tumoare cerebrala (ependimom) operat

tumoare cerebrala (ependimom) operat | Autor: eu2007

Link direct la acest mesaj

buna ziua!
sunt mama unui baietel operat de ependimom gradul III in anul 2008.
vreau sa stiu daca mai sunt mamici cu copilasi in aceeasi situatie si cum evolueaza ei postoperator.
restul de copilasi pe care ii cunosteam eu (cu aceeasi afectiune)sunt ingerasi...
sunt foarte speriata si vreau sa mai vorbesc cu cineva...
sanatate maxima tututror!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna, nu stiu ce sa-ti raspund la intrebare, dar nu am putut trece pe langa subiectul tau, fara sa iti transmit din suflet multa sanatate la puiul tau si sa se faca bine .Sa uitati cosmarul prin care treceti.Chiar daca nu stie lumea ce sa-ti spuna, mai scrie, asa mai dai deoparte putin din durerea ce te apasa si poate isi fac curaj si alte fete macar sa te imbarbateze, ca de aia suntem aici , daca nu stim solutii exacte la problema.Capu sus si sa stii ca daca gandesti pozitiv , rasare soarele .Scrie aici despre voi si ce faceti, cum va mai simtiti, ce face puiul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu2007 spune:

multumesc roxy!!!
chiar este f greu pt mine.
nu pot sa accept ideea ca dupa ce a trecut de acea crancena operatie, acum exista riscul de metastaze (cancer al creierului). a facut radioterapie. este singurul tratament posibil (asa stiu eu pana acum) si a fost singura data cand l-a putut face (doza maxima in viata).
are perioade cand varsa, chiar si la un an dupa trerapie.
il duc la gradinita. incerc sa avem o viata normala.
dar acum 1 luna am aflat ca a murit ultima fetita pe care o stiam cu acelasi diagnostic. de atunci nu mai sunt om...
multumesc mult si va pup
sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefanut-08 spune:

Buna,

Vreau doar sa te incurajez. Stiu ce greu este sa iti vezi puiul bolnavior si sa traiesti cu spaima ca poate pleca de langa tine. Dar pe lumea asta se mai intampla si minuni, iar daca crezi cu putere chiar se va intampla.
Iti doresc multa putere si curaj iar puiutului tau multa, multa sanatate.
Sa auzim numai vesti bune de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babette spune:


eu2007,

Contacteaza clinica Anadolu din Istanbul-Turcia, ei sunt singurii din europa care au cyber-knife si care fac un tratament deosebit si cu efect de vindecare sau prevenire. Daca doresti detalii, da un PM.
Sanatate si liniste sufleteasca! Daca esti speriata, nu te mai poti concentra asupra realitatii si e posibil sa gresesti ceva. Fi calma, si creste copilasul in veselie si calm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

pupici

Ma rog pe baietelul tau sa fie bine....si tu capul sus , hai curaj , nu te mai stresa atat de mult, stiu ca iti este greu dar incearca, nu te lasa coplesita
Miii de imbratisari de la noi



Mami de Alex( 27.07.2005 )

"Este o arta sa fii fericit printre necazuri"-babette:)












Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu2007 spune:

va multumesc pentru mesaje!!!!!
adi nu mai poate face tratament, fiindca tumoarea a fost scoasa integral. acum, riscul consta in faptul ca DACA a ramas o microcelula din tumoare si a scapat la radioterapie, atunci face metastaze. riscul acesta nu este de 5 ani si apoi scapa. este pe tot parcursul vietii. cand va spuneam de ceilalti copii, la asta ma refeream: la unii au aparut dupa 1-2-3 ani, la altul dupa 15 ani.
daca stiti totusi pe cineva in aceasta situatie, poate ma puneti in legatura...
si cu toate ca am scris asta, undeva in sufletul meu as vrea sa nu gasiti pe nimeni, fiindca ar insemna sa mai fie si alt copil bolnav... si chiar nu vreau sa mai treaca cineva prin asa ceva...
va pup, va multumesc ca ne sunteti aproape si va doresc sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miharot spune:

buna ma numesc mihaela si am si eu un baietel de 3 ani si 9 luni operat de 4 ori de ependimom gradul 2 , odata in romania si de 3 ori in italia.as dori sa vorbesc mai multe cu tine daca vrei si daca poti sa ma contactezi la nr de tel 0745324556 sau daca nu da-mi mail cu nr de tel si te sun eu : rotarucristi2006@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_vio81 spune:

Buna ziua,

Nu stiu daca mai este de actualitate acest subiect dar poate ma puteti ajuta cu mai multe informati. Asa cum cereati dvs. in 2010 mai multe informatii asa cer eu acum. Am un nepotel care a fost diagnosticat cu tumoare cerebrala ependimom grIII, in luna mai 2012, a fost operat pe 22 mai de dr STOICA SERGIU la Spitalul Marie Curie au zis ca totul este bine, apoi biopsia a iesit de natura maligna, am repetat-o si la Victor Babes a iesit la fel, pe 3 iulie i s-a facut RMN tumoarea a reaparut, de la spital ne-au trimis la Institutul de Cancerologie din Paris pentru mai multe sanse, nu ne-au dat sa facem deloc tratament, din pacate tumoarea a crescut iara asa de mare incat a trebuit sa vina in tara si sa-l opereze din nou pe 02.08.2012 adoua oara in 2 luni de zile 2 operatii. De luni 03.09.2012 va incepe tratamentul in Frata radioterapie. As vrea sa stiu ce sanse sunt , cum este baietelul dvs? Daca ma puteti ajuta cu mai multe detalii.

Multumesc.

Mergi la inceput