Prietene la bine si la greu - 43

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

ma tot tin de cateva zile sa multumesc fetelor care ne-au votat

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

www.prichindelulmeu.ro/site/index.php?menuId=4&contestId=1¤tPage=3" target="_blank">ma considerati frumos? votati-ma in fiecare zi, de cate ori puteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

pozici de la mare




Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

www.prichindelulmeu.ro/site/index.php?menuId=4&contestId=1¤tPage=3" target="_blank">ma considerati frumos? votati-ma in fiecare zi, de cate ori puteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Lyly, eu te-am votat si nu prea..adicalea cand am vazut ca altii de pe acolo au cu miile voturi si tu abia aveai peste o suta, m-a apucat dezamageala, am zis ca acolo e 'facuta' treaba
Fain tare ca s-a distrat in apa de mare ficioru, a mea urla ca din gura de sarpe daca o bagam in apa
Nici fii'mea nu serveste tot timpul scaunul de masina, mai ales la drum lung si cand e ft obosita o adorm in bratele mele si pe urma o postez in scaun. Altfel ne urla si ne face de cap pe amandoi. Asa ca..alternez scaunul cu statu in brate, ce sa fac????
Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Cum scoatem un obiect inghitit accidental=manevra Heimlich

Manevra Heimlich la sugari (copii mai mici de 1 an)

Se aseaza copilul cu fata in jos pe antebrat, astfel incat capul acestuia sa vina mai jos ca pieptul (toracele).
Se sustine capul copilului cu mana. Nu trebuie sa se acopere gura copilului sau sa se rasuceasca gatul acestuia.
Pentru a scoate obiectul se bate cu mana spatele acestuia de 4 ori, intre cei doi omoplati (scapule).
Daca nu se pot elibera caile aeriene, se sustine capul si se intoarce copilul pe coapsa, cu fata in sus si cu capul spre podea (in jos). Se aplica 2 sau 3 degete pe partea inferioara a sternului si se apasa de 5 ori de jos in sus.
Se cauta obiectul in cavitatea bucala a copilului. Daca acesta se vede trebuie scos. Se pot face doua respiratii gura la gura.
Daca bataile pe spate si apasarea pe piept nu scot obiectul trebuie chemata ambulanta si inceperea manevrelor de resuscitare respiratorie.
Se continua bataile pe spate, apasarile pe piept si respiratiile gura la gura, pana cand copilul da afara obiectul si incepe sa respire de unul singur sau pana cand soseste ambulanta.

Am si niste pozici, dar nu le pot da copy/paste aici. Trimit pe mail documentul intreg.


Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Somn usor de pe la noi
Maine plecam iar la Busteni.Aici e infernal.Geo a dormit in carut,dupa vreo 2 ore de chin.In pat nu a fost chip sa doarma.
Dam si noi de baut si spunem la multe lunitze Paulei si multe aniversari Mariilor.
Azi copilul nu a mai papat bine ca la munte,a fost miorlait.
Sunt fericita si obosita.Motivul:a invatat sa se joace cucu-bau cu paturica si azi a pus-o in practica:o punea pe fata cand eram langa el,o dadea jos,eu spuneam bau-el radea in hohote.
Si tot azi,aseara am ajuns tarziu si doar a dormit in patut, s-a ridicat singur pe patut(el are din ala de voiaj).
S-a trezit.


de George-Stefan (15.11.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Bonsoiree,

Mi-am amintit ca vroiam sa mai precizez ceva referitor la scaunul asta rear -facing, pe langa testele de siguranta. Imi place foarte mult faptul ca sta cu spatele la AC, altfel i-ar sufla direct in fata. Asa este protejat.

Ref. scaunul meu in particular, Capsionul Sr. nu face rabat la d-astea, este foarte strict, iar scaunul nu e 8 mil el si 8 sistemul, si tot pretul se refera la un sistem care nu merge decat pe isofix. Adica asta al nostru nu merge prins in centuri, este cu sistemul isofix prins in scaun. Dac avreu sa il duc cu masina bunicilor, care n-are isofix, no can do.

Hai mai Licurix , clar e iubit si dragalit in pat, mi-e mai usor sa scriu co-sleeping, tu n-ai vazut la ce ora lansez io mesaje?


mami de MATEI -TUDOR (10.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

La multi ani Mariilor s Marianelor.
Simina, nastere usoara surioarei.

mami de MATEI -TUDOR (10.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

legat de subiectul cu alaptarea in tandem, vroiam sa spun ca orice scriu, stiu sigur ca macar uneia dintre noi nu-i va pica bine. Suntem pana la urma o turma de mamici diferite, cu copii f diferiti si care au trecut de la nastere pana acum prin tot felul de situatii (alaptare dificila sau esuata, mastite, experiente aiurea cu lapte praf, medicamente, diversificare etc etc etc ). Dar tot asa stiu ca unele din noi apreciaza lucrurile postate, de aia am ales sa scriu. Si m-am gandit sa cer scuze de pe acum daca deranjeaza pe cineva si sa va rog sa alegeti sa nu cititi un subiect daca va supara ideea / ideile (spun asta ca de multe ori am gasit diverse pe net, dar n-am postat ca m-am gandit sa nu se supere careva dintre noi).





Diana, Coque

Coque ce fain ai scris . Ai mare dreptate. Si eu regret f tare cocktailul de medicamente pe care l-am bagat pe vena la nastere (de epidurala nu mai zic ).

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui DianaR

Monis mi-am modificat-o de ceva vreme... Incercam sa mergem afara, desi sta pe ploaie/furtuna aici... Ce joc propui?



nu stiu, ceva dragutz de we... parca prea serioase suntem...

sau iar ne jucam cu berea? uite-o, nu e!

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Ne-am intors si noi de la plimbarea de seara. Si pe cand imi faceam eu planul sa culc copchilu si sa ma dau pe forum (adica sa raspund din urma...), inainte sa-i facem baie lui Timi, mi se pare ca arde. Pun termometrul...38,3. Sotul zicea sa nu-i mai facem baitza, eu am tinut-o mortis pe-a mea, sa ii facem cu apa mai domoala. Chestia e ca trebuia sa ascult totusi de domnu sot, pentru ca inainte de baie avea 38,3 iar dupa, 38,5.
I-am dat 4 ml de Panadol, iar acum ii tot schimb sosetutele cu otet.

Habar nu am daca e de la AC care a mers zi si noapte (ca la noi sunt 40 de grade afara!) sau daca e de la dinti. Parca spunea Diana ca de la dinti nu e asa mare temperatura...
Of, of...

Si chiar azi la amiaza cand citeam din urma, mi-am salvat mesajul Dianei pt Floricik, asa, just in case...sa-l am acolo. Nici nu ma gandeam eu ca peste cateva ore o sa-mi trebuiasca. Mersi mult, Diana. Supozitoare nu am in casa. Am doar Panadol si Nurofen. Daca nu scade cu astea, trimit sotu la cautat de supozitoare.

Mergi la inceput