Intrebati si va raspundem

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Multumesc foarte mult, AkaManah!!

Of, bietul om...
Am vazut in casuta memoriala de la Incesti poze cu AI pe la 48 de ani si arata saracu' de 70...
Casuta e ca din povesti (probabil ca tu ai vazut-o, AkaManah) pe dinafara. Pe dinauntru, nah, beneficiaza de tot disconforul unei case taranesti din sec. 19 :).
E atat de impresionant ca un om de dimensiunile lui a ajuns sa umble din sat in sat, cantand din fluier :(. Ai putea crede ca, poate, isi gasise de fapt pacea, dar pozele din ultimii ani ai vietii il arata cu totul altfel decat impacat.


Citisem ca in 1848 il catau maghiarii ca sa-l omoare si ma miram cum, chiar daca se cam terminase ce era de terminat, l-au lasat totusi in viata. Chiar daca nu mai reprezenta vreo amenintare pentru ei, se pare ca nu s-a gasit nici un apucat care sa vrea sa-l ucida.


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Mai vin cu o intrebare despre "stiinta aplicata" in viata de zi cu zi. Sper ca poate fi acoperita aici

Intrebarea este: care e procesul tehnologic prin care se fac alimentele industrial, in particular mezelurile. Cred ca exista o multime de fabulatii printre informatiile corecte despre asta.

Multumesc frumos.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie
Intrebarea este: care e procesul tehnologic prin care se fac alimentele industrial, in particular mezelurile. Cred ca exista o multime de fabulatii printre informatiile corecte despre asta.

Fabulatiile au un sambure de adevar. Si anume acela ca industria alimentara combina procesarea mecanica si termica cu cea chimica. Fabulatiile insa provin din ignoranta tehnica si stiintifica a majoritatii oamenilor.

Am citit acum cativa ani un www.science-et-vie.com/AnciensSVHS/238.asp" target="_blank">numar Science&Vie Hors Serie dedicat industriei alimentare.
Am aflat, citindu-l, foarte multe lucruri. Stiinta procesarii alimentelor este un domeniu la fel de fascinant ca oricare alt domeniu stiintific. De aceea exista ingineri de chimie alimentara, o meserie destul de grea, mai ales pe partea de cercetare si dezvoltare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Va rog sa-mi dati explicatia stiintifica pentru care nu devin dependenta de nicotina. Stiu ca exista o explicatie , am citit-o acum 6 ani , dar nu-mi mai amintesc mare lucru , si-as vrea sa nu spun aberatii( parca era vorba de lipsa unei enzime) cand sunt intrebata cum de intr-o zi pot fuma 10-15 tigari , iar a doua zi n-am niciun fel de problema daca nu fumez deloc. Mentionez ca n-am simtit nicodata acea nevoie de-am aprinde tigara, fumez doar datorita anturajului , adica cand iesim cu prietenii , nu mi-am aprins niciodata o tigara singura fiind, dar nici dupa un an de abstinenta totala ( perioada sarcinii si alaptarii) n-am avut nici o problema cand mi-am aprins prima tigara( adica n-am ametit, nu mi s-a facut greata, parca nu facusem nicio pauza).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Nu m-am lamurit cu mincarea, dar stiu sigur ca e multa informatie.

Am alta intrebare, despre atmosfera poluata din marile orase. Unde e poluarea mai mare, la nivelul solului sau la et 8? Si de ce?

Multumesc frumos!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
Va rog sa-mi dati explicatia stiintifica pentru care nu devin dependenta de nicotina.


Daca vrei...poti fi dependenta dar..trebuie perseverenta colega... Ce ai crezut ca e asa usor sa devii dependent?


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rogozteodora spune:

Aveti idee daca sunt daunatoare ceaiurile de slabit in timpul sarcinii.
Inca nu sunt insarcinata,dar in viitorul apropiat...bineinteles ca voi intreba medicul dar pana atunci m-am gandit sa apelez la voi:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
Va rog sa-mi dati explicatia stiintifica pentru care nu devin dependenta de nicotina.


Daca vrei...poti fi dependenta dar..trebuie perseverenta colega... Ce ai crezut ca e asa usor sa devii dependent?



ehehe pai uite , asta-i problema , c-am tot perseverat intr-o perioada pana m-am plictisit si mi-am zis ca daca tot nu-mi tremura plamanu' dupa tigari mai bine sa nu ma mai prostesc... trebuia sa faci abstactie de acel an in care n-am fumat, de fapt de pe la 17 ani pana la 25 tot am peresverat... dar nik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Acu' , "pe bune", chiar n-a auzit nimeni de vreo explicatie biologica? Eu stiu ca este una deoarece chiar eu am citit-o , eram in facultate si voiam sa fac un referat pe aceasta tema , dar m-am razgandit, ca era profu' fumator de trabuc si m-am gandit ca o sa zica ca fac aluzie la el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana83

Acu' , "pe bune", chiar n-a auzit nimeni de vreo explicatie biologica? Eu stiu ca este una deoarece chiar eu am citit-o , eram in facultate si voiam sa fac un referat pe aceasta tema , dar m-am razgandit, ca era profu' fumator de trabuc si m-am gandit ca o sa zica ca fac aluzie la el...

explicatia e in genetica; unele studii zic ca nu suntem toti egali in fata dependentei de fumat datorita unor variatii ale genelor implicate in metabolismul substantelor continute in fumul de tigara (nicotina nu e singura care creeaza dependenta).

Mergi la inceput