Burtici cu buburuze de ian-feb 2011 (4)

Burtici cu buburuze de ian-feb 2011 (4) | Autor: ian_feb2011

Link direct la acest mesaj

Asa am inceput: 1, 2,3


Suntem un de 23 cu x si y


Burtici de Decembrie 2010

Abramburika DN - xx.xx.xx, UM - 19.03.2010, DPN - 24.12.2010
Numeioana DN - 01.12.1981, UM - 24.03.2010, DPN - 28.12.2010
Blue_nihgt DN - 11.12.1979, UM - 27.03.2010, DPN - 31.12.2010



Burtici de Ianuarie 2011


Ileana.Consanzeana DN - 21.10.1980, UM - 26.03.2010, DPN - 02.01.2011
Relusha DN - 25.09.1979, UM - 28.03.2010, DPN - 02.01.2011
Irinukaaa DN - 15.03.1984, UM - 29.03.2010, DPN - 03.01.2011
Bebelu86 DN - 30.09.1986, UM - 30.03.2010, DPN - 04.01.2011 - Dr. Rotaru Octavian - Sp. Elias
Zumzu DN - 15.09.1983, UM - 24.03.2010, DPN - 04.01.2011
Ggsk DN - 06.04.1980, UM - 30.03.2010, DPN - 05.01.2011
Mamutz DN - xx.xx.xxxx, UM - 31.03.2010, DPN - 07.01.2011
Lili_g DN - xx.xx.xxxx, UM - 31.03.2010, DPN - xx.01.2011
Roxx26 DN - 14.09.1982, UM - 03.04.2010, DPN - xx.xx.2011
Cristina_miruna DN - 15.04.1981, UM - 03.04.2010, DPN - 07.01.2011 + Miruna (05.01.2006)
Foxy-le DN - 01.08.1977, UM - 03.04.2010, DPN - 07.01.2011
Mica_Daria DN - 26.12.1984, UM - 03.04.2010, DPN - xx.01.2011
Kitzy DN - 30.09.1979, UM - 06.04.2010, DPN - 08.01.2011
AditzaC DN - 25.09.1984, UM - 08.04.2010, DPN - 13.01.2011
Bebelusi DN - 14.10.1980, UM - 09.04.2010, DPN - 14.01.2011
AlexaM DN - 31.08.1979, UM - 12.04.2010, DPN - 17.01.2011 + Matei (24.08.2008)
Anemi_b DN - xx.xx.xxxx, UM - 13.04.2010, DPN - 18.01.2011
Adhnana DN - 09.07.1978, UM - 16.04.2010, DPN - 20.01.2011 + Alexandru (08.10.2007) Dr. Prof. Bogdan Marinescu,Sp. Giulesti
Gabiu DN - 01.04.1974, UM - 19.04.2010, DPN - 24.01.2011 + Albert Mihai (10.05.2007)
Fragrant8 DN - 21.05.1977, UM - 22.04.2010, DPN - 27.01.2011

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"
binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in
pantecele mamei sale,si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, care porti de grija pasarilor cerului si
infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil
care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai
si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si
binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.

Rugaciune pentru o nastere usoara

O, Preaslavita Maica a lui Dumnezeu! Miluieste-ma pe mine pacatoasa roaba ta, vino intru ajutorul meu in vremea durerilor mele pe care le rabda toate fiicele Evei in timpul nasterii. O, ceea ce esti binecuvantata intre femei, adu-ti aminte cu ce bucurie si dragoste te grabeai sa ajungi la ruda ta Elisabeta cand aceasta a ramas insarcinata si ce minune s-a aratat cu mama si cu pruncul din pantecele ei si, din nesecata milostivire a ta, da-mi si mie, umilei tale roabe, nastere usoara! Da-mi harul ca acest copil ce se afla langa inima mea sa strige cu bucurie asa cum Sfantul prunc Ioan s-a inchinat Dumnezeului si Mantuitorului nostru, Care din iubire pentru noi, pacatosii, nu S-a rusinat, ci a aceptat sa fie prunc. Bucuria negraita de care s-a umplut inima ta feciorelnica la nasterea Fiului si Dumnezeului tau sa-mi aline durerea! Mantuitorul tau nascut de tine, sa ma pazeasca de moartea care curma viata multor mame la nastere si sa se numere rodul pantecelui meu in randul alesilor lui Dumnezeu! Auzi, Preaslavita Imparateasa a Cerurilor, smerita mea rugaciune, intoarce fata ta spre mine si nu ma rusina, nadejdea mea, ci acopera-ma, ajutatoarea crestinilor si tamaduitoarea bolnavilor cu acoperamantul tau in ceasul chinurilor si al durerilor, ca sa ma invrednicesc sa cunosc ca tu esti Maica milostiviri si sa slavesc bunatatea ta, caci tu nu nesocotesti niciodata rugaciunile celor sarmani si ii izbavesti pe toti cei ce te cheama in ceasul necazurilor. Amin.

