Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Atunci de ce mai avem directori, sefi de sectie si alte functii de conducere, daca nu au nici o vina, nici o raspundere ? Sunt suficiente regulile scrise si executantii, nu ?

Buflea sefii indiferent cum se numesc sunt responsabili pe bucatica sau pe intreg de bunul mers al lucrurilor pe care nu le executa ei cu manutele lor proprii, ci subalternii. Ideea este ca orice regula se respecta (si) prin intermediul controlului periodic al evaluarilor si a sanctiunilor sau recompenselor.

Asa ca sunt vinovati toti cei care manageriaza atat d p d v tehnic spitalul (chiar daca nu trebuiau sa verifice personal fiecare fir electric) cat si cei care conduc corpul de asistente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Buflea pai are totul o logica. Asistenta a lasat copiii singuri si a plecat din motiv ca era doar EA acolo, una, deci seful ei (asistenta sefa) e responsabila pentru faptul ca a pus pe tura o asistenta singura fara sa fie acoperita macar sa mearga la wc. Mai departe merg cu logica si ma gandesc ca era un obicei zilnic ca asistentele sa plece si sa lase copiii singuri din moment ce incuiau usa. Ori un astfel de obicei nu poate continua fara stirea (si acoperirea) asistentei sefe, doctorului de garda, pana la seful spitalului. Ca ma indoiesc ca Marinescu nu a facut si el pe sefu o data sa vina in control si sa gaseasca copiii incuiati singuri in camera. Deci probabil stia si el, adica daca e un manager acceptabil ar fi trebuit sa stie despre criza de personal a asisitentelor, despre obiceiurile lor de a pleca si lasa copiii nesupravegheati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Eu nu inteleg de ce absolviti de vina firma care a facut lucrarea de mantuiala.
Stire de pe hotnews:
Procurorul Marius Iacob, care se ocupa de ancheta privind incendiul de la Maternitatea Giulesti, a declarat miercuri ca pompierii au detectat o improvizatie la instalatia de aer conditionat, dar deocamdata nu se stie exact daca aceasta este si cauza tragediei. Procurorul a confirmat totodata si faptul ca aparatele de aer conditionat au fost verificate cu o saptamana in urma de catre o firma specializata
Si atunci de ce e mai vinovata asistenta decat electricianul sau cine o fi facut respectiva instalatie sau decat cei care au verificat aparatele de AC si le-au declarat corespunzatoare?


Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

si firma e vinovata

dar daca era cineva acolo ii putea scoate inainte sa se intample ceva, la primul fir de fum

nu ardeau 20 de minute, cel mai cumlit chin posibil.

bine era sa fie si instalatia buna si asistenta prezenta, ca ar fi fost doar NORMAL, nimic special, nimic miraculos. dar la noi normalul e anormal, si anormalul obisnuinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Pana la urma vinovatii se stabilesc in functie de ce scrie in regulamentul spitalului. Daca acolo scrie ca pe tura trebuie sa fie 2 asistente, atunci si asistenta sefa este vinovata ca nu a respectat aceasta regula. Daca acolo scrie ca trebuie sa existe alarma de fum, atunci e de vina administratorul ca nu a pus alarma de fum.

Dar nu se poate ca toata lumea sa fie demisa- de la spital, la minister si la guvernanti. Singura care trebuie sa infunde puscaria este asistenta aia imbecila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

intradevar, asistenta nu are nici o scuza, pentru ca a plecat si a lasat aceste suflete singure, atata timp, dar mie mi se pare ca normal intro sectie de reanimare trebuia sa fie in permanenta si un medic, pentru ca sunt cazuri foarte grave, si o infirmiera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ma contrazici, ma contrazici nu-i bai dar nu ai priceput ce am vrut sa spun. Ma cunosti prea putin ca sa spui ca nu reclam. Cred ca am reclamat de la mama asistentei in spitalul ala scris si cu numar de inregistrare, mi-am dat banca si firma de leasing in judecata si contrar parerii generale cu justitia rezolvi multe. Mi-e lene sa-mi verific bonul in magazin desi ar trebui sa o fac. Am sunat ieri la meridian sa-l reclam pe tampitu de sofer care-si parcase masina in mijlocul trecerii de pietoni...am o placere nebuna sa-mi cer drepturile de baza. Am plecat de doua ori din giulesti pe semnatura ca nu aveam caz sa stau mai mult decat strict necesar si oricum dupa ce reclamasem asistentele si liftiera situatia era destul de tensionata.

