Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Dar de ce impuscati? Sa repetam perpetuu aceleasi gresli care ne vor atirna istoric de coada ca conservele goale?
mai bine inlaturati pur si simplu...dar nici macar pt asta lumea nu face ni-mic!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

Exact Xio, cat timp oare vor mai ramane? Pana ajung la limita....si e valabil in toate sistemele. Eu, ca si altii, vreau sa traiesc in tara mea, dar vreau un sistem medical bun, vreau un sistem de invatamant bun, vreau un sistem administrativ unde sa nu fii batjocorit pe la cozi, etc..vreau un job motivant din toate punctele de vedere (nu doar financiar), si sper si sper, dar daca vad ca nu se poate, pana la urma ce iti ramane? Sa pleci in alte tari unde le poti avea pe toate....sau nu...

Din pacate, la noi tot sistemul e putred, dupa 50 de ani de comunism, au urmat inca 20 de nesimtire a guvernantilor nostri, preocupati doar de propriul buzunar, aruncand ceva firimituri la alegeri, dar acum ne-am saturat, e timpul sa facem ceva.... pentru copiii nostri, pentru noi e deja tarziu ...cred...

E cumplit ce s-a intamplat la maternitatea Giulesti, nu pot sa nu plang pentru parintii respectivi si pentru copilasi, poate e vina asistentei respective, poate e vina directorului, dar pana la urma e vina noastra a tuturor ca am acceptat doar firimituri...avem darul de a ne resemna rapid, de a gandi in mod fatalist, deci, intr-un fel ne meritam soarta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

DUMNEZEU SA-I ODIHNEAZA IN PACE PE MICUTII CARE AU PIERIT SI SA ALINE SUFLETELE PARINTILOR LOR!

Dragele mele,

Directorii spitalelor sunt numiti in aceste functii strict pe criterii politice...Spitalele sunt in grija Primariilor....Primarii sunt alesi de populatie, dar fac (in majoritatea cazurilor)parte dintr-un partid....Cunosc cazuri in care Directorul spitalului s-a schimbat de-a lungul timpului de cate ori s-a schimbat partidul la putere....Deci, sa nu ne facem iluzii... nu sunt pusi in aceste functii pe baza unui concurs sau a competentelor profesionale...

Stau si ma intreb cum ar putea un Director (care practica in acelasi timp si meseria de medic si cea de administrator al spitalului, are sute de paciente, consultatii la cabinete private, participa la sedinte de partid) sa fie eficient??!!Este imposibil!

M-am cam saturat ( ca multi altii,de altfel ) sa aud scuza aceasta cu "s-au facut disponibilizari, nu avem oameni suficienti ,sunt salarii mici...."... Este un argument pueril....

Cred ca stim cu totii ca in spitalele din Romania trebuie sa dai spaga portarului ca sa poti intra in cladire, infirmierei ca sa iti schimbe cearceaful cand te internezi, asistentei ca sa vina sa iti faca o injectie,medicului ca accepta sa se uite la tine.
Stiu... cei care practica aceste meserii vor sarii imediat sa spuna ca nu-i asa... nu or fi toti la fel... dar deja cazurile care nu se incadreaza in ce am enumerat mai sus sunt pur si simplu exceptii!

Stim cu totii ca vanzatorii ambulanti se plimba cu diverse produse prin spital.. dar apartinatorii celor bolnavi nu au voie sa intre...
Asistentele si medicii de garda dorm bustean si tipa la tine cand te duci sa-i trezesti caci tocmai ti se intampla ceva grav...sau se bulucesc dragile asistente medicale sa cumpere aur, argint,haine de la diverse persoane ambulante ... sa te fereasca dumnezeu sa le deranjezi...ca doar au "salarii mizere".
Stim cu totii ca asistentele si medicii fumeaza in incinta spitalelor ca la bar...sau cazuri de medici care vin sa opereze pacientii sub influenta alcoolului...
Desigur cei ce nu se incadreaza in categoria celor de mai sus ... inca nu s-au adaptat sistemului medical execrabil din Romania...dar o vor face intr-un final... caci societatea nu le ofera nimic..

Poate ca asistenta medicala care trebuia sa fie in salonul bebelusilor a fost trimisa ( cum se practica in spitalele din Romania) sa cumpere ceva pentru medic, sef de sectie .. poate tocmai lua vreo atentie pentru vreun medic ce isi sarbatorea ziua numelui...