********************************************************************

CUM SE SCHIMBA UN CAPITOL - indicatii pretioase
1. Te loghezi cu userl comun
2. Deschizi ultimul capitol de la aspirante la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta
3. Dai click dreapta pe Iconul 'Editeaza respuns' si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai 'Subiect nou' buton care e sus in dreapta paginii sau jos in stanga
5. De la cealalta pagina copiezi titlul si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine
6. Cu butonul "reply with quote" (foita cu sageata verde de deasupra mesajului) se ia textul de la mesajul cu listuta din cap de la subiectul vechi si se copiaza in primul mesaj din capitolul nou,se scot tag-urile [ quote ] de la inceput si de la sfarsit ca sa apara textul scris normal nu ca si cand ar fi citat.
7. Dai Creeaza subiect nou
8. Copiezi linkul noului capitol(il gasesti la topicul general)
9. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou.(scrii [ url="" ]nr. capitolului vechi[ /url ] fara pauze intre [] am scris asa ca sa se vada formula, iar intre "" se pune link-ul primei pagini de la cap. pe care il schimbam).
10. Te loghezi inapoi cu userul tau
Si gata !!! Capitolul nou este facut

Pentru a modifica ceva in prima pagina(de exemplu adaugarea unor noi fete nu mai e nevoie sa adaugati culoarea la fiecare nume, ci doar dupa ultima virgula si inainte de culoarea de la sfarsitul paragrafului respectiv ( exemplu: la aspirante la inceput si la sfarsitul listei cu nume este culoarea mov) voi puneti inainte de de ultimul atat.


Cont Comun : ian_feb2011
E-mail: ianfeb2011@gmail.com
pentru parola trimite pm.


Cum sa-ti activezi PM-ul - Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

Cum sa ascunzi un link - [ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.

Cum sa ai sau la semnatura. Mergi la Profil Personal, selectezi Editeaza profil , mergi in josul paginii la Optiuni Profil + / - , apesi pe + , si la Semnatura scrii gravi sau gravired intre [] si adaugi saptamanile.

Cum sa accesezi contul pentru poze - Picassa
1. Mergi la adresa http://picasa.google.com/.
2. Faci click pe scrisul "go to Picasa Web Albums" din partea dreapta a ecranului.
3. Introduci adresa de e-mail deschisa pentru contul Picassa (ianfeb2011@gmail.com) si parola (la cerere pe PM).
4. Daca doresti sa pui pozele personale faci click pe butonul "upload" aflat in partea de sus a ecranului si apoi pe scrisul "create new album".
5. Denumesti albumul creat si faci click pe butonul "continue".
6. Incarci pozele dorite din calculator si salvezi.



LINKURI UTILE:

www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Valori bhcg
www.desprecopii.com/info.asp?id=848 " target="_blank">Calculator data nastere
www.betabase.info/" target="_blank">Evidenta valorilor beta hcg pt sarcini cu 1,2,3 bb
www.americanpregnancy.org/pregnancyhealth/fishmercury.htm " target="_blank">Mercurul in peste
www.in-gender.com/cs/forums/t/94345.aspx" target="_blank">Comparatie bebe si fructe
www.fetalsure.com/fetal-heart.html " target="_blank">Bataile inimii pe saptamani
Sarcina pe saptamani
www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pt verificat masuratori de la eco
Drepturile gravidutelor si proaspetelor mamici
Informatii necesare pt concediu pre, postnatal, inclusiv CIC
www.drepturile-gravidelor.ro/Articole/7/Alocatia%20nounascut.html " target="_blank">Acte alocatie nou nascut
www.drepturile-gravidelor.ro/Articole/8/Trusoul%20nou%20nascuti.html " target="_blank">Acte necesare pt trusou bb
www.drepturile-gravidelor.ro/Articole/2/Concediu%20ingrijire%20a%20copilului%20si%20indemnizatie%20ingrijire%20a%20copilului.html" target="_blank">Acte CIC
Ghid virtual pt viitorii tatici



