Taticii interzisi in multe spitale pt. copii? (2)

Taticii interzisi in multe spitale pt. copii? (2) | Autor: T_A_T_A

Link direct la acest mesaj


Continuarea primei parti.
______________________________

Alta plangere inregistrata astazi la pranz la CNCD impotriva Spitalului Judetean TG.MURES

Catre,
CONSILIUL NATIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINARII

DOMNULE PRESEDINTE,

Prin prezenta, subsemnatul Bogdan Draghici, domiciliat în Bucuresti, str. Istriei nr. 30, bloc 41, sc. 1, ap. 32, sector 3, tel. 0723568280, 0744148965, tel/fax 021.3450123, e-mail asociatiatata@gmail.com, in calitate de Presedinte al Aliantei Antidiscriminare a Tuturor Taticilor (T.A.T.A.), formulez:

PLANGERE

Impotriva Spitalul Clinic de Urgenta TIRGU MURES, cu sediul în Tirgu Mures, str. Gh. Marinescu nr. 50, cod 540136, jud. Mures, tel. 0265-217235, e-mail relatiipublice@spitjudms.ro, condus si reprezentat de catre domnul Manager Dr. Gomotirceanu Florin.

MOTIVELE PLÂNGERII

În fapt, la data de 28 aprilie 2010, în jurul orelor 17, reprezentantul Aliantei T.A.T.A., domnul Tiberiu Naghiu se afla - la solicitarea organizatiei - la Spitalul Judetean din Tg. Mures, in holul de acces la Sectia de Pediatrie, de la etajul 3, pentru a verifica daca in incinta unitatii spitalicesti sunt postate anunturi conform carora conducerea spitalului permite doar mamelor sa-si insoteasca copiii internati si daca tatilor li se interzice sa-si vegheze proprii copii internati.

Desi Asociatia T.A.T.A. a cerut in mod public spitalelor pentru copii sa nu mai discrimineze tatii copiilor internati, am descoperit ca Spitalul Judetean Tg.Mures ignora in continuare apelul organizatiei noastre, incalcand flagrant legislatia in vigoare.

Afisele postate in spital anunta parintii ca Regulamentul de Ordine Interioara impune ca “se vor interna cu insotitor (mama) sugarii alimentati natural si copiii pana la varsta de 3 ani (la solicitare si in limita locurilor libere)”. Acelasi Regulament stabileste de o maniera abuziva si ilegala ca “in mod exceptional peste aceasta varsta se vor interna insotitoare in cazul copiilor ce necesita din anumite motive supraveghere”.

Anexez prezentei plangeri si plansele foto realizate la data de mai sus, care atesta faptul ca tatii sunt din pacate discriminati de conducerea si personalul unitatii medicale.
În drept, fapta constituie o încalcare a prevederilor O.G. nr. 137/2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare cu toate modificarile si completarile ulterioare.

Asociatia T.A.T.A. solicita membrilor Colegiului Director al CNCD sa solutioneze cu promptitudine aceasta plangere, pentru a determina toate spitalele din Romania sa renunte in sfarsit la masurile discriminatorii adoptate impotriva taticilor.

Stimati tatici din conducerea CNCD, va considerati discriminati de catre managerul Spitalului Clinic de Urgenta TIRGU MURES?

Mijloace de proba: dovada plângerii o fac cu declaratiile martorilor, planse foto si inregistrari video.
29 aprilie 2010


DOMNULUI PRESEDINTE AL
CONSILIULUI NATIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINARII

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Mie mi se pare revoltator cum Domnul Draghici se foloseste de probleme adevarate si experientele nefericite ale unor familii spre a-si satisface demersurile personale, spre a-si duce lupta murdara la adapostul umbrelei T.A.T.A.

Mi-e greata, pur si simplu.

Domnule Draghici, fetitei tale ii faci mult rau in numele obsesiei tale. Imi pare rau pentru ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Haide sa o spun inaintea ta: sint o feminista inraita care maninca fudulii la micul dejun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

Haide sa o spun inaintea ta: sint o feminista inraita care maninca fudulii la micul dejun.

live and let live


Gasesti de cumparat acolo la tine in Ca ? sau ... ?

Acum ca sa fiu on topic : mi se pare urit modul asta de a proceda.
Pe forum cind avem o problema apar pareri pro si contra, exemple de 'da si eu am patit' sau 'nu, eu niciodata', unii citesc numai si n-au nici parere. Insa nu cred ca ceea ce povestesc fetele (si baietii) ar trebui sa serveasca interesele cuiva pentru 'plingeri' oficiale. Asta nu !

Rog moderatorii sa-si spuna si ei parerea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Acum ca sa fiu on topic : mi se pare urit modul asta de a proceda.
Pe forum cind avem o problema apar pareri pro si contra, exemple de 'da si eu am patit' sau 'nu, eu niciodata', unii citesc numai si n-au nici parere. Insa nu cred ca ceea ce povestesc fetele (si baietii) ar trebui sa serveasca interesele cuiva pentru 'plingeri' oficiale. Asta nu !

Rog moderatorii sa-si spuna si ei parerea.



Mik.


Vezi punctul 12 din Regulament:
Odata cu publicarea pe acest forum, toate mesajele/contributiile intra in proprietatea intelectuala a Desprecopii.com. Desprecopii.com isi rezerva dreptul de a le publica pe site sau in orice alta forma de publicatie autorizata de Desprecopii.com
Asociatia cu pricina a spus ca va inainta la CNCD printre alte probe si mesajele de pe DC. Daca administratorii acestui site doresc , atunci pot permite asociatiei in mod oficial sa faca asta, mesajele fiind proprietatea DC.Deci nu e chestie de moderatori.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Nu avem nici un acord cu aceasta asociatie. Am lasat acest mesaj sa curga pentru ca am avut impresia ca poate aduce unele beneficii societatii romanesti. Dar, acum, ce s-a spus s-a spus si de aici in colo nu dorim sa fim folositi.
Noi consideram ca desprecopii.com nu trebuie sa fie teritoriul promotional sau de imagine al nici unei organizatii sau fundatii asa ca vom fi foarte fermi in a inchide subiectele care se folosesc de acest site INDEPENDENT.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput