasa, interfon adica o scula din aia care apesi un buton si zici: 'urgenta la terapie intensiva' si se aude in tot spitalul. Nu te apuci sa cauti in caiet numerele de telefon ale doctorilor sa-i anunti ca ai o urgenta. Evident ca daca implementezi un astfel de interfon trebuie sa stabilesti exact si cine va raspunde la urgentele astea ca nu poti avea tot personalul sa alerge acolo dar nici sa nu se miste nimeni.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation


exista teleon fix, cu interior pt. camera medicilor, urgente, asistente, portar si asa mai departe.
Interfon nu exista.


Inbox, si acum la cabinetel de planning se dau anticonceptionale, prezervative, doar ca nu se prea inghesuie lumea sa le ia.
Am mai povestit aici de femeia care era la a 11-a sarcina si toti copiii erau in orfelinate, ca nu avea cu ce sa ii creasca. A intrebat-o colega mea daca stie cum se pune un prezervativ si a spu ca nu.

Avortul e de la 80-100 lei in sus.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com




80-100 de lei mi se pare o suma mica adica in sensul ca nu cred ca acopera costurile unei asemenea interventii.
In mediul urban mai e cum mai e....dar in cel rural daca intrebi pe cineva de anticonceptionale crede ca l-ai injurat
Si asta tine de educatie.
Nu le-o durea ca banuiesc ca nu e prea placut.....
In loc sa se protejeze prin orice mijloc posibil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa5 spune:

Saracii oameni... A dat necazul peste ei. Este o tragedie. Imi pare rau ca asa ceva se poate intampla in fiecare spital din Romania, deoarece, pe cei din conducere nu ii intereseaza nici un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Toanca, procedura in sine e relativ simpla: vine pacienta, se pune pe masa ginecologica, se face sau nu anestezie (ma refer la cea IV), se face chiuretajul , se da reteta, asteapta pana se simte ok si pleaca acasa. Nu e cu spitalizare.
Costa sterilizarea, mana de lucru, Xilina si seringa.
La noi orice e ieftin fata de alte tari.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Ieri, in Capitala au aparut probleme din cauza faptului ca prematurii nu mai au unde sa fie transportati dupa inchiderea Maternitatii Giulesti. "In cazul sarcinilor normale, nu sunt probleme. Probleme sunt acolo unde e risc de nastere prematura pentru ca aproape toate incubatoarele sunt ocupate", a spus seful Administratiei Spitalelor Bucuresti, Mariu Savu.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/rudele-unei-fetite-ucise-la-maternitatea-giulesti-n-au-primit-nici-acum-oficial-vestea-903540.html


.. la asta ma gandeam si eu.. cati viitori nou-nascuti prematuri/cu probleme vor avea de suferit pt ca a disparut sectia de ATI de la Giulesti?






..adevarata fericire in tine rasare si-n tine infloreste si leaga rod, cand ti-ai pregatit sufletul pentru ea. (Alexandru Vlahuta)

Mergi la inceput