Filmulete interesante:
www.youtube.com/watch?v=kNIkpXPhmlc" target="_blank">In pantec 1; www.youtube.com/watch?v=eH7zjTft2FU" target="_blank">In pantec 2; www.youtube.com/watch?v=cY1vsuf2RJI" target="_blank">In pantec 3; www.youtube.com/watch?v=_4vl7D0ZcZQ" target="_blank">In pantec 4; www.youtube.com/watch?v=Y5M9opdkmkw" target="_blank">In pantec 5;
www.youtube.com/watch?v=qZT0bATQjxw" target="_blank">In pantec 6; www.youtube.com/watch?v=iRDssooo_4A" target="_blank">In pantec 7; www.youtube.com/watch?v=rwywzWNHNe0" target="_blank">In pantec 8; www.youtube.com/watch?v=C_XpwKhObTU" target="_blank">In pantec 9; www.youtube.com/watch?v=fNTxvzZ-YWA" target="_blank">In pantec 10


Corespondentul sapt. de sarcina in luni:
luna 1= 01-05 sapt...........luna 4= 14-18 sapt...........luna 7= 28-31 sapt.
luna 2= 06-09 sapt...........luna 5= 19-22 sapt...........luna 8= 32-36 sapt.
luna 3= 10-13 sapt...........luna 6= 23-27 sapt...........luna 9= 37-40 sapt.


Cum se citeste o ecografie:
LMP - ultima menstruatie
LMP-GA - varsta gestationala conform ultimei menstruatii
LMP-EDC - data probabila a nasterii conform ultimei menstruatii
BPD - diametru biparietal (de la o tampla la cealalta)
CRL - lungimea fatului de la crestetul capului la coccis (fundulet)
FL - lungimea femurului
AC - circumferinta abdomenului
HC - circumferinta capului
HC/AC - raportul dintre circumferinta capului si circumferinta abdominala

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anemi_b spune:

salut

fetele va multumesc pt primire
mamutz si eu am dureri de burtica si le calmez cu no-spa, stiu de la alte mamici ca sunt normale, atata timp cat nu devin insuportabile, eu azi m-am simtit destul de rau, greata dupa masa, de dormit nu prea mai dorm de vreo sapt, ma trezesc pt pipi si apoi nu mai adorm , sunt super obosita si urmeaza si o perioada f aglomerata la munci.

bebelu86 modifica si la mine te rog DPN 18.01.2011 eram cam aiurita ieri dupa vizita la medic.

ana 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Ce listuta frumoasa avem...
mamutz stai linistita ca si pe noi ne mai inteapa pe-aici, pe-acolo. Din pacate ne stresam prea mult si cred ca asta face mai rau decat durerea in sine.
Si pe mine m-au taiat vreo 2 crampe mai devreme si m-am speriat bineinteles, dar sper sa nu fie nimic rau... Doamne ajuta!


7+

Shhhht! Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

da Irina.
incepem usor usor sa ne strangem.

http://davf.daisypath.com/WBynp2.png
Albumele noastre

In momentele fericite iubeste-l pe Dumnezeu!
In momentele dificile cauta-l pe Dumnezeu!
In momentele de liniste adora-l pe Dumnezeu!
In momentele dureroase ai incredere in Dumnezeu!
In toate momentele multumeste-I lui Dumnezeu!
Cand Iisus a murit pe cruce, El se gandea si la tine!