Fiecare spital trebuie sa aiba un responsabil PSI (conform legii trebuie sa aiba si un plan de prevenire si interventie in caz de incendiu) dar si persoane care sa asigure acest serviciu permanent.. unde era acela?

Societatea romaneasca este BOLNAVA!!!!

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Singura vinovata e asistenta, care nu si-a facut datoria. Ea are cea mai mare vina. In plus, asistenta sefa, medicul de garda si conducerea spitalului. Ei au obligatia sa-si controleze personalul (inclusiv asistentele).
As fi curioasa ce vor constata cei de la Parchet. Insa din pacate stiu ca nu vom afla niciodata adevarul. Ca de obicei.
Traiasca musamalizarea iar bietii bebelusi sa se odihneasca in pace (cei 4... sau cati or fi ei.... ca nici asta nu vom afla in veci)

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Sincer asta cu 'nu iti convine salariul, pleaca din sistem' imi suna a 'nu iti convine sistemul, pleaca din el'...nu asta e solutia!



Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui danat

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Pai daca doar spitalul(cladirea) e curata,aparatura mai buna,tratament uman ...dar doctorul/ii ,asistentele sunt aceiasi asta nu zice nimic?
Adica de ce la privat se poate da` la stat nu?Adica cind intri in spitalul de stat faci ce vrei,tai si spinzuri,tipi,urli,injuri si arati buzunarul ca sa`i bagi in seama,insa cind intri in spitalul privat ,brusc te loveste omenia si profesionalismul,uiti de existenta spagii si "operezi" exact dupa manula si lege?
hm,ciudat!
Asadar "statul" inseamna ceva de care ne putem bate joc .Evident ,statul cu legile lui + populatia.LA stat ne permitem sa ne batem joc,la particular suntem oameni,profesionisti,buni cetateni care respecta legea.

Oare unde`i buba?

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!



Personal am avut o experienta si cu spital 100% privat din Ro. Acum vreo 2 ani am avut o operatie (considerata usoara) si am ales s-o fac in privat din cauza fricii de infectii dupa, etc.
Pot sa spun ca, personalul medical mediu (asistente etc) sunt cam la fel ca in spitalele de stat, exceptand faza cu spaga! In rest, aceeasi amorteala, doar ca nu iti vorbesc obraznic. Respectuos nu pot spune, pt ca au un soi de indiferenta rece in glas (nu sunt genul care sa simt nevoia sa fiu pamperuita in nici o situatie, insa acum am termeni de comparatie).
Nu mai spun de o chestie care mi s-a parut lipsa de profesionalism crasa, asteptam in rezerva sa vina medicul sa discutam inainte de operatie, asa cum fusesem anuntata anterior de catre o asistenta ca in 10-15 min va sosi dl doctor.. si astept, astept...dupa vreo 40 min ma duc la receptie si intreb....vine in 3 minute dr-ul si-mi spune ca nu a fost anuntat de nimeni ca sunt acolo!!!!
Si era operatie cu programare!

Inafara de asta, la maternitatea aceluiasi spital privat, daca naste cineva prematur care are nevoie de aparatura speciala, este trimis cu ambulanta tot la spital de stat! Deci e un fel de carpeala teribila, cu vesnicul "las´ ca merge..."



_

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.


Hobby
www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel




Nu stiu de ce ,dar eram sigura ca asta este "privatul"in Romania!

Este asa o...amestecatura tipic as spune!Vezi si chestia cu trimisul prematurilor in spital de stat!Pai ce fel d eparticular esti,oferi sau nu oferi serviiile corespunzatoare in domeniu!

Dana



www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Condoleante parintilor, imi vine greu sa imi imaginez macar o asemenea tragedie. Cum este sa iti spuna probabil dr ca al tau bebe e pe drumul cel bun si are sanse de supravietuire, ca mai apoi sa iti arda copilul de viu din neglijenta personalului medical si din lipsa preocedurilor ce trebuiesc urmate.

Vad ca vorbiti de sistemele de sanatate. Nu cred ca nici unul este perfect insa cel din Romania sufera rau (sistemul). Dupa ce am avut de a face cu sistemul national de sanatate de aici (NHS) care functioneaza de la buget (se plateste ca si in Romania contributie din salariu, insa e tratata toata lumea egal chiar si cel ce nu munceste) sugestiile mele ar fi urmatoarele:

-sistem rooming in toate spitalele si acces la propriul copil cand si cum doreste mama (aceasta tragedie nu s-ar fi intamplat daca mamele erau lasate sa stea macar pe un scaun langa incubatorul puiului lor, cand doreau ele).