Dar nu as iesi in strada sa cer salarii mari pentru cei din spitale. Nu acum. Nu discut exceptiile si nu discut de XIO, dar cred ca foarte multi au uitat ca au un suflet si ca neglijenta si indolenta lor costa nu bani ci vieti. Daca ii vedeai ca-si dau interesul si se poarta uman , in general vorbesc, lumea iesea in strada si protesta. Dar majoritatea are o experienta proasta despre cum a fost "tratat" in spital , despre cum i-a fost trantita usa in nas, despre cum se tipa, despre cum se faceau glume de santier pana la experiente tragice. Yap statul sa le mareasca salariile...perfect de acord...o sa devina brusc umani si empatici?



Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui Marina
Si lumea nu sare sa iasa in strada si sa moara de gat cu guvernul pentru ca vrea salarii decente pentru medici pentru ca fiecare a avut o experienta cu oamenii din sistem, multora nu le e frica ca e baia la comun in Giulesti le e frica ca urla femeia de servici ca te plimbi pe culoar si faci mizerie ca ea tocmai a spalat

Te contrazic - este exact ce spunea XIO - oamenii se supun marlaniilor pentru ca optica romanului este "sa-mi fac treaba si la revedere, dupa mine potopul" ... de ce sa fac eu reclamatie, sa ma stie tot spitalul, toata lumea ma aproba dar nimeni nu mi se alatura ?

Eu cand am fost ultima data in Romania m-am certat cu una la suerpmarket ca smantana avea un pret pe raft si la casa alt pret (mai mare) ...si cand i-am spus a sarit la gatul meu, ca nu e vina ei, ca ea ce sa faca, ca atat ponteaza casa de marcat ...iar eu, cu aere de America, am cerut sa platesc cat scrie pe raft, CALM, apoi am cerut sa vorbesc cu managerul de magazin, CALM ... si s-a adunat lumea ca la circ si toata lumea dadea din cap si ma aproba dar nimeni nu mi se alatura ...a venit managerul care m-a trimis sa ii aduc eticheta de pe raft ... CALM, i-am spus ca asta poate sa faca el, ca e magazinul lui si ca daca nu platesc pretul pe care l-am vazut pe raft, vreau sa vorbesc cu proprietarul ... e poveste lunga - cu ochi peste cap, am platit pretul de pe raft dar nu mi s-a dat restul ci 2 plicuri de zahar ...si cum tot eram incalzita, am cerut banii mei, ca nu imi trebuie zahar, si s-a pus de un nou circ in magazinul ala. Si am obtiunut TOT ce am vrut, cu circ, si ochi peste cap, si lumea stransa ciorchine si mama langa mine ORIPILATA si suparata ca ce ma cert pt "nimicuri" ... iar la sfarsit, cand am iesit din magazin, mama cica "aoleu, sa plecm repede acasa sa nu ne bata cineva" ... deci cam asta este mentalitatea romanului, fie ca cumpara servicii medicale sau smantana de la supermarket. Mantalitatea este "sa ma vad eu cu boala rezolvata si smantana in plasa" si sa rezolve altii neregulile.
A zis bine cineva, mentalitatea asta isi merita sitemele administrative pe care le are.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Poate pare barbar, dar dupa parerea mea asistenta aia care trebuia sa fie acolo cu copii si era dusa lerla la cafele si povesti trebuie sanctionata exemplar! Nu stiu judecata in piata publica !
Indiferent daca erau sau nu sisteme de alarma acolo, daca ea era acolo si simtea din prima miros de fum tragedia asta nu s-ar fi intamplat! Putea alerta imediat pompierii copilasii erau scosi la timp si acum era vazuta ca un erou.
Eu am vazut reactiile asistentei care a lasat copilul in incubator si l-a ars, ce gura avea cum ca incubatorul era vechi si toata vina o poarta sistemul! Din nou daca ea era acolo si supraveghea atent vedea ca acel copilas sta prea aproape la lampa aia , ca este rosu si ca incepe sa aiba arsuri !
Indiferent de salariile mici sau mari pe care le au, nimic nu le da dreptul sa -si bata joc de o viata doar pentru ca nu-i ajung ei banii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Buflea, la asta m-am gandit si eu, ca omul nu are de unde sa stie daca ce simte este un infarct sau o nevralgie.
dar pt. asta exista medicul de familie.
Daca spre exemplu doamna aceea mergea ziua la medicul ei de familie si ii spunea problema , acela o lamurea sau daca nu era sigur ii facea o trimitere la ginecologie. Ca la noi trimiterile se fac de pe o zi pe alta, nu astepti 3 luni.
La urgente vin des pacienti doar asa, de amorul artei.
la ortopedie am avut o pacienta care venise pe la 12 noaptea ca o doare gezna Ma uit, vad ca n-are nimic. Medicul ortoped nu zice nimic. O intreb ce s-a intamplat si spune ca acum o luna a calcat stramb. Zi bine, dar acum te doare mai tare, ai calcat iarasi stramb? Raspunsul?
"nu , dar din cand in cand parca simt o jena". Si la rugamintea mea face rotatii din laba piciorului si o misca in toate directiile.
Pai e normal asa ceva?
Alta pacienta s-a dus noaptea pe la 4 la urgente la gineco si cand a intrebat-o doctorul daca are ceva dureri a spus ca nu, dar a venit la un priveghi si s-a gandit sa vada daca mai are nu stiu ce chist sau ce avea.



***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

ma contrazici, ma contrazici nu-i bai dar nu ai priceput ce am vrut sa spun. Ma cunosti prea putin ca sa spui ca nu reclam. Cred ca am reclamat de la mama asistentei in spitalul ala scris si cu numar de inregistrare, mi-am dat banca si firma de leasing in judecata si contrar parerii generale cu justitia rezolvi multe. Mi-e lene sa-mi verific bonul in magazin desi ar trebui sa o fac. Am sunat ieri la meridian sa-l reclam pe tampitu de sofer care-si parcase masina in mijlocul trecerii de pietoni...am o placere nebuna sa-mi cer drepturile de baza. Am plecat de doua ori din giulesti pe semnatura ca nu aveam caz sa stau mai mult decat strict necesar si oricum dupa ce reclamasem asistentele si liftiera situatia era destul de tensionata.

Dar nu as iesi in strada sa cer salarii mari pentru cei din spitale. Nu acum. Nu discut exceptiile si nu discut de XIO, dar cred ca foarte multi au uitat ca au un suflet si ca neglijenta si indolenta lor costa nu bani ci vieti. Daca ii vedeai ca-si dau interesul si se poarta uman , in general vorbesc, lumea iesea in strada si protesta. Dar majoritatea are o experienta proasta despre cum a fost "tratat" in spital , despre cum i-a fost trantita usa in nas, despre cum se tipa, despre cum se faceau glume de santier pana la experiente tragice. Yap statul sa le mareasca salariile...perfect de acord...o sa devina brusc umani si empatici?

Aham ..inteleg ce vrei sa spui, reclamanta mica
Cred ca cei care nu mai au mustrari cand iau spaga, n-o sa se schimbe. Si culmea este ca aia sunt de regula cei mai avansati, cu salariile mai mari. Dar sunt rezidentii astia ca XIO, cu constiinta curata (inca), care sunt tineri si au impresia ca pot raspurna lumea, ca ei nu se manjesc cu spaga ... astia trebuie feriti sa fie inghitit de sistem. Astia au si salariile cele mai mici ...poate daca ei ar avea un trai decent, ar ramane coloana vertebrala in picioare.

Mergi la inceput