Eu-zice Domnul, te voi invata,si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi ,te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, Fecioarei Maria si Sf. Nectarie sunt 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

anemi am modificat

e normal sa ai dureri. si e normal cat sunt suportabile si nu ai sangerari. dc te doare si nu te lasa poti lua no-spa.
stiu cum e cu greata, nici pe mine nu ma lasa sa pap mai nimic.
azi a fost ok pana la pranz. si de atunci nu am reusit sa pap decat pepene atat.


noapte buna

http://davf.daisypath.com/WBynp2.png
Albumele noastre

In momentele fericite iubeste-l pe Dumnezeu!
In momentele dificile cauta-l pe Dumnezeu!
In momentele de liniste adora-l pe Dumnezeu!
In momentele dureroase ai incredere in Dumnezeu!
In toate momentele multumeste-I lui Dumnezeu!
Cand Iisus a murit pe cruce, El se gandea si la tine!

Eu-zice Domnul, te voi invata,si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi ,te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, Fecioarei Maria si Sf. Nectarie sunt 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemi_b spune:

merci pt modif

nasol cu durerile astea, doc. mi-a recomandat sa iau 2 no-spa pe zi, cu toate ca as fi luat si 3 azi.

hai somn usor

ana 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

neata, neata la burtici. Bun venit celor mai noi viitoare mamici, le doresc sanatate lor si bb-ilor. Am revenit. Am avut niste zile...!Am mers la munca si apoi am fost super turtita asa ca nici n-am deschis pc-ul. Plus ca a inceput si la mine gretuca (pt ca-i mai usoara deocamdata)
Va doresc o zi usoara si buna.
A! cui trimit PM pt parola?

am implinit 6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Neata!

Azi e ziua cea mare, merg la eco . Maine va anunt ce si cum.
Pe mine greturile ma apuca seara, e normal? Sa zicem ca intr-o forma mai usoara, dar tot nasoale sunt.

Cine imi trimite si mie parolele pt. mail si cont DC? Multumesc frumos! Si as mai vrea sa fac o propunere: sa ne facem un cont pt. albumul foto comun. As prefera picassa, mi se pare mai usor de gestionat, dar pana la urma, unde doriti.

Ma duc in piata sa imi iau cirese. Pe maine, cu vesti bune, sper!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Neata burticute!
A venit in sfarsit ziua de 19 (programere la eco). Sper sa fie o zi bunaaa cu vesti minunate!
Va pe toate!

7+

Shhhht! Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

Foxy, Abramburica trimis pm

da e o idee buna sa facem si cont pe picassa.
dc e ok, ma ocup eu de el.

ieri ma bucuram k m-au lasat greturile, dar pe la pranz au revenit si nu am reusit sa pap nimic, inafara de pepene
azi m=a luat de dimineata.

nu prea conteaza cand sunt. unele femei au greturi doar de dim, altele doar seara, altele toata ziua.
nu e o regula sa fie intr-o anumita per a zilei.

Abramburica bafta multa la eco. si te asteptam cu vesti suuuuuper buuuneeee.


http://davf.daisypath.com/WBynp2.png
Albumele noastre

In momentele fericite iubeste-l pe Dumnezeu!
In momentele dificile cauta-l pe Dumnezeu!
In momentele de liniste adora-l pe Dumnezeu!
In momentele dureroase ai incredere in Dumnezeu!
In toate momentele multumeste-I lui Dumnezeu!
Cand Iisus a murit pe cruce, El se gandea si la tine!

Eu-zice Domnul, te voi invata,si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi ,te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, Fecioarei Maria si Sf. Nectarie sunt 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

Irinuka bafta si tie la eco,.

cand va aud k va duceti parca imi vine si mie chefu sa ma duc sa fac

http://davf.daisypath.com/WBynp2.png
Albumele noastre

In momentele fericite iubeste-l pe Dumnezeu!
In momentele dificile cauta-l pe Dumnezeu!
In momentele de liniste adora-l pe Dumnezeu!
In momentele dureroase ai incredere in Dumnezeu!
In toate momentele multumeste-I lui Dumnezeu!
Cand Iisus a murit pe cruce, El se gandea si la tine!

Eu-zice Domnul, te voi invata,si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi ,te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, Fecioarei Maria si Sf. Nectarie sunt 7+

Mergi la inceput