-sisteme de incendii functionale (detectoare de fum verificate periodic)

-instaurarea de proceduri clare (de ex se poate instala un sistem din acela de pontaj care sa arate mereu ce persoane si cate au fost la orice moment intr-o camera, astfel incat seful asistentelor sa ia masuri daca in camera prematurilor de ex nu a fost macar o persoana permanent)

-centralizarea datelor pacientilor astfel incat sa poata fi accesate de tot personalul medical al sistemului de stat din orice locatie, asta ar garanta apoi informarea exacta a situatiei fiecarui pacient indiferent ca mergi la medicul de familie sau la urgente. Astfel nu ar mai fi nevoie sa vina ginecologul de acasa noaptea cand naste pacienta lui ci orice medic de garda ar putea vedea starea de sanatate a pacientei.

Stiu ca cele de mai sus costa insa cum s-au gasit bani pentru brandul de tara (un lucru inutil) sau alte aberatii pe care citesc ca se duc banii de la buget...

In plus eu cred ca sistemul ar trebui sa ofere cele necesare pacientului, deloc mai putin insa nici mai mult. Sa explic: aici au hotarat de ex ca la o sarcina lipsita de risc (lucru hotarat la inceputul sarcinii de moasa si medicul de familie) trebuiesc efectuate doua ecografii mari si late pe parcursul sarcinii: una la 12 sapt (practic de confirmare si viabilitate a sarcinii) si una la 20 sapt (morfologica). Daca pacienta doreste ecografii extra merge la privat si scoate frumusel bani din buzunar. Insa daca situatia se schimba (cum a fost la mine ca nu mai crestea mandra de la 32 sapt) nu mai scapi de ei si faci eco dupa eco (eu faceam saptamanal).

Cam asa e cu fiecare lucru, adica primesti tot ce este necesar sigurantei tale, insa nicicand nu dictezi tu ca pacient cu cine nasti, la ce ora, cate eco vrei, etc. Iar ceea ce considera ei necesar poate nu e mereu in acord cu pacientul total, sunt femei care nu sunt multumite de sistem, eu am fost, sarcina mea a fost lipsita de risc (cu exceptia ultimilor 6 sapt cand am fost monitorizata) am nascut natural, la termen, cu moasa de serviciu. Daca apareau probleme aparea medicul imediat, n-au aparut. Copilul a stat cu mine din secunda unu pana am iesit din spital, solicitand binenteles ajutor la nevoie (aveam un buton pe care il apasam).

In fine, parerea mea e ca, existenta spagii (chiar si atunci cand nu sunt primite cele mai bune servicii, ci doar asa se da spaga din inertie) a dezumanizat o mare parte din personalul medical.

Nu pot intelege de ce copiii stateau incuiati in timp ce sunt convinsa ca mamele erau dispuse sa doarma si pe jos langa incubatoare sau patuturi, iar asistentele plecau la taiat frunza la caini. Ok, daca tot pleci, lasa macar o mamica doua in salon cu puiul ei. Dar ambitia e mare si prostia si mai si.

Sper ca macar acum romanii sa se trezeasca, sa iasa in strada, sa faca un miting ceva, sa ia fraiele in maini cu audiente si proiecte de inbunatatire a sist de sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ministrul sanatatii a cerut primariei Bucuresti sa demita toata administartia maternitatii.

Intrebare reporter: dl ministru, v-ati cert demisia?"
dl Ministru: "Nu"

O viata de copil =5000 lei
sanatatea unui copil ars =3000 lei


edit:
Se continua cu explicatiile: Spitalul nu e in administrare ministerului, ci a primariei. Medical e subordonat ministerului, dar medical nu a fost nici o problema, numai de ordin administrativ (care administrativ spitalul nu tine de minister)
Nu am cuvinte ....



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enachescug spune:

CONDOLEANTE PENTRU PARINTI!

Guvernul da 5000 ron...
Ce sa faca parintii cu acesti bani?
Cred ca puteau sa fie 5 mil euro ... Nimic nu poate schimba pentru parinti drama ...
RUSINE!!!!
Si acum vorbeste Pilat din Pont, ministrul sanatatii, ca cere primarului demiterea echipei manageriale ... Pai cine a dat spitalul in halul in care e la primarie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Intrebare: a vazut cineva pe Oprescu zilele astea?



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput