Citim impreuna - Ragtime

Citim impreuna - Ragtime | Autor: Laura25

Link direct la acest mesaj

Lectura placuta!
www.librariatuturor.ro/Carti_Beletristica_Literatura_universala/Ragtime--I1902--C275--ED-Leda%20 GrupuL%20EditoriaL%20Corint .aspx" target="_blank">E.L. Doctorow -Ragtime



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Mi se pare mie sau the Little Boy in the Sailor Suit e un fel de Stewie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Auleu, te si apucasi?? Io o car dupa mine de vreo trei zile si tot degeaba. Timp ioc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Lasa ca al tau are doi ani, baiat mare , o sa termini cartea inaintea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Io abia astept sa terminati cartea asta, sa vaz daca va place :) (ca mie nu-mi placu: nici stilul, nici povestea! )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mie deocamdata imi cam place:)
Da' n-am cetit decat fo douajde pagini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

E adevarat, cam fortata linia narativa si ma intreb de ce. Altfel, gasesc macar trei niveluri ale textului; singura intrebare care imi ramane este de ce a fost scris asa ceva in 1975?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mai am si io o tzara si termin. Da' mai am si niste zilioane de lucrari de corectat si vreau sa le termin pana incepe greva generala:D
beren, care-s cele trei niveluri? Llaura, tu cum stai? Should I race you to the end?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Eu cu tristete va anunt ca sunt tot la pagina 15
Si incerc sa nu ma gandesc ca am bebe de opt luni jumate si curs nou in program nou peste trei luni, tot ce-mi trebuie la prima ora dupa long weekend e un atac de panica...si mai am un proiect, munca voluntara ce e drept, la care n-am miscat nimic de un an. Asa ca pt moment am redirectionat timpul meu de citit (a se citi dupa ce se culca bebe) catre proiectul asta. Bine ar fi fost daca m-ar fi invatat mama mai mult php lol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Mihaelka, eu spun dar nu vreau sa-i readuc interesul Laurei si sa periclitez proiectele... (php? pentru web? sau philippine peso? :))

La nivelul superficial, avem tema immigrant versus Mayflower, la inceputul secolului trecut, in modul istoriei reconstruite din memorie virtuala :). Cine-i amator de asa ceva poate face comparatia cu "Un veac de singuratate" si poate stoarce toate sucurile de tutti frutti creative de aici.

Un pic mai adanc, avem "reconstructia" unei evolutii a lui colective American psyche that could have been, mai degraba decat cea "reala". Din toate hint-urile si falsele inceputuri (e.g. afacerea lui Father) se poate ghici o alta America posibila, in care nu ar fi existat un Al Capone niciodata.

Pe un plan complet separat gasesc analiza personajelor istorice conturate in carte, care se constituie intr-un text aparte, o divagatie reala intr-un context imaginar. Stilul 'mitraliat' al lui Doctorow (eu am citit-o in engleza) e foarte eficient in special pentru aspectul asta; redau un fragment din intalnirea dintre Ford si Morgan: "Ford ate well but he did not touch the wine (Chateau Latour, n.n.). He finished before his host.[...] Cigars were offered. Ford refused. [...] pictures of yellowish soulful-looking people with golden haloes. He guessed nobody had their pictures made in those days who wasn't a saint."

Toate erorile de protocol ale lui Ford, diferenta de clasa schitata atat de puternic, pentru ca mai incolo 'sofisticatul' Morgan si 'practicul' Ford sa aiba acea interactiune ireala creata de Doctorow intr-un stil demn de U. Eco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

beren, io as numi mai degraba cele trei niveluri mentionate de tine, teme. Si asta pentru ca, mie, una, naratiunea mi se pare a fi dezvoltata mai mult pe orizontala, decit pe verticala. Temele sint vizibile, nivelurile mai mult decriptate, ceea ce aici nu-i cazul...

Si linia narativa, da, e fortata bine, la modul aproape pueril :)) Stilul/limbajul e super simplex, cel putin in romaneste, insa nu stiu cit e de efectiv.

Ma rog, in ceea ce ma priveste io am avut ceva asteptari de la cartea asta, de aici probabil si dezamagirea!

Mergi la